Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 06 06

D.Adomaitis ir Vilniaus „Rytas“ – meilė be atsako?

Dainius Adomaitis praėjusį antradienį oficialiai užbaigė antrąjį savo karjeros etapą Vilniaus „Ryto“ komandoje. Dvejų metų kelias sostinėje buvo vingiuotas bei nusėtas akmenimis, tačiau klubą specialistas paliko ramus, žinodamas, jog įvykdė visus užsibrėžtus tikslus. 15min primena ryškiausius stratego etapo Vilniuje momentus – nuo skandalų, konfliktų, triumfo iki abejingo vadovų požiūrio.

Skandalingas vairo perėmimas

Varpai apie Dainiaus Adomaičio sugrįžimą į Vilnių suskambėjo anksčiau laiko, kai svarbiausių sezono mūšių metu informacija apie stratego ir klubo susitarimą nutekėjo žiniasklaidoje.

Pirmiausia apie naująjį šerifą sostinėje puse lupų atsargiai pradėta kalbėti dar per Eurolygos finalo ketvertą Belgrade, kuriame varžėsi ne tik Kauno „Žalgiris“, bet ir jaunimo turnyre triumfavę Deivido Sirvydžio vedini Vilniaus „Lietuvos ryto“ dubleriai.

Žinia viešumą pasiekė Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pusfinalio serijos įkarštyje, Rimo Kurtinaičio treniruojamam „Lietuvos rytui“ iki trijų pergalių 2-1 pirmaujant prieš Klaipėdos „Neptūną“.

Vilniečiai galiausiai laimėjo 3-2, tačiau finale sulaukė „Žalgiro“ pamokų – pralaimėta 1-4.

Tokios naujienos Kurtį ir komandą pribloškė. Viešai stebėtasi naujai iškeltais vadovų tikslais, bet treneris išliko profesionalas, nudirbęs darbą iki pabaigos.

Aštrialiežuvis specialistas per LKL apdovanojimų vakarą nepraleido progos šia tema pašmaikštauti.

„Vyrai padarė sezoną įdomų. Dėkoju jiems. O taip pat esu dėkingas ir klubo vadovybei, kuri būtent pusfinalių ir finalų metu susikaupė bei padėjo mums kovoti LKL atkrintamosiose“, – sakė R.Kurtinaitis, pralinksminęs susirinkusią publiką.

Praėjus dviem dienoms po LKL sezono uždarymo vakaro, Dainius Adomaitis buvo oficialiai pristatytas naujuoju „Ryto“ treneriu.

„Nekantrauju prisijungti prie sostinės klubo, kurio vadovai turi labai įdomią bei gerą ateities viziją. Keliami tikslai yra patys aukščiausi. Ketiname tęsti pradėtą darbą su Vilniaus krepšinio piramide ir auginti savo miesto talentus pagrindinei ekipai“, – spaudos konferencijoje tuomet kalbėjo D.Adomaitis.

„Adomaitį lauk“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus „Rytas“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus „Rytas“

Per 2018-ųjų vasarą „Ryto“ veidas stipriai pasikeitė. Trenerių štabe liko vienintelis Mindaugas Brazys, o žaidėjų tarpe – Chrisas Krameris, Arnas Butkevičius, Mindaugas Girdžiūnas, Martynas Echodas bei tuomet epizodiškai rungtyniavęs jaunasis Deividas Sirvydis.

Nėra jokios paslapties – spaudimas treniruojant Lietuvos rinktinę yra milžiniškas, bet jis išauga dar keletą kartų, kai nacionalinės komandos vairininkas vadovauja ir Vilniaus „Rytui“, tūnančiam šalies flagmano „Žalgirio“ šešėlyje.

D.Adomaitis vienu metu užsiropštė ant dviejų karščiausių krepšinio kėdžių Lietuvoje, tad kritika bei spaudimas tapo neatsiejama šio specialisto darbo dalimi.

Kaip sekėsi suderinti du darbus?

FIBA langų metu vadovauti „Ryto“ treniruotėms D.Adomaitis palikdavo pagrindinį savo asistentą latvį Uvį Helmanį, o pats skynė pergales pasaulio čempionato atrankoje, per 12 rungtynių pralaimėjęs vos kartą.

Jei su rinktine reikalai languose klostėsi puikiai, tai situacija Vilniuje sezono starte žibutėmis ir pyragais tikrai nekvepėjo.

45-asis gimtadienis, vykęs 2019-ųjų sausio 19-ąją, iš Šakių kilusiam treneriui turėtų kelti ne pačias geriausias emocijas.

Europos taurės „Top 16“ etapo trečiojo ture rungtynėse „Rytas“ namuose pralaimėjo prieš Berlyno ALBA, o po kelių dienų savų žiūrovų akivaizdoje sulaukė ir stiprių Panevėžio „Lietkabelio“ kirčių.

Tai buvo antroji to sezono Aukštaitijos krepšininkų pergalė Vilniuje iš tiek pat galimų.

Kai kurių „Siemens“ arenoje susirinkusių vilniečių kantrybė trūko.

Švilpimas, keiksnojimas bei „Adomaitį lauk“ skanduotė. Tai buvo pavienės, bet skaudžios žiūrovų replikos.

„Kaip mano mažoji dukra sakė, nemalonu. Bet toks mano darbas“, – keliolika sekundžių pagalvojęs į klausimą atsakė D.Adomaitis.

Po nesėkmingai susiklosčiusio pasaulio čempionato Kinijoje strategas pasitraukė iš rinktinės bei visą savo dėmesį skyrė tik „Rytui“.

Konfliktas su Dominique'u Suttonu

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominique'as Suttonas ir Dainius Adomaitis

„Koks tai buvo šou! Sukūrėme puikų!“, – po nesėkmės 75:96 prieš „Lietkabelį“ socialiniame tinkle „Instagram“ rašė brangiausias „Ryto“ žaidėjas Dominique'as Suttonas.

Tai laikotarpis, kai Vilniaus klube buvo įjungtas avarinis signalas.

Aikštingasis D.Suttonas norėjo palikti komandą bei įvairiais būdais stengėsi pasiekti šį tikslą, o krepšinio visuomenė Lietuvoje jautė bręstantį konfliktą.

196 cm ūgio galiūnas žaibus sostinėje pirmiausia kėlė dėl vėlavusio atlyginimo, vėliau, sulaukęs Italijos klubo susidomėjimo, jis panoro ištrūkti ir keltis į Vakarų Europą.

Noras pabėgti atsiskleidė atsiribojimu nuo komandos draugų ir drausmės pažeidimais.

Sykį D.Adomaitis jį treniruotės metu išsiuntė į rūbinę, o neapsikentęs išsišokimų klubo sporto direktorius Linas Kleiza dar nurėžė ir dalį krepšininko mėnesinio atlyginimo.

Nepasitenkinimo burbulas pūtėsi. Atleto požiūriu nepatenkinti „Ryto“ vadovai prieš Europos taurės „Top 16“ mačą Berlyne nusprendė jį palikti namuose Vilniuje.

Alfredo Pliadžio nuotr./Dominique'as Suttonas
Alfredo Pliadžio nuotr./Dominique'as Suttonas

Oro uoste susirinkusiems žurnalistams D.Adomaitis atvirai sakė, jog nemato galimybės toliau dirbti su šiuo kaprizingu krepšininku.

Situacija atrodė pakankamai absurdiškai – sezono starte D.Suttonas gyrė trenerį iš Lietuvos, teigdamas, kad tai geriausias jo kada nors turėtas strategas, o po kelių mėnesių jis vadovams iškėlė ultimatumą – arba jis, arba treneris.

D.Suttonas numanė, kad joks klubas Europoje tokioje situacijoje nestos į žaidėjo pusę. Tai nėra NBA, valdoma krepšininkų.

Nors vadovai lankstė situaciją įvairiais kampais ir vėlavo priimti sprendimą, bet jis buvo neišvengiamas.

Į Italiją D.Suttonas neišvyko, bet ACB klubas Burgoso „San Pablo“ su malonumu priėmė gražius skaičius protokole turėjusį taletingą, bet sunkaus charakterio amerikietį.

„Siemens“ arenoje skambėjusius negatyvius šūksnius D.Adomaičio link bei karštojo D.Suttono išvykimą skyrė vos viena savaitė.

Nuo šio momento 2018-2019 metų sezono „Ryto“ reikalai ėmė taisytis. Piktybinį komandos auglį išoperavę vilniečiai pakilo geriausio per pastarąjį dešimtmetį sezono šturmo link.

Tiesa, D.Suttonas nebuvo vienintelis tą sezoną Vilniuje nepritapęs legionierius. Lietuvos sostinę dar sezono pradžioje paliko profesionalo karjerą vos pradėjęs ir su per sunkiais kultūriniais sunkumais susidūręs Matthew Farrellas, o sezono viduryje prie ekipos prisijungęs Manny Harrisas išbuvo vos 18 dienų.

Reikia paminėti, jog D.Suttonas nėra vienintelis, kurio aura ir požiūris nesutapo su D.Adomaičio pasaulio matymu. Šioje eilėje stovi ir Donatas Motiejūnas bei reikalai Lietuvos vyrų rinktinėje, ar kivirčas su Klaipėdos „Neptūno“ centru Simu Galdiku.

Viršyti lūkesčiai

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dainius Adomaitis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dainius Adomaitis

„Turime gerbti „Rytą“. Jie treniruojami vieno geriausių Europos trenerių. Sunku juos pranokti taktiškai. Žaidžiame tikrai dažnai, bet jie kaskart reaguoja į mūsų veiksmus. Vilniečiai žaidė savo ginklais, gerai judino kamuolį, keitė gynybos sistemas. Manau, „Rytas“ negauna tokios pagarbos, kokios nusipelno nuo to laiko, kai ten yra Dainius Adomaitis“, – po laimėtos KMT taurės Klaipėdoje 2020-ųjų vasarį sakė Kauno „Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius.

Nors „Ryto“ biudžeto kreivė kasmet važiavo žemyn, finansinis ir ekipos talento pajėgumas gerokai skyrėsi nuo pagrindinio konkurento Lietuvoje bei didžiosios dalies Europos taurėje, tačiau D.Adomaičio treniruojamas klubas dėl žaidimo ir rezultatų nusipelnė plojimų.

Paminėjimo vertas pasiekimas – po septynerių metų pertraukos pasiektas Europos taurės ketvirtfinalis.

Akistatoje su būsima turnyro čempione „Valencia“ vilniečiai kovėsi, bet žygį sustabdė ir kortas sumaišė skausminga Chriso Kramerio kelio trauma.

Kol įžaidėjas iš JAV buvo sveikas, tol „Ryto“ žaidimas gerėjo ir kilo į viršų.

To atspindys tapo namuose vykęs Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketvertas. Pusfinalyje sutriuškintas „Neptūnas“, finale – įveiktas „Žalgiris“.

Tai buvo antrasis Vilniaus komandos titulas antrajame šio amžiaus dešimtmetyje. Antrasis per dešimt metų!

„Galiu tik pasikartoti, kad tai yra mūsų darbo dalis, – po pergalingo finalo D.Adomaitis prisiminė vos prieš mėnesį girdėtą sirgalių švilpimą. – Tie patys sirgaliai dabar priėję prie manęs sakė „atsiprašau, treneri“. Tai yra mūsų darbo dalis – kai yra blogai, tai turi priimti tą kritiką, kai yra labai gerai, negali šokinėti iš džiaugsmo, nes kitą dieną pralaimėjus viskas jau gali apsisukti į kitą pusę. Paprasčiausiai džiaugiuosi dėl tų žmonių, kurie dirbo, tikėjo ir pasiekė tai, kur mes dabar esame.“

LKL finale vėlavusių atlyginimų ir įvairių sužeidimų bei traumų išderintas „Rytas“ neturėjo variantų prieš Šarūno Jasikevičiaus kareivius. Pralaimėta sausai.

Antrajame sezone, kai „Ryto“ biudžetas dar labiau susitraukė, D.Adomaičio auklėtiniai vėl buvo arti Europos taurės ketvirtfinalio, iki kurio jiems pritrūko vienos pergalės. Nors dauguma prognozavo sezono pabaigą dar grupių etape.

Vietiniame fronte – antroji vieta Karaliaus Mindaugo taurėje bei anksčiau laiko pasibaigusiame LKL sezone.

Solidus rezultatas, žinant, kad atlyginimai komandoje nebuvo mokami dar nuo gruodžio mėnesio.

15min žiniomis, kai kurie „Ryto“ krepšininkai iki sezono pabaigos nebuvo sulaukę ir kontrakte numatytų bonusų dar už 2018-2019 metų sezoną.

Pašaliniai dalykai talžė Vilniaus komandą, bet už koncentraciją darbui ir rezultatus ji nusipelnė pagyrimo.

Pabaigos nuotaiką buvo galima užuosti

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Dainius Adomaitis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Dainius Adomaitis

Kai žodžiai prasilenkia su darbais. Viena yra deklaruoti meilę viešai, kita – iš tikrųjų dėti pastangas, vesti dialogą ir bandyti išlaikyti strategą, kuris yra didis Vilniaus miesto bei komandos patriotas.

Ši istorija – lyg meilė be atsako.

Signalai, kad treneris ir klubas pasuks skirtingais keliais, buvo matomi jau kurį laiką iki pat lemtingojo antradienio.

Pirmiausia, kaip 15min sakė pats D.Adomaitis, klubas jo neinformavo apie keičiamą barikadų pusę – perėjimą iš Eurolygos šeimos į Čempionų lygą.

Jis apie šį žingsnį sužinojo iš žiniasklaidos.

Ar bendrą ateitį su treneriu matęs klubas galėjo šitaip pasielgti? Sunku tuo patikėti.

Sunku patikėti ir tuo, kad savo planuose trenerį matę klubo vadovai būtų nuo jo atsiriboję tylos siena, ką patvirtino ir pats 46-erių strategas.

„Dėl kito sezono tai aš nežinau. Su manimi niekas nekalbėjo. Sutartyje turiu „pliusą“, bet gal toks klubo ėjimas (ėjimo į ČL nuslėpimas) parodo, kad jie manęs savo planuose nemato?“ – 15min retoriškai klausė D.Adomaitis.

Nors po šio interviu su D.Adomaičiu formalumas buvo įvykdytas – praėjusį penktadienį trenerio agentas sulaukė žinutės su pasiūlymu pratęsti sutartį pagal formulę „1+1“, kurio finansinės sąlygos – kone triskart mažesnės, nei buvo numatyta kontrakto „pliuse“ 2020-2021 metų sezonui.

Jokio susitikimo ir diskusijų apie ateitį, biudžetą, viziją, sudėtį, trenerių štabą. Tiesiog lakoniška sms žinutė agentui? Okay.

Ar Dainius Adomaitis buvo vertas likti Vilniaus klube? Nėra abejonių.

Ar esminė kliūtis sandoriui įvykti buvo finansinė? Tikrai ne.

Ar pats Dainius Adomaitis norėjo likti „Ryte“? Sunku pasakyti.

Pastarasis klausimas palieka abejonę. Vilniaus klubas – aiškios trajektorijos neturintis, vėjo dreifuojamas laivas. Bet meilė kartais būna akla, tiesa?

Dainius Adomaitis sostinės klube dirbo pakankamai neilgai, vos dvejus metus, bet to pakako tapti rekordininku.

2018-2019 ir 2019-2020 m. sezonus Vilniuje praleidęs specialistas tapo pirmuoju „Ryto“ istorijoje, išsilaikiusiu karštojoje kėdėje du sezonus iš eilės, nuo starto linijos iki sąlyginio finišo, kai krepšinį įšaldė koronavirusas.

Kaip parodė laikas, pandemija uždarė ir antrąjį šakiškio karjeros etapą sostinėje.

Trenerio palikimas klube? Na, rezultatai ir žaidimo kokybė nemeluoja – Dainius Adomaitis yra neabejotinai sėkmingiausias antrojo šio amžiaus dešimtmečio Vilniaus „Ryto“ treneris.

Ačiū, treneri, ir sėkmės kitoje karjeros stotelėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius