Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žydrūno Ilgausko vakaras, surežisuotas LeBronui: kaip lietuvis tapo neapdainuotos NBA „aferos“ dalimi

Žydrūnas Ilgauskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Žydrūnas Ilgauskas
Šaltinis: 15min
3
A A

Žydrūnas Ilgauskas buvo pagerbtas taip, kaip nepagerbė net Michaelo Jordano. Tokios pagerbimo ceremonijos NBA dar nebuvo mačiusi. Bet viskas buvo ne vien dėl Big Z. Briano Windhorsto ir Dave'o McMenamino knygoje „Return of the King“ („Karaliaus sugrįžimas“) aprašoma įdomi istorija apie Ž.Ilgauską, kuri turėjo didžiulę reikšmę LeBrono Jameso sugrįžimui į „Cleveland Cavaliers“.

Knyga būtent ir prasideda nuo skyriaus apie Žydrūną Ilgauską, simboliniu pavadinimu „Viskas ne dėl Z“.

Knygos autoriai priminė Ž.Ilgausko pagerbimo ceremoniją, kai 2014-aisias į „Quicken Loans“ arenos palubes buvo iškelti 11 numeriu pažymėti jo marškinėliai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žydrūnas Ilgauskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žydrūnas Ilgauskas

Rašoma, kad dėl šio momento „Cavaliers“ įsigijo milijono dolerių vertės 3D vaizdo projekcijos sistemą, su kuria ant parketo išdarinėjo vizualinius fokusus.

Jas išvydo ir būrys kostiumuotų vyrų, kurie atskrido į areną apmokėjus kelionę pačiam „Cavaliers“ klubui.

„Net Michaelas Jordanas negavo tokio dėmesio, kiek Žydrūnas Ilgauskas.“

Anot autorių, į ceremoniją buvo sukišta tiek lėšų, kad NBA to dar nebuvo mačiusi.

„Net Michaelas Jordanas negavo tokio dėmesio, kiek Žydrūnas Ilgauskas“, – rašoma „Return of the King“.

Tai buvo 2014-ųjų kovo 8-oji. Ir tai buvo visai ne atsitiktinė data, o anaiptol – kruopščiai planuota diena.

„Visus tuos šou elementus mobiliaisiais telefonais įrašinėjo sirgaliai, kurių dauguma užsivilko marškinėlius su užrašu #AllForZ („Viskas dėl Z“). Buvo gražu, tačiau tai nebuvo visiška tiesa. Ne viskas buvo dėl Z. Daug buvo padaryta dėl kai ko kito – vieno iš tų vyrų su kostiumais.“

Vienas tų vyrų buvo LeBronas Jamesas, kuris tuomet atvyko į renginį kaip „Miami Heat“ žaidėjas.

„Scanpix“/AP nuotr./Žydrūno Ilgausko pagerbimo ceremonija 2014 m.
„Scanpix“/AP nuotr./Žydrūno Ilgausko pagerbimo ceremonija 2014 m.

Kabliukas tame, kad kaip tik po 2013–2014 metų sezono baigėsi L.Jameso sutartis su „Heat“ ir Klivlandas slapta vylėsi po ketverių metų pertraukos sugrąžinti Karalių namo.

Ir Ž.Ilgausko ceremonija buvo brangi investicija, kuri turėjo sužavėti LeBroną. Kad ir jis grįžęs namo būtų pagerbtas ir numyluotas taip, kaip Ž.Ilgauskas.

Su LeBronu tapo didžiausiais išdavikais

Tą 2010-ųjų vasarą, kai LeBronas per nacionalinę televiziją paskelbė didįjį „Sprendimą“ ir patvirtino priimsiąs „Miami Heat“ pasiūlymą, vos po trijų dienų nuo transliacijos Ž.Ilgauskas pranešė taip pat žaisiąs Majamyje.

Veteranas paskutinį karjeros sezoną tikėjosi tapti NBA čempionu, žaisdamas LeBrono Jameso, Dwyane'o Wade'o ir Chriso Bosho didžiojo trejeto užnugaryje.

Beje, kai paskelbė apie susitarimą su „Heat“, Ž.Ilgauskas nupirko viso puslapio reklamą „Cleveland Plain Dealer“, kur dėkojo sirgaliams už palaikymą jam atvykus iš Lietuvos ir visus tuos metus kartu namuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./LeBronas Jamesas ir Žydrūnas Ilgauskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./LeBronas Jamesas ir Žydrūnas Ilgauskas

Knygoje rašoma, kad Ž.Ilgauskas jautėsi nebeesąs „Cavaliers“ planuose – paskutinį sezoną Klivlande jis buvo iškeistas į „Washington Wizards“, nors nutraukęs kontraktą vėl grįžo namo. Bet užleidęs vietą starto penkete Shaquille'ui O'Nealui lietuvis suprato, jog nebefigūruoja „Cavaliers“ planuose.

Beje, tuo metu kaip tyčia kiek pakriko jo žmonos Jennifer sveikatingumo verslas. Big Z galvojo, kad tai ženklas.

Kita vertus, baigęs karjerą „Heat“ ir netapęs čempionu tą pirmąjį didžiojo trejeto sezoną Majamyje („Heat“ triumfavo NBA dar kitais metais), Ž.Ilgauskas grįžo į „Cavaliers“, dirbo klubo administracijoje ir įrodė savo ištikimybę Klivlandui.

Įdomu, kad „Return of the King“ autoriai tai laiko mažu stebuklu, nes anot jų, Ž.Ilgauskas taip pat įsižeidė perskaitęs „Cavaliers“ savininko Dano Gilberto laišką, kuriame šis viešai dergė LeBrono Jameso sprendimą palikti Klivlandą ir žaisti Majamyje.

Tokie žodžiai kaip „šokiruojanti neištikimybė“ ir „kvaila išdavystė“ užkabino Lietuvos krepšininką.

Juolab, vidurio puolėjas niekada nebuvo artimas su „Cavaliers“ savininku, kuris 2005-aisiais įsigijo klubą už 375 milijonus JAV dolerių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Danas Gilbertas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Danas Gilbertas

Rašoma, kad po šio sandorio Ž.Ilgauskas manė, jog turės ieškotis naujos komandos. Kaip tik tą vasarą jis tapo laisvuoju agentu ir jam pasirodė, kad D.Gilbertas visai nesidomi galimybe jį išlaikyti.

Filmo vertos gaudynės

2005-ųjų liepos pradžioje Ž.Ilgauskas ruošėsi atostogų kelionei po Aziją manydamas, kad grįžęs iš jos bus jau kitos komandos žaidėjas. Tačiau buvęs Ž.Ilgausko bendraklubis Danny Ferry buvo pasamdytas klubo generaliniu direktoriumi ir įtikino D.Gilbertą pasilikti lietuvį.

Tik tam, kad patektų pas lietuvį laukimo salėje, vyriškiai įsigijo skrydžio į Honkongą bilietus.

D.Ferry nerimavo dėl Ž.Ilgausko ir D.Gilberto santykių, todėl pasiūlė savininkui su naujuoju treneriu Mike'u Brownu asmeniškai susitikti su Ž.Ilgausku. Ir D.Gilbertas su „Cavaliers“ treneriu privačiu reisu nuskrido į Los Andželą pas Big Z, kur šis laukė persėdimo į lėktuvą Honkongo kryptimi.

Nusileidęs privačiame Los Andželo oro uosto lėktuvų terminale, D.Gilbertas pirmiausia skubėjo susitikti su „Starbucks“ įkūrėju Howardu Schultzu, kuriam priklausė NBA klubas „Seattle SuperSonics“. „Cavaliers“ savininkas išblyško sužinojęs, kad „SuperSonics“ rimtai susidomėjo Ž.Ilgausku. Tad visai kaip filme, D.Gilbertas paprašė savo vairuotojo sekti H.Schultzo automobilį ir atsikvėpė, kai pamatė, jog šis išvažiavo į greitkelį.

Tad D.Gilbertas ir M.Brownas su palengvėjimu pasuko į tarptautinių skrydžių terminalą, kuriame kvietimo į Honkongo reisą laukė Ž.Ilgauskas.

Tik tam, kad patektų pas lietuvį laukimo salėje, vyriškiai įsigijo skrydžio į Honkongą bilietus.

Susinervinę, kad pasitiks Ž.Ilgauską be lauktuvių, jiedu nusipirko pigių gėlių ir balionų oro uosto suvenyrų parduotuvėlėje.

Viskas baigėsi nauja Big Z ir „Cavaliers“ penkerių metų 50 milijonų JAV dolerių vertės sutartimi.

LeBrono signalai

„Return of the King“ rašo, kad pasmerkti kaip didžiausi Klivlando išdavikai, Ž.Ilgauskas su L.Jamesu keiksnojo trumparegius „Cavaliers“ sirgalius ir pyko ant D.Gilberto už tokią viešą kritiką.

Tačiau laikas išgydė žaizdas ir tą 2014-ųjų kovo 8-ąją Big Z Klivlande buvo pagerbtas kaip didvyris. O „Cavaliers“ vadovybė labai norėjo parodyti L.Jamesui, kad visi tie pykčiai gali būti užmiršti. Kad LeBronas irgi gali grįžti namo, laimingai auginti savo vaikus ir vėl būti mylimas senųjų sirgalių.

VIDEO: Žydrūno Ilgausko pagerbimas

Tokį scenarijų sugalvojo D.Ferry 2010-aisiais Klivlande pakeitęs trumpai „Cavaliers“ dirbęs generalinis direktorius Chrisas Grantas.

Tą snieguotą 2012-ųjų vasario dieną jam įstrigo L.Jameso žodžiai per treniruotę prieš „Heat“ ir „Cavaliers“ rungtynes Klivlande: „Neatmetu galimybės ateityje grįžti į Klivlandą.“

Nors kai kurie aiškino, kad L.Jamesas tiesiog bando užliūliuoti „Cavaliers“ sirgalius, kiti šiuos žodžius priėmė labai rimtai. Pavyzdžiui, Ch.Grantas, kuris iš pradžių vienintelis patikėjęs galimu Karaliaus sugrįžimu namo.

2012-ųjų vasarą tapęs ir olimpiniu čempionu – praėjus vos porai mėnesių nuo triumfo NBA, LeBronas Londone žurnalistams prasitarė: „Gaila, kad nelaimėjau to pirmojo čempionų žiedo su „Cavaliers“.“

Kai kurie „Cavaliers“ sirgaliai priėmė šiuos žodžius kaip minimą ant žaizdos. Bet Ch.Grantui tai buvo dar vienas ženklas, kad LeBronas nori ir gali sugrįžti į Klivlandą.

Kai kitą kartą L.Jamesas svečiavosi „Quicken Loans“ arenoje 2012-2013 metų sezoną, „Cavaliers“ savininkas D.Gilbertas, pradėjęs tą garsiąją anti-Lebrono kampaniją, už kurią sulaukė 100 tūst. JAV dolerių bausmės iš NBA, „Twitter“ rašė žinutę, kuria užkasė karo kirvius. Iki tos žinutės D.Gilbertas keletą metų tyčia net netardavo LeBrono vardo.

„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka
„Scanpix“ nuotr./Rungtynių akimirka

Žinutė suveikė. Pirmą kartą „Cavaliers“ sirgaliai taip piktai nebepasitiko „Heat“ žaidėjo. Kai kurie jų net plojo buvusiam savo dievukui.

Būtent tą vakarą jaunas vyrukas Jamesas Blairas išbėgo ant parketo su užrašu ant marškinėlių „Mes tavęs pasiilgome“ priekyje ir „Grįžk 2014“ ant nugaros, ir apkabino L.Jamesą.

Po šio incidento „Cavaliers“ visam gyvenimui uždraudė J.Blairui lankytis Klivlando namų rungtynėse.

Bet L.Jamesas visai ne piktai sutiko į aikštę išbėgusį ir apsaugos sulaikytą žiūrovą. Tai buvo dar vienas ženklas.

VIDEO: Fano žinutė LeBronui 2014-aisiais

Meistrišku laikomas „Heat“ viešųjų ryšių skyrius pasikvietė J.Blairą į Majamio namų rungtynes ir padovanojo šiam Floridos klubo atributikos. Bet, kaip rašoma „Return of the King“, „Heat“ jau buvo sunerimę dėl L.Jameso.

Šis su „Heat“ dukart laimėjo NBA čempionų žiedus bei dukart tapo naudingiausiu NBA sezono ir finalo žaidėju. L.Jamesas atrodė įsitvirtinęs Majamyje, bet Ch.Granto tikėjimo tai nesumažino.

Juolab, nemažai aplinkybių pradėjo didinti LeBrono nepasitenkinimą situacija „Heat“: Majamis bandydamas sutaupyti prametė gerą žvaigždės bičiulį Mike'ą Millerį, o daugiausiai dėl to LeBronas pasikeitė agentūrą.

„Ir tada buvo padarytas tas turbūt labiausiai intriguojantis manevras su Ilgausko ceremonija“, – rašoma knygoje.

Ilgausko ceremonijos manevras

Juk Ž.Ilgauskas tuo metu buvo „Cavaliers“ darbuotojas. Klubas juk bet kada galėjo surengti marškinėlių pagerbimo ceremoniją.

Tačiau Ch.Grantas norėjo išnaudoti gerus Ž.Ilgausko ir L.Jameso santykius. Jis padarė taip, kad ceremonijos data būtų tokia, jog LeBronas būtinai atvyktų į Klivlandą.

Ch.Grantas nuosekliai išstudijavo „Cavaliers“ ir „Heat“ tvarkaraščius ir atrado laisvą L.Jameso vakarą netolimoje Čikagoje rungtynių su „Chicago Bulls“ išvakarėse. O „Cavaliers“ laukė rungtynės su „New York Knicks“.

Juk „Cavaliers“ galėjo suorganizuoti šią ceremoniją vėliau, po 10 dienų, kai L.Jamesas su „Heat“ būtų lankęsis Klivlande per NBA rungtynes. Tačiau „Cavaliers“ norėjo, kad LeBronas sugrįžtų į Klivlandą kaip svečias, ne varžovas.

Prisidengę savaitgaliu ir kad taip pavyko susikviesti visus norimus ceremonijos svečius, „Cavaliers“ sugebėjo prisivilioti LeBroną į Big Z pagerbimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Žydrūno Ilgausko pagerbimo ceremonija 2014 m.
„Scanpix“/AP nuotr./Žydrūno Ilgausko pagerbimo ceremonija 2014 m.

Beje, Ch.Grantas neišlaukė tos dienos – neiškentęs dėl prastų „Cavaliers“ rezultatų D.Gilbertas atleido generalinį direktorių.

Jis nematė, kaip LeBronas privačiu lėktuvu iš Čikagos atskrido į Klivlandą pagerbti savo gero bičiulio iš Lietuvos.

„Heat“ matė tai ir buvo nepatenkinti, nors viešai išplatino pranešimą, jog palaiko tokį lyderio draugiškumą buvusiam bendražygiui. Ypač, kai jau kitą popietę Majamio klubas turėjo žaisti su „Bulls“ rungtynes, kurias rodė per nacionalinę televiziją. Tą mačą, beje, „Heat“ pralaimėjo, o L.Jamesas pataikė tik 8 metimus iš 23.

Žvelgdamas į „Quicken Loans“ arenos palubes kylančius Ž.Ilgausko marškinėlius LeBronas nė nenutuokė, kad kai kitą kartą „Cavaliers“ žais su „New York Knicks“, jis pats vilkės Klivlandos komandos aprangą ir vėliau kurs tą knygoje „Return of the King“ aprašytą stebuklą, kai „Cavaliers“ tapo NBA čempionais atsilikdami superfinalo serijoje iki 4 pergalių 1-3 prieš „Golden State Warriors“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 24sek