Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tirti kiaules dėl trichineliozės – tebėra būtina

Trijų pastarųjų metų duomenys rodo, kad užsikrėtimo lygis trichinelioze laukinėje faunoje palaipsniui mažėja, tačiau Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dar kartą primena gyventojams, savo reikmėms auginantiems ir namuose skerdžiantiems kiaules, jog būtina kiekvieną kiaulę ištirti dėl trichineliozės.
Trichinų kapsulės raumeniniame audinyje
Trichinų kapsulės raumeniniame audinyje / „Wikimedia Commons“ iliustr.

Trichineliozė – liga, kurią sukelia organizme galinčios ilgai parazituoti apvaliosios kirmėlės trichinos. Visos pasaulyje išaiškintos 8 trichinų rūšys yra pavojingos žmonių sveikatai. Europoje labiausiai paplitusios t. spiralis trichinos.

Pagrindiniai šios ligos sukėlėjai yra mėsėdžiai ir visaėdžiai laukiniai ir naminiai gyvūnai bei jūros žinduoliai. Kai kurių rūšių šios kirmėlės gali būti ir paukščių organizmuose. Kiaules trichinomis dažniausiai užkrečia laukiniai gyvūnai (šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai).

Susirgimų mažėja

VMVT nuolat vykdo trichineliozės stebėsenos programą, šiai ligai nustatyti tiriami sumedžiotų šernų mėginiai. Trijų pastarųjų metų duomenys rodo, kad užsikrėtimo lygis trichinelioze laukinėje faunoje palaipsniui mažėja. Per 9 šių metų mėnesius ištirta daugiau kaip 10 tūkstančių šernų mėginių, nustatyti 38 teigiami atvejai, t.y. šia liga apsikrėtę šernai sudaro 0,4 %, kai 2015 m. buvo – 1,06 %, o 2014 m. – 2,4 %. Mažėja ir žmonių susirgimų – nuo šių metų pradžios buvo užregistruotas tik vienas trichineliozės atvejis. Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis, 2015 m. šia liga sirgo 38, 2014 m. – 20 žmonių.

VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojo Gintauto Čereškos teigimu, labai svarbu gyvulių laikytojams paisyti biologinio saugumo priemonių: pvz., šeriant gyvulius, nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų, tvartuose reguliariai šalinti pašarų likučius, naikinti graužikus ir kt.. Didžiausias pavojus kiaulėms apsikrėsti trichinelioze yra ten, kur nesilaikoma tvarkos ir sanitarijos reikalavimų.

Profilaktikos priemonės žmonėms

Vienintelis patikimas trichineliozės profilaktikos būdas – nevalgyti gyvūnų mėsos, nepatikrintos veterinarijos gydytojų. Reikėtų atsisakyti pagundos skanauti rūkytus kiaulienos ar šernienos gaminius, neįsitikinus, kad mėsa buvo patikrinta. Taip pat neverta pirkti mėsos gaminių iš atsitiktinių prekeivių, ne tam skirtose prekybos vietose.

Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną bei laukinių gyvūnų mėsą. Ligos požymiai gali išryškėti po 2 – 3 savaičių nuo užkrėstos gyvūno mėsos suvalgymo. Klinika gali būti įvairi – ją lemia į organizmą pakliuvusių trichinų kiekis, organizmo būsena iki susirgimo ir kiti faktoriai. Ligoniai karščiuoja, patinsta veidas arba tik akių vokai. Būdingiausias trichineliozės požymis yra raumenų skausmas, kuris gali būti labai intensyvus.

Nereikėtų pamiršti, kad pavaišinus draugus ar kaimynus nepatikrintos mėsos gaminiais ir juos užkrėtus trichinelioze, mėsos šeimininkas užsitraukia teisinę atsakomybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius