Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 08 31

Lietuvos krepšinio rinktinės unikalus ginklas – kairioji ranka

Donguano krepšinio arenoje Edgaras Ulanovas atverčia savo dešinę ranką – randai delne rodo vaikystėje patirtą nelaimingą atsitikimą. Dėl jo būdamas vaiku Edgaras tapo kairiarankiu. Dabar Lietuvos rinktinėje pirmą kartą per visą istoriją tarp dvylikos žaidėjų yra keturi krepšininkai, kurių stiprioji ranka yra kairė. Tai – unikali pasaulio čempionatą pasitinkančios Lietuvos komandos savybė.
Lietuvos rinktinėje žaidžia keturi kairiarankiai: Lukas Lekavičius, Edgaras Ulanovas, Paulius Jankūnas, Domantas Sabonis.
Lietuvos rinktinėje žaidžia keturi kairiarankiai: Lukas Lekavičius, Edgaras Ulanovas, Paulius Jankūnas, Domantas Sabonis. / Ž.Gedvilos ir krepsinionamai.lt nuotr.

Suprasti akimirksniu

  • Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje prasideda šeštadienį rungtynėmis A, B, C ir D grupėse.
  • Lietuvos rinktinė H grupės varžybas pradės sekmadienį, 14.30 maču su Senegalu.
  • Rugsėjo 3 dieną lietuviai žais su Kanada, o rugsėjo 5 dieną – su Australija.

E.Ulanovas dabar jau tiksliai pats nepamena, kiek jam tada buvo metų – treji ar ketveri.

Viešint kaime jį, kaip sako pats Edgaras, tada pasaldino elektra.

Po įvykusio trumpojo sujungimo, kita akimirka, kurią jis prisiminė jau buvo ligoninėje.

E.Ulanovui ilgai teko atlaikyti dvi operacijas. Paskui reikėjo ilgai gydyti dešinės rankos delną ir vis daugiau dalykų daryti kairiąja.

„Aplinkybės taip susidėliojo. Bet nuo tada man visada buvo patogu būti kairiarankiu“, – sakė E.Ulanovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edgaras Ulanovas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edgaras Ulanovas

P.Jankūno „perauklėti“ nepavyko

27 metų E.Ulanovas jau yra iš tos tos kartos, kuriai niekas netrukdė būti kairiarankiais.

Tačiau jo bendražygis rinktinėje Paulius Jankūnas yra kiek vyresnis. 35 metų puolėjas prisimena bandymus perdaryti jį iš kairiarankio dešiniarankiu.

„Mokykloje ne, bet krepšinio treniruotėse bandė. Tik niekam nepavyko“, – nusijuokė P.Jankūnas, pridūręs, kad bandymai nenuėjo veltui – tai padėjo jam tapti universalesniu krepšininku.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paulius Jankūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paulius Jankūnas

Dabar Lietuvos rinktinėje pirmą kartą per jos istoriją svarbiame turnyre iš viso yra keturi kairiarankiai žaidėjai: P.Jankūnas, E.Ulanovas, Domantas Sabonis ir Lukas Lekavičius.

„Keturi – galima sakyti, kad nemažas skaičius. Bet per karjerą galbūt ir buvo komandų, kai kairiarankių buvo dar daugiau“, – susimąstė E.Ulanovas.

Ar tai gali būti pranašumas?

Ar daugiau kairiąja ranka geriau kamuolį valdančių žaidėjų yra pranašumas?

Šioje vietoje Lietuvos rinktinės vyrų nuomonės nesutapo.

„Nemanau, kad tai pranašumas, – sakė E.Ulanovas, – Šiuolaikiniame krepšinyje visi analizuoja vaizdo įrašus, gerai žino varžovą, jo stipriąsias puses, jo labiau išreikštą ranką. Parengia gynybą, akcentuodami mano kairiąją ranką ir stengiasi neleisti tuo pasinaudoti.“

P.Jankūnas mano kiek kitaip.

„Manau, kad (kairė ranka) yra pranašumas, nors ir nedidelis. Kai yra tiek vaizdo peržiūrų, visi apie kiekvieną viską žino. Bet tam tikrose situacijose tai vis tiek yra pranašumas“, – sakė ilgametis Lietuvos rinktinės puolėjas.

Ir tokių situacijų tikrai būna.

Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis teigė, kad bandoma pritaikyti taktiką, kuri leistų labiau išnaudotų žaidėjo stipriąją ranką.

„Keturi kairiarankiai komandoje nėra įprastas reiškinys, tad bandome tuo pasinaudoti, – sakė D.Adomaitis. – Iš vienos pusės yra gerai, kad du kairiarankiai yra ketvirtojoje pozicijoje – Jankis ir Domas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Domantas Sabonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Domantas Sabonis

Galima žaisti derinius veidrodiniu principu (tie patys deriniai, kurių smaigalyje atsiduria sunkusis puolėjas, nepriklausomai kuris – P.Jankūnas ar D.Sabonis).

Prie tam tiktų situacijų atakuojant du prieš du stengiamės žaisti taip, kad dešiniarankis žaistų su kairiarankiu, o kairiarankis su dešiniarankiu. Ieškome tokių situacijų.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukas Lekavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukas Lekavičius

„Pikenrolą žaidžiant geriau pavyksta, kai Kalnas (Mantas Kalnietis) žaidžia su Domu arba su Jankiu, o Lukas (Lekavičius) su Jonu Valančiūnu“, – papildė D.Adomaičio asistentas Mindaugas Brazys.

Kairiarankiai garsenybės – jų yra daug

Lietuvos rinktinė nebus vienintelė komanda pasaulio čempionate, kurios trečdalį sudėties sudaro kairiarankiai.

Prieš savaitę kontroliniam mačui besirengęs M.Brazys suskaičiavo, o dabar prisiminė, kad ir Čekijos rinktinėje yra keturi kairiarankiai.

Pagal bendrą statistiką, skaičiuojama, kad pasaulyje 90 proc. žmonių yra dešiniarankiai.

Tačiau ir tarp kairiarankių galima sutikti daug žymių žmonių.

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama ir Billas Clintonas, Jungtinės Karalystės princas Charlesas, aktoriai Julia Roberts, Bradas Pittas, Nicole Kidman, Robertas De Niro, Bruce'as Willisas, Keanu Reevesas, Angelina Jolie, kompozitorius Sergejus Rachmaninovas, daininkė Laddy Gaga, futbolininkas Pele, teniso legendos Rafaelis Nadalis, Martina Navratilova, Johnas McEnroe – visi jie kairiarankiai.

Net ir animacinio filmo „Simpsonai“ personažų daugiau veiksmų atlieka kairiąja ranka, nes kairiarankis yra jų kūrėjas Mattas Groeningas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama.

Tarp NBA krepšininkų yra legendų, kurie atakuodavo ar atakuoja krepšį kairiąja ranka. Larry Birdas viename mače visu 47 taškus įmetė kairiąja ranka. Tarp kairiarankių yra ir Billas Russellas, Davidas Robinsonas, Toni Kukočius, Chrisas Boshas, Manu Ginobili, Jamesas Hardenas, Goranas Dragičius.

LeBronas Jamesas iš prigimties yra kairiarankis ir daug veiksmų įprastame gyvenime atlieka kairiąja ranka, bet į krepšį meta ir deda kamuolį dešiniąja.

„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Hardenas
„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Hardenas

Prieš ketverius metus NBA rungtynėse buvo užfiksuotas unikalus atvejis, kai vienos komandos žaidėjų penketą aikštėje sudarė vien kairiarankiai – tai „Miami Heat“ penketas buvo toks: Goranas Dragičius, Chrisas Boshas, Justise‘as Winslow, Joshas McRobertsas bei Tyleris Johnsonas.

Kairiarankių netrūksta ir Eurolygoje: tai - Keithas Langfordas, Kostas Sloukas, Danielis Hackettas, Kostas Papanikolaou, Anthony Randolphas, Krunoslavas Simonas, Marko Guduričius.

Ir tarp Lietuvos atletų yra garsių vardų: plaukikė Rūta Meilutytė, buvęs krepšininkas Šarūnas Marčiulionis ir dabar žaidžiantis Donatas Motiejūnas yra kairiarankiai, kaip ir bokso legendos Algirdas Šocikas, Ričardas Tamulis, Vitalijus Karpačiauskas, varžovus į nokautą siuntę kairiuoju kumščiu.

Roko Darulio nuotr. /Rūta Meilutytė yra kairiarankė.
Roko Darulio nuotr. /Rūta Meilutytė yra kairiarankė.

Mokslininkai sako, kad kairiarankystę lemia dešiniojo ir kairiojo smegenų pusrutulių pasiskirstymas.

Yra ir istorinė versija, kurios herojės yra beždžionės – sakoma, kad joms persikrausčius gyventi ant medžių, dešinę ranką naudojo kabintis už medžio šakų, o kairiąją – maitintis. Taip mūsų protėviai labiau išlavino dešinę ranką sunkesniems darbams ir medžioklei.

Visais laikais tarp kairiarankių yra labai daug talentingų žmonių, taip pat ir tikrų genijų, bet galiausiai sėkmę lemia ne tai.

„Juk burdami rinktinę tyčia neieškome kairiarankių, – priminė treneris M.Brazys. – Tiesiog, nepriklausomai nuo rankos, tie dvylika žaidėjų tai yra patys geriausi Lietuvos krepšininkai.“

VIDEO: J.Valančiūnas: apie būsimus varžovus iš Senegalo ir nusiteikimą
VIDEO: Pasižvalgykite: Lietuvos rinktinė apsistojo įspūdingame viešbutyje Donguane
VIDEO: Patenkintą D.Adomaitį Kinijoje trikdo tik viena problema, dėl kurios čia skundžiasi daugelis
VIDEO: „Rinktinė 2019“: ar Lietuva tinkamai pasirengė pasaulio čempionatui?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius