2010 01 14

Dramatiškas finalas: Brownas taikliu tritaškiu paskutinę sekundę išplėšė „Žalgiriui“ vietą „Top-16“ (nuotraukos)

Kauno „Žalgiris“ – Eurolygos „Top-16“ etape! Kauniečiai po neįtikėtinai dramatiškos kovos sugebėjo įveikti Stambulo „Fenerbahce“ krepšininkus reikiama persvara – 76:68 – ir A grupėje, „Cibonai“ namuose 73:71 įveikus „Asvel“, užėmė trečią vietą.
Lemiamose rungtynėse „Žalgiris“ išplėšė pergalę ir pateko į Eurolygos „Top–16“.
Lemiamose rungtynėse „Žalgiris“ išplėšė pergalę ir pateko į Eurolygos „Top–16“. / „Turkpix“/„Scanpix“ nuotr.

Sėkmingai lemiamą mūšį Turkijoje pradėję kauniečiai pirmavo didžiąją rungtynių dalį, o po spurto trečiajame kėlinyje jų persvara vienu metu siekė net 17 taškų (68:51).

Tačiau tragiškai lemiamą mačo kėlinį pradėję žalgiriečiai sugebėjo iššvaistyti beveik visą reikiamą persvarą (norėdami būti ramūs dėl savo ateities „Žalgirio“ krepšininkai varžovus turėjo įveikti bent 6 taškų skirtumu).

Iki mačo pabaigos likus mažiau nei pusei minutės kauniečiai pirmavo saugia 8 taškų persvara ir kontroliavo kamuolį. Tačiau M.Brownas aplaidžiai suklydo, o D.Šalenga kvailai prasižengė R.L.Ukičiui atakuojant nuo trijų taškų linijos. Šis įmetė visas baudas ir „Žalgirio“ likimas pakibo ant plauko, nes iš turėtos persvaros liko vos 5 taškai (73:68).

Laimė, prieš tai padarytą klaidą paskutinės kauniečių atakos metu ištaisė M.Brownas. Amerikietis smeigė tritaškį per varžovų rankas paskutinę sekundę ir padovanojo „Žalgiriui“ tiesioginį kelialapį į „Top-16“.

Statistika

„Žalgirio“ krepšininkai rungtynėse pataikė net 11 tritaškių iš 25-ių (44 proc.). Kauniečiai taip pat dažniau už varžovus dalijosi kamuoliu – 17 rezultatyvių perdavimų; „Fenerbahce“ ekipa jų atliko 11-a. Tiesa, turkai pastebimai laimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių (37 prieš 28), o po kauniečių krepšiu nusiėmė net 12 kamuolių.

Povilas Butkevičius000000

Pralaimėjusiųjų ekipoje išsiskyrė R.L.Ukičius (20 tšk.), Gordonas Giričekas (16 tšk.) ir Terence'as Kinsey (11 tšk.).

Rungtynių eiga

Rungtynėms teisėjaus italas Fabio Facchini, kroatas Sretenas Radovičius ir portugalas Luisas Lopesas.

Sporto rūmai „Abdi Ipekci“, kuriuose telpa 12,5 tūkst.sirgalių,  šį sezoną dažnai būdavo apytuščiai, tačiau pažiūrėti lemiamos „Fenerbahce“ dvikovos su „Žalgiriu“ susirinko žymiai daugiau sirgalių.

„Žalgirio“ strategas Ramūnas Butautas dvikovą pradeda neįprastu penketu – M.Klanietis, M.Pocius, M.Brownas, D.Šalenga ir M.Begičius.

„Turkpix“/„Scanpix“ nuotr./Lemiamose rungtynėse „Žalgiris“ išplėšė pergalę ir pateko į Eurolygos „Top–16“.

Tuo tarpu „Fenerbahce“ treneris Bagdanas Tanjevičius nuo pat pirmųjų dvikovos minučių į aikštelę išleidžia komandos naujoką R.L.Ukičių. Kartu su juo startiniame Stambulo ekipos penkete – O.Onanas, T.Kinsey, R.Basaks ir O.Savasas.

Pirmas kėlinys

Mačas prasideda pagal kauniečių scenarijų. Svečiai tris atakas iš eilės baigia taikliais metimais ir išsiveržia į priekį (7:2). Po M.Kalniečio tritaškio „Žalgirio“ persvara pasiekia 8 taškus (12:4). Deja, „Žalgirio“ puolimas kelias atakas iš eilės stringa ir R.L.Ukičiaus vedama „Fenerbahce“ vejasi svečius (14:10).

„Žalgirio“ gretose pirmą kartą rungtynėse pasirodė komandos naujokas A.Čapinas. Su juo į aikštelę žengia S.S.Vene ir netrukus pelno du taškus, o svečiai toliau diktuoja savo salygas Turkijoje (18:10). Po M.Pociaus taiklaus tritaškio „Žalgirio“ persvara pasiekia rekordinę 9 taškų ribą (21:12), tačiau „Fenerbahce“ į tai atsako laimėdama atkarpą sausu rezultatu 0:7 (21:19). Paslaugą kauniečiams padaro T.Kinsey. Prieš M.Browną prasižengęs amerikietis nesuvaldo emocijų ir dar gauna techninę pražangą (23:19). Pirmas kėlinys taip ir baigiasi.

Kitose A grupės rungtynėse Zagrebo „Cibona“ (Kroatija) po pirmojo kėlinio rezultatu 26:18 pirmauja prieš Vilerbano „Asvel“ (Prancūzija). Priminsime, jog jei pergalę šiame susitikime iškovotų „Cibona“, „Žalgiriui“, norint patekti į „Top-16“, užtektų įveikti „Fenerbahce“ bent 3 taškais.

Antras kėlinys

Antras mačo kėlinys prasideda vienu taikliu M.Begičiaus baudos metimu (24:19). Po jo ekipos kurį laiką niekaip negali pelnyti taškų, o tylą taikliu tritaškiu nutraukia G.Giričekas (24:22). Aktyviai po krepšiu toliau grumiasi M.Begičius, kuris vienintelis iš „Žalgirio“ antrajame kėlinyje pelno taškus (27:22). Tiesa, iš 5 baudos metimų jis realizuoja vos 2.

T.Klimavičus pataiko iš toli (30:24), tačiau G.Giričekas atsako tuo pačiu (30:27). Po dar vienos sėkmingų turkų atakos (30:29) R.Butautas prašo minutės pertraukėlės. Turkai lygina rezultatą (30:30), bet M.Pocius smeigia tritaškį (33:30). M.Pocius netrukus pataiko jau ketvirtą tritaškį rungtynėse (36:33). Taiklų tolimą šūvį prideda ir M.Brownas (39:33). Tritaškių šou tęsiasi – sunkų tolimą metimą pataiko T.Kinsey (41:36). Du kėliniai baigiasi „Žalgiriui“ pirmaujant reikiama persvara (43:37). Jei mačas taip ir baigtųsi, kauniečiai patektų į „Top-16“.

Zagrebe „Žalgiriui“ rezultatas kol kas taip pat palankus – po dviejų kėlinių „Cibona“ prieš „Asvel“ pirmauja jau dviženkle persvara (46:36).

Trečias kėlinys

G.Giričekas pelno du taškus su pražanga, taip per pusę sumažindamas „Žalgirio“ persvarą (43:40). Laimė, D.Šalenga netrukus smeigia tritaškį, M.Kalnietis prideda dvitaškį ir svečiai gali vėl kiek lengviau atsipūsti (48:40). Deja, ketvirtą asmeninę pražangą netrukus užsidirba M.Begičius ir yra priverstas sėstis ant suolo, o reta „Žalgirio“ priekinė linija dar labiau praretėja. Mažu penketu (iš aukštaūgių žaidžia vienintelis T.Klimavičius) rungtyniaujančius kauniečius gelbsti sėkmingas puolimas ir pasiaukojama gynyba (52:43).

Po puikaus A.Čapino perdavimo T.Klimavičius krauna kamuolį iš viršaus ir svečiai toliau kraunasi persvarą (58:45). Pirmuosius taškus vilkint „Žalgirio“ aprangą pelno A.Čapinas – įžaidėjas smeigia tritaškį (61:47). „Fenerbahce“ sirgaliai tyli it žemę praradę – svečių pranašumas nenustoja augti (63:47). M.Brownas taikliu tolimu metimu smeigia dar vieną dūrį turkams į paširdžius – prieš lemiamą ketvirtį „Žalgiris“ pirmauja jau 17 taškų persvara (68:51).

Ketvirtas kėlinys

T.Kinsey galingai krauna kamuolį iš viršaus (68:53) ir turkai kyla į lemiamą šturmą. Sudėtingą tritaškį prideda R.L.Ukičius (68:56), o „Žalgiriui“ niekaip nepavyksta surengzti sėkmingos atakos. Nesėkmingą svečiams seriją pratęsia ir A.Čapinas – slovėnas realizuoja vos vieną baudos metimą iš trijų (69:56). Tuo tarpu pakiliai rungtyniaujantys turkai mažina deficitą iki vienženklio (69:60). Iki mačo pabaigos lieka 5 minutės.

M.Begičius prasižengia penktą kartą, o iš „Žalgirio“ persvaros lieka vos 7 taškai (69:62). Ketvirtą kėlinį kauniečiai kol kas pralaimi rezultatu 1:11. „Žalgirio“ taškų sausrą nutraukia abu baudos metimus pataikydamas M.Pocius (71:62).

Tačiau „Žalgirio“ puolimas toliau stringa – kauniečių atakos baigiasi arba netaikliais metimais, arba prarastais kamuoliais. Laimė, kuo greičiau skirtumą sumažinti norinti „Fenerbahce“ daugiausia remiasi tolimais metimais, kurie dažniausiai skrieja pro šalį (71:64). Iki mačo pabaigos lieka pusantros minutės.

M.Brownas po ilgos pertraukos vėl realizuoja baudų metimus (73:64), o po M.Kalniečio bloko „Žalgiris“ apsigina. Deja, puolime kauniečiai praranda kamuolį, o D.Šalenga kvailai prasižemgia R.L.Ukičiui metant nuo trijų taškų linijos. Šis pataiko visas baudas (73:68).

M.Brownas paskutinę sekundę smeigia tritaškį (76:68) ir išplešia „Žalgiriui“ bilietą į Eurolygos „Top-16“ etapą nepriklausomai nuo „Cibona“ ir „Asvel“ dvikovos baigties!

Rungtynių reikšmė

Tragiškai pirmas aštuonerias A grupės rungtynes sužaidę kauniečiai – vos viena pergalė ir septyni pralaimėjimai iš eilės – nutarė eiti „va bank“. Komandos vairininko poste Gintarą Krapiką pakeitė Ramūnas Butautas, o nuo pat sezono pradžios žiojėjusias įžaidėjo ir aukštaūgių pozicijų skyles užkamšė tik prieš pat lemiamas rungtynes nusipirkti slovėnas Aleksandras Čapinas ir kroatas Mario Delašas. Tačiau ar ne per vėlai buvo žengtas šis žingsnis?

Ar sugebės tik oro uoste prie „Žalgirio“ prisidėjęs M.Delašas išspręsti kauniečių problemas po krepšiais, kurios dar labiau paūmėjo iš rikiuotės iškritus geriausiam atšokusių kamuolių specialistui visoje Eurolygoje Travisui Watsonui (vid. 10,7 atk. kam.)? Juolab kad ne visa jėga komandos treniruotėse pastaruoju metu dirbti galėjo ir Tadas Klimavičius.

Priešingoje situacijoje prieš ketvirtadienio mūšį yra „Fenerbahce“ strategas Bogdanas Tanjevičius. Serbas nemažą sezono dalį turėjo remtis išretėjusia komandos sudėtimi, tačiau prieš lemiamas rungtynes su „Žalgiriu“ į rikiuotę grįžo kone visi traumuoti krepšininkai: Lynno Greero koja sugijo greičiau, nei prognozuota, o peties traumą vis dar besigydantį Omerą Asiką turėtų pakeisti pirmą kartą šiame sezone į aikštelę išbėgsiantis Mirsadas Tukčanas. Negano to, ketvirtadienį „Fenerbahce“ klubui jau galės padėti iš NBA atvykęs kroatas Roko Leni Ukičius.

Pergalės džiaugsmas

Ketvirtadienio mūšis Stambule lemiamas bus abiem ekipoms. „Fenerbahce“ (3 perg. ir 6 pral.) taip pat nėra rami dėl savo ateities. Duris į „Top-16“ etapą turkams atvertų pergalė bet kokiu skirtumu. Prasibrauti į stipriausių Europos 16-uką „Fenerbahce“ galėtų ir pralaimėjusi, bet ne didesniu nei 2 taškų skirtumu (jei Zagrebo „Cibona“ namuose įveiks Vilerbano „Asvel“) arba ne didesniu nei 5 taškų (jeigu pergalę Zagrebe švęs „Asvel“).

„Žalgirio“ krepšininkų situacija kiek sudėtingesnė – Stambule jiems tik pergalės neužtenka. Norint būti visiškai ramiems dėl savo ateities, turkus reikėtų įveikti mažiausiai 6 taškais, o sulaukus paslaugos iš „Cibona“ (jei ši įveiks „Asvel“) duris į „Top-16“ etapą atvertų ir pergalė bent 3 taškais.

Priminsime, jog pirmojoje poros akistatoje Kaune stipresnė buvo Stambulo ekipa (78:84). Tiesa, B.Tanjevičius prieš ketvirtadienio mačą su nerimu teigė, jog antrą kartą įveikti sustiprėjusį ir pasitikėjimo įgavusį „Žalgirį“ nebus lengva.