2017 09 02 /23:17

Pirmoji pergalė: lietuviams įjungus aukštesnę pavarą Izraelis kapituliavo

Lietuvos krepšinio rinktinė įspūdingai sužaidė antrą rungtynių pusę ir patiesė Izraelio krepšininkus rezultatu 88:73 (19:23, 19:14, 33:14, 17:22). Tai pirmoji lietuvių pergalė šių metų Europos čempionate.
Edgaras Ulanovas
Edgaras Ulanovas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Nuožmiose taškų lenktynėse Izraelis iš pradžių buvo sėkmingesnis – po pirmojo kėlinio lietuviai atsilikinėjo 19:23.

Dainiaus Adomaičio vadovaujamai rinktinei sunkiai sekėsi tvarkytis su Izraelio aukštaūgiu Richardu Howellu, kuris vien per antrąjį kėlinį pelnė 10 taškų ir niekais pavertė lietuvių įgytą 9 taškų persvarą (38:29, po šeimininkų spurto 38:37).

Vis dėlto po didžiosios pertraukos vaizdas kardinaliai pasikeitė. Jonas Valančiūnas išprovokavo dvi R.Howello pražangas iš eilės, ir šis su keturiomis nuobaudomis buvo priverstas ilgam palikti aikštę.

Tai tapo rungtynių lūžiu. Lyderio netekę izraeliečiai sutriko, o lietuviai ėmė didinti persvarą. Ypač sėkmingai į žaidimą įsiliejo atsarginiai žaidėjai – Edgaras Ulanovas, Artūras Gudaitis ir Adas Juškevičius.

Pastarasis ypatingoje rampos šviesoje atsidūrė pataikęs fantastišką metimą iš savo aikštės pusės aidint trečiojo kėlinio sirenai. Tačiau komplimetų A.Juškevičius nusipelnė ir užtikrintai vadovaudamas atakoms.

A.Gudaitis žaidė vos 12 minučių, bet spėjo pelnyti 16 taškų, pusę jų – baudų metimais (8/11). E.Ulanovo buvo pilna visur – jis pelnė 18 taškų ir tapo rezultatyviausiu lietuvių žaidėju.

Iš viso atsarginiai Lietuvos rinktinės žaidėjai pelnė 56 taškus (Izraeliui – 9).

Izraelis suklydo tik 10 kartų (lietuviai – 16) ir net 17 taškų pelnė kontraatakose (lietuviai – 9), tačiau Lietuvos rinktinė puolime atkovojo net 14 kamuolių (izraeliečiai – 5).

Lietuva: E.Ulanovas 18, M.Kuzminskas ir A.Gudaitis po 16, J.Valančiūnas 11 (10 atk. kam.), J.Mačiulis 8, A.Juškevičius ir D.Motiejūnas po 6, M.Kalnietis 4.

Izraelis: R.Howellas 20, G.Mekelis 18, O.Casspi 15, L.Eliyahu 9.

RUNGTYNIŲ EIGA:

40 min. B.Timoras pataikė iš toli, o per paskutines 46 sekundes nė viena komanda taškais nepasižymėjo (88:73).

38 min. Eimantas Bendžius debiutavo Lietuvos rinktinėje oficialiose rungtynėse. Per nepilnas 3 minutes E.Bendžius kartą suklydo – tai vienintelis įrašas ties jo pavarde statistikos protokole.

Donatas Urbonas DONATAS URBONAS, 24sek korespondentas Tel Avive
Atsarginiai rinktinės žaidėjai šiandien sužaidė nuostabiai. Už pirmąją pergalę oficialiose varžybose Dainius Adomaitis turėtų atsidėkoti jiems pastatydamas po skanų falafelį.

37 min. R.Howellas pabandė padriblinguoti, tačiau pametė kamuolį. J.Mačiulis jį perėmė, o greitą išpuolį tritaškiu užbaigė E.Ulanovas (84:66). R.Howellas bandė neprarasti ūpo ir vėl ėmėsi iniciatyvos, bet vėl suklydo. O E.Ulanovas tiesiog fantastiškas: dar vienas vadovėlinis žaidimo nugara pavyzdys ir du taškai (86:66).

Kęstas Rimkus KĘSTAS RIMKUS, 24sek korespondentas Tel Avive
Nepatenkintas teisėjo sprendimu, o gal dar labiau rezultatu, šalia Arvydo Sabonio ant kėdžių greta aikštės sėdėjęs ponas vos neįlėkė ant parketo. A.Sabonis ramus – jis jaučia artėjančią pergalę.

36 min. M.Kalnietis padovanojo kamuolį varžovui. G.Pnini nubėgo į priekį, dar spėjo apsidairyti ir ramiai įrideno kamuolį į lietuvių krepšį. D.Adomaitis priverstas prašyti minutės pertraukėlės (80:66).

35 min. D.Adomaitis nubaustas technine pražanga.

34 min. M.Kuzminskas įkrovė iš viršaus, tačiau O.Caspi atsakė tritaškiu (78:63).

32 min. A.Gudaitis pratęsė sėkmingą savo žaidimą. Dar penki jo taškai (76:54).

Per 28 minutes 32 sekundes su Lietuva Izraelis pelnė daugiau taškų nei per visą mačą su Italija (48).

30 min. A.Gudaitis puikiai išnaudojo izraeliečių karštakošiškumą, versdamas jų pražangas taškais. 11 taškų, 7 baudos metimai iš 8 ir lietuviai priekyje (68:49). G.Mekelis taip pat sumetė baudos metimus, tačiau trečias kėlinys baigėsi neįtikėtinu A.Juškevičiaus metimu! Metimu iš savo aikštės pusės! 71:51 po trijų kėlinių!!

Dainius Adomaitis pasikvietė pas save A.Juškevičių. Keli trenerio patarimai ir plekštelėjimai per pilvą. Adas šįvakar atrodo labai solidžiai įžaidėjo pozicijoje.

29 min. A.Gudaitis pražangą pavertė dviem taikliais baudos metimais – 63:47.

28 min. M.Kuzminskas pataikė du tritaškius iš eilės. Gyvybiškai svarbius, nes atkuto ir Izraelio puolimas. E.Ulanovas pataikė sudėtingą metimą greito išpuolio metu. Persvara rekordinė – 61:47.

26 min. Dvi iš eilės sėkmingos šeimininkų atakos pažadino triukšmą tribūnose (52:43).

25 min. Lietuviai toliau rašė krepšinio vadovėlį: pavyzdinga gynyba, M.Kalniečio taškai ir jau 13 taškų persvara (52:39).

24 min. Praradę R.Howellą izraeliečiai ėmė strigi puolime. Tuo tarpu it žvėrys po varžovų krepšiu kovoję J.Valančiūnas ir M.Kuzminskas savo pasiekė – dar du taškai iš po krepšio. Lietuviai puolime atkovojo jau 11 kamuolių.

Martynas Gecevičius iškėlė kumštį aukštyn. Jis atrišo lietuviams krepšį atakuojant iš toli. Mūsų komanda buvo prametusi visus šešis tritaškius per pirmuosius du kėlinius.

23 min. M.Kuzminskas užstrigo baudos aikštelėje, bet sugebėjo atmesti kamuolį M.Gecevičiui, kuris smeigė pirmą lietuvių tritaškį (46:39).

22 min. J.Valančiūnas pratęsė savo darbą – išprovokavo ketvirtą rezultatyviausio Izraelio žaidėjo pražangą. Pražanga neprotinga: R.Howellas tiesiog kirto JV per rankas. J.Valančiūnas prametė antrą baudą, tačiau J.Mačiulis atkovojo kamuolį ir pelnė du taškus.

21 min. JV trečią kėlinį pradėjo išprovokuodamas trečią R.Howello pražangą. J.Valančiūnas sumetė abi baudas, tačiau R.Howellas atsakė taip pat dviem taškais (40:39).

20 min. Nepakankamai ryžtingas J.Mačiulio prasiveržimas baigėsi netiksliu metimu, po kurio Izraelio rinktinė nurūko į greitą išpuolį (38:35). Dar viena minutės pertraukėlė nepadėjo. M.Kalnietis prarado kamuolį lygioje vietoje ir audringai palaikomi šeimininkai surengė dar vieną greitą ataką (38:37). M.Kalnietis ėmėsi iniciatyvos, tačiau po sudėtingo jo metimo kamuolys net nelietė lanko. Paskutinis izraeliečių tolimas šūvis antro kėlinio pabaigoje nebuvo tikslus.

19 min. Neįtikėtiną kėlinį sužaidė R.Howellas. Kol kas jis pelnė visus 10 savo komandos taškų antrajame kėlinyje. Po dar vieno sėkmingo jo išpuolio D.Adomaitis paprašė pertraukėlės (38:33).

Lietuvos rinktinė per du kėlinius nepataikė nė vieno tritaškio – šeši pro šalį. Bet vis tiek mūsiškiai priekyje. Didžiulis rezervas antrajai rungtynių pusei, nors jei atvirai, daug gerų progų mesti iš toli nebuvo.

18 min. Nugara į krepšį bandęs žaisti J.Mačiulis sulaukė dvigubos gynybos. Atmetė kamuolį M.Grigoniui, tačiau šis iš toli nepataikė. Lietuviai prametė pirmus šešis tritaškius (0/6, Izraelis – 2/4).

17 min. O.Caspi prametė dar du baudos metimus, o E.Ulanovas šaltu veidu smeigė dvitaškį. D-Mo išprovokavo varžovo pražangą puolime (36:29).

16 min. D.Motiejūnas A.Juškevičiaus perdavimą pavertė taškais, tačiau kitoje aikštės pusėje neapsigynė prieš G.Mekelį (32:27).

15 min. E.Ulanovas kantriai centruodamas padidino pranašumą iki 7 taškų (30:23).

Kolegos iš Izraelio teiraujasi, kada „Žalgiris“ susigrąžins Artūrą Gudaitį. Centras nuostabiai išbėgo į aikštę – net Mozė neperskirtų tvirtos kaip uola jo gynybos, o puolime Artūras irgi nepėsčias.

14 min. E.Ulanovas drąsiai kirto po krepšiu ir sulaukė perdavimo iš M.Kuzminsko – du taškai su pražanga. O.Caspi prametė abu baudos metimus ir Izraelis antrame kėlinyje – vis dar be taškų (28:23).

„Omri Casspi, Omri Casspi“, – skanduoja šeimininkų sirgaliai, bet Izraelio rinktinės lyderiui sunku išsivaduoti iš Jono Mačiulio ir kitų lietuvių gniaužtų. Puolėjo iš NBA sąskaitoje tik 3 taškai.

13 min. Puiki lietuvių atkarpa: A.Gudaitis pelnė du taškus, o kitoje aikštės pusėje pavaišino varžovą bloku. Pabėgęs į priekį A.Juškevičius paleido dvitaškį ir privertė Izraelį prašyti minutės pertraukėlės (25:23). A.Gudaičio kraityje jau 6 taškai.

11 min. J.Valančiūnas gavo kamuolį po krepšiu, tačiau neleistinai atsistūmė žemesnį Y.Halperiną ir buvo nubaustas pražanga puolime. Antrą kartą prasižengusį JV pakeitė A.Gudaitis.

Iš pirmųjų 19 taškų Lietuvos rinktinei visus pelnė puolėjai: vidurio, sunkieji ir lengvieji. Gynėjų kraitis kol kas tuščias.

10 min. Kėlinio pabaigoje šeimininkai neatidavė iniciatyvos, lietuviai pralaimėjo kėlinį 19:23.

9 min. M.Kuzminskas sudrebino krepšį dėjimu, bet O.Caspi tritaškiu pakėlė žiūrovus iš sėdimų vietų, lietuviai atsilikinėjo 18:21.

8 min. Izraelis net ir po sėkmingos lietuvių atakos pabėgo į greitą puolimą – du L.Eliyahu taškai su pražanga ir D.Adomaičio pyktis (15:18).

Po Lioro Eliyahu dvitaškio su pražanga – emocingas trijų lietuvių pokalbis dėl gynybos. Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas ir Jonas Mačiulis turėjo gan triukšmingą diskusiją, kas klydo gindamasis. Komunikacijos ginantis problema rinktinėje dar neišgvildenta.

4 min. Milžinišku tempu prasidėjusiose rungtynėse abi komandos iškart įsivėlė į taškų lenktynes. Lietuviai pirmuosius išpuolius ėmė regzti per aukštaūgius – J.Valančiūnas ir D.Motiejūnas pelnė pirmuosius 7 lietuvių taškus. Vis dėlto izraeliečiai taip pat be vargo draskė lietuvių gynybą (7:8).

1 min. Lietuviai rungtynes pradėjo tokiu starto penketu: Mantas Kalnietis, Martynas Gecevičius, Jonas Mačiulis, Donatas Motiejūnas, Jonas Valančiūnas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka

PRIEŠ RUNGTYNES

Lietuviai pralaimėjo pirmąsias „Eurobasket 2017“ rungtynes Gruzijos rinktinei, tačiau izraeliečiai startavo dar blankiau: į italų krepšį sukrapštė tik 48 taškus ir pralaimėjo 21 taško skirtumu.

Kaip ir lietuviams mače su Gruzija, taip ir Izraeliui nesusiklostė antroji rungtynių pusė – po didžiosios pertraukos izraeliečiai pelnė vos 16 taškų.

Tik 8 klaidos, bet vos 1 tritaškis iš 14 – tai ko gero svarbiausi Izraelio komandos skaičiai iš pirmųjų rungtynių.

Lietuviai pirmame mače iš baudos aikštelės pelnė 36 taškus, tačiau trys priekinės linijos žaidėjai – Jonas Valančiūnas, Donatas Motiejūnas ir Artūras Gudaitis – kartu surinko tik 15 taškų.

„Svarbiausia susikaupimas. Vidinis pyktis. Tą ir turime. Izraelis be galo pavojingas. Ką matėme draugiškose rungtynėse, tai labai emocinga komanda. Mums bus labai svarbu kontroliuoti jų greitą žaidimą. Tą galime daryti nedarydami klaidų“, – kalbėjo Dainius Adomaitis.