TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Roberto Swifto istorija: nuo NBA milijonų iki kalėjimo ir narkotikų liūno

Robertas Swiftas
Robert Beck/SI / Robertas Swiftas
Šaltinis: 15min
0
A A

2004 m. dvyliktu naujokų biržos šaukimu tuometinė „Seattle SuperSonics“ pasirinko jauną ir perspektyvų paauglį Robertą Swiftą. Krepšininkas beveik penkerius metus rungtyniavo NBA, tačiau vėliau jo gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. 2016-aisiais vidurio puolėjas nori dar vienos galimybės sugrįžti į stipriausią pasaulio krepšinio lygą, o mes pateikiame jautrią „Sports Illustrated“ istoriją apie jo karjerą.

Pirmas dalykas, kurį atsimena R.Swiftas, tai pareigūnai, kalbantys per garsiakalbį lauke. Tiesa, šiandien buvęs krepšininkas jau nebegali pasakyti, ar tai buvo tiesa, tačiau vėliau sekė ginkluoti pareigūnai, kurie išlaužė jo namo duris.

Šiame policijos reide R.Swiftas nebuvo taikinys. 2014 metų spalio mėnesį pareigūnai įsiveržė į jo gyvenamąjį namą, nes tikėjosi surasti Trygve Bjorkstamą, kuris pardavinėjo heroiną ir metamfetaminą. Tai buvo vyrukas, kokį ir įsivaizduojate pardavinėjantį narkotikus: visuomet su užtaisytu ginklu kelnėse, sergantis paranoja, o, pasak policijos, jo namuose buvo rasti 26 ginklai bei granatos.

Tačiau R.Swiftas tą rytą atsikėlė pirmasis. Jis tris paras nemiegojo, nes vartojo sau įprastą heroino ir metamfetamino mišinį. Jis buvo atsakingas už tvarką namuose, o už tai gaudavo nedidelius heroino maišelius, kurių užtekdavo tam, kad pasotintų troškimą vartoti.

Jis neturėjo telefono, pinigų ir jokių ambicijų. R.Swiftas dvejus metus nematė savo sūnaus, o tėvų – dar ilgiau. Metus prieš tai jis buvo iškraustytas iš savo prabangaus namo, todėl dalis jo tikėjosi numirti šiame šlykščiame būste. Jam atsibodo stengtis.

Kol policininkai segė antrankius ant abiejų šių vyrukų riešų, vienas iš jų atpažino buvusį „Sonics“ žaidėją. Galų gale nėra labai daug 216 centimetrų vyrukų, kurie savo dienas leidžia narkotikų pilnuose namuose.

Verta priminti, kad R.Swiftas buvo tas žaidėjas, kurį visi lygino su legendiniu Billu Waltonu. Jis kaip lygus su lygiu kovėsi su Dwightu Howardu, o vieną kartą Jackas Nicholsonas jo paprašė, kad jis neskriaustų „Lakers“.

Tačiau tai buvo labai tolima praeitis. R.Swiftui tuomet buvo 28-eri, tačiau NBA dienos jau buvo seniai užmirštos. Įvairūs portalai trynė rankomis, nes galės parašyti, kaip buvęs krepšinio milijonierius stipriai trenkėsi į patį savo gyvenimo dugną.

„Ar žinojai, kad visi įeinantys į šį namą yra nusikaltėliai? – arešto naktį jo paklausė policijos pareigūnas. – Juk žinai, kad tai nėra tau tinkamas gyvenimo būdas?

Kas tau atsitiko?

Paauglystė

Jeff Haynes/AFP/Getty Images/Robertas Swiftas
Jeff Haynes/AFP/Getty Images/Robertas Swiftas

Išgyvenęs sunkią vaikystę R.Swiftas 2004 metais buvo viena geidžiamiausių vasaros prekių. Jis rungtyniavo vienoje aikštėje su Jermaine'u O'Nealu, Rasheedu Wallace'u, Alu Jeffersonu, LaMarcusu Aldridge'u ir niekuo jiems nenusileido.

Vidurinėje mokykloje jis vidutiniškai per rungtynes rinko po 19 taškų, atkovojo 16 kamuolių ir blokuodavo 6 varžovų metimus. NBA skautai teigė, kad jis bus pasirinktas pirmajame naujokų biržos rate, o jaunas 216 centimetrų vaikinukas susiviliojo ankstyva galimybe praverti stipriausios pasaulio krepšinio lygos duris.

Jis nusipirko kostiumą, praleido savo išleistuves, pasiėmė paskolą prabangiam automobiliui ir ruošėsi savo karjerai NBA. Jam tuo metu buvo 18 metų, o mama jam draudė žaisti krepšinį su draugais, nes tokiu atveju jis gali gauti traumą.

Jis persikraustė gyventi pas savo bičiulį ir pasidarė kelias tatuiruotes.

Atėjus NBA naujokų biržos dienai, jis surengė vakarėlį savo namuose, o į jį susirinko apie 100 žmonių. Jis nepasirodė komandoms vasarą, nes norėjo kai kuriuos dalykus išlaikyti paslaptyje. Komandos turi investuoti į jo ateitį, o ne žiūrėti į jo dabartinę formą.

Strategija pasiteisino, nes „Celtics“ generalinis vadybininkas Danny Ainge'as pažadėjo krepšininką pasirinkti 15-uoju šaukimu. Tačiau dvylikti rinkosi „Sonics“ ir šie netikėtai nusprendė į savo komandą pasikviesti R.Swiftą.

Po trijų savaičių naujasis Sietlo komandos narys tapo milijonieriumi. Jis su „Sonics“ pasirašė trejų metų, 4,4 mln. JAV dolerių vertės sutartį. R.Swifto tėtis priminė savo sūnui, kad jie visko pasiekė kaip šeima, o krepšininkas skolingas neliko – jis nupirko savo tėvams namą. Jiems daugiau nebereikės sunkiai dirbti. Misija įvykdyta. Finansinė padėtis puiki.

NBA

Lisa Blumenfeld/Getty Images/Robertas Swiftas
Lisa Blumenfeld/Getty Images/Robertas Swiftas

Pirmaisiais savo karjeros metais R.Swiftas nebuvo pasiruošęs NBA. Jam buvo sunku tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Tačiau gyvenimas nebuvo blogas. Žaidėjas rungtyniavo prieš savo vaikystės dievukus, turėjo nemažai pinigų ir galėjo valgyti kaip karalius.

Antrame sezone vidurio puolėjas rungtyniavo kiek stabiliau, tačiau vis tiek rinko vos po 6,4 taško ir atkovodavo po 5,6 kamuolio. Pasibaigus antriesiems metams jis Rytų Sietle nusipirko 1,35 mln. JAV dolerių vertės rūmus.

R.Swiftas buvo didelis ginklų mėgėjas, todėl pirko įvairius šaunamuosius ginklus, peilius, pavojingas gyvates bei motociklus. Į trečiąjį savo sezoną krepšininkas atėjo puikios sportinės formos, pasipuošęs galybe tatuiruočių bei užsiauginęs ilgus plaukus.

Vidurio puolėjas traiškė savo komandos draugus treniruočių stovykloje. Įspūdingi dėjimai ir blokai buvo lydimi aikčiojimų.

Tuomet prasidėjo ikisezoninės rungtynės. R.Swiftas bando išgelbėti kamuolį, kuris lekia į užribį, tačiau blogai padeda koją ir išgirsta nemalonų garsą. Krepšininkui plyšo kryžminiai kelio raiščiai.

Sezonas baigtas.

Treneriai bando krepšininką paguosti, nes jam vos 20 metų, tačiau jis sugniuždytas.

Sugrįžimas

D. Clarke Evans/Getty Images/Robertas Swiftas ir Timas Duncanas
D. Clarke Evans/Getty Images/Robertas Swiftas ir Timas Duncanas

Aštuonerios rungtynės. Tiek atlaikė R.Swiftas sugrįžęs į aikštę po 1,5 metų pertraukos. Jis patyrė dar vieną kelio traumą, kuri dar sykį jo sezoną pabaigė anksčiau laiko.

Tuo tarpu „Sonics“ persikėlė į Oklahomą ir tapo „Thunder“.

2009 metų pradžioje R.Swiftui tai penktasis sezonas NBA. Jam 23-eji, jis per metus uždirba 3,6 mln. JAV dolerių ir gyvena nuomojamame būste Oklahomoje. Jis ir vėl turi krūvą naujų draugų, su kuriais bando atsigriebti už prarastus metus universitete.

Metų metus jis visiems negailėjo pinigų: reikia naujo automobilio? Lėšų mokslams? R.Swiftas visuomet jums padės. Aplinkiniai stebėjosi jo dosnumu, tačiau toks jau buvo šis „Sonics“ vidurio puolėjas.

Tačiau krepšinis yra negailestingas sportas. Krepšininkas penktaisiais savo karjeros metais patyrė nugaros bei kelio traumas, o daugelis pradėjo abejoti jo meile šiam sportui. Kiekvieną kartą, kai atrodė, kad žaidėjas darys šuolį į viršų savo karjeroje, jis patirdavo traumą.

Po sezono „Thunder“ žaidėją atleido. Vasaros lygoje jis bandė įsitvirtinti „Celtics“, tačiau to jam padaryti nepavyko. Krepšininkas sugrįžo namo ir nusprendė rungtyniauti Plėtojimosi lygoje.

Naujosios ekipos treneris Willas Voigtas matė fantastišką R.Swifto talentą, tačiau kažkas buvo ne taip. Jis priaugo daug svorio, tačiau strategas nematė jokių požymių, kad krepšininkas vartotų narkotikus ar alkoholį.

Tačiau sportininko akyse matėsi skausmas. Jau antrose Plėtojimosi lygos rungtynėse jis atsikėlė nuo atsarginių suolelio ir tarė savo treneriui:

„Viskas. Baigiu karjerą. Tapsiu profesionaliu kovotoju.“

Tai buvo paskutinis kartas, kai W.Voigtas matė R.Swiftą.

Paskutinis šansas

Sam Forencich/Getty Images/Robertas Swiftas
Sam Forencich/Getty Images/Robertas Swiftas

R.Swiftas gavo paskutinę progą 2010 metų birželį. Jam paskambino iš Japonijos ir pasiūlė rungtyniauti šioje šalyje. Profesionaliu kovotoju krepšininkas taip ir netapo. Taip pat neatlaikė ir jo santuoka. 2008 metais jis tapo tėvu, o teisme savo buvusiai žmonai sutiko mokėti po 5 tūkst. JAV dolerių per mėnesį. Tai buvo menki pinigai, kai jo visas NBA uždarbis siekė apie 18 mln.

Palikęs Plėtojimosi lygą R.Swiftas nuolat linksminosi vakarėliuose. Kitiems reikėdavo vienos pakuotės alaus, kad gerai įkauštų, o 216 centimetrų sportininkui reikėjo trijų. Jis nustojo sportuoti, todėl komandos jam taip pat nustojo skambinti.

Tačiau štai galimybė ir vėl žaisti krepšinį Japonijoje.

Pirmasis treniruočių mėnuo buvo ypač sunkus, nes reikėjo numesti nemažai svorio.

Po kurio laiko žaidėjas įsivažiavo ir atgavo neblogą sportinę formą. Jo kolegos ragino vidurio puolėją mesti iš trijų taškų zonos, o tai jam padėjo vienose rungtynėse surinkti 22 taškus ir atkovoti 18 kamuolių. Kitose jis pelnė 21 tašką ir atkovojo 16 kamuolių.

Krepšininkas ilsėjosi savo viešbučio kambaryje, kai Japoniją ištiko žemės drebėjimas. Visa šalis nustojo galvoti apie krepšinį. Komanda iširo ir R.Swiftas grįžo į JAV.

Komandos ir vėl pradėjo domėtis vidurio puolėju. Dabar jis jau subrendęs, turi patirties. Juo domėjosi „Celtics“ bei „Knicks“, tačiau pasitreniravus su „Blazers“ jam buvo pranešta, kad jis pateko į galutinę sudėtį.

Vėliau vienas iš trenerių paskambino krepšininkui ir atskleidė, kad ekipa vis dėlto nusprendė žaidėjo atsisakyti.

NBA ištiko lokautas.

R.Swiftas nusprendė, kad tai yra pabaiga. Daugiau jokio krepšinio.

Narkotikai

Getty Images/Robertas Swiftas
Getty Images/Robertas Swiftas

Visų narkomanų istorijos yra skirtingos, tačiau jos visos turi vieną panašų bruožą. Žmonės nenori tapti narkomanais, todėl mano, kad sugebės savo priklausomybę kontroliuoti. R.Swiftas pradėjo vartoti heroiną bei kokainą, juos užgerdavo alumi.

Tačiau didžiausia priklausomybė jam kilo nuo heroino, kurią buvęs žaidėjas pajusdavo tik tuomet, kai baigdavosi atsargos.

2014 metais R.Swiftas jau buvo reguliarus heroino vartotojas. Jis tris ar keturias naktis nemiegodavo, neidavo iš namų ir beveik nieko nevalgydavo. Kai jo kūnas nebegalėdavo funkcionuoti, tuomet jis atsijungdavo ilgam miegui.

Jis nuolat bandė rasti priežastį, kodėl jam reikia narkotikų, ir visai pamiršo aplinkinį pasaulį. Juk dar 2013-aisiais jis gyveno prabangiuose rūmuose, tačiau policija atėjo į jo namus ir liepė išsikraustyti. Iš pradžių jis bandė išsisukti, tačiau vėliau bankas pardavė jo būstą už 750 tūkst. dolerių.

Naujieji savininkai buvo šokiruoti. Jie name rado skyles nuo kulkų sienose, kirmėles kriauklėse, kalną šuns išmatų, daugiau nei 100 dėžių nuo picos ir tūkstančius tuščių alkoholinių gėrimų butelių, kurių daugelis kainavo daugiau nei 1000 dolerių.

Spauda to nepraleido pro akis. Visur mirgėjo antraštės, tačiau R.Swiftui jau neberūpėjo niekas.

Viena didžiausių gyvenimo klaidų buvo tai, kad neturėdamas kur eiti R.Swiftas apsigyveno pas savo narkotikų prekeivį. Jis buvusį „Sonics“ narį ir supažindino su heroinu, kuris turėjo padėti nuo nugaros skausmo.

Įdomu tai, kad suimtas šis narkotikų prekeivis paliudijo, kad R.Swiftas yra geras vyrukas ir neprisidėjo prie jo nešvarių darbelių. Jis gavo ketverius metus nelaisvės, o buvęs krepšininkas buvo paleistas į laisvę.

Vėliau jis grįžo į senuosius namus, tačiau jo narkotikų atsargos baigėsi, o pinigai vis tirpo. Jis persikraustė pas dar vieną savo tiekėją, tačiau neatvyko į teismą, todėl dabar jo ieškojo policija. Mėnesių mėnesius R.Swiftas praleido namuose, kol 2015 metų sausį jį sučiupo.

Priklausantiems nuo heroino policija paskiria gydymą, tačiau kaip tai vyko, buvęs žaidėjas beveik neprisimena. Dešimtis dienų jis gulėjo ant metalinės lovos ir kentėjo, kad negali susileisti dar vienos dozės.

Sugrįžimas į realybę

Vieną dieną jis atsipeikėjo. Pagaliau R.Swiftas aiškiai galėjo matyti savo praeitį ir visa tai, ką jis padarė. Kiti kaliniai pradėjo jį atpažinti ir klausinėti apie NBA. Vienas iš jų davė jam į rankas Bibliją, kurioje jis turėtų rasti visus atsakymus.

R.Swiftas pradėjo sudarinėti sąrašą darbų, kuriuos jam reikia padaryti. Jis privalo lankytis bažnyčioje, suskaičiuoti savo turimą turtą, sužinoti, kur gyvena jo vaikas.

Šiuo laikotarpiu jo neaplankė nei šeima, nei draugai. Tačiau dabar jis gailisi savo sprendimų. Pagaliau jis pasiryžo pakeisti savo gyvenimą.

Sunku patikėti, tačiau ilgai nelietęs krepšinio kamuolio, naikinęs savo kūną narkotikais bei alkoholiu R.Swiftas 2015-ųjų pavasarį į krepšį mėtė vieną taiklų metimą po kito.

Išėjęs iš kalėjimo jis apsigyveno pas brolį. Kasdien R.Swiftas jam dėkojo už pagalbą, o kartais apsilankydavo vietiniame koledže, kuriame pradėjo lankyti finansų paskaitas. Jis vaikščiodavo į bažnyčią ir dažniausiai dienas leisdavo namuose padėdamas broliui buities darbuose.

Bėgant laikui jis susigrąžino normalų kūno svorį bei išvaizdą. Su broliu jis apsilankydavo vietinio universiteto krepšinio aikštelėje, ir R.Swiftas joje dominuodavo.

Sugrįžimas į NBA? Kodėl gi ne?

Krepšininkas teigė, kad apie narkotikų vartojimą negalvoja jau 19 mėnesių, o dėl savo praeities nieko nekaltina: „Mano sprendimas buvo pradėti vartoti narkotikus, todėl pats nusprendžiau ir mesti. Nesvarbu, kokie žmonės mane supo, tačiau viską padariau pats.

Anksčiau gyvenau tik šia minute, tačiau dabar turiu ilgalaikių planų. Turiu tikslus, kuriuos noriu įgyvendinti, ir žinau, kokius žingsnius turiu žengti, kad pasiekčiau savo tikslus. Jeigu man pavyks, tai tuomet gali pavykti bet kam.“

Šiuo metu R.Swiftas rungtyniauja įvairiose mėgėjų lygose ir ten kaupia fantastišką statistiką. Jis vos išgyvena finansiškai, kasdien treniruojasi ir svajoja sugrįžti į stipriausią pasaulio krepšinio lygą. Aplinkinių teigimu, jis, atrodo, daugiau nevartoja, tačiau juk niekas su juo 24 valandas per parą nebūna.

Buvusiam NBA vidurio puolėjui 30 metų, jis yra jaunesnis nei Chrisas Paulas ar LeBronas Jamesas. Stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje jis sužaidė vos 97 rungtynes, todėl jo kūnas nekentėjo didelių fizinių krūvių.

„Neabejoju, kad Plėtojimosi lygos komandos turėtų į jį žvilgtelėti, – teigė „Warriors“ generalinis vadybininkas Bobas Myersas. – Sunku rasti tokių aukštų vyrukų, tačiau reikia labai sunkiai dirbti dėl vietos komandoje. Robertas yra puikus vyrukas, todėl tikiuosi, kad jam kas nors suteiks šansą.“

R.Swiftas NBA šlovės ir milijonų neatlaikė, tačiau sugebėjo sugrįžti iš tokios tamsios vietos, kurioje dažnas būna pasmerktas. Jis vis dar svajoja apie stipriausią pasaulio krepšinio lygą, tačiau tuo pačiu metu galvoja, iš kur gauti pinigų šios dienos vakarienei.

Tik laikas parodys, ar R.Swifto istorija baigsis laimingai, tačiau reikia tikėtis, kad savo šanso žaidėjas sulauks.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 NBA

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 24sek