Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Būdamas 95-erių mirė jogos guru B.K.S.Iyengaras

Jogos guru B.K.S.Iyengaras, padėjęs išpopuliarinti senovinę Indijos dvasinę praktiką visame pasaulyje, mirė trečiadienį, būdamas 95 metų, pranešė jo tinklalapis.
B.K.S.Iyengaras 2003-iaisiais
B.K.S.Iyengaras 2003-iaisiais / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Joga

B.K.S. Iyengaras savo jogos mokyklą įkūrė 1973 metais vakariniame Punos mieste ir išplėtojo unikalų pratimų kompleksą, kurį, anot jo, gali perprasti bet kuris žmogus.

Šis guru įkvėpė šimtus jogos mokytojų naudoti jo metodą, pasitelkiant pagalbines priemones, tokias kaip diržai ir virvės, kad naujokams būtų lengviau pasiekti taisyklingas pozas.

Jis parašė keliolika knygų apie jogą – tradiciją, gyvuojančią Azijoje jau ilgiau negu du tūkstantmečius, o pastaraisiais dešimtmečiais itin išpopuliarėjusią visame pasaulyje.

Reikalaudavęs siekti tobulai išpildyti jogos pozas (asanas), B.K.S. Iyengaras turėjo daug sekėjų, tarp jų tokių garsenybių kaip kriketo žvaigždė Sachinas Tendulkaras ir rašytojas Aldousas Huxley.

Tarp jų taip pat buvo smuikininkas Yehudi Menuhinas, susipažinęs su guru dar prieš išgarsėdamas, per kelionę į Mumbajų.

„Tikriausiai niekas nenuveikė daugiau negu ponas Iyengaras, kad atneštų jogą į Vakarus“, – Y.Menuhinas sakė dienraščiui „The New York Times“ 2002 metais.

„Gerokai anksčiau negu Christy Turlington papuošė žurnalų viršelius, dešimtmečius prieš fizinei jogai tampant verslu, kuriame sukasi milijonai dolerių, ponas Iyengaras mokė amerikiečius ir kitus apie asanų ir kvėpavimo valdymo privalumus“, – pridūrė jis.

2001 metais JAV manekenė Ch.Turlington pozavo pagarsėjusiai žurnalo „Time“ žurnalo viršelio nuotraukai jogos pozoje sukryžiuotomis kojomis. Tame pačiame numeryje buvo paskelbtas straipsnis apie staigiai išaugusį jogos populiarumą.

Tačiau nepatenkintieji jogos plėtra Vakarų šalių sporto ir sveikatingumo centruose priekaištauja, kad dėmesys per daug sutelktas į fizinius pratimus, atitolstant nuo šios praktikos dvasinių šaknų.

Tačiau B.K.S.Iyengaras sakė, kad jogos entuziastus kaltinanti būtų nesąžininga. „Viskas priklauso nuo proto būsenos, kai praktikuojantysis atlieka jogos pratimus, – jis sakė praeitais metais duodamas interviu Indijos laikraščiui „Mint“. – Dėl nukrypimų nekaltinkite jogos arba visos jogų bendruomenės.“

„Gyvenkite laimingai ir mirkite didingai“

Belluras Krishnamacharas Sundararaja Iyengaras mirė trečiadienį paryčiais, išsivysčius inkstų nepakankamumui, nurodė naujienų agentūra „Press Trust of India“.

Jo tinklalapyje buvo paskelbta besišypsančio guru nuotrauka ir kreipimasis: „Visuomet sakau žmonėms – gyvenkite laimingai ir mirkite didingai. 1918 12 14–2014 08 20.“

Nors patyrė infarktą būdamas 80 metų, B.K.S.Iyengaras nesiliovė praktikavęs jogos.

Vaikystėje jis buvo silpnos sveikatos, tačiau suvokė, kad jam sustiprėti gali padėti joga, kuriai pasišventė paauglystėje.

18-metį B.K.S.Iyengarą jo guru Tirumalai Krishnamacharya pasiuntė mokyti į Puną, nes jis buvo pramokęs anglų kalbos. Ten jis sukūrė savitą jogos metodą ir galiausiai atidarė savo institutą.

Šiuo metu pasaulyje veikia per 100 ajangar jogos institutų.

Indijos premjeras Narendra Modi, jogos entuziastas, socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, jog buvo „labai nuliūdintas, sužinojęs apie jogačarjos (jogos mokytojo) B.K.S. Iyengaro mirtį“.

„Ištisos kartos prisimins garbųjį B.K.S. Iyengarą kaip puikų guru, mokslininką ir atkaklų žmogų, kuris atnešė jogą į daugelio žmonių gyvenimą visame pasaulyje“, – pridūrė premjeras.

B.K.S.Iyengaro jogos populiarinimo pastangas toliau tęsia jo sūnus Prashantas ir duktė Geeta. Jo palaikai bus kremuoti trečiadienio popietę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius