Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Frazės, kurių nederėtų sakyti krūties vėžiu susirgusiai draugei

Trys moterų kartos
123RF nuotr. / Trys moterų kartos
Šaltinis: Žmonės.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Daily Mail“ žurnalistė Joanna Moorhead, kuriai diagnozuotas krūties vėžys, remdamasi asmenine patirtimi sudarė sąrašą frazių, kurių nederėtų sakyti vėžiu sergančiai draugei.

„Sužinoti, kad tau diagnozuotas vėžys, kaip nutiko man, ir taip yra nelengva... o tada reikia tai pranešti kitiems. Mano su vėžiu susijusi patirtis išmokė mane, kad tikrai yra kai kurių dalykų, kokių tuo metu nė už ką nereikėtų sakyti“, – rašo Joanna Moorhead, atrinkusi 10 netikėčiausių ir nelabai taktiškų frazių, kurias ji pati išgirdo.

KO NESAKYTI

1. „Bijau, kad tave prarasiu“

Išgirdusi, kad sergi krūties vėžiu, supranti, kad tavo gyvenimas gali sutrumpėti. Ne šią sią savaitę ir nebūtinai kitą mėnesį, bet galbūt per metus ar keletą. Tačiau juk yra didžiulis arsenalas gydymų ir vaistų, gydytojai matė tūkstančius sveikstančių ir pasveikusių pacienčių, kurios normaliai gyvena dešimtmečius. Taigi paskutinis dalykas, kurio krūties vėžiu sergančiai moteriai reikia, tai draugai, kurie perdėtai kalba apie gresiančią baigtį. Be to, tokiu atsakymu jie tik pasako, kad iš tiesų galvoja ne apie tave, o apie save, t.y. ką jie darys, kai tu mirsi.

Sužinoję apie draugės ligą naujienas apie gerus jūsų gyvenime vykstančius dalykus pasilaikykite sau bent jau kurį laiką.

2. „Užsakysiu tau pamaldas“

Tai žurnalistė išgirdo iš savo mamos. Vienintelė bėda ta, kad daugelio žmonių, kuriems yra buvusios užsakytos pamaldos, jau nebėra tarp mūsų. Moralas toks – neskubėkite laidoti, kol dar gyva.

3. „Galvoju apie tave pakeliui į oro uostą, iš kur skrisiu atostogų“

Tokią žinutę žurnalistė gavo iš vienos savo draugės. „Vadinkite mane savanaude, bet šiuo metu aš nenoriu girdėti apie visus tuos nuostabius dalykus, kurie vyksta mano draugams“, – sako Joanna Moorhead. Atostogos yra ypač skaudus klausimas: dėl ligos gali nuplaukti šeimos vasaros atostogos, nes teks darytis chemoterapiją. Taigi patarimas toks: sužinoję apie draugės ligą naujienas apie gerus jūsų gyvenime vykstančius dalykus pasilaikykite sau bent kurį laiką, kol draugė spės bent šiek tiek susigyventi su savo būkle.

4. „Daug žinau apie krūties vėžį, nes juo sirgo mano sesuo. Deja, ji neišgyveno“

Tai sakydami žmonės gal ir nori gero – parodyti, kad tave supranta. Ir iš tiesų labai nuoširdžiai gaila, kad jie neteko artimų žmonių. Bet vėlgi – bent kuriam laikui, būtų išmintingiau su vėžiu susijusias tragiškas istorijas pasilaikyti sau.

5. „Vis galvoju, kokia esu laiminga, kad pati esu sveika“

Na, tuo tikrai reikia džiaugtis. Tiesą sakant, labai daug draugų, išgirdę sergančiojo naujieną, pagalvoja, kokie jie yra laimingi būdami sveiki ir kad jiems nereikia jokių operacijų ar chemoterapijų. Tačiau tai ne tas dalykas, kurį reikėtų pasakyti garsiai ir dar juo labiau tam žmogui, kuriam ką tik diagnozuotas vėžys.

6. „Tau labai labai nepasisekė“

Tokią frazę žurnalistė išgirdo iš savo gydytojo, kuris jai pranešė apie ligą. Tačiau tiesa ta, kad nė vienas žmogus nenori galvoti, kad jam nepasisekė. „Gydytojo vietoje būčiau pasakiusi, kad, laimei, nuo krūtų vėžio pasveikstančiųjų statistika vis gerėja, o mano atveju, kai auglys dar ankstyvos stadijos, yra daug šansų pasveikti ir toliau gyventi visiškai normalų gyvenimą“, – rašo Joanna Moorhead.

7. „Kokios prognozės?“

Tai yra toks dalykas, kokio niekada niekada nereikėtų klausti vėžiu sergančio žmogaus.

„Šiuo metu aš net nežinau, kokios mano prognozės – jos paaiškės kur kas vėliau po operacijos ir daugybės kitų tyrimų“, – rašo žurnalistė. Bet, nuoširdžiai kalbant, niekada nebus taktiška tokio klausimo paklausti. Teisingas dalykas yra dėtis, kad visų, sergančių vėžiu, prognozės yra geros, nes kad ir kokios jos būtų blogos, ligonis bent jau turėtų iš kur semtis vilties... Būtent to sergantis žmogus iš savo draugų ir tikėsis – kad jiems įkvėptų vilties, kad ir kaip blogai būtų.

Išgirdusios apie sergančią draugę daug kas pagalvoja, kokios jos yra laimingos būdamos sveikos. Tačiau tai ne tas dalykas, kurį reikėtų pasakyti garsiai.

8. „Kaip jautiesi?“

Žmonės tai sako susirūpinusiu tonu, bet, tiesą sakant, bendra savijauta nustačius krūties vėžį ne visada būna tragiška.

„Asmenišai aš blogiau jaučiuosi kai esu peršalusi ar skauda galvą – iš esmės jaučiuosi sveika, tik žinau, kad tokia nesu. Anot mano gydytojo, auglys mano krūtyje galėjo slėptis ir penkerius metus, bet tai nereiškia, kad visą tą laiką aš sirgau – juk jaučiausiai puikiai“, – rašo žurnalistė.

Taigi esmė yra tokia, kad moterys, kurioms nustatytas ankstyvos stadijos krūties vėžys, paprastai jaučiasi gerai (nekalbant apie psichologinę būklę), ir įkyru nuolat girdėti klausimus, ar nesijauti blogai. „Blogai jausiuosi po kurio laiko, kai man atliks mastektomiją, taikys chemoterapiją“, – bando paaiškinti žurnalistė.

9. „Kai gulėsi ligoninėje ateisiu tavęs aplankyti“

„Tai malonus noras, bet nesu tikra, ar norėsiu ką nors matyti, kai gulėsiu ligoninėje. Po operacijos aš atrodysiu baisiai, man labai skaudės, bus nepatogu, ir nė neabejoju, kad teks susidoroti ir su kol kas nenumatytomis problemomis. Lankytojai, išskyrus mano vyrą, greičiausiai nebus labai pageidaujami“, – įsitikinusi žurnalistė, rekomenduojanti kitiems prieš ateinant į ligoninę geriau paklausti draugės, ar ji to norėtų, ar tai jos nevargintų ar pan.

10. Nesakyti nieko

Tai pats blogiausias įmanomas atsakymas. Jeigu sužinote, kad jūsų draugė serga krūties vėžiu, parašykite žinutę, elektroninį laišką, palikite balso žinutę ar raštelį, paskambinkite ar paprasčiausiai ateikite į svečius. Bet neignoruokite šios naujienos. Tikrai nesunku tokiu metu pasakyti ką nors netinkamo (kas jau išvardinta anskčiau), tačiau tai vis tiek geriau nei absoliučiai ignoruoti tai, kas nutiko tau brangiam žmogui.

„Net ir pačios apmaudžiausios man pasakytos frazės mane bent jau prajuokino. Žinau, kad tie žmonės norėjo gero, tik pasirinko tam ne pačius geriausius būdus. O tie, kurie absoliučiai nieko nepasakė, mane nuliūdino“, – prisipažino Joanna Moorhead.

TAIGI, KĄ SAKYTI?

1. „Mano draugė krūties vėžiu sirgo prieš 20 metų. Dabar ji gyvena Niujorke ir vadovauja stambiai įmonei“

Ši  frazė – tik pavyzdys, tačiau tokiu atveju labai tinka papasakoti istorijas moterų, kurios sėkmingai įveikė šią ligą ir toliau gyvena pilnavertį gyvenimą. Tai moterį, kuri ką tik sužinojo serganti vėžiu, iš tiesų labai įkvepia ir to jai šiuo metu labiausiai reikia.

2. „Aš sirgau vėžiu. Tai sunki kelionė, bet ištversi – ir greičiausiai kur kas lengviau nei dabar įsivaizduoji“

Baisiausi gyvenime dalykai yra tie, su kuriais anksčiau nesi susidūręs, o vėžys yra ypač baugus. Taigi tokiu atveju labai padeda, kai kas nors, kas tai jau patyrė, pasako, jog ne tik kad įveiksi šią ligą, bet ir kad gydymas nebus toks baisus kaip tikiesi.

Tokiu atveju labai tinka papasakoti istorijas žmonių, kurie sėkmingai įveikė šią ligą ir toliau gyvena pilnavertį gyvenimą.

3. „Krūties vėžys šiomis dienomis nebėra tai, kas pražudo kiekvieną juo susirgusią moterį. Tai liga, kurią galima kontroliuoti, o gydytojai tą puikiai sugeba – ir gydymas su laiku vis tobulėja“

Nereikėtų nuvertinti krūties vėžio – tai tikrai baisi liga, pražudanti tūkstančius moterų. Tačiau tuo pačiu tai liga, kuria sirgo daugybė žmonių ir kurie dabar gyvena visiškai normalų gyvenimą.

4. „Gyvek taip pat kaip iki šiol kol būsi priversta tai pakeisti“

„Tai vienas geriausių patarimų, kuriuos gavau“, – džiaugėsi žurnalistė. Sužinojusi, kad serga krūties vėžiu, moteris neturėtų leisti ligai pakeisti jos gyvenimo – ji ir toliau turėtų daryti viską taip pat, kaip iki šiol. Tai reikėtų tęsti tai kol bus įmanoma, o praėjus sunkiajam gydymo periodui vėl grįžti į tą patį ritmą.

5. „Tiesiog koncentruokis tie šiandiena“

Vėžys yra toks dalykas, kuris labai smarkiai baugina: akimirksniu žemė tarsi pradeda slysti iš po kojų. Dar baisiau yra galvoti, kas tavęs laukia ateityje. Taigi geriausia susikoncentruoti ties šia diena, kuri taip nebaugina kaip ateitis. Šiandiena yra suvaldoma, o girdėti, kai tą primena ir draugai, dar labiau padrąsina.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt