Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Modernizuojantiems ūkį svarbu nepamiršti įsipareigojimų

Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. /
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) įgyvendinimas eina į pabaigą. Jau išmokėta 81 procentas programai skirtų lėšų. Didžiausia paramos suma – daugiau kaip 1,4 mlrd. išmokėta pagal priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“. Ši priemonė sulaukė itin didelio pareiškėjų susidomėjimo, pagal ją per visą paramos laikotarpį patvirtinta beveik 12 tūkstančių paraiškų. Tačiau tam, kad ūkių modernizavimo projektai būtų įgyvendinti sėkmingai, paramos gavėjai turi nepamiršti laikytis įsipareigojimų.

Svarbu pasiekti projekto priežiūros rodiklius

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Projektų administravimo skyriaus vedėja Genovaitė Beniulienė primena, kad priemonė „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ skirstoma į tris veiklos sritis. Pirmąja veiklos sritimi remiama veikla, susijusi su Nitratų direktyvos reikalavimų įgyvendinimu, antroji veiklos sritis skatina investicijas į žemės ūkio produktų gamybą ir paslaugas, trečiąja remiamas trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimas. Kiekvienoje veiklos srityje dalyvaujantys pareiškėjai turi atitikti tam tikrus, jų sutartyje numatytus reikalavimus ir pasiekti projekto priežiūros rodiklius. „Priežiūros rodiklius reikia pasiekti tokius, kokie buvo numatyti konkretaus projekto gavėjo paraiškoje. Tai, priklausomai nuo veiklos srities, gali būti pajamos iš parduodamos produkcijos, grynasis pelnas, sutartinių gyvulių vienetų (SGV) skaičius, žemės ūkio naudmenų plotas, trumpos rotacijos plantacinių želdinių plotas ir kiti rodikliai“, – pabrėžė G. Beniulienė. Pavyzdžiui, 2013 metais pagal priemonės II veiklos srities „Investicijos į žemės ūkio produktų gamybą ir paslaugas“ gyvulininkystės sektorių paraiškas teikę pareiškėjai įsipareigojo projekto laikotarpio pabaigoje atitinkamai padidinti sąlyginių gyvulių vienetų (SGV) skaičių. Tačiau laikantis gyvūnų gerovės reikalavimų, gyvulių tankis ūkyje turi būti ne didesnis kaip 1,7 (SGV) viename žemės ūkio naudmenų hektare.

Genetinės kokybės gerinimo ir produktyvumo kontrolė

G. Beniulienė pabrėžė ir dar vieną gyvulininkystės sektoriui svarbų įsipareigojimą. „Auginantys galvijus, kiaules, avis, ožkas turėtų vykdyti gyvulių genetinės kokybės gerinimo arba produktyvumo kontrolę. O auginantys triušius privalo vykdyti veislinių triušių apskaitą ne mažiau kaip 5 metus nuo paramos sutarties pasirašymo arba nuo sprendimo skirti paramą priėmimo datos“, – akcentavo B. Beniulienė. Naujai įsteigto pripažinto kooperatyvo nariams taip pat aktuali ir kita 2013 metais atsiradusi naujovė – jie įsipareigoja, kad pirmais metais po projekto įgyvendinimo metų ir kitais projekto kontrolės laikotarpio metais kooperatyvo ir (arba) jo narių laikomų nuosavų gyvūnų skaičius sudarys ne mažiau kaip 200 SGV.

Įsipareigojimai plantacinių želdinių augintojams

Dalyvaujantys trečiojoje priemonės veiklos srityje „Trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimas“ taip pat turėtų nepamiršti įsipareigojimų. NMA Projektų administravimo skyriaus vedėja pažymėjo, kad trumpos rotacijos plantaciniai želdiniai turi būti įveisiami ne mažesniame kaip 1 hektaro žemės ūkio naudmenų (ŽŪN) plote ir kertami ne rečiau kaip kas 5 metus. Minėtus želdinius leidžiama veisti ne tik nuosavoje žemėje, bet ir nuomojamoje iš privačių asmenų ar valdomoje panaudos bei kitais pagrindais. Atkreiptinas dėmesys, kad ŽŪN, kuriose auginami plantaciniai želdiniai, privalo būti nuomojamos ar valdomos panaudos teise ne trumpiau kaip 10 metų nuo sutarties pasirašymo dienos. Nuomos, panaudos ar kitais pagrindais naudojamos žemės sutartys turi būti įregistruotos Registrų centre. Sutartyse turi būti numatyta trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimo galimybė. Veisti šiuos želdinius privaloma laikantis Geros agrarinės ir aplinkosaugos reikalavimų, jie negali būti sodinami NATURA 2000 vietovėse.

Pakeitimai tik suderinus su NMA

Kai kurie priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ įsipareigojimai bendri visoms veiklos sritims. Pavyzdžiui, mažiausiai penkerius metus nuo paramos sutarties pasirašymo dienos priemonės pareiškėjai negali keisti Europos Sąjungos finansuojamo projekto įgyvendinimo vietos ir sąlygų be NMA rašytinio sutikimo. Jie turi vykdyti verslo plane numatytą žemės ūkio veiklą, taip pat jie negali parduoti ir perleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto turto be NMA rašytinio sutikimo.

Paramos sutarties pakeitimai yra galimi tik gavus rašytinį KPP paramą administruojančios NMA sutikimą. „Su NMA paramos gavėjai turėtų derinti ir bet kokius kitus su projektu susijusius pakeitimus. Nesvarbu, ar keičiasi projekto vieta, ar investicijos, ar paramos dydžių pasiskirstymas tarp projekto įgyvendinimo etapų – visus pakeitimus reikia derinti su NMA. Šis įsipareigojimas yra tęstinis ir galioja per visą projekto priežiūros laikotarpį“, – pažymėjo NMA Projektų administravimo skyriaus vedėja. Taip pat pareiškėjai, vykdantys ekonominę veiklą, visą projekto kontrolės laikotarpį įsipareigoja tvarkyti buhalterinę apskaitą: sudaryti balansą, pelno (nuostolių) ir pinigų srautų ataskaitas. Tarp bendrųjų įsipareigojimų – ir paramos viešinimas.

Turtą apdrausti penkeriems metams

Dar viena KPP lėšomis remiamų ūkininkų įsipareigojimų dalis yra susijusi su turto draudimu. Visas turtas, kuriam įsigyti ar sukurti buvo panaudota parama, turi būti draudžiamas visą penkerių metų laikotarpį nuo paramos sutarties pasirašymo dienos: projekto įgyvendinimo metu šiam turtui turi būti pritaikytas didžiausias turto atkuriamosios vertės draudimas nuo visų galimų rizikos atvejų, o įgyvendinus projektą, paramos lėšomis įgytas turtas turi būti apdraustas likutinei vertei, atsižvelgiant į atitinkamos rūšies turto naudojimo laiką ir taikomas turto nusidėvėjimo normas.

Suskubti pateikti mokėjimo prašymus

Tiek „Žemės ūkio valdų modernizavimo“, tiek ir kitų investicinių priemonių paramos gavėjai visus projektus turi pabaigti įgyvendinti iki 2015 m. birželio 30 d. Iki šios datos jie turi pateikti NMA ir paskutinius mokėjimo prašymus. Juos specialistė rekomenduoja pateikti ankščiau, nelaukiant mokėjimo prašymų teikimo termino pabaigos.

„Pareiškėjai turėtų racionaliai planuotis darbus, atsižvelgdami į visas įmanomas kliūtis. Pasitaiko, kad įsipareigojimų nevykdo rangovai, prireikia pažymų iš kitų institucijų, tad paskutinės dienos laukti tikrai nevertėtų“, – pataria G. Beniulienė.

Paramos gavėjai, kurie baigia įgyvendinti projektus, kartu su galutiniu mokėjimo prašymu turi pateikti ir galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą. Taip pat įgyvendinę projektus visą projekto kontrolės laikotarpį kiekvienais metais iki balandžio 30 dienos paramos gavėjai turi teikti užbaigto projekto metinę ataskaitą ir finansinės atskaitomybės dokumentus už praėjusius ataskaitinius metus.

Specialistė primena, kad pareiškėjai, kurie priemonėje dalyvauja pagal supaprastintą tvarką (jų projekto vertė yra mažesnė nei 150 tūkst. Lt) mokėjimo prašymus ir ataskaitas turėtų teikti NMA teritoriniams paramos administravimo skyriams. Pareiškėjai, priemonėje dalyvaujantys įprasta tvarka (jų projekto vertė didesnė negu 150 tūkst. Lt), mokėjimo prašymus teikia NMA teritoriniams paramos administravimo skyriams, o ataskaitas – Projektų administravimo skyriui.

Pažymėtina, kad paramos gavėjai turi pildyti naujai patvirtintas ataskaitų formas, kurias galima rasti interneto svetainėje www.nma.lt (parama/Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programa/Dokumentų formos/Mokėjimo prašymų ir kitos dokumentų formos). Šioje svetainėje galima rasti ir daugiau su KPP parama susijusios ir kitos naudingos informacijos.

 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką