Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas rizikuoja prarasti paramą?

Kombainas
Agriavis.com nuotr. / Kombainas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos (KPP) laikotarpiui einant į pabaigą, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai itin daug dėmesio skiria maksimaliam Europos sąjungos lėšų panaudojimui, todėl šiuo metu peržiūrimi visi rizikingi investiciniai projektai. Paramos gavėjai, nesilaikantys numatytų terminų arba rimtai pažeidžiantys projektų įgyvendinimo taisykles, rizikuoja netekti paramos.

Kad išvengtų lėšų grąžinimo Europos Komisijai

Nuo pat pirmos dienos populiarumu tarp daugiau nei 50-ies kaimo plėtrai skirtų veiklų išsiskyrė priemonės žemės ūkio sektoriaus konkurencingumo stiprinimui. Sėkmė jas lydėjo visą laikotarpį – pagal šias priemones sulaukta itin didelio susidomėjimo, o patvirtinti investiciniai projektai buvo laiku ir sklandžiai įgyvendinti.

Įdėmiai tikrinama, ar paramos gavėjas yra pajėgus laiku baigti planuotas veiklas. Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar nėra ženkliai nukrypstama nuo pradinio projekto ir laikomasis visų būtinųjų procedūrų.

Tačiau ne visiems paramos gavėjams vienodai sekasi laikytis įsipareigojimų ir sėkmingai užbaigti investicinius projektus. NMA Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento direktorės Erikos Viltrakienės teigimu, patirtis rodo, kad dalis pareiškėjų paskubėjo pateikti paraiškas ir nebuvo tinkamai pasiruošę projektų įgyvendinimui: pasikeitę prioritetai bei reali patirtis pradėjus įgyvendinti veiklas lėmė, kad dalis projektų rimtai vėluoja arba net nėra pradėti iš esmės įgyvendinti.

Siekiant pilnai įsisavinti paramai skirtas lėšas, NMA rizikingiems projektas skiriama itin daug dėmesio. „Įdėmiai tikrinama, ar paramos gavėjas yra pajėgus laiku baigti planuotas veiklas. Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar nėra ženkliai nukrypstama nuo pradinio projekto ir laikomasis visų būtinųjų procedūrų.

Pasitaiko klaidingai galvojančių, kad galutinis KPP terminas gali arba turėtų būti pratęstas, tačiau visi vykdomi investiciniai projektai turės būti baigti iki paramos sutartyje numatytų terminų. Tam yra rimta priežastis: jei projektų veiklos nebus pabaigtos ir NMA laiku nebus pateikti mokėjimo prašymai, atsiranda didelė rizika, jog šiems projektams skirtos lėšos liks nepanaudotos ir turės būti grąžintos Europos Komisijai“, – paaiškina E. Viltrakienė.

Dalis paramos sutarčių jau nutrauktos

Dalis rizikingų projektų įgyvendinami pagal priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“, sulaukusią itin didelio paramos gavėjų susidomėjimo. Programinio periodo metu patvirtintos 362 iš gautų 599 paraiškų. „Tiesa, iki šiol panaudota tik apie 70 proc. šioms priemonėms skirtų lėšų. Tai vienas mažiausių rodiklių tarp visų KPP priemonių. Kita priemonė, kurios įgyvendinimo progresą įdėmiai stebi NMA specialistai yra „Parama verslo kūrimui ir plėtrai. Pagal šias priemones patvirtintos paramos sumos yra itin didelės, todėl vertinamas kiekvienas pagal minėtas priemones vis dar įgyvendinamas investicinis projektas“, – sako E. Viltrakienė.

Dalis pagal priemones „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ ir „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ vykdytų projektų, kurie nebuvo pradėti iki nustatyto termino arba buvo vykdomi rimtai pažeidžiant projektų įgyvendinimo taisykles, jau nutraukti.

Suteikiama galimybė kitiems

Dėl rimtų pažeidimų nutrauktų projektų lėšos yra grąžinamos į bendrą KPP fondą ir perskirstomos populiaresnėms priemonėms finansuoti. Pavyzdžiui, iš sutaupytų KPP lėšų šių metų lapkritį NMA paskelbė papildomus kvietimus teikti paraiškas paramai gauti pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ bei pagal priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ pirmąją veiklos sritį.

Iš viso šiemet KPP programos priemonių įgyvendinimui papildomai iš 2007–2013 m. laikotarpio skirta daugiau nei 290 mln. Lt (apie 84 mln. Eur). Pagal naujai paskelbtus kvietimus jau gauta daugiau nei 18 tūkst. paraiškų. Jas NMA vertins skubos tvarka, nes siekiama, kad atrinkti paramos gavėjai spėtų planuojamus projektus įgyvendinti pagal paramos taisykles ir ne vėliau kaip iki kitų metų rugsėjo mėnesio.

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos „Facebook“ paskyros.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką