2009 12 03

Santiago pražudė „Lietuvos rytą“ Turkijoje

Ar gali vienas krepšininkas laimėti rungtynes? Sakysite, kad ne, jei ketvirtadienio vakarą nematėte Stambulo „Efes Pilsen“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandų dvikovos Turkijoje. Tris su puse kėlinio kaip lygūs su lygiais kovoję vilniečiai subyrėjo, kai aikštelėje pasirodė iš Puerto Riko kilęs Danielis Santiago.
D.Santiago buvo tiesiog nesulaikomas
D.Santiago buvo tiesiog nesulaikomas. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

33 metų veteranas vos per 7 minutes pelnė 16 taškų ir apvertė rungtynes aukštyn kojomis. Tik trečiajame kėlinyje aikštelėje pasirodęs D.Santiago iš viso aikštelėje praleido 13 su puse minutės ir per jas spėjo surinkti 17 taškų, atkovoti 6 kamuolius, blokuoti 2 varžovų metimus ir pelnyti 25 naudingumo balus.

Jo vedamas „Efes PIlsen“ staiga įjungė aukštesnę pavarą ir nutolęs tik mačo pabaigoje šventė užtikrintą pergalę rezultatu 62:77 (13:15, 21:17, 19:25, 9:20). Vilniečiams nepavyko įgyvendinti ir plano B – pralaimėti mažiau nei 7 taškais.

„Efes Pilsen“ komandai ši pergalė buvo trečioji per šešerias Eurolygos B grupėje žaistas rungtynes. Pagal šį rodiklį Turkijos čempionai grupėje pasivijo „Lietuvos ryto“ ir Belgrado „Partizan“ krepšininkus, kurių sąskaitoje taip yra po 3 pergales ir 3 pralaimėjimus. Šios ekipos B grupėje dalijasi 3–5 vietas.

Startinės komandų sudėtys:

Lietuvos rytas“: B.Popovičius, M.Gecevičius, A.Jomantas, D.Zavackas ir A.Baynesas.

„Efes Pilsen“: E.Arslanas, S.Guleras, B.Thorntonas, B.Nachbaras ir M.Kasunas.

Pirmas kėlinys

Rungtynes sėkmingiau pradeda šeimininkai (0:4). M.Gecevičiaus tritaškis metimas net neliečia lanko, tuo tartu „Efes Pilsen“ toliau renka taškus (2:8). Kaip skelbima oficialiame Eurolygos puslapyje, „Lietuvos ryto“ krepšininkai po B.Popovičiaus išsiveržia į priekį (9:8), tačiau tikras rungtynių rezultatas turėtų būti 7:10, nes vienas taiklus B.Nachbaro dvitaškis metimas buvo įskaitytas vilniečiams.

Eurolyga pagaliau ištaiso klaidą – 9:10. Iki pirmo kėlinio pabaigos likus 2 minutėms A.Jomantas vienu taikliu baudos metimu iš dviejų išlygina rezultatą (10:10). Tritaškį vos pakilęs nuo suolo smeigia J.Sinica ir vilniečiai pirmą kartą išsiveržia į priekį (13:10). Deja, M.Bjelica užsidirba trečią asmeninę pražangą, o K.Pekeris sėkmingai realizuoja baudų metimus (13:15). Kėlinys baigiasi nesėkminga svečių ataka – nesupratęs, jog iki atakos pabaigos liko vos kelios sekundės, D.Zavackas veržiasi po krepšiu, užuot bandęs laimę iš toli, ir taiklus jo metimas iš po krepšio tiesiog neįskaitomas.

Antras kėlinys

P.Shumpertas pataiko pirmą „Efes PIlsen“ tritaškę bombą ir turkai atitrūksta (13:18). Tuo pačiu atsako S.Babrauskas (18:20). Nesėkmingai į rungtynes įsilieja nuo suolo pakilęs D.Borovnjakas – geriausią mačą per savo karjerą „Lietuvos ryte“ Eurolygoje praėjusią savaitę Malagoje sužaidęs aukštaūgis iš pradžių nesugraibo kamuolio būdamas visiškai laisvas po varžovų krepšiu, o paskui dar ir sužingsniuoja. Tuo tarpu „Efes Pilsen“ įsibėgėja (18:25) ir Rimas Kurtinaitis yra priverstas paprašyti minutės pertraukėlės.

Pakeisti rungtynių eigos vilniečiams nepavyksta ir po trumpo pasitarimo – 20:28. Ypač aktyviai žaidžia brangiausias varžovų žaidėjas I.Rakočevičius. Laimė, jo metimai dažniausiai skrieja pro šalį. Už nepataikytus metimus turkus baudžia A.Jomantas ir M.Gecevičius, kurių dvitaškiai tirpdo šeimininkų pranašumą (24:28). Du iš eilės tolimi taiklūs J.Sinicos šūviai lygina rezultatą (32:32). Kėlinys baigiasi apmaudžia M.Gecevičiaus pražanga puolime, tačiau „Lietuvos ryto“ krepšininkai ilsėtis išeina pirmaudami (34:32).

Trečias kėlinys

D.Zavackas išprovokuoja B.Nachbaro pražangą mesdamas nuo trijų taškų linijos ir realizuoja visus tris baudų metimus, taip pelnydamas pirmuosius taškus mače (37:32). Ch.Smithas į tai atsako gražiu dėjimu (37:34). Savo žaidumo kol kas neranda A.Baynesas – australas prameta abu baudų metimus ir dar užsidirba pražangą puolime (37:36). K.Tuncheri tritaškis trumpam grąžina persvarą šeimininkams (37:39), tačiau M.Gecevičius atsako tuo pačiu (40:39). Sužaidus pusę kėlinio, rezultatas yra lygus (42:42).

A.Jomantas pataiko tritaškį (45:42) ir „Lietuvos rytas“ vėl išsiveržia į priekį. Deja, M.Bjelica baudžiamas ketvirta asmenine pražanga (45:44). Laimė, ketvirtą pražangą užsidirba ir K.Pekeris, jį  keičia pirmą kartą aikštelėje pasirodantis D.Santiago (47:44). Puertorikietis pelno du taškus su A.Bayneso pražanga ir „Efes Pilsen“ jau priekyje (47:49). D.Santiago pelno dar keturis taškus iš eilės (47:53). Tačiau „Lietuvos rytas“ baltos vėliavos nekelia – du taškus pelno A.Jomantas, tritaškį prideda S.Babrauskas ir komandas skiria jau tik vienas taškas (52:53). Kėlinys baigiasi D.Santiago dėjimu į krepšį (53:57).

Ketvirtas kėlinys

D.Santiago tęsia įspūdingą savo seriją – dar du jo taškai (53:59). Ekipos apsikeičia taikliomis atakomis (55:61). M.Bjelica gauna penktą asmeninę pražangą ir jo pasirodymas šiose rungtynėse baigiasi. Nuo suolo pakilęs D.Zavackas iš karto pataiko tritaškį (58:62). M.Gecevičius du kartus nepataiko iš po krepšio, jo metimo pataisyti nepavyksta ir D.Borovnjakui, tuo tarpu D.Santiago vedamas „Efes Pilsen“ nė nesiruošia mažinti apsukų (58:66). Sužaidus pusę kėlinio šeimininkai pirmą kartą rungtynėse įgyja dviženklę taškų persvarą (58:68).

A.Baynesas gauna dar vieną pražangą puolime, o „Lietuvos ryto“ reikalai kuo toliau, tuo labiau prastėja (58:70). Vilniečiai bando atsitiesti (60:70), bet D.Santiago toliau žudo „Lietuvos ryto“ komandą (60:73). B.Popovičius šiek tiek sumažina skirtumą (62:73), tačiau iki mačo pabaigos lieka vos minutė. „Lietuvos rytui“ nepavyksta sėkmingai baigti mačo ir sugriuvę susitikimo pabaigoje svečiai patiria pralaimėjimą 15 taškų skirtumu 62:77 (13:15, 21:17, 19:25, 9:20).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pirmas poros mačas B grupėje spalio mėnesį baigėsi saldžia „Lietuvos ryto“ pergale 77:70. Tad ketvirtadienio vakarą Stambule bus kovojama ne tik dėl pergalės, bet ir dėl taškų pranašumo tarpusavio rungtynėse, kuris gali tapti gyvybiškai svarbus grupės varžybų pabaigoje komandoms surinkusvienodą pergalių skaičių.

Būtent pergalę bent 8 taškais, kaip vieną iš tikslų, prieš ketvirtadienio mūšį išskyrė „Efes Pilsen“ strategas Erginas Atamanas.

Apie būtinybę nepralaimėti didesniu skirtumu, nei laimėjo namie, puse lūpų užsiminė ir jo oponentas Rimas Kurtinaitis. Tiesa, vilniečių treneris pirmiausia žadėjo kautis dėl pergalės.