2017 12 14

Sensacija: po „Žalgirio“ kojomis – Eurolygos čempionai!

„Fenerbahče“ sirgaliai prieš savo vadovybę planavo trumpą tylos akciją, bet tokią Stambulo „Ulker“ arenoje surengė Kauno „Žalgiris“. Kai prasidėjo paskutinė mačo minutė, Stambule įsivyravo nejauki tyla. Labiau nei saujelės „Žalgirio“ sirgalių skanduotės, fantastiškus „Fenerbahče“ aistruolius erzino ir tildė herojiškas Lietuvos čempionų pasirodymas. Didvyriški išsišokėliai su žaliais marškinėliais Stambulo šventovėje paguldė Eurolygos čempioną – 90:89 (16:24, 25:18, 22:22, 27:25).
Paulius Jankūnas, Kevinas Pangosas ir Aaronas White'as
Paulius Jankūnas, Kevinas Pangosas ir Aaronas White'as / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Suprasti akimirksniu

• „Žalgiris“ Stambule nukovė „Fenerbahče“ 90:89.
  • Tai buvo pirmoji Š.Jasikevičiaus pergalė prieš Ž.Obradovičių.
  • A.Toupane'as su B.Daviesu kartu pelnė 30 taškų.
  • „Žalgiriui“ tai buvo 7-oji pergalė per 12 mačų.

Gal ne toks efektyvus, kaip vandalizmu su lanku užsiėmęs Janas Vesely, bet svarbiausia – rezultatyvus, „Žalgiris“ visas 40 minučių kabinosi Eurolygos čempionams į gerklę.

Per visą mačą „Fenerbahče“ nepadarė nė vienos klaidos ir tritaškius metė net 52 procentų taiklumu, bet žalgiriečiai vis tiek pribloškė geriausiai žaidusią komandą Eurolygoje.

„Žalgiris“ Stambule žaidė be vieno lyderių Edgaro Ulanovo, neseniai praretėjo po Dee Bosto netekties, tačiau svarbiausiu metu į priekį žengė legionieriai.

Jau nuo rungtynių pradžių Kevinas Pangosas savo įžūliais prasiveržimais po lanku erzino turkus, 14-a taškų išlaikęs „Žalgirį“ kovoje iki pertraukos 41:42. Iš viso jo sąskaitoje buvo 22 taškai.

Paskui Brandonas Daviesas ir Axelis Toupane'as trečiajame kėlinyje tildė „Fenerbahče“ aistruolius, kurie vis bandė spurdėti po efektingų „Fenerbahče“ metimų. Pavyzdžiui, B.Daviesas pirmąsias 5 minutes po pertraukos buvo vienintelis taškus rinkęs žalgirietis (9 iš eilės).

Tame pačiame ketvirtyje rezultatyviausius sezono pasirodymus užfiksavo tiek šis centras, tiek blankiai iki dvikovos Stambule atrodęs prancūzas. Dvikovą A.Toupane'as baigė su 16, B.Daviesas – 14 taškų.

O svarbiausiu metu iš užsieniečių estafetę perėmė Artūras Milaknis. „Žalgirio“ snaiperis „Fenerbahče“ metikams pravedė mokymus, kaip atakuoti iš toli – po dviejų jo tritaškių iš eilės lietuviai bėgo 74:68.

Visas „Žalgirio“ atsarginių suolas pakilo iš vietos, bet Milas užpūtė savo ginklą akmeniniu veidu. Visus 9 taškus jis susirinko ketvirtajame kėlinyje.

Sensacija jau buvo arti, bet „Fenerbahče“ parodė, kodėl yra Eurolygos čempionai. Paulius Jankūnas skausmo perkreiptu veidu po susidūrimo krito po Jameso Nunally kojomis. 60 procentų metikas kritiniu tritaškiu 36-ąją minutę lygino rezultatą 75:75.

„No way out“ – skelbė šeimininkų plakatas prie „Žalgirio“ atsarginių suolo.

„Fenerbahče“ sirgaliai įsismagino po gerų saviškių epizodų ir vėl prikėlė Stambulo komandą. „Žalgiris“ lemiamu nebematė laikrodžio, laisvų prie tritaškio nusitaikiusių šeimininkų, ir nedovanotinai klydęs paleido „Fenerbahče“ į priekį.

Tačiau žaliai balti rado išsigelbėjimo planą.

Drausminga gynyba ir tritaškiai nutildė „Fenerbahče“ gerbėjų armiją ir privertė skirstytis mačui nesibaigus.

A.Milaknis likus 5 sekundėms įmetė tokį skubotą tritaškį (90:86), kokio nepataikęs nebebūtų grįžęs į Kauną. Bet nugalėtojai neteisiami.

„Žalgirio“ pasaka Eurolygoje tęsiasi. Su 7 pergalėmis ir 5 pralaimėjimais žalgiriečiai prasmuko į pirmąjį turnyro šešetą.

„Žalgiris“: K.Pangosas 22 (7 rez. perd.), A.Toupane'as 16, P.Jankūnas 15, B.Daviesas 14 (16 min., 6/6 dvit.), A.Milaknis 9, V.Micičius 6 (5 rez. perd.), A.Whiteás 5, A.Kavaliauskas 2, M.Sajus 1.

„Fenerbahče“: J.Vesely 20, B.Wanamakeris 19, N.Melli 13, K.Sloukas 11.

Rungtynių eiga. „Fenerbahče“ – „Žalgiris“

Ketvirtasis kėlinys. „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ 89:90.

40 min. Nesportinė pražanga „Fenerbahče“ likus 40,3 sek.! Sirgaliai tuoj pribaigs teisėją. Milaknis riaumoja – 90:86. K.Sloukas dar pataikė tritaškį ir turkai greit prasižengė prieš Pangosą, kurio ranka drebėjo prie baudų metimo linijos, bet laiko buvo per mažai. Stambule nebuvo Dončičiaus – metimas per visą aikštę tikslo nepasiekė.

39 min. Paulius Jankūnas savo dvitaškiu nutildo „Ulker“ areną – joje girdisi džiaugsmingos skanduotės. „Žalgiris! Žalgiris!“ – 85:85.

38 min. A.Kavaliauskas nesugraibo kamuolio, Šaras į aikštę meta žemą penketą su A.White'u. K.Pangosas primena apie save ir „Žalgirį“ – trys taškai (80:82). L.Datome atsako atgal – 80:85.

37 min. Atmosfera kaista. Žalgiriečiai nebemato laikrodžio. Šaras nusikeikia ir po B.Wannamakerio šūvio prašo „time out“ – 77:81.

36 min. Tai, ką Vesely išdarinėja su „Žalgirio“ lanku, galima traktuoti kaip vandalizmą. Jankūnas skausmo perkreiptu veidu krenta po Nunally kojomis, o 60 procentų metikas lygina rezultatą 75:75.

34 min. „Žalgiriui“ padeda ir Fortūna. Turkai laisvi pro šalį meta tritaškius. A.Milaknis galėtų jiems pravesti mokymus – smeigia antrą iš eilės 74:68.

33 min. „Žalgiris“ pateko į labai nemalonų blokų vakarėlį, kuris užvedė vietos sirgalius. Tačiau „Žalgiris“ gal ne toks efektingas, bet svarbiausia – efektyvus. A.Milaknis ramiu veidu provokuoja „Fenerbahče“ minutės pertraukėlę – 71:68!

31 min. Vesely savo dėjimais drasko pranešėjo gerklę. Piliulė „Žalgiriui“, bet White'as sumanesnis – rezultatyvus iš toli (66:66).

Trečiasis kėlinys. „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ 64:63

30 min. Ir kas galėjo pagalvoti! Jeigu ne ta apmaudi klaida, „Žalgiris“ dabar po trijų kėlinių būtų priekyje. Bet turkai vis tiek gerokai sunerimę – 63:64!

29 min. O perima legionierius! „Žalgirio“ užsieniečiai, ko gero, pirmą kartą žaidžia taip solidžiai. A.Toupane'as dvitaškiu skelbia savo sezono rekordą – 15-ąjį tašką! „Žalgiris“ visų nuostabai priekyje 62:59.

28 min. Šaras ploja Jankiui – dvitaškis su pražanga sveria rezultatą žaliai baltų naudai (58:55)! Bet metas keisti kapitoną – pavargo. Abu taškus vieninteliai rinkę aukštaūgiai ant suolo. Kas perims iš jų estafetę?

27 min. „Žalgiris“ nebesusitvarko po krepšiu, tad Šaras į aikštę meta Kavaliauską. Tuo tarpu Jankūnas purtydamas galvą įrideną dvitaškį. Koks skirtumas, kad ne tvirtai – svarbu lygu (55:55). Kapitonas vienintelis be Davieso trečiajame ketvirtyje dar renka taškus.

25 min. Daviesas pelnė visus 9 pirmuosius „Žalgirio“ taškus po pertraukos. Įspūdinga. Šaras akivaizdžiai bando išnaudoti savo centrą po krepšiu ir reikalauja įmesti kamuolį jam į baudos aikštelę – 51:51.

24 min. Toks jausmas, kad šiame kėlinyje žaidžia tik Vesely ir Daviesas. Beje, amerikietis pelno jau 14-ąjį tašką ir žaidžia rezultatyviausią sezono mačą.

23 min. Taip pat sunku patikėti, bet Toupane'as atliko antrą rezultatyvų perdavimą per vieną mačą. Per visą sezoną iki tol buvo surinkęs 1. Tuo tarpu Daviesas su Vesely rezga neaiškią mainų programą – abu keičiasi taškais kiekvienoje atakoje 47:47.

22 min. Daviesas gavo per nosį nuo Vesely, bet čekas iškart atsiprašė. Tik Daviesas jau neatsiprašinėjo, kai kitoje atakoje sugrūdo kamuolį iš viršaus. Lygu – 45:45.

21 min. „Fenerbahče“ toliau degina ir plasnoja savo tritaškių statistika – jau 8 iš 11. Sunku patikėti, kad „Žalgiris“ atsilieka tik 41:45.

Įdomesni skaičiai po dviejų kėlinių: „Žalgiris“ pataikė 17 iš 26 metimų, bet suklydo 7 kartus, kai varžovai 1. Nors turkai pataikė tik 7 dvitaškius iš 23, įskraidino 7 tolimus metimus iš 10.

Antrasis kėlinys. „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ 42:41

20 min. Ir ką jūs galvojat? K.Pangosas tritaškiu įsirašo 14 tašką ir „Žalgiris“ priekyje – 41:40! Gerai, tik trumpam, bet po dviejų kėlinių rezultatas stebina – 41:42.

19 min. „Žalgiris“ leidžia turkams kartoti metimus, nesuvaikšto gynyboje taip, kaip nori Šaras, bet „Fenerbahče“ turi dar didesnių problemų. Komandas skiria tik du taškeliai, Željko kviečia pasitarimą – 38:40.

17 min. Šaras gauna pirmą įspėjimą už priekaištus teisėjams. Labai nestebina.

16 min. Treneris skėsčioja rankomis ne be reikalo. „Fenerbahče“ pataikė jau 6 tritaškius iš 8: 32:37.

15 min. Marko Guduričius naudojasi smulkiu Pangoso sudėjimu ir skaičiuoja jau 7 tašką. Kai tik ateina pagalba, Datome smeigia tritaškį. Tuo tarpu Toupane'as, bandydamas atlikti antrą rezultatyvų perdavimą ir trečią per visą sezoną, svaido kamuolį į užribį – 29:34. Jūs pamatytumėte Jasikevičiaus grimasas prie šoninės linijos, adresuotas žaidėjų gynybai.

14 min. Željko suka pirštu ir vedasi ant suolo savo komandą. Turkų dviženklis pranašumas išbarstytas – 27:29. O „Ulker“ arenoje aidi turkiška M.Mikutavičiaus dainos „Ar mylėsi tu mane“ versija. Skamba keistai. Turkams nelabai patinka, nes jų komandos žaidimas iki šios minutės pertraukėlės nelabai užvedė.

12 min. Vau! Ūktelėjo net „Fenerbahče“ fanai. K.Pangosas užkabina gražų „alley-oop'ą“ White'ui ir bumbt! Pangosas prieš tai dar pataikė tritaškį. Kanadietis reabilituojasi po pirmojo kėlinio, kuriame suklydo 2 kartus: 21:26.

Pirmas kėlinys. „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ 24:16

10 min. Vesely siunčia White'ą namo negailestingu bloku, o Wanamakeris sodina „Žalgiriui“ tritaškį – jau minus 10 (14:24). Šaras neišlaukia kėlinio pabaigos ir likus 23 sekundėms prašo minutės pertraukėlės. „Žalgiris“ dega.

Sloukas krikštija Sajų tritaškiu per ranką, o Šaras nepatenkintas sodina Micičių ant suolo. Serbo pasirodymas aikštėje tetruko porą minučių.

9 min. Martynas Sajus ant parketo! 21-erių centras jau antras jaunuolis, pirmajame kėlinyje išbėgęs į aikštę. Bet tai labiau priverstinis keitimas: Kavaliauskas su Daviesu turi po dvi pražangas. „Fenerbahče“ perima iniciatyvą 13:18.

8 min. Kvieskite daktarą! „Žalgiryje“ siaučia klaidų virusas. Vėl bent 5 klaidos per 7,5 minutės.

7 min. „Žalgiris“ pasimetė dėl „Fenerbahče“ spaudimo ir suklydo dukart iš eilės. Turkų sirgaliai šėlsta, jų numylėtiniai vėl priekyje – 13:14.

5 min. Čia kažkur yra ir „Žalgirio“ gerbėjų! „Žalgiris! Žalgiris!“ – šaukia kokie penki žmonės iš tribūnų šeimininkams metant baudas. Bet jie kažkur paskendę margoje geltonai juodųjų jūroje.

Šaras skėsčioja rankomis. Daviesas ginasi kaip nesavas ir gavo jau antrąją asmeninę pražangą. Ne bet kokią. Per jo galvą dvitaškį su bauda sugrūdo Thompsonas. Kraupokas vaizdas – 11:7.

3 min. Kaip rungtynes pradeda Axelis Toupane'as! 7 jo taškai iš eilės ir 9:5 svečių naudai.

Martynas Arlauskas išsijuosęs stumdosi su Luigi Datome ir gina savo poziciją. Įmesti kamuolio italui po krepšiu „Fenerbahče“ nepavyko. Kitoje aikštės pusėje Daviesas su sirena atidaro taškų sąskaitą – 2:0.

1 min. 17-metis „Žalgirio“ gynėjas Martynas Arlauskas starto penkete! Su juo kartu aikštėje B.Daviesas, P.Jankūnas, A.Toupane'as ir K.Pangosas. Ką sugalvojo Šaras?!

Varžovų starto sudėtis tokia:

Didžiuliai aplodismentai skirti ir serbui Nikola Kaliničiui. Galingai praėjusį sezoną užbaigęs „Fenerbahče“ žaidėjas 207 dienas nežaidė dėl traumos. Tačiau puolėjas pasveiko ir tai gali būti jo sugrįžimo rungtynės.

Ir likus dešimčiai minučių ant parketo pasirodo Željko Obradovičius. Tribūnose aidi serbui skirtos dainos. Jis čia – svarbiausias ir mylimiausias žmogus.

Likus 15 minučių iki rungtynių pradžios „Ulker“ arenoje pasirodo Šarūnas Jasikevičius. Tribūnose aidi plojimai. Šaras reaguoja ir padėkoja aistruoliams. Nors Stambule prieš 6 metus rungtyniavo tik kelis mėnesius, „Fenerbahče“ sirgaliai jį pamilo ir nepamiršo.

Prieš rungtynes buvo laukiama „Fenerbahče“ protesto. Kadangi klubas neleido aktyviausiai sirgalių tribūnai mačo metu mosuoti vėliavomis (kad neužstotų aikštės kitiems žiūrovams), aistruoliai ketino į mačą ateiti neįprastais juodais marškinėliais ir pratylėti 2-3 pirmąsias minutes. Tačiau paskutinėmis akimirkomis protesto akcijos buvo atsisakyta – atidėta kitoms rungtynėms.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Željko Obradovičius išgyrė Šarūną Jasikevičių: „Kauno „Žalgiris“ – Šaro atspindys“