Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sodybos šeimininkė – skruzdėlių įkaitė

K.Grauslienė nebegali pertis skruzdžių okupuotoje pirtyje.
„Lietuvos žinios“ nuotr. / K.Grauslienė nebegali pertis skruzdžių okupuotoje pirtyje.
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rokiškio rajono gyventoja po savo kiemą priversta lakstyti pasiutpolkės ritmu. Tokias sąlygas diktuoja sodybą užplūdusios skruzdės.

Kur pažvelgsi – visur skruzdės. Nesuskaičiuojama daugybė šių vabzdžių knibždėte knibžda ant pastatų sienų, sodo medžių. Pilna skruzdžių ir stiklainyje su prileista sula, ir kibire su iš šulinio pasemtu vandeniu. Ir kieme trumpam pastatytą automobilį kaip mat nusėja skruzdėlės. Iš jo išlipusi LŽ žurnalistė iškart pajuto, kaip mažyčiai padarėliai „susidomi“ netikėta viešnia.

„Okupavo“ pirtį.

„Mes su dukterimis gal ir ištvertume šią skruzdžių okupaciją. Tačiau netrukus turėtų gimti anūkėlis. Nerimauju, kad dėl skruzdžių antplūdžio vaikutis mano sodyboje negalės net paviešėti“, – pasakojo šalia Jūžintų gyvenanti tris dukras turinti keturiasdešimtmetė Kristina Grauslienė.

Tarsi visi mano namai būtų cukrumi nubarstyti ir trauktų skruzdes.

Pirkdama sodybą itin vaizdingoje vietoje moteris žinojo, kad kieme būta didžiulio skruzdėlyno. Jį sunaikino ankstesni savininkai. Todėl K.Grauslienė labai nesistebėjo, kad po jos atsikraustymo aplink sodybą vienas po kito pradėjo rastis skruzdėlynai. Jų šiuo metu net šeši. Ilgainiui skruzdės okupavo seną medinę pirtį – ir jos viduje, ir prie vienos išorinės sienos sunešė didžiulius skruzdėlynus.

Nei darbuotis, nei ilsėtis

„Erzinti skruzdės ėmė pernai. Vasarą mažoji dukrelė negalėjo žaisti nei ant smėlio, nei ant ištiesto paklotėlio. Mergaitė tik lakstė po kiemą“, – tikino K.Grauslienė.

Tačiau praėjusių metų vargai, palyginti su šiųmečiais, moteriai vien juoką kelia. Šį pavasarį skruzdės jos sodybą tiesiog padengė. K.Grauslienė nebegali nei sėti, nei ravėti. Prisėsti kieme ir gėrėtis į Jūžintų ežero vaizdu – taip pat neįmanoma. „Tarsi visi mano namai būtų cukrumi nubarstyti ir trauktų skruzdes“, – varginančiais įspūdžiais dalijosi moteris. Ji prisipažino kartą iš tiesų mėginusi vilioti skruzdes medumi – buvo palikusi jo stiklainėlį, tačiau mažieji padarėliai tokiu laimikiu visiškai nesusidomėjo.

Lipa net į lovą

K.Grauslienė pasidžiaugė bent tuo, kad taip aršiai sodybą užplūdusios skruzdės dar neokupavo namo vidaus. Nors jos ropinėja grindimis, baldais, kartais įsiropščia į lovą, gyventi dar įmanoma. „Jos nelenda prie maisto“, – pažymėjo jūžintiškė.

Užklupta neregėto skruzdžių antplūdžio K.Grauslienė kreipėsi pagalbos į vietos seniūnę ir Rokiškio rajono savivaldybės administracijos ekologę. Gavo iš jų perspėjimą, kad skruzdžių jokiu būdu negalima naikinti, o reikia visus skruzdėlynus iškasti ir pernešti į kitą vietą. Tačiau po vyro žūties našle likusi moteris teigia to padaryti nesugebėsianti.

Tik vienas būdas

Nieko daugiau patarti K.Grauslienei negalėjo ir žinomas gamtininkas, Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius. LŽ jis teigė, kad tokių skruzdžių antplūdžių būta ne vienoje ir net ne dešimtyje krašto sodybų. Visiems užkluptiesiems būdavo patariama susirasti po didžiulį polietileninį maišą, į jį sukasti gyventi trukdantį skruzdėlyną ir pernešti į iš anksto paruoštą vietą. Naująją skruzdėlyno vietą geriausia parinkti ne arčiau kaip už pusės kilometro nuo namų.

Pasak S.Paltanavičiaus, perkraustyti skruzdes geriausia anksti ryte, kol jos dar neišsibėgiojusios. Atlikti šį nelengvą darbą turėtų keletas vyrų.

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt