Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 13d. 21:00

Pavyzdys NBA lietuviams – kaip žengti į krepšinio superžvaigždyną

Jimmy Butleris
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jimmy Butleris (antras iš kairės) juodu darbu įrodė, kad iš eilinio žaidėjo galima tapti superžvaigžde.

NBA krepšininkai superžvaigždėmis tampa ne tik pataikydami svarbiausius metimus atkrintamosiose varžybose. Viskas prasideda dar vasarą, treniruočių salėje. „Sports Illustrated“ dalijasi asmeninio NBA žvaigždžių trenerio pasakojimu, kaip sezonui ruošiasi geriausi lygos krepšininkai. Tai pavyzdys ir išaugusiam mūsiškių būriui už Atlanto – Jonui Valančiūnui, Donatui Motiejūnui, Mindaugui Kuzminskui bei Domantui Saboniui.

NBA asmeninio trenerio Chriso Johnsono diena prasideda maždaug 5 valandą ryto. Jau 7:00 jo laukia pratybos su Jimmy Butleriu. Pastarasis keliasi maždaug 5:30.

Specialus kokteilis, pusryčiai ir jau 7 val. ryto „Chicago Bulls“ žvaigždė pasirodo treniruočių salėje.

Kruopščiai suplanuota visa J.Butlerio diena, kurioje – dvi treniruotės ant parketo, jėgos ir ištvermės pratybos, atsistatymas. Viena treniruotė trunka nuo 1 iki 2 valandų. Ir taip – visą savaitę.

„Instagram“ nuotr./Chrisas Johnsonas ir Jimmy Butleris
„Instagram“ nuotr./Chrisas Johnsonas ir Jimmy Butleris

J.Butleris – šauniausias 38-erių Ch.Johnsono pavyzdys, kurį jis rodo visiems individualiai su juo dirbantiems žaidėjams.

30-asis 2011-ųjų NBA naujokų biržos žaidėjas lygos žvaigžde tapo iš niekur. Vaikis dar būdamas vos trylikos savo mamos buvo išspirtas iš namų ir nakvojo vis pas skirtingus draugus. Bet patekęs į NBA jis sunkiai dirbo ir tapo po 21 tašką renkančia mašina.

„Savo klientams pasakoju, kaip Jimmy viską pasiekė. Bet tai buvo ilgas procesas. Viskas prasidėjo nuo treniruočių du kartus per dieną, 5–6 kartus per savaitę. Ir taip savaičių savaitėmis.

NBA svarbiausia būti geru ne visais aspektais. Svarbiausia rasti vieną ar du dalykus, kuriuos gali atlikti meistriškai.

Be to, Jimmy salėje pasirodydavo dar likus 15–20 minučių iki treniruotės pradžios. Ir taip kiekvieną dieną. Jis dirbo pasiaukojamai“, – 26-erių amerikiečio sėkmės istorija dalijasi Ch.Johnsonas.

Beje, debiutinį sezoną NBA J.Butleris rinko tik vidutiniškai 2,6 taško ir greitai gavo gerai besiginančio žaidėjo etiketę. Kol treniruotėje nesusitiko su Ch.Johnsonu.

J.Butlerį išvydęs Ch.Johnsonas pasakė, kad iš jo padarys NBA žvaigždę. Jam užteko įvertinti J.Butlerio ūgį (201 cm), fizines galimybes ir darbštumą, kad galėtų įsivaizduoti krepšininką kaip NBA taškų mašiną.

Pats J.Butleris negalėjo tuo patikėti. Krepšininkas žiūrėjo į trenerį kaip į beprotį. Bet treniruodavosi 3–4 kartus per dieną ir pribloškė net patį Ch.Johnsoną.

„Į kiekvieną žaidėją žiūriu individualiai, – pasakoja Ch.Johnsonas. – Kokios jo stiprybės? Kokios silpnybės? Kur turėtume sukoncentruoti darbą, kur žaidėjas gali tapti puikus? NBA svarbiausia būti geru ne visais aspektais. Svarbiausia rasti vieną ar du dalykus, kuriuos gali atlikti meistriškai.“

Lepintis ar dirbti?

Pačios pratybos – lengviausia dalis. Sunkiausia, anot Ch.Johnsono, yra įlįsti į kiekvieno krepšininko vidų, kad žaidėjas pasiryžtų laisvu metu, vasarą, per atostogas, dirbti salėje 2–3 kartus per dieną.

Kiekviena NBA komanda turi individualius trenerius, bet žaidėjai vasaromis nusprendžia padirbėti ir su kitais specialistais. Šie susikontaktuoja su komandos treneriu ir aptaria žaidėjo tobulėjimą.

Ch.Johnsono užduotis – paruošti krepšininką taip, kad treneriui to paties nebereikėtų mokyti žaidėjo atskirai prieš pat sezoną.

Atsiprašau už keiksmažodžius, bet man nusispjaut, kiek tas žmogus uždirba. Man rūpi tik tai, kaip tas žmogus susitelkia į smulkmenas.

Anot trenerio, tai nelengva, nes vasarą krepšininkams sunku atsispirti pasilepinimo pagundai, o atsiduoti darbui gali ne visi.

Kai kuriuos žaidėjus natūraliai varžo šeima. Bet tie krepšininkai susiorganizuoja bent savaitės trukmės individualias pratybas.

O svarbu ne tik pasirodyti salėje, bet dirbti nuoširdžiai, laikytis disciplinos ir susitelkti į smulkmenas.

„Man nusispjaut, koks žaidėjas su manimi dirba. Atsiprašau už keiksmažodžius, bet man nusispjaut, kiek tas žmogus uždirba. Man rūpi tik tai, kaip tas žmogus susitelkia į smulkmenas“, – pabrėžė Ch.Johnsonas.

Tačiau kaip sukontroliuoti asmenybę, kuri gali sau leisti viską?

„Tam yra asmeniniai pokalbiai, knygų skaitymas ir tarpusavio pasitikėjimo kūrimasis“, – pasakoja Ch.Johnsonas.

LeBronas Jamesas sezono viduryje išvyksta bent trumpam susitikti su savo treneriu Majamyje. Atkrintamųjų varžybų įkarštyje vizitą su asmeniniu treneriu turi ir Dwyane'as Wade'as. J.Butleris su Ch.Johnsonu dirba visą sezoną Čikagoje.

Treneriai žaidėjų pasitikėjimą įgyja domėdamiesi kiekviena krepšininko dienos smulkmena. O kai žaidėjai įsitikina, kad treneris žino, apie ką kalba, jie gali padaryti viską.

„Skambinu Jimmy ir sakau: man reikia, jog kiekvieną rytą keltumeisi 5 valandą, kad taptum NBA žvaigžde. Patikėk manimi, tapsi labiausiai patobulėjusiu NBA žaidėju.

Ar tai būtų 15, ar 40 minučių, bet mes susitariame dėl smulkmenų ir tas tarpusavio ryšys vėliau nusišlifuoja.“

Užtenka ir 15 minučių

Sezono metu Ch.Johnsonui suderinti laiką su J.Butleriu nelengva, nes vienas rungtynes keičia kitos, o tarp jų – NBA komandų pratybos ir skrydis po skrydžio.

Bet Ch.Johnsonui užtenka ir 15 minučių, kad pasikviestų J.Butlerį ir peržiūrėtų paruoštą vaizdo klipą su esmine informacija. Ir penkiolikos minučių užtenka žingsniui į priekį.

Socialiniai tinklai, visų nuostabai, skatina krepšininkus dirbti.

Pats J.Butleris gali išsikviesti trenerį individualioms pratyboms bent pusvalandžiui, jei žaidėjas pats pamato, kad jam kas nors nesiseka ir nori tai eliminuoti iš savo žaidimo.

Ch.Johnsonas individualų darbą su žaidėju lygina su sparingo partneriu bokse.

Beje, pavyzdžiui, po asmeninį trenerį prieš Rio olimpines žaidynes JAV treniruočių stovykloje turėjo kiekvienas komandos narys.

Jei kažkuris netyčia neturėdavo, drąsiai skambindavo kuriam nors stovykloje buvusiam specialistui ir prašydavo pagalbos papildomai padirbėti.

Net ir ryškiausios NBA žvaigždės vis dar į treniruotę atvyksta anksčiau ir išeina vėliau. Kai kurie Ch.Johnsono klientai dirba kad ir iki išnaktų.

„Viskas priklauso nuo to, kaip tu to nori“, – pasakoja amerikietis.

I've never stopped working. I never will. Peep the teaser to my upcoming @Jumpman23 film dropping 7.14!

A video posted by Jimmy Butler (@jimmybutler) on

O pastaraisiais metais NBA dirba visi. Anksčiau tokios žvaigždės kaip Allenas Iversonas, Shawnas Kempas ar Rodas Stricklandas dominuodavo NBA, nors jų užklasinė veikla keldavo itin daug problemų, o jie patys atsainiai žiūrėdavo į treniruotes.

Bet dabar to nebeužtenka. Ch.Johnsono teigimu, socialiniai tinklai, visų nuostabai, skatina krepšininkus dirbti. Kai „Instagram“ perkimštas NBA žaidėjų individualių treniruočių nuotraukų, nieko nedirbantis krepšininkas gali susimąstyti, kad jei pats nedirbs, greit liks šiems už nugaros.

Ch.Johnsono teigimu, nereikia dirbti ištisus metus. Po ilgo sezono visada reikia pasiimti atostogų ir pabėgti nuo krepšinio.

Pavyzdžiui, J.Butlerį, kuris sezoną baigia balandžio pabaigoje ar gegužę, amerikietis į treniruotes išsikviečia liepos 1-ąją.

Troškimas išspardyti užpakalį

runnin off with that GOLD like...

A photo posted by Jimmy Butler (@jimmybutler) on

Poilsis – taip pat svarbi žaidėjų tobulėjimo detalė. Ch.Johnsonas net uždrausdavo J.Butleriui po sezono imti į rankas kamuolį, bet „Bulls“ narys vis tiek slapčiomis įsliūkindavo į krepšinio salę.

Tačiau kai ateina laikas, žaidėjai grįžta prie darbo ir smulkmenų. Treniruočių intensyvumas, anot Ch.Johnsono, liepą siekia galbūt 75–80 procentų. Labiausiai akcentuojama technika, mechanika.

Kol kiti žaidėjai atostogavo ir lepinosi, 99 procentais atvejų atvykęs į stovyklą spardysi jiems užpakalius.

Tačiau rugpjūčio viduryje, po truputį artėjant NBA klubo treniruočių stovyklai, žaidėjas didesnį dėmesį skiria ištvermei.

Savo formą krepšininkas pasiekia rugsėjį – pasitikdamas NBA komandos treniruočių stovyklą. Ch.Johnsono teigimu, pasiekti tą formą yra ne NBA klubo vyriausiojo trenerio, o paties žaidėjo darbas.

„Kol kiti žaidėjai atostogavo ir lepinosi, 99 procentais atvejų atvykęs į stovyklą spardysi jiems užpakalius. Ir kai įsitikini tuo savo kailiu, vėliau sunku sustoti ir mesti darbus, – tikina Ch.Johnsonas.

– Jei krepšininkas pamatys, kad vieną kartą gerai padirbėjęs jis tau išspardys užpakalį, vėliau jis tą darys kiekvieną kartą“.

Aišku, bet kas negali tapti geriausiu krepšininku. Kaip sako Ch.Johnsonas, jeigu neturi vištienos, juk nepagaminsi vištienos salotų. Tačiau didžiausias NBA superžvaigždes puošia būtent darbas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 24sek