2010 01 07

„Žalgiris“ iššvaistė persvarą, tačiau įveikė „Ciboną“ ir žengė pirmą žingsnį „Top-16“ link (nuotraukos, statistika)

Ramūno Butauto treniruojamas Kauno „Žalgiris“ nutraukė septynių iš eilės pralaimėjimų Eurolygos A grupėje seriją. Aktyviai savų sirgalių palaikomi kauniečiai ketvirtadienį mačo pabaigoje iššvaistė didžiąją rungtynių dalį turėtą dviženklę persvarą ir laimėjo susitikimą tik 7 taškų persvara – 68:61 (24:10, 15:13, 15:17, 14:21).
Klysti „Žalgirio“ krepšininkai nebeturi teisės / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Nugalėję „Ciboną“ žalgiriečiai žengė pirmąjį žingsnį išsvajoto „Top-16“ etapo link. Antrąjį jie galės žengti jau po savaitės Turkijoje, kur žais paskutines A grupės rungtynes su Stambulo „Fenerbahce“ krepšininkais.

Tiesa, dvikovos su „Cibona“ pabaigoje iššvaistyta solidi persvara „Žalgiriui“ dar gali skaudžiai atsirūgti kovoje dėl ketvirtosios A grupės vietos.

Watsono trauma

„Ar T.Watsono trauma rimta, kol kas pasakyti negaliu. Gali būti, kad jis tiesiog pasitempė čiurną. Aišku, gali būti ir rimčiau. Tiksli diagnozė paaiškės šiandien vėlai arba rytoj ryte“, - po varžybų kalbėjo „Žalgirio“ ekipos gydytojas Robertas Narkus.

Statistika

Nors ir iškovojoe pergalę, tačiau „Žalgirio“ krepšininkai rungtynėse klydo net du kartus dažniau už varžovus – 14 kartų prieš 7-is „Cibonos“ prarastus kamuolius.

Šeimininkai atsigriebė laimėdami kovą dėl atšokusių kamuolių (37 prieš 25) ir atlikdami dukart daugiau rezultatyvių perdavimo komandos draugams (12 prieš 6).

Simas-Sanderis Vene920003

„Cibonos“ ekipoje rezultatyviausiai žaidė Marko Tomasas – 18 taškų. Vedranas Princas ir Marinas Rozičius pridėjo po 11, o Tomislavas Zubčičius ir Daliboras Bagaričius – po 5 taškus.

Rungtynių eiga

Eurolygoje debiutuojantis „Žalgirio“ treneris R.Butautas dvikovą pradeda netradiciniu penketu – savo žaidimo niekaip neatrandantį M.Begičių keičia T.Klimavičius. Kartu su juo nuo mačo pradžios aikštelėje išvydome M.Kalnietį, D.Šalengą, M.Browną ir T.Watsoną.

Tuo tarpu jo oponentas, „Cibonos“ strategas V.Perasovičius, nuo susitikimo pradžios į aikštelę meta L.Radoševičių, D.Bagaričių, V.Princą, M.Rozičių ir M.Tomasą.

Pirmas kėlinys

R.Butauto sprendimas į aikštelę starto penkete išleisti T.Klimavičių iš karto duoda vaisių. Aukštaūgis smeigia tritaškį paskutinę atakos sekundę, po to prideda dar du baudos metimus, prieš tai išprovokavęs nesportinę D.Bagaričiaus pražangą ir „Žalgiris“ nuo pat mačo pradžios ima diktuoti savo sąlygas (9:0). Kauniečiams taškus kol kas pelno tik aukštaūgiai – T.Watsonas (6 tšk.) ir T.KLimavičius (5 tšk.), tačiau sužaidus vos 3 minutes šeimininkų persvara peržengia dviženklę ribą (11:0). V.Perasovičius priverstas prašyti minutės pertraukėlės.

„Cibona“ pirmuosius taškus pelno tik sužaidus pusketvirtos minutės – tai su D.Šalengos pražanga daro L.Andričius (13:3). Galingu spurtu dvikovą pradėjęs „Žalgiris“ išsikvepia – per kitas tris minutes į varžovų krepšį įmeta vos 2 taškus. Laimei, kelių šeimininkų krepšio link neranda ir svečiai (15:4).

Iniciatyvos imasi M.Brownas – patyręs amerikietis pelno 7 taškus iš eilės ir taip vėl pažadina „Žalgirio“ puolimą (22:6). Tuo tarpu R.Butauto eksperimentai tęsiasi. Gintarui Krapikui būnant „Žalgirio“ treneriu beveik nežaidęs Š.Vasiliauskas pasirodo aikštelėje ir iš karto pelno du taškus baudos metimais (24:8). Kėlinys baigiasi žalgiriečiams pirmaujant 14 taškų skirtumu (24:10).

Antras kėlinys

Aikštelėje pagaliau pasirodo M.Begičius, tačiau šis keičia T.Watsoną, o ne T.Klimavičių. Pastarasis, kol kas rungtyniaujantis be keitimų, netrukus smeigia dar vieną tritaškį. Du taškus prideda ir agresyviai po varžovų sužaidęs M.Begičius ir „Žalgirio“ planas įveikti varžovus priekinės linijos pagalba toliau klostosi sėkmingai (29:12). Deja, stabdydamas greitą varžovų ataką T.Klimavičius užsidirba nesportinę pražangą ir „Cibona“ įkvepia šiek tiek gryno oro (29:16).

Svečiai pabando spaudimu po visą aikštelę išmušti žalgiriečius iš ritmo, tačiau už šį sumanymą yra baudžiami dviem taikliais tritaškiais iš eilės (35:18). Po D.Šalengos reido po krepšiu praraja tarp komandų pasiekia ir 20 taškų ribą (39:19). Deja, trečią asmeninę pražangą netrukus užsidirba rezultatyviausias kol kas žalgiriečių gretose M.Brownas (10 tšk.). „Cibona“ suklysta išsimesdama kamuolį iš užribio, tačiau mačo teisėjas palieka kamuolį svečių gretose ir M.Tomasas išnaudoja galimybę šiek tiek sumažinti skirtumą (39:23). Dar blogiau, paskutinėje atakoje puolime prasižengia M.Kalnietis. Laimei, sėkmingai savo atakos per likusias 7 sekundes užbaigti nesugeba ir „Cibona“, tad ilsėtis „Žalgiris“ išeina per antrąjį kėlinį padidinęs savo pranašumą dar dviem taškais – iki solidžių 16-os (39:23).

Trečias kėlinys

Trečią kėlinį sėkmingiau pradeda svečiai – T.Watsonas suklysta ilgiau nei 3 sek. užsibuvęs „Cibona“ baudos aikštelėje, o B.Bogdanovičius smeigia tritaškį (39:26). Dar vieną tolimą bombą prideda V.Princas (41:29) ir Kroatijos čempionai pataiko du tritaškius iš eilės nors prie šai buvo prametę visus 8-is. R.Butautas priverstas prašyti minutės pertraukėlės. Tačiau „Žalgirio“ žaidimas, lyginant su pirmąja mačo puse, toliau atrodo neatpažįstamas (41:32).

Sunerimusius šeimininkų gerbėjus vėl pradžiugina M.Brownas – jo taiklus tolimas šūvis grąžina kauniečiams beveik visą turėtą pranašumą (46:32). Dar du taškus su pražanga prideda T.Klimavičius (49:32). Deja, čia pat seka „Cibonos“ atsakymas – du svečių snaiperių tritaškiai ir „Žalgirio“ persvara vėl kiek aptirpsta (51:40). Šeimininkų gretose aikštelėje pasirodo S-S.Vene.

Paslaugą kauniečiams padaro L.Andričius. „Cibonos“ aukšaūgis prasižengia puolime, tačiau nesutikęs su teisėjo sprendimu trenkia kamuolį į parketą ir už tai dar yra baudžiamas technine pražanga. L.Andričiui ši pražanga jau yra penktoji asmeninė ir jo pasirodymas rungtynėse baigiasi. Tuo tarpu netikėtai teisę mesti keturis baudos metimus įgiję žalgiriečiai pataiko tris ir prieš lemiamą ketvirtį atstato 14 taškų pranašumą (54:40).

Ketvirtas kėlinys

Lemiama mačo atkarpa prasideda įspūdingu T.Watsono bloku, deja, kamuolį atsikovoja svečiai, kurie pelno du taškus iš po krepšio (54:42). Fantastišką tritaškį iš, atrodo, jau beviltiškos padėties „nuo lentos“ pataiko M.Brownas ir visos „Cibonos“ viltys apsiginti yra daužomos į šipulius (59:44). Tritaškį dūrį prideda dar ir M.Kalnietis, o „Žalgirio“ gerbėjai įsisiautėja (62:44).

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rungtynių akimirka

Liūdnos žinios „Žalgiriui“ – nesėkmingai ant žemės nusileidžia ir tikriausiai čiurnos traumą patiria T.Watsonas. Jis aikštelę palieka tik padedamas komandos draugų. Skausmo perkreiptu veidu amerikietis sėdasis ant atsarginių žaidėjų suolelio, o jį palaikydami žiūrovai ploja atsistoję.

„Žalgirio“ problemos T.Watsono trauma nesibaigia – kauniečiams kamuolys ima kristi iš rankų, o „Cibona“ artėja (64:52). Penktąją asmeninę pražangą dar užsidirba M.Begičius ir „Žalgirio“ ekipoje iš priekinės linijos lieka vienintelis T.Klimavičius. Iki mačo pabaigos lieka kiek daugiau nei 3 minutės.

Užsitęsusi „Cibonos“ ataka baigiasi taikliu D.Bagaričiaus metimu iš po krepšio (66:55). S-S.Vene atsako tuo pačiu, tačiau M.Tomasas smeigia tritaškį (68:58). M.Klaniečiui atsakyti tuo pačiu nepavyksta. Iki mačo pabaigos lieka kiek daugiau nei minutė. „Cibona“ smeigia dar vieną tritaškį (68:61), o S-S.Vene nepataiko iš po krepšio. Svečiai mačo pabaigoje turi dar vieną puikią galimybę pataikyti tritaškį, tačiau, laimei, V.Princo mestas kamuolys tikslo nepasiekia ir „Žalgiris“ švenčia pergalę 68:61 (24:10, 15:13, 15:17, 14:21).

Dvikovos reikšmė

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, tačiau vos vieną pergalę per 8-erias Eurolygos A grupės rungtynes iškovojęs Kauno „Žalgiris“ vis dar yra pats savo likimo kalvis. Ramūno Butauto auklėtiniams užtenka laimėti abi likusias rungtynes bent 19 taškų skirtumu (kartu sudėjus) ir kauniečiai, nepriklausomai nuo kitų grupės susitikimų baigties, patektų į Eurolygos „Top-16“ etapą.

Tokia keista situacija A grupėje susidarė, nes dėl dviejų likusių kelialapių į „Top-16” etapą vis dar kovoja keturios komandos – Kauno „Žalgiris“, Zagrebo „Cibona“ (Kroatija), Vilerbano „Asvel“ (Prancūzija) ir Stambulo „Fenerbahce“ (Turkija). Dėl savo ateities ramios gali būti tik A grupės lyderės „Barcelona“ (Ispanija) ir Sienos „Montepaschi“ (Italija).

Tuo tarpu grupės apačioje gali atsitikti taip, kad visos keturios komandos surinks po vienodą pergalių skaičių – tris (jei „Žalgiris“ namuose įveiks„Ciboną“ ir svečiuose „Fenerbahce“, o „Cibona“ namuose – „Asvel“).

Tokiu atveju tarpusavo rungtynių taškų santykis būtų skaičiuojamas tarp visų keturių ekipų, o geriausia santykį šiuo metu („Žalgiriui“ dar nesužaidus su „Cibona“ ir „Fenerbahce“, o „Cibonai“ su „Asvel“) turi Zagrebo ekipa (+ 7). Teigiamą taškų santykį dar turi ir „Fenerbahce“ (+ 3), nedaug pagal šį rodiklį lenkianti „Asvel“ (- 1).

„Žalgirio“ situacija kol kas yra prasčiausia (- 9), tačiau dvi būtinos pergalės paskutiniuose grupės turuose neabejotinai pataisytų šią padėtį. Skaičiuojant pačiu pesimistiškiausiu atveju, kauniečiams užtektų dvi likusias rungtynes laimėti bendu 12 taškų skirtumu (pvz., + 11 prieš „Ciboną“ ir + 1 prieš „Fenerbahce“ arba + 7 prieš „Ciboną“ ir + 5 prieš „Ferenbahce“ ir t.t.) ir durys į „Top-16” būtų atviros.

Meškos paslaugą „Žalgiriui“ dar padaryti gali „Barcelona“ klubas, ketvirtadienį svečiuose pralaimėjęs „Asvel“ ekipai. Tokiu atveju galėtų susiklostyti blogiausias iš galimų scenarijų kauniečiams - po tris pergales iškovotų „Žalgiris“, „Cibona“ ir „Fenerbahce“. Tarpusavio taškų santykis tada būtų skaičiuojamas tarp šių ekipų, o kauniečių situacija šiuo atveju būtų kiek sudėtingesnė (- 18). „Cibona“ (+ 10) būtų šio trejeto favoritė, nedaug lenkdama „Fenerbahce“ (+ 8). Įvykiams pakrypus tokia linkme žalgiriečiams tiesioginius savo konkurentus tektų įveikti bendru mažiausiai 19 taškų skirtumu.

Jeigu atsitiktų taip, kad keturios minėtos komandos nesurinktų vienodo pergalių skaičiaus („Cibona“ paskutiniame ture namuose pralaimėtų „Asvel“), „Žalgiriui“ reikėtų tiesiog įveikti „Ciboną“ (taškų skirtumas nesvarbu) ir bent 7 taškais laimėti išvykoje prieš „Fenerbahce“ (daugiau nei pralaimėjo namuose 78:84).

Akivaizdu, jog „Žalgirio“ krepšininkų likimas yra jų pačių rankose. Tačiau ar sugebės Lietuvos vicečempionai išnaudoti šį likusį vienintelį šansą? Galėtume paklausti ir kitaip – ar sugebės tokio lygio klubų turnyre debiutuosiantis R.Butautas nutraukti septynių iš eilės žalgiriečių nesėkmių seriją Eurolygoje ir atvesti komandą į pergalių kelią?

Klysti teisės kauniečiai jau nebeturi, o pirmą žingsnį reikia žengti jau ketvirtadienio vakarą – namuose prieš be dviejų starto penketo žaidėjų į Kauną atvykusią Zagrebo „Ciboną“.

Tiesa, Kroatijos čempionus treniruojantis Velimiras Perasovičius „Žalgiriui“ kartą šiame sezone jau įrodė, jog jo komandą krečiančios problemos iš jo auklėtinių neatims noro kautis. Lapkritį Zagrebe „Cibona“ kauniečiams į savo krepšį leido įmesti vos 52 taškus (mažiausiai šiame sezone Eurolygoje) ir sutriuškino juos 12 taškų skirtumu (64:52).

Visgi nuo tos dvikovos „Žalgiryje“ įvyko vienas svarbus pokytis – komandos stratego poste Gintarą Krapiką pakeitė R.Butautas. V.Perasovičius prisipažino, jog ši rokiruotė jį kiek neramina, nes jis neturėjo progos pamatyti, kaip žaidžia buvusio Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio vadovaujama ekipa.