Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 01 30

Ibrahimo Jaabero sprendimas dėl įsitikinimų palikti „Žalgirį“ – padiktuotas religinių jausmų ar bandymas nuslėpti kitas priežastis?

Islamo ekspertų nestebina staigus Kauno krepšinio klubo „Žalgiris“ gynėjo Ibrahimo Jaabero sprendimas palikti komandą dėl religinių įsitikinimų. Tačiau yra ir teigiančių, kad šis motyvas slepia kitas žaidėjo apsisprendimo priežastis.
Rungtynių akimirka
Rungtynių akimirka / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Trečiadienį Kauno „Žalgirio“ komandos žaidėjus ir sirgalius pribloškė žinia, kad  šios komandos vienas lyderių gynėjas Ibrahimas Jaaberas dėl asmeninių priežasčių palieka komandą. I.Jaaberas yra musulmonas ir išpažįsta islamą

Musulmonas, net namie laikydamasis religinių priesakų, o viešumoje savo apranga ir elgesiu rodydamas pritarimą alkoholiui, lošimams ar moterų apsinuoginimui, gali būti pasmerktas šeimos, bendruomenės, atskirais atvejais – ir netekti pilietybės.

Tačiau vienas portalo 15min.lt kalbintas šios religijos ir musulmonų išpažįstamų vertybių žinomas suabejojo, ar krepšininko nurodytas motyvas nėra bandymas nuslėpti kitas priežastis. Juolab, kad jis į „Žalgirį“ atvyko jau prieš kelis mėnesius.

„Įmanoma, kad žmogus tokį sprendimą priima dėl įsitikinimų. Lošimai, alkoholis, pusnuogės merginos yra didelės nuodėmės. Kita vertus, jis puikiai žino, ko turėjo laukti krepšinyje, ypač jei yra iš Amerikos. Jei įsitikinimai svarbūs, jis niekada nebūtų pradėjęs žaisti krepšinio. Gal kitur gavo kontraktą ir nori išsisukti nuo baudos?“ – svarstė vienas 15min.lt pašnekovas, prašęs jo neįvardyti.

Islamas griežčiau reglamentuoja tikinčiojo prievoles

I.Jaabero poelgio, kaip ir, pavyzdžiui, Ramadano laikymosi ar atsisakymo valgyti kiaulieną, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja iranistė Ieva Koreivaitė siūlo nelaikyti radikalumu.

Taisyklės turi tam tikrų išimčių, pavyzdžiui, Ramadano pasninko gali nesilaikyti nėščios moterys, senukai ir keliaujantieji, bet buvimas užsienyje nėra išimtis.

Musulmonų bendruomenėse individualizmas ne toks ryškus, kaip pas mus. Ten svarbesnė bendruomenė, šeima. Todėl reikšmės turi ne tik religingumo laipsnis, bet ir artimųjų požiūris, net tautybė. Priklausomai nuo šalies, iš kurios asmuo yra kilęs, už taisyklių sulaužymą jis gali ir pilietybės netekti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ramadanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ramadanas

„Gal šiuo atveju yra ne vien religiniai įsitikinimai. Gal jis turi religingą šeimą ar priklauso religingai bendruomenei. Atsiranda papildomų veiksnių. Jei priklauso komandai, kuri reklamuoja, propaguoja tokį gyvenimo būdą, šeima ir bendruomenė gali atitinkamai žiūrėti“, – portalui 15min.lt sakė I.Koreivaitė.

Reklama ant marškinėlių rodo, kad krepšininkas tarytum prisideda prie islamo taisyklių laužymo, dalyvauja blogame veiksme. Mat alkoholis ar lošimai, kurių reklama puošia žalgiriečių marškinėlius, islame draudžiami.

Tiesa, musulmonai privalo toleruoti kitų monoteistinių tikėjimų bendruomenių gyvenseną: alkoholio vartojimą ir kitus veiksmus, kurie laikomi nesuderinami su islamu. Vis dėlto prisidėjimas prie tokių veiksmų propagavimo (šiuo atveju -reklamos) gali pažeisti ne vien tikinčiojo religinius įsitikinimus, bet ir sulaukti šeimos, jei ji religinga, ar bendruomenės, pasmerkimo.

Krepšininkas negalėtų namie būti uolus musulmonas, o aikštelėje taikytis su jam svetimomis vertybėmis. Islame smulkiau nei krikščionybėje apibūdinamos tikinčiojo prievolės. Korane ir tradicijų knygose pateikiamos gairės, kaip musulmonas turi tinkamai išgyventi dieną, mėnesį, metų ciklą. Nurodoma, kiek ir kada melstis, kaip maitintis, kaip gyventi bendruomenėje. Išimčių atsiranda emigracijoje, kai tolstama nuo islamo vertybių ir pats tikintysis ar jo šeima nustato ribas, kurių peržengti negali.

Vilniaus universiteto Orientalistikos centro lektorė Maritana Larbi pažymėjo, kad sportininko žodžiai skamba gana įtikinamai: „Be abejo, taip gali būti. Net matyti šokančias merginas labai tikinčiam musulmonui yra nedora. Gali trukdyti ir alkoholio reklama.“

Žadėjo įsilieti į musulmonų centrus

Pernai rudenį atvykęs į Kauną, sportininkas neslėpė esantis musulmonas. Ieškodamas informacijos apie Lietuvą, jis daugiausiai dairėsi informacijos apie šios religijos centrus, planavo kuo greičiau į juos integruotis. „Tai man labai svarbu“, – pabrėžė I.Jaaberas.

Aiškindamas, kodėl palieka „Žalgirį“, amerikietis sakė, kad nesutinka su krepšinyje įprastomis reklamos ant marškinėlių taisyklėmis. Be to, nuo suolelio stebėjęs LKL rungtynes su Panevėžio „Lietkabeliu“ jis pasipiktino palaikymo grupės pasirodymu pertraukėlių metu.

„Suprantu, kad dėl tokio sprendimo galbūt niekada neuždirbsiu pinigų iš krepšinio, bet dėl savo įsitikinimų aš esu pasirengęs padaryti tokią auką“, – tvirtino I.Jaaberas.

„Toks krepšininko sprendimas mus nustebino. Jeigu jis padengs nuostolius „Žalgiriui“, žaidėjui kliūčių išvykti nedarysime. Vis dėlto keistokai atrodo vienas dalykas. I.Jaaberas ne pirmus metus žaidžia Europoje, sudarė sutartį su „Žalgiriu“ tarpininkaujant jo agentui, todėl abu puikiai žinojo taisykles ir sąlygas Europos klubuose“, – teigė „Žalgirio“ sporto direktorius Vitoldas Masalskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius