Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ryškuvienė: „žalias“ gyvenimo būdas man labai svarbus

Gabija Ryškuvienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gabija Ryškuvienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vienai po kitos dygstant vis naujai ekologiškų gaminių parduotuvėlei, o ūkininkų turgeliuose užfiksuotų įžymybių nuotraukoms vis dažniau besipuikuojant lietuviškuose žvaigždžių žurnaluose, apie bandymus gyventi „žaliai“ kalbėjomės su gerai daugeliui žinomomis aktorėmis. Jos ne tik vaidina bendrame „Idioteatro“ ir „Keistuolių“ teatro spektaklyje „Ša, kalba mamos!“, bet ir kasdienybėje visos yra mamos, besirūpinančios ne tik savo, bet ir savo atžalų sveika gyvensena.

Rafinuotą mamą komedijoje „Ša, kalba mamos!“ vaidinančios aktorės Linos Budzeikaitės manymu, ekologinės idėjos tikrai vertos dėmesio ir ne tik galvojant apie savo buities ar sveikatos pagerinimą, bet neišvengiamai svarbu ir norint palaikyti pusiausvyrą gamtoje. „Vistiek gamtos procesai tobulai surėdyti ir mes geriau nelabai ką sugalvosime. Todėl gyventi pagal juos tiesiog išmintingiau, nors gal ir ne visada lengviau“, – įsitikinusi L.Budzeikaitė.

Ji pasakojo, kad savo kasdienybėje yra įdiegusi kelis ekologinius įpročius, kurių laikosi sąmoningai, o kai kas ateina palaipsniui, ne iš karto. „Pavyzdžiui savo balkone vasarą auginu prieskonines žoles ir salotas, buityje naudoju priemones, nekenksmingas aplinkai. Maisto produktus mėgstu pirkti iš ūkininkų, nes skirtumas didelis. Taip pat pratinu prie šiukšlių rūšiavimo ne tik save, bet ir sūnų“, – savo patirtimi dalijosi L.Budzeikaitė.

O štai anekdotus spektaklyje „Ša, kalba mamos!“ žerianti aktorė Aldona Vilutytė pasakojo turėdama galimybę visad apsiperkanti ekologiniuose turgeliuose ir parduotuvėse, be to stengiasi naudoti ekologišką kosmetiką ir buitines priemones.

„Kai laukiausi ir vėliau, kai sūnus buvo mažiukas, naudojau tik ekologiškas priemones, nors nebuvo dar Lietuvoje didelio pasirinkimo tuomet“, – sako aktorė. Ji stengiasi savo vasaros atostogas leisti gamtoje – miškuose prie ežero arba Pervalkoje žvejų namelyje. „Automobilio nevairuoju, o vasarą stengiuosi dažniau visur važinėti dviračiu. Palaikau ekologiškas idėjas, bet nesu labai aktyvi“, – šypteli A.Vilutytė.

Tris vaikučius auginančios ir tame pačiame spektaklyje „Ša, kalba mamos!“ vaidinančios aktorės Saulės Degutytės tikinimu, dėl ekologiškos gyvensenos ji stengiasi šį bei tą daryti, tačiau, anot jos, tam reikėtų didesnio pasišventimo ir daugiau laiko.

„Netgi buvau prisipirkusi ekologiškų plaunamų sauskelnių, o jos anaiptol ne pigios, apie kokias kalbu spektaklyje savo žymiajame monologe, kurį kai kas pavadino „šūdų misterija“. Bet panaudojau tik keletą kartų, nes turėdavau daug važinėti ir, aišku, savo mažylę tampydavausi su savimi, nes ilgai maitinau (o čia tai jau tikrai už ekologiją pliusas)“, – savo patirtimi dalijosi aktorė.

Jos manymu, mūsų šalyje ekologija dar mažai pažengusi – viskas, kas ekologiška, labai brangu. „Ir kaip aš sakydavau, kad reikia daug į atmosferą iš automobilio duslintuvo išleisti kenksmingų dujų, kad uždirbtum ekologiškoms sauskelnėms“, – šypsosi S.Degutytė.

Ji pasakojo, kaip kartą Hanoveryje vedė kūrybines dirbtuves vaikams, kurių metu gamino lėles iš įvairiausių daiktų. Tuomet ji paprašė, kad būtų nupirkta vienkartinių plastikinių indų.

„Pas mus gi jie pigesni už grybus. O ten organizatoriai keletą kartų manęs perklausė, ar tikrai man reikės tų indų. Paaiškėjo, kad ten tokie neekologiški dalykai labai brangūs ir tuos, kurių nepanaudojome, jie grąžino į parduotuvę!“, – kalbėjo savo teatrą turinti aktorė.

„Į ekologiją reaguoju labai sveikai ir nesu pametusi dėl jos galvos. Manau, kad tai truputėlį mados ir komercijos reikalas. Blaiviai suvokiu, kokiame laikmetyje gyvenu ir esu įsitikinusi, kad tokioje neekologiškoje aplinkoje sunku surasti tikrai ekologiško maisto“, – realistiškai mąsto kita aktorė Redita Dominaitytė. Visgi ji džiaugiasi, kad mūsų šalis dar ganėtinai senamadiška ir jos tėvai turi kolektyvinį sodą, kuriame užaugina puikių daržovių. Tačiau, anot jos, rasti kitų ekologiškų maisto produktų labai sudėtinga. „Reikia bobutę turėti kaime, tada ir visą kitą įmanoma būtų gauti“, – svarsto R.Dominaitytė.

„Pastaruoju metu pradėjau pirkti ūkininkų turgeliuose, nes susimąsčiau, ką valgau. Anksčiau tikrai apie tai nesukdavau sau galvos“, – atvirauja kita tiesų apie motinystę skelbėja aktorė Gabija Ryškuvienė. Ji sako, kad pamėginusi apsipirkti pas ūkininkus nebegalinti pirkti kitur.

„Kai paragavau ūkininkų užaugintų daržovių – bulvių, agurkų, pomidorų, morkų ir t.t. – parduotuvėse jų pirkti nebegaliu. Tą patį galiu pasakyt ir apie duoną, mėsą, kiaušinius, jogurtą ar grietinę. Kai jauti burnoje tikrą skonį, apima didžiulis pasitenkinimas“, – savo patirtimi dalijosi aktorė. Ji sutinka, kad ekologiški maisto produktą kiek brangesni, bet sako nebegalinti atsispirti jų skoniui. Be to, ji priduria, kad dar labiau jai svarbu ką valgo ne tik ji, bet ir jos dukra. Aktorė priduria, kad apsipirkimas ūkininkų turgeliuose turi ir dar vieną privalumą – palaikomi savi augintojai.

„Nors daug kas sako, kad ekologija dabar madinga, bet džiaugiuosi, kad dabar madingi tokie geri dalykai – ekologija, joga, sportas, saikingas valgymas. Prisipažįstu, kad ir krepšelį nešiojuosi medžiaginį – visada jį turiu rankinėje. Jis išlaiko didelį svorį, yra daugkartinis ir neteršia gamtos“, – ekologijos mada džiaugiasi aktorė. Ji sako, kad „žalias“ gyvenimo būdas jai tikrai svarbus ir ji linkusi manyti, kad pirmiausia reikia pradėti nuo savęs, kad ir nuo smulkmenų, kurios kasdienybę darytų ekologiškesne.

Ekologijos bangos užlieta prisipažįsta esanti ir aktorė Kristina Mauruševičiūtė. Ji sako, jog kaskart namie pamiršus drobinį maišelį ir perkant plastikinį ją ima graužti sąžinė. Tačiau aktorė džiaugiasi galėdama nuobodžius apsipirkimus prekybos centre iškeisti į smagesnius ir gyvesnius ūkininkų turgeliuose. „Ir pasirodo daug skaniau valgyti, kad ir sūrį, kai matei, kas jį pagamino. Ir daug maloniau tepti savo kūdikiui skruostukus kremu, kurio sudėčiai iššifruoti nereikia chemikės išsilavinimo“, – patikina K.Mauruševičiūtė.

Artimiausi komedijos „Ša, kalba mamos!“ pasirodymai:

Vilniuje balandžio 7 d., 19 val., Keistuolių teatre (Laisvės pr. 60);

Kaune balandžio 17 d., 18 val., Kauno kultūros rūmuose „Girstutis“ (Kovo 11-osios g. 26);

Alytuje balandžio 20 d., 18 val., Alytaus kultūros ir komunikacijos centre (Pramonės g. 1B);

Ukmergėje balandžio 21 d., 19 val., Ukmergės kultūros centre (Kauno g. 8).

Komentarai
Šioje istorijoje Teatras, Ekologija
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt