2019 03 15

Vienos geriausių rungtynių: pergalingi „Žalgirio“ sprendimai

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai tik trečią kartą šį sezoną pradėjo pergalių seriją. Namuose 85:79 palaužę Miuncheno „Bayern“, žaliai balti laimėjo antrą kartą paeiliui. Krepšininkas Augustas Šuliauskas specialiai 24sek analizavo žalgiriečių pergalės priežastis.
Šarūnas Jasikevičius ir Marius Grigonis
Šarūnas Jasikevičius ir Marius Grigonis / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Šių rungtynių baigčiai didžiausią įtaką turėjo pasirinktos abiejų komandų gynybos sistemos. Ir jos buvo visiškai skirtingos.

„Žalgiris“ nuo pat pirmųjų minučių daugumą užtvarų su kamuoliu keitėsi, tuo metu „Bayern“ ekipa pasirinko agresyvius stepoutus prie užtvarų viršuje bei siuntimą link galinės linijos (side defense) prie užtvarų kraštuose.

Tris kėlinius vokiečiai atrodė absoliučiai beviltiškai 2 prieš 2 gynyboje, o patys itin daug vargo puolime.

„Žalgiris“ šio vakaro užduotį laimėti daugiau nei 4 taškais galbūt būtų įvykdęs su itin didele atsarga, tačiau ketvirtajame kėlinyje „Bayern“ pagaliau pradėjo naudoti tą gynybos sistemą, nuo kurios kauniečiai šį sezoną yra daugiausiai nukentėję – keitimąsi.

Svečiams pavyko priartėti, tačiau tai nesugadino puikaus vakaro „Žalgirio“ arenoje.

Puikiai veikusi „Žalgirio“ keitimosi gynyba

Nuo pat pirmųjų minučių „Žalgiris“ aiškiai parodė, kad keisis ginamaisiais ginantis du prieš du. Kiekvienas toks išsikeitimas teorijoje iš karto sukuria pranašumą tiek po krepšiu, tiek ties tritaškio linija. Tačiau praktikoje vokiečiai užtruko gerokai per ilgai, kol išsiaiškino, kaip šį pranašumą efektyviai išnaudoti.

„Bayern“ neįgydavo pranašumo savo deriniais, todėl tekdavo bandyti ieškoti, kaip įmesti kamuolį po krepšiu su gynėju likusiam aukštaūgiui. Čia puikiai visas rungtynes darbavosi „Žalgirio“ gynėjai – M.Grigonis, L.Westermannas bei Th.Walkupas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Marius Grigonis

Jie neleisdavo jiems priimti kamuolio, vis užlįsdami varžovams iš priekio. Pirmajame kėlinyje tą puikiai atliko Grigonis. „Bayern“ aukštaūgis kamuolį gavo likus tik 3 sekundėms iki atakos pabaigos, todėl turėjo atlikti sunkų metimą iš vidutinio nuotolio, kuris skriejo pro šalį.

Puikiai veikė ir pagalba iš silpnosios pusės, sauganti tokiais atvejais atsiradusias galimybes permesti kamuolį aukštaūgiams per viršų.

Antrajame kėlinyje po perdavimo per viršų A.Milaknis atsirado laiku ir vietoje bei privertė po krepšiu sužingsniuoti vokiečių ekipos žaidėją. Kėlinio pabaigoje E.Ulanovas iš priekio dengėsi prieš D.Williamsą, tačiau kamuolys buvo permestas jam per galvą. Čia pat išdygo B.Daviesas ir perėmė kamuolį.

Trečiajame kėlinyje – dar vienas perdavimas per viršų. D.Barthelis jau turbūt galvojo, kaip jam prirašo du pelnytus taškus, tačiau B.Daviesas vėl laiku ir vietoje – galingas blokas ir sustabdyta ataka.

„Bayern“ visas rungtynes vargo bandydami priimti kamuolį nugara į krepšį. Ir net kai pavykdavo tą padaryti, „Žalgiris“ neatiduodavo nieko lengvai. Keitimosi gynyba veikė efektyviai ir pasiteisino visu 100 procentų.

Itin trapi „Bayern“ 2 prieš 2 gynyba

Tuo tarpu Miuncheno komanda pasirinko priešingą gynybos variantą. Jie nusprendė agresyviai atakuoti du prieš du puolimą aikštelės viduryje bei siųsti „Žalgirio“ gynėjus nuo užtvaros link galinės linijos 2 prieš 2 žaidžiant kampe.

Spėčiau, kad visas „Bayern“ trenerių štabas ir komanda šiek tiek kitaip įsivaizdavo šios sistemos veikimą, nes kauniečiai su pasimėgavimu gliaudė šią sistemą.

Pirmojo kėlinio epizodas: D.Thompsonas stato Th.Walkupui užtvarą viduryje, padaro porą žingsnių iki baudos linijos, gauna greitą perdavimą, kauniečiai lieka 4 prieš 3, iš kampo kertantis žaidėjas uždaromas, tačiau ties 45 laipsnių riba stovintis M.Grigonis lieka laisvas. Jis gavęs perdavimą lengvai apeina vėluojantį gynėją ir pelno du taškus.

Antrajame kėlinyje Th.Walkupas tiesiog prakirto stepoutą per vidurį, nusivarė iki krepšio, sugebėjo pramesti iš po krepšio, bet reikalus sutvarkė D.Thompsonas. Tokie prakirtimai pro vidurį – pati didžiausia agresyvios gynybos klaida.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Thomas Walkupas

Stūmimo nuo užtvaros arba side gynyba veikė panašiai prastai. Antrajame kėlinyje po dar vieno trumpo įkirtimo D.Thompsonas atliko puikų perdavimą laiku palei galinę liniją kertančiam A.White‘ui, kuris ataką užbaigė dvitaškiu su pražanga.

Identiška situacija įvyko ir trečiame kėlinyje, tačiau šį kartą idealiai įkirto E. Ulanovas ir pelnė du gražius taškus.

„Bayern“ po kelis kartus bandė ir pasyvią du prieš du gynybą, bandė ir kirsti užtvaras per apačią. Visais atvejais jiems vis kažkas nepasisekdavo. Tai Th.Walkupas drąsiai atakuodavo iš toli, tai M.Grigonis floateriu arba puikiu perdavimu B.Daviesui bausdavo pasyvią pikenrolo gynybą.

Silpnoji „Žalgirio“ vieta

Po 30 minučių atsilikinėdami 53:69, „Bayern“ krepšininkai neturėjo kur dėtis ir perėjo prie paskutinės opcijos gynyboje – keitimosi. Tai šiek tiek išmušė kauniečius iš vėžių.

Tą matydavome ne vieneriose ankstesnėse Eurolygos rungtynėse. Puolimas sustojo, gynėjai keletą atakų ėmė aklai ieškoti, kaip atlikti perdavimą į baudos aikštelę. Miuncheno ekipa priartėjo, tačiau visas rungtynes puikius ilgus perdavimus per aikštelę dalijęs Th.Walkupas atliko dar vieną ir rungtynes užbaigė E.Ulanovo tritaškis 80:71.

Išvada

Vienas geriausių kauniečių pasirodymų šį sezoną.

„Žalgiris“ 30 minučių atrodė kone idealiai abiejose aikštelės pusėse, ir įvairūs „Bayern“ bandymai gynyboje neveikė. Tik keitimosi gynyba, pritaikyta ketvirtajame kėlinyje, sudarė šiek tiek daugiau problemų, tačiau net ir ją šeimininkai iššifravo keliais tritaškiais metimais.

„Žalgirio“ gynėjai atrodė itin solidžiai ir padėjo komandai išlikti atkrintamųjų lenktynėse.