Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ibelhauptaitė lietuviams siūlo pirkti Indonezijos džiungles

Dalia Ibelhauptaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dalia Ibelhauptaitė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Egzotiškus ir unikalius kadrus, kuriuos šį antradienį 21 val. išvysite laidoje „Gyvenimas pagal moteris“, drąsiai galima vadinti pasauline sensacija. Lygiai taip pat, kaip ir faktus, kuriuos išgirsite.

Trisdešimt aštuoneri metai drauge su orangutangais, praleisti džiunglėse, iš jų pirmieji dešimt – be jokių patogumų. Nuo nulio sukurtas septyniasdešimt šešių tūkstančių hektarų Indonezijos nacionalinis parkas. Nuolatiniai grasinimai mirtimi. Ir arši kova su šimtus milijonų dolerių atnešančiu, tačiau gamtą žudančiu verslu. Visa tai – tik maža dalelė nuopelnų, kurie atitenka lietuvių kilmės mokslininkei Birutei Galdikas. Į jos valdas Borneo saloje neorganizuojamos ekskursijos. O orangutangų rezervato taisyklės griežtai skelbia: jokių pašalinių. Tačiau vienai žinomai mūsų tautietei, režisierei Daliai Ibelhauptaitei, visgi pavyko patekti į vieną iš paslaptingiausių pasaulio vietų.

Linksmi nuotykiai mažylių draugijoje ir... didelė baimė, susidūrus su savarankiškam gyvenimui visiškai pasiruošusiu suaugusiu, daugiau nei keturiasdešimt kilogramų sveriančiu, orangutangu. Papasakoti daugybę įdomiausių Borneo salos istorijų Daliai iš tiesų nelengva. Tačiau tikrai ne įspūdingos pramogos ar elementarus smalsumas buvo didysis Dalios Ibelhauptaitės kelionės į Borneo tikslas.

Lietuvai ir visai Europai ji su vyru iš Indonezijos parvežė ypatingą žinią.

„Borneo džiunglės yra kertamos fenomenaliais tempais ir vietoj jų sodinamos palmių plantacijos dėl gaunamų milžiniškų lėšų iš palmių aliejaus. Vien tiktai iš rajono, kuriame gyvena Birutė ir jos orangutangai, pernai į Indonezijos biudžetą iš palmių aliejaus plantacijų pelno pateko 80 milijonų dolerių. O mes Europoje atseit labai rūpinamės ekologija ir naudojame tą palmių aliejų. Jeigu niekas nepasikeis, 2020 metais Borneo miško neliks išvis“, – laidai „Gyvenimas pagal moteris“ pasakojo D. Ibelhauptaitė.

Moteris neslėpė ir to, kad žino, kaip spręsti šią sudėtingą situaciją. Dar šiemet Dalia Ibelhauptaitė bent keliose šalyse žada rengti didelę labdaros akciją, kurios tikslas gelbėti unikalų gamtos sukurtą ir Birutės išsaugotą stebuklą. Dalia ketina pardavinėti Borneo džiungles.

„Hektaras Borneo džiunglių kainuoja 500 dolerių. Jį įsigijus, jis niekada nebus kertamas. Jeigu nupirktumėme 100 ar daugiau hektarų, būtų galima tarp palmių aliejų plantacijų palikti savotiškus džiunglių koridorius, kuriais susijungtų nacionaliniai parkai ir rezervatai. Visi gyvūnai, ne tik orangutangai, džiunglių koridoriais galėtų judėti ir neišnyktų“, – su Birute aptartą idėją pristatė Dalia Ibelhauptaitė.

Borneo džiunglėms skirtas gelbėjimo akcijas, kuriose bus pardavinėjami Indonezijos miškai, Dalia su vyru ketina rengti dar šiemet Vilniuje ir Londone.

„Gyvenimas pagal moteris“ – antradienį 21 val. per LNK.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt