Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip išvengti klaidų vykdant pirkimus?

Projektas
123rf.com nuotr. / Projektas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programa artėja prie pabaigos, todėl Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai (NMA) jau gali apibendrinti svarbiausias pamokas, kurias verta pakartoti prieš naujojo finansavimo laikotarpio pradžią.

NMA Viešųjų pirkimų skyriaus vyriausiosios specialistės Renatos Minalkos teigimu, vis dar nemažai klaidų padaroma atliekant pirkimo procedūras, o tokių klaidų kaina gali būti labai didelė. „Laimei, daugumos pasitaikančių problemų galima išvengti“, – pažymi specialistė ir pateikia patarimus, į ką labiausiai turėtų atkreipti dėmesį pirkimus vykdantys projektų vykdytojai.

Pirkimo sąlygose nepamiršti detalių

Bet kuris prekės, paslaugos ar darbų pirkimas prasideda nuo pirkimo sąlygų. Jas rengiant dažniausiai pamirštama pagalvoti apie įprastas, gyvenimiškas situacijas ir su tuo susijusias smulkias, bet labai svarbias detales. „Pavyzdžiui, pirkimo sąlygose įrašoma, kad ketinama įsigyti tam tikrą fiksuotą statybinių medžiagų kiekį, papildomai nieko nedetalizuojant, nepaliekant jokių išlygų. Parengęs tokias sąlygas pareiškėjas, atsiradus būtinybei, negalės įsigyti daugiau medžiagų“, – atkreipia dėmesį R. Minalka.

Specialistės teigimu, aprašytais atvejais sutartį vertėtų papildyti nuostatomis apie tai, kad iškilus nenumatytoms aplinkybėmis, darbų atlikimo terminas galės būti pratęstas, o statybinių medžiagų galima bus pirkti šiek tiek daugiau.

Bėdos viešai skelbiant apie konkursą

Nesusipratimų neišvengiama ir kitame pirkimų etape – organizuojant konkursą, ypač tais atvejais, kai vykdomi stambesni pirkimai. „Rūpesčių sukelia tai, kad apie vykdomą konkursą privaloma paskelbti nacionaliniame šalies dienraštyje, platinamame visoje Lietuvoje. Konkurso organizatoriai dažnai tai pamiršta ir kvietimus dalyvauti konkurse skelbia vietiniuose laikraščiuose“, – komentuoja R. Minalka.

Visiems būsimiems paramos gavėjams, pretenduojantiems gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemones, kurie bus ne perkančiosios organizacijos ir vykdys pirkimus vadovaujantis pirkimų taisyklėmis, išvengti nesusipratimų, susijusių su pirkimų skelbimu spaudoje, jau greitai padės speciali sistema. „NMA svetainėje paramos gavėjai galės savarankiškai įkelti visą informaciją apie savo vykdomus pirkimus. Taip bus sudarytos sąlygos didesniam potencialių tiekėjų skaičiui pamatyti pirkimo skelbimą ir dalyvauti konkurse ar apklausoje. Ši naujovė prisidės prie skaidresnio pirkimų vykdymo“, – pasakoja NMA specialistė.

Planuojama, kad ateityje skelbimas apie pirkimus NMA svetainėje bus privalomas visiems stambesnius pirkimus vykdantiems paramos gavėjams. Šiuo metu projektų vykdytojai ir tiekėjai kviečiami išbandyti naująją sistemą, teikti pasiūlymus jos tobulinimui. Teisiškai galimybė skelbti informaciją apie pirkimus www.nma.lt bus įtvirtinta artimiausiu metu.

Skaidriai rinktis tiekėjus

Kita problema, su kuria susiduria vykdantieji tiekėjų apklausą smulkesniuose pirkimuose, yra netinkamas tiekėjų pasirinkimas. „Kartais manoma, kad pirkimo apklausai puikiai tiks perkančiojo giminaičių ar susijusios įmonės atstovai. Tačiau toks šališkumas yra labai rimtas pirkimų tvarkos pažeidimas. Dažniausiai jis pasitaiko tada, kai tiekėjai parenkami skubotai. Taip pat kartais klaidingai manoma, kad supaprastinta tvarka vykdomas pirkimas – mažiau svarbus ir nebus tikrinamas“, – pastebi R. Minalka.

Sulaukus tiekėjų pasiūlymų, dažniausiai nepakankamai atidžiai įvertinama jų kvalifikacija ir techninė pasiūlymo pusė. „Pavyzdžiui, jei tiekėjas nepateikia visų dokumentų, įrodančių jo tinkamumą dalyvauti konkurse, o perkantysis jų nepaprašo – pažeidžiama pirkimų tvarka“, – pabrėžia NMA specialistė.

Išeitis – pateikti dokumentus vertinimui iš anksto

Pasirinkus tinkamiausią tiekėją, su juo pasirašoma pirkimo sutartis. Šiame etape viena dažniausių daromų klaidų yra ta, kai pirkimo sutartis neatitinka pirkimo sąlygų. „Jeigu pirkimo sąlygose buvo numatyta pirkti vieną priekabą, pirkimo sutartyje negali atsirasti dvi. Ir pats pirkimo objektas, ir jo kiekis, kaina, darbų atlikimo terminai bei sąlygos turi sutapti su tuo, kas buvo parašyta pirkimo sąlygose bei pasiūlyme. Norėdami išvengti šių neatitikimų, perkantieji turėtų drąsiau tartis su NMA specialistais visais rūpimais klausimais“, – pataria R. Minalka.

Kita galimybė išvengti esminių pažeidimų – pirkimo dokumentų pateikimas NMA vertinimui dar prieš tai, kai pateikiamas mokėjimo prašymas. „Jei gaunamas patvirtinimas, kad pirkimas atliktas netinkamai, perkantysis turi pakankamai laiko iki mokėjimo prašymo teikimo termino iš naujo įvykdyti pirkimą“, – sako specialistė.

Sutarčių savavališkai keisti negalima

Jei vykdant pasirašytą pirkimo sutartį paaiškėja, kad būtina keisti kai kurias jos nuostatas, tai turi būti suderinta su NMA. Tačiau neretai pirkimų vykdytojai mano, jog pakanka pakeitimus suderinti tik su kita sutarties šalimi.

„Pavyzdžiui, paramos gavėjas arba pareiškėjas, matydamas, kad rangovas nespėja atlikti visų numatytų darbų iki sutartyje numatyto termino, nusprendžia apibusiu susitarimu šį terminą pratęsti, užuot taikęs numatytas sankcijas. Tačiau pirkimo sutarties nuostatos negali būti keičiamos be NMA sutikimo (išskyrus atvejus, kai sutarties vertė neviršija 100 tūkst. Lt, taip pat kai keičiamo pirkimo objekto dalies vertė neviršija 5 proc. visos pirkimo sutarties vertės)“, – sako R. Minalka.

Daugiau informacijos apie dažniausiai pasitaikančias pirkimų klaidas bei pavyzdinę pirkimų dokumentaciją galima rasti NMA svetainėje adresu www.nma.lt, skiltyje „Pirkimų taisyklės“

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie NMA „Facebook“ paskyros arba apsilankyk NMA svetainėje. 

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką