2022 05 21

Europos krepšinio karaliai – Eurolygą antrus metus iš eilės dramatiškai laimėjo „Anadolu Efes“

Milžinišku pasitikėjimu viso sezono metu tryškęs Erginas Atamanas triumfuoja, o jo vadovaujama komanda įtvirtina savo dominavimą Eurolygoje. Belgrado „Štark“ arenoje vykusiame finale Stambulo „Anadolu Efes“ klampiose rungtynėse 58:57 (14:15, 15:19, 11:8, 18:15) palaužė Madrido „Real“ ir iškovojo čempionų trofėjų.
Shane'as Larkinas prieš Guerschoną Yabuselę
Shane'as Larkinas prieš Guerschoną Yabuselę / „Scanpix“ nuotr.

Tai antrasis kartas Turkijos klubo istorijoje, kuomet yra laimimas Eurolygos čempionų titulas. „Anadolu Efes“ stipriausiame Europos klubinio krepšinio turnyre triumfavo antrus metus iš eilės.

Tai pirmasis kartas po beveik dešimtmečio pertraukos, kai ekipai pavyksta apginti čempionų titulą – pastarąjį sykį tai padaryti buvo pavykę Pirėjo „Olympiakos“ (2011-2012 m. ir 2012-2013 m. sezonai).

Nepaisant pralaimėjimo, „Real“ išlieka tituluočiausia Eurolygos komanda su 10 titulų. Maskvos CSKA yra iškovojusi 8, Tel Avivo „Maccabi“ ir Atėnų „Panathinaikos“ – po 6.

„Scanpix“ nuotr./Guerschonas Yabusele prieš Tiborą Pleissą ir Adrieną Moermanną

Rungtynes Madrido klubo treneris Pablo Laso pradėjo su labai aiškiomis mintimis – kieta gynyba ir dominavimas baudos aikštelėje. Visus penkis starto penketo narius, kurių ūgis siekė 2 metrus ir daugiau, į aikštę metusio stratego planas suveikė – klampi „Real“ gynyba varžovus privertė rinktis labai sunkius metimus, turkai neturėjo ir jokių priešnuodžių prieš Walterį Tavaresą. Šis monstras iš Žaliojo Kyšulio salų vien per pirmą ketvirtį surinko 12 taškų, 7 atkovotus kamuolius ir 17 naudingumo balų, o „Real“ buvo priekyje 15:14.

Antrajame kėlinuke prie Vasilije Micičiaus turkų gretose prisijungė Shane'as Larkinas, tačiau „Anadolu Efes“ puolimas vis tiek atrodė skurdžiai – tik šių dviejų supergynėjų individualus meistriškumas laikė komandą žaidime. 23 taškus iš komandos 29 sumetusios klubo žvaigždės atrodė solidžiai, bet praėjusių metų čempionai į pertrauką žengė turėdami 5 taškų deficitą (29:34).

Iš karto po pertraukos vaizdas aikštėje nesikeitė – karališkasis klubas toliau neatleido savo gynybinių gniaužtų, kuriuose sutrikę atrodė net ir „Anadolu Efes“ vedliai. Ispanijos ekipa akimirką pirmavo 40:31 ir turėjo net keletą idealių progų tritaškiais susikurti dviženklį pranašumą, tačiau to nepadarė, o intrigą šiam finalui sugrąžino Tiboras Pleissas. Vokietis surinko pirmuosius septynis turkų taškus trečiajame ketvirtyje, o jo klubas priartėjo iki dviejų taškų (40:42).

Kėlinuko pabaigoje krepšinis trumpam buvo pamirštas po to, kai vienas kitam į atlapus įsikibo Vincentas Poirier ir Jamesas Andersonas – abiem krepšininkams teisėjai skyrė po nesportinę pražangą.

Lemiamą ketvirtį sėkmingai pradėjęs Turkijos klubas po ilgos pertraukos išsiveržė į priekį (45:42), tačiau susikurti saugesnio pranašumo nesugebėjo, o pirmaujanti komanda ir toliau nuolatos keitėsi. Svarbiausiomis rungtynių akimirkomis ir toliau stebino ne „Anadolu Efes“ superžvaigždės ar patyrę „Real“ veteranai, bet T.Pleissas, kurio dėka E.Atamano kariauna prasidėjus paskutinei minutei pirmavo (58:55).

„Real“ sugebėjo deficitą sušvelninti iki minimumo, tačiau paskutinė rungtynių ataka tapo tikru nesusipratimu – likus 17 sek. „Anadolu Efes“ turėjo kamuolį savo rankose ir dar 14 sek. atakai, o jų varžovai nusprendė neprasiženginėti. Turkų metimas skriejo pro šalį, tačiau laiko paskutinei oponentų atakai tiesiog nebeliko – aikštėje prasidėjo E.Atamano ir jo karių šėlsmas.

Tikru X-faktoriumi finale tapo T.Pleissas, liūto dalį savo taškų surinkęs antroje mačo dalyje. Vokiečių milžinas iš viso pelnė 19 taškų, atkovojo 7 kamuolius ir surinko 24 naudingumo balus – daugiausiai rungtynėse.

V.Micičius tapo rezultatyviausiu finalo krepšininku su 23 taškais – serbui netrukus buvo įteiktas ir finalo ketverto MVP apdovanojimas.

Šie du krepšininkai ir Sh.Larkinas pelnė net 52 taškus iš visų komandos 58.

„Real“ klube suspurdėjo vienintelis Walteris Tavaresas, surinkęs dvigubą dublį. Karališkasis klubas pataikė vos 6 tritaškius iš 33 (18 proc.), o kartu sudėjus F.Causeur'as, R.Fernandezas, A.Abalde ir G.Yabusele prametė visus 19 tolimų metimų.

Stambulo „Anadolu Efes“: Vasilije Micičius 23 (22 naud. bal.), Tiboras Pleissas 19 (7/8 dvit., 7 atk. kam., 24 naud bal.), Shane'as Larkinas 10 (6 atk. kam., 4 rez. perd.).

Madrido „Real“: Walteris Tavaresas 14 (11 atk. kam., 20 naud. bal.), Sergio Llullas 9 (6 rez. perd.), Anthony Randolphas 6, Adamas Hanga, Vincentas Poirier ir Gabrielis Deckas po 5.

Rungtynių eiga:

Po IV kėlinių: „Anadolu Efes“ – „Real“ 58:57

Liko 44 sek. S.Llullo taškai (58:57).

39 min. T.Pleissas! Dar vienas vokiečio dvitaškis ir likus 65 sek. turkai priekyje 58:55!

38 min. G.Deckas pataiko tritaškį. Tuo pačiu atsako V.Micičius (56:53).

37 min. T.Pleissas toliau vienas renka taškus Turkijos ekipai (53:50).

35 min. S.Llullas naudojasi savo patirtimi ir smeigia labai svarbų tritaškį (49:50).

34 min. Kokia V.Poirier atkarpa! Prancūzas išrašo įspūdingą stogą T.Pleissui, o tuomet spurtuoja ir išprovokuoja pražangą metimo metu (47:47).

32 min. Vasia pataiko labai sudėtingą tritaškį, o spurtą pratęsia kamuolį perėmęs Ch.Singletonas. Po ilgos pertraukos turkai ir vėl priekyje (45:42).

Po III kėlinių: „Anadolu Efes“ – „Real“ 40:42

30 min. Aikštelėje kyla susistumdymas iš visai nekaltos situacijos – V.Poirier puola R.Fernandezą nustūmusį J.Andersoną, abu krepšininkai apsistumdo. Teisėjai po peržiūros abiem žaidėjams paskyrė po nesportinę pražangą.

28 min. Turkijos klubas tikrai nežaidžia gražiai, tačiau to jiems ir nereikia – savų metimų nepataiko ir „Real“, o skirtumas tarp komandų jau tik du taškai (38:40).

26 min. Vienintelis „Anadolu Efes“ klubui taškus renkantis žmogus po pertraukos yra T.Pleissas, kurio spurtas 5:0 mažina deficitą iki keturių (36:40).

25 min. Karališkasis klubas ginasi tiesiog neįtikėtinai, o dar kai ir A.Hanga pataiko tritaškius paskutinę sekundę... (31:40).

22 min. Turkai dabar atlieka vos trečią rezultatyvų perdavimą – T.Pleisso taškai iš po krepšio po Sh.Larkino saldainiuko (31:37).

Po II kėlinių: „Anadolu Efes“ – „Real“ 29:34

20 min. Pirmą rungtynių dalį uždaro tikru netikėtumu tampantis A.Randolphas (29:34).

19 min. Vasia pataiko dar vieną tritaškį – jis kartu su Sh.Larkinu sumetė 23 iš 29 komandos taškų! (29:31).

18 min. V.Poirier jau antrą kartą krauna kamuolį iš viršaus po puikaus komandos draugo perdavimo. Kitoje aikštelės dalyje – tik individualus Sh.Larkino meistriškumas (26:31).

17 min. Trys A.Randolpho taškai ir rekordinė „Real“ persvara (22:29).

16 min. Fantastiškas F.Causeur'o prasiveržimas baigiasi kontaktu su B.Dunstonu ir dviem taškais su amerikiečio trečiąja pražanga (22:26).

13 min. „Anadolu Efes“ serbas toliau gražiai nardo varžovų baudos aikštelėje ir yra surinkęs jau 10 taškų, bet karališkasis klubas puolime taip pat nestoja (20:22).

11 min. V.Micičius puolime maudo V.Poirier, tačiau turkai pranašumu džiaugiasi neilgai – pirmą tritaškį „Real“ klubui įsmeigia J.Tayloras (16:18).

Po I kėlinio: „Anadolu Efes“ – „Real“ 14:15

10 min. Kėlinį E.Atamano kariauna užbaigia galingai – šeši greiti Sh.Larkino taškai, o svarbiausia – antroji pražanga varžovų milžinui, priverčianti šį monstrą iš Žaliojo Kyšulio salų sėstis ant suolo (14:15).

9 min. Ką išdarinėja W.Tavaresas! Jau 18 naudingumo balų! (8:15)

8 min. „Anadolu Efes“ puolimo vežimą kol kas tempia vienas V.Micičius, pelnęs 6 taškus. Varžovams 10 taškų ir jau 7 kamuolius surinko W.Tavaresas (8:12).

7 min. Su tokiu galingu penketu „Real“ privalo dominuoti po lenta – net trys kamuoliai puolime vienos atakos metu ir W.Tavareso siautulys (6:12).

6 min. Taškus Turkijos klubas kol kas renkasi tik pačiais keisčiausiais būdais – pavyzdžiui, Vasia smeigia tritaškį nuo lentos (6:6).

5 min. Geležinė „Real“ gynyba kol kas priverčia turkus rinktis labai sudėtingus metimus – tokia ir buvo P.Laso mintis, kuomet strategas į starto penketą išleido penkis krepšininkus, kurių ūgis yra 2 m ir daugiau (3:6).

3 min. Pirmieji taškai „iš žaidimo“ – A.Hanga ir W.Tavaresas pelno po dvitaškį, T.Pleissas atsako taip pat dvitaškiu (3:4).

2 min. Mačas prasideda netaikliais tolimais metimais ir tik prabėgus pirmosioms 2 min. tašką nuo baudų metimo linijos įmeta V.Micičus (1:0).

1 min. Paskutinis sezono Eurolygos mūšis prasideda!

Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Steikų diena: kaip paruošti sultingą ir burnoje tirpstantį steiką?