2015 09 12

Lietuvos rinktinė skaičiais: galvos skausmas dėl taiklumo ir neiššovusios patrankos

Ketverias iš penkerių rungtynių „Eurobasket 2015“ grupės varžybose iškovojusi Lietuvos rinktinė turi, ką tobulinti savo žaidime. O individuali žaidėjų statistika rodo ir rinktinės problemas, ir galimybes.
Mantas Kalnietis
Mantas Kalnietis čempionate pataikė tik 17iš 58 metimų, tačiau pratęsime čekus žudę Manto tritaškiai turėtų jam suteikti pasitikėjimo savimi / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Lietuvos komanda laikosi ant trijų aukštaūgių pečių. Statistika aiškiai rodo, jog gynėjų grandis buksuoja, o priekinę liniją Jonas Kazlauskas naudojo toli gražu ne taip, kaip buvo piešiama optimistiškose prognozėse prieš čempionatą.

Rinktinės ramsčiai – du Jonai ir Paulius

Jonas Valančiūnas, Jonas Mačiulis ir Paulius Jankūnas – trys geriausiai grupės varžybose atrodę Lietuvos krepšininkai. J.Valančiūnas – aiškus komandos lyderis su 18 taškų ir 10 atkovotų kamuolių vidurkiu. Paskutinėse rungtynėse Janą Vesely visiškai išjungęs „centras“ taip pat rodo gerus gynybinius sugebėjimus su 1,5 blokuoto metimo vidurkiu, jis taip pat išprovokuoja daugiausiai pražangų (5,5).

Mačo su Estijos rinktine herojus J.Mačiulis – antras pagal rezultatyvumą (10,8) ir atkovotus kamuolius (6,2). Kaip jau įprasta, jis rinktinėje pirmauja pagal kamuolių „vagystes“. Su 1,8 perimto kamuolio vidurkiu jis bendroje turnyro statistikoje dalijasi 2-5 vietas.

Trečias komandos ramstis P.Jankūnas – paskutinis rinktinės žaidėjas su dviženkliu pelnomų taškų vidurkiu (10,4). Nieko nuostabaus, kai Lietuvos rinktinės puolimas šiame čempionate apskritai neblizga.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Jonas Mačiulis čempionate jau turėjo ne vieną priežastį šypsenai

Gynėjų grandis: taiklumo problemos ir dar neišaušusi R.Seibučio diena

Aukštaūgiams būtų kur kas lengviau, jei savo pelnomais taškais jų darbą palengvintų gynėjai. O čia problemos kol kas nemažos.

Rinktinės atakų organizatorius Mantas Kalnietis turi puikų 7,4 rezultatyvaus perdavimo vidurkį ir vidutiniškai pelno po 9 taškus. Tačiau įžaidėjo pataikymas – problema, kurią puikiai žino ir jis pats, ir trenerių štabas, ir rinktinės sirgaliai. Vos 29,3 proc. taiklumu iš žaidimo atakuojantis M.Kalnietis turi antrą prasčiausią pataikymą komandoje. Mantas apskritai pirmauja komandoje pagal mestus metimus. Tačiau iš 58 metimų iš žaidimo per penkerias rungtynes tinklelį skrodė tik 17.

Prasčiau sekasi tik antrajam įžaidėjui Lukui Lekavičiui, kuris grupės varžybose pataikė tik 2 iš 14 savo metimų. Belieka guostis, kad M.Kalnietis iššovė pratęsimo su čekais metu – du nepaprastai svarbūs tritaškiai turėtų įkvėpti pasitikėjimo ir Mantui, ir visai komandai.

Puikus pasirodymas rungtynėse su čekais pagerino ir grupės varžybose pernelyg nežibėjusio Mindaugo Kuzminsko rodiklius. Šiuo metu jis komandoje penktas pagal pelnomus taškus (8,2) ir trečias pagal atkovotus kamuolius (5,0).

Statistika rodo, kad savo žaidimo tebeieško Renaldas Seibutis. 6,2 taško ir 35,5 proc. pataikymas – tikrai ne tokie rodikliai, kokių norėtų sirgaliai ir pats Kauno „Žalgirio“ naujokas.

Artūras Milaknis, tritaškiais bombardavęs geriausias Eurolygos komandas, taip pat pasižymi kukliais rodikliais. Tiesa, keturi tritaškiai mače su čekais – geras ženklas Lietuvos rinktinės snaiperiui ir įspėjimas visiems varžovams.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Artūras Milaknis kol kas sublizgėjo tik su čekais - tikėkimės, ne paskutinį kartą

Optimistinės prognozės nepasitvirtino

Prieš grupių varžybas netrūko prognozių, jog stipriomis priekinėmis linijomis nepasižymintys varžovai leis J.Kazlauskui pataupyti pagrindinių Lietuvos rinktinės aukštaūgių, o gal ir M.Kalniečio jėgas. Tačiau sunkiai įveiktas pirmasis čempionato etapas padiktavo kitokias sąlygas: atakų organizatorius aikštėje praleidžia vidutiniškai 31,8 minutės.

Ketveriose savo sužaistose rungtynėse J.Valančiūnas aikštėje praleido vidutiniškai po 27,3 minutės. Galbūt kiek netikėtai pagrindine pamaina Jonui tapo ne rinktinės kapitonas Robertas Javtokas, o ne kartą komandai į priekį trūktelėti padėjęs Antanas Kavaliauskas, vidutiniškai aikštėje praleidęs po 12,8 minutės ir rinkęs po 5,5 taško bei 3 atkovotus kamuolius.

Veteranas R.Javtokas grupių varžybose kol kas atrodo labai kukliai. Matematiškai komandos kapitonas yra taikliausias visoje rinktinėje – tačiau šimtaprocentinis taiklumas apsiriboja dviem taikliais dvitaškiais per trejas rungtynes. 10,7 minutės aikštėje vidutiniškai praleidęs vidurio puolėjas pagal atkovotus kamuolius lenkia tik L.Lekavičių ir A.Milaknį.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Robertas Javtokas

Mažiausiai minučių – naujokams

J.Kazlauskas į čempionatą nenusivežė nė vieno „turisto“. Minučių gauna visi dvylika krepšininkų, o pagal šį rodiklį kol kas kukliausiai atrodo Domantas Sabonis (9,3 minutės trejose rungtynėse). Geriausiai jis pasirodė sensacingu pralaimėjimu pasibaigusiame mače su belgais, kur krepšinio legendos sūnus surinko 10 taškų ir pataikė 4 iš 5 metimų iš žaidimo. Kiek daugiau laiko aikštėje praleidžia kiti du naujokai – Deividas Gailius (11,0) ir L.Lekavičius (11,2).

Per kraują išvargtos pergalės prieš ukrainiečius, estus ir čekus lėmė, kad M.Kalnietis priverstas aikšėje praleisti kur kas daugiau laiko, nei buvo tikimasi prieš čempionato startą. Lietuvos rinktinės įžaidėjas aikštėje praleido po vidutiniškai 31,8 minutės. Ne ką daugiau poilsio turėjo ir J.Mačiulis (29,4 min.) bei J.Valančiūnas (27,3 min.). R.Seibutis bei P.Jankūnas aikštėje vidutiniškai praleido atitinkamai 25,2 ir 24,4 minutės.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Domantas Sabonis iššovė mače su belgais, bet priežasčių džiaugtis po netikėto pralaimėjimo nebuvo

Lietuvos rinktinės žaidime dar tikrai yra ką gerinti, pirmiausiai – puolimo grandyje. Gera rinktinės gynyba džiugina, bet puolimas akivaizdžiai buksuoja, ką atspindi ir pakankamai kuklus komandinis rezultatyvių perdavimų rodiklis.