-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2013 08 27

Tada ir dabar – kaip klostėsi 2003 metų auksinių berniukų likimas

Prieš 10 metų dvylika didžiavyrių Lietuvai padovanojo Europos krepšinio čempionato aukso medalius. Tris milijonus širdžių pavergę krepšininkai po skambios pergalės pasuko skirtingais keliais, tačiau visi kaip vienas neabejoja, ši pergalė – viena įspūdingiausių jų karjerose.
Lietuvos krepšinio rinktinė 2003 metais
Lietuvos krepšinio rinktinė 2003 metais / Alfredo Pliadžio nuotr.

Beveik visi 2003 metų Europos čempionai jau rugsėjo 14 dieną rinksis Kauno „Žalgirio“ arenoje, kur auksinė Lietuvos rinktinė istorinės pergalės dešimtmečio proga mes iššūkį „EuroStars“ komandai, sudarytai iš tų laikų garsių Rusijos, Graikijos, Ispanijos, Latvijos ir kitų valstybių rinktinių krepšininkų.

Rinktinėje liko tik „Brolis“

Šių dienų Lietuvos nacionalinėje krepšinio komandoje likęs tik vienintelis auksinės rinktinės atstovas – puolėjas Kšyštofas Lavrinovičius. „Brolis“ po 2003 metų Senojo žemyno pirmenybių išvyko į Rusiją, kur žaidė Maskvos „Dinamo“ ir Kazanės „Uniks“ ekipose, o vėliau pasuko į Italiją, kur net penkis sezono vilkėjo Sienos „Montepaschi“ klubo marškinėlius.

K.Lavrinovičius penkis kartus tapo Italijos čempionu ir sykį pasipuošė Eurolygos bronzos apdovanojimu. Su Lietuvos rinktine aukštaūgis ant apdovanojimų pakylos lipo ir 2007 metais, kai mūsiškiai Ispanijoje iškovojo bronzą. Prieš metus K.Lavrinovičius sugrįžo į Kauno „Žalgirį“ ir savo kolekciją papildė Lietuvos pirmenybių čempiono žiedu. Šiuo metu sunkusis krašto puolėjas su Lietuvos rinktine ruošiasi 2013 Europos pirmenybėms Slovėnijoje.

Alfredo Pliadžio nuotr./2003 metų rinktinės treneriai  Valdemaras Chomičius, Gintaras Krapikas ir Antanas Sireika.
Alfredo Pliadžio nuotr./2003 metų rinktinės treneriai – Valdemaras Chomičius, Gintaras Krapikas ir Antanas Sireika.

Be K.Lavrinovičiaus, šių dienų nacionalinėje komandoje yra dar du žmonės, kurie iš arti matė 2003 metų triumfą. Ir prieš dešimt metų, ir dabar rinktinės treneriu dirba Gintaras Krapikas, o žaidėjų raumenimis ir buitimi rūpinasi masažuotojas ir vadybininkas Juozas Petkevičius.

Tiesa, K.Lavrinovičius ne vienintelis „auksinės“ rinktinės narys, dar nepakabinęs sportinių batelių ant vinies. Naudingiausias 2003 metų Europos pirmenybių žaidėjas Šarūnas Jasikevičius jau po metų Atėnų olimpinėse žaidynėse mače su Jungtinių Valstijų komanda pelnė 28 taškus ir padėjo Lietuvai pirmą kartą istorijoje nugalėti amerikiečių rinktinę.

Šaras žais ir dainuos

Jau netrukus Šaras iškeliavo į Tel Avivo „Maccabi“ klubą, kur tapo Eurolygos čempionu. „Auksiniu berniuku“ vadintas gynėjas išbandė jėgas ir stipriausioje pasaulio lygoje NBA, kur žaidė „Indiana Pacers“ ir „Golden State Warriors“ komandose. 2007 metais Š.Jasikevičius Lietuvai padėjo iškovoti bronzos medalius Europos čempionate Ispanijoje. Po tų pirmenybių lietuvis sugrįžo į Europą – Atėnų „Panathinaikos“ komandą – ir jau po metų ketvirtą kartą tapo Eurolygos čempionu. Vėliau žaidė Vilniaus „Lietuvos ryto“, Stambulo „Fenerbahce“ ir dar sykį „Panathinaikos“ bei „Barcelona“ komandose. Pergalės dešimtmečio renginyje 37-erių metų Š.Jasikevičius ne tik rungtyniaus, tačiau ir dainuos su Marijonu Mikutavičiumi garsųjį hitą „Trys milijonai“.

Sunkusis kraštas Darius Songaila po auksinio Europos čempionato patraukė į NBA. Puolėjas per aštuonis sezonus Amerikoje vilkėjo „Sacramento Kings“, „Chicago Bulls“, „Washington Wizards“ ir „Philadelphia 76ers” komandų aprangas.

Tačiau dėl dažnėjančių traumų D.Songaila buvo priverstas grįžti į Europą, kur išmėgino jėgas Stambulo „Galatasaray“ ir Valjadolido „Blancos de Rueda“ ekipose. Praėjusiame sezone puolėjas žaidė „Doneck“ klube Ukrainoje ir buvo vienas naudingiausių žaidėjų. Su Lietuvos rinktine D.Songaila 2007 iškovojo Europos pirmenybių bronzą.

Klajonės po Europą

Dar vienas rinktinės narys, kuris iki šiol nepaleidžia oranžinio kamuolio, – Dainius Šalenga. Po čempioniškų Europos pirmenybių puolėjas grįžo į Kauno „Žalgirio“ klubą, o po dvejų metų persikėlė į Ispaniją – Žeronos „Akasvayu“. Su šia komanda daugkartinis Lietuvos čempionas iškovojo „FIBA Europe“ taurę. 2007 metais D.Šalenga grįžo į „Žalgirį“, tačiau po ketverių metų, praleistų šioje ekipoje, puolėjas dėl draudžiamų preparatų vartojimo buvo diskvalifikuotas pusei metų. Vėliau D.Šalenga žaidė Prienų „Rūdupio“ ir „Žalgirio“ komandose, o pastarąjį sezoną vilkėjo Kijevo „Budivelnik“ aprangą.

Auksinės rinktinės gynėjas Giedrius Gustas labiausiai išgarsėjo 2004 metais, kai Eurolygos rungtynėse vilkėdamas „Žalgirio“ marškinėlius neįmetė dviejų baudos metimų, gynyboje paleido Derricką Sharpą ir kauniečiai prarado galimybes kovoti finalo ketverte.

Alfredo Pliadžio nuotr./Arvydas Macijauskas 2003 metais
Alfredo Pliadžio nuotr./Arvydas Macijauskas 2003 metais

Po „Žalgirio“ gynėjas klajojo po įvairius Europos klubus: „Lokomotiv“ (Rusija), „Barons“ (Latvija), „Dinamo“ (Rusija), „Panorama“ (Graikija), „Trefl“ (Lenkija), „Turow“ (Lenkija), „Neptūnas“.

2007 metais vilkėdamas Lietuvos rinktinės aprangą tapo Europos pirmenybių bronzos medalio laimėtoju, 2008 metais žaisdamas „Dinamo“ tapo „FIBA Europe“ taurės laimėtoju ir naudingiausiu finalo serijos krepšininku.

Donatas Slanina po 2003 pirmenybių sugrįžo į Ispaniją, kur tęsė karjerą Sevilijos „Caja San Fernando“ klube. 2006 metais gynėjas išvyko į Lenkiją, kur vilkėdamas Sopoto „Prokom Trefl“ marškinėlius tapo Lenkijos čempionu ir naudingiausiu finalo serijos žaidėju. Vėliau rungtyniavo „Murcia“ (Ispanija) klube, o pastaruosius kelis sezonus žaidė Emilijos Redžo „Trenkwalder“ (Italija) komandoje.

Svaiginanti karjera baigėsi apmaudžiai

Sudėtingai susiklostė auksinės rinktinės snaiperio Arvydo Macijausko likimas.

„Kalašnikovo“ pravardę turintis krepšininkas po pirmenybių Švedijoje paliko „Lietuvos ryto“ ekipą ir išvyko rungtyniauti į Vitorijos „Tau Ceramica“ klubą. Čia po kartą žaidė Ispanijos čempionato ir Eurolygos finaluose, buvo išrinktas į geriausių Eurolygos žaidėjų penketuką.

Po dviejų sezonų Ispanijoje A.Macijauskas patraukė į NBA „Oklahoma Hornets“ klubą. Tačiau lietuvis stipriausiose pasaulio lygoje neįsitvirtino. „Macas“ arba žaidė nedaug, arba nebuvo registruojamas rungtynėms. 2006 metais A.Macijauskas grįžo į Europą, Pirėjo „Olympiacos“ komandą, bei tapo brangiausiu Europos žaidėju. Tačiau jau sezono pradžioje patirta Achilo trauma neleido gynėjui sportuoti šešis mėnesius. 2008 metais A.Macijauskas dar vieną traumą patyrė sportuodamas Klaipėdoje, o „Olympiacos“ klubas padavė mūsiškį į teismą. Teismas užsitęsė daugiau nei pusantrų metų, „Macas“ neatgavo daugiau nei 4 milijonų eurų ir 2010 metais paskelbė apie karjeros pabaigą.

R.Šiškausko žvaigždė spindėjo ryškiai

„Baltų Pippenu“ vadinamas Ramūnas Šiškauskas po pergalingo 2003 metų Europos čempionato grįžo į „Lietuvos ryto“ komandą, kur sužaidė paskutinį sezoną. Vėliau krepšininkas keliavo po galinguosius Europos klubus, kur susižėrė krūvą apdovanojimų.

R.Šiškauskas vilkėjo Trevizo „Benetton“ (Italija), Atėnų „Panathinaikos“ (Graikija), o paskutinius penkis sezonus – Maskvos CSKA marškinėlius. R.Šiškauskas tapo Italijos čempionu ir naudingiausiu finalo žaidėju, dukart Eurolygos čempionu, Graikijos čempionu, naudingiausiu Eurolygos reguliaraus sezono žaidėju ir dukart Rusijos čempionu.

2007 metais su Lietuvos rinktine iškovojo Europos pirmenybių bronzą ir tapo geriausiu Lietuvos metų sportininku. 2012 metais paskelbė apie karjeros pabaigą po nesėkmingai susiklosčiusio Eurolygos finalo, kur R.Šiškauskas ketvirto kėlinio pabaigoje prametė du itin svarbius baudos metimus.

Dar vienas auksinės rinktinės narys – Saulius Štombergas. Po sėkmingo Europos čempionato išvyko į Rusiją, kur žaidė Kazanės „Uniks“ komandoje ir tapo „FIBA Europe“ taurės laimėtoju. Vėliau persikėlė į Stambulo „Ulker“, o dar po metų dviem sezonams sugrįžo į pažįstamą „Uniks“.

2007 metais paskelbė, kad baigė profesionalaus krepšininko karjerą ir mėgėjiškai žaidė Palangos „Naglio“ klube, kur tapo Nacionalinės krepšinio lygos vicečempionu. 2009 metais S.Štombergas pratęsė karjerą „Uniks“ komandoje, tačiau po sezono ją dar kartą baigė. Nuo 2011 metų dirbo treneriu, o praėjusiame sezone darbavosi Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe.

Aukščiausias pergalingos Lietuvos komandos narys Eurelijus Žukauskas po 2003 m pirmenybių sugrįžo į Rusiją, „Uniks“ klubą, o vėliau pradėjo klajones.

Vidurio puolėjas vilkėjo Stambulo „Ulker“, Pirėjo „Olympiacos“ (dėl sunkios traumos žaidė nedaug), Vilniaus „Lietuvos ryto“ ir Kauno „Žalgirio“ marškinėlius. Krepšininkas savo kolekciją papildė ULEB taurės vicečempiono medaliu. 2009 metais paskelbė baigiąs profesionalaus krepšininko karjerą ir nuo to laiko žaidžia tik Klaipėdos mėgėjų lygoje.

Alfredo Pliadžio nuotr./Eurelijus Žukauskas 2003 metais
Alfredo Pliadžio nuotr./Eurelijus Žukauskas 2003 metais

E.Žukausko bendrapavardis Mindaugas ilgą laiką praleido Italijoje, kur iš viso rungtyniavo net aštuonis sezonus ir vilkėjo dviejų klubų „Montepaschi“ ir Pezaro „Scavolini“ aprangas.

M.Žukausko sąskaitoje du trečios vietos apdovanojimai Eurolygoje, Italijos čempiono medalis bei Italijos II lygos nugalėtojo apdovanojimas.

2009 metais puolėjas sugrįžo į gimtuosius Šiaulius, kur tris sezonus vilkėjo šio klubo aprangą. 2012 metais paskelbęs apie karjeros pabaigą M. Žukauskas įsidarbino „Šiaulių“ klubo vadovybėje.

Paskutinis auksinės rinktinės narys Virginijus Praškevičius po pergalingo čempionato išvyko į Izraelį, kur žaidė Tel Avivo „Hapoel“ komandoje ir tapo šios šalies vicečempionu.

Vėliau sunkusis kraštas žaidė Stambulo „Fenerbahce“, Kapo d‘Orlando „Upea“ (Italija), Fuenlabrados „Alta Gestion“ (Ispanija), „Šiaulių“, Sianjango „Tan Tan“ (Kinija) ir Utenos „Juventus“ komandose. 2010 metais krepšininkas, būdamas 36-erių, paskelbė apie karjeros pabaigą.

A.Sireikos karjeros pikas

„Auksinę rinktinę“ 2003 metais į pergales vedė vyriausiasis treneris Antanas Sireika. Specialistas tuo metu treniravo „Žalgirio“ ekipą, bet 2006 metais su šia ekipa nutraukė sutartį ir patraukė į Rusiją, kur tapo „Uniks“ treneriu. Rusijoje A.Sireika pateko į ULEB taurės finalą ir tapo Rusijos vicečempionu.

2007 metais buvo priverstas palikti trenerio postą „Uniks“ komandoje ir tapo šio klubo prezidento patarėju. 2008 metais sugrįžo į Lietuvą, „Lietuvos ryto“ klubą, tačiau po pusės metų paliko ekipą sugrįžo į gimtuosius Šiaulius, kur po auksinės rinktinės triumfo buvo pripažintas Šiaulių miesto garbės piliečiu. Nuo 2008 metų tris sezonus dirbo „Šiaulių“ klubo treneriu, o dabar treniruoja „Link Tochigi Brex“ krepšininkus Japonijoje.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius