2017 11 24 /22:01

Pergalingas startas: Kosovo pragare Lietuva degė tik iki pertraukos

Europos krepšinio nykštukai du kėlinius kūrė karštą pirtį Lietuvos rinktinei, bet 2019-ųjų metų pasaulio čempionato atranką Dainiaus Adomaičio auklėtiniai vis tiek pradėjo įtikinama pergale. Pirmosiose rungtynėse Kosove be NBA ir Eurolygos krepšininkų žaidusi rinktinė laimėjo – 99:61 (20:21, 15:14, 25:12, 39:14).
Gediminas Orelikas
Karštas startas: Kosovas - Lietuva / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kad ir kaip vadintume šią mūsų komandą, pirmuosius žingsnius tarptautinėje arenoje žengiantiems Kosovo krepšininkams lietuviškas riešutas dar yra per kietas. Emocingai ir karštai akistatą pradėję šeimininkai išsikvėpė antroje rungtynių pusėje. O tuomet D.Adomaičio vyrai taškus ir sudėjo.

Nors prieš dvikovą bene pagrindiniu Kosovo rinktinės ginklu buvo įvardijamas Dardanas Berisha, pirmajame kėlinyje gynybos planas prieš jį visiškai neveikė.

Kosovo lyderis išdarinėjo aikštėje ką norėjo, o šeimininkai beveik visą laiką buvo priekyje. Vaizdas kiek pasikeitė antrajame kėlinyje, kai mikliai savo vyrus rotavęs Dainius Adomaitis galiausiai nuvargino varžovus.

Vis dažniau šeimininkų metimai skriejo pro šalį, sėkmingai taškus iš po krepšio rinko rinktinės debiutantas Vaidas Čepukaitis ir Lietuva įgijo keturių taškų persvarą.

Bet tuomet stabtelėjo ir mūsiškiai. Įpusėjus dvikovai, švieslentė rodė pusiausvyrą – 35:35.

Bet antrą rungtynių pusę lietuviai pradėjo spurtu 10:0. Gediminas Orelikas šiame kėlinyje įmetė tris tritaškius, o jam puikiai talkino Adas Juškevičius ir 25:12 laimėtas ketvirtis sustatė viską į vietas.

Po šio smūgio sugrįžti jau nesugebėjo net karo užgrūdinti Kosovo krepšininkai.

Kosovas – Lietuva 61:99 (21:20, 14:15, 12:25, 14:39).

Kosovas: Dardanas Berisha 19, Scottas Bamforthas 17, Sisas Shoshi 10.

Lietuva: Adas Juškevičius 16, Gediminas Orelikas 12, Deividas Gailius (8 atk. kam.) ir Eimantas Bendžius po 11, Evaldas Kairys 10 (7 atk. kam.), Renaldas Seibutis ir Vaidas Čepukaitis po 8, Kšištofas Lavrinovičius ir Mindaugas Girdžiūnas po 7, Arnas Butkevičius 6, Rokas Giedraitis 3, Šarūnas Vasiliauskas taškų nepelnė.

Rungtynių eiga:

IV kėlinys. Kosovas – Lietuva 61:99 (21:20, 14:15, 12:25, 14:39).

38 min. Persvara triuškinanti, žaidimas baigtas.

35 min. Kosovo krepšininkai akivaizdžiai atrodo pavargę. Apsiginti nuo eksperimentuojančios Lietuvos rinktinės jiems dar kartais pavyksta, bet kokybiškai užpulti darosi vis sunkiau.

34 min. Eimantas Bendžius pelnė taškus iš po krepšio. Įtampos nusikratę lietuviai ramiai žygiuoja link pirmosios pergalės.

Kęstas Rimkus KĘSTAS RIMKUS, 24sek žurnalistas Kosove

Koks A.Juškevičiaus perdavimas! Greitoje atakoje jis stabtelėjo, o tada nežiūrėdamas iškišo kamuolį per nugarą E.Bendžiui. Ramiau ne tik aikštėje, bet ir ant Lietuvos atsarginių suolo, kur visi aktyviai palaiko savus, o dažniausiai šokinėja ir ploja komandos kapitonas K.Lavrinovičius.

32 min. Fantastiškas Ado Juškevičiaus perdavimas Evaldui Kairiui. Vidurio puolėjas deda į krepšį. Palankius skaičius švieslentėje regintis Dainius Adomaitis minutės pertraukėlės metu kalba kur kas ramiau – 65:47.

III kėlinys. Kosovas – Lietuva 47:60 (21:20, 14:15, 12:25).

29 min. Ado Juškevičiaus penki taškai iš eilės. Lietuviai artėja prie pergalės – 60:46.

28 min. Gediminas Orelikas blyksteli ir vėl. Iš pradžių jis atlieka puikų perdavimą Evaldui Kairiui, o kitos atakos metu smeigteli trečią savo tritaškį – 55:46.

27 min. Scottas Bamforthas pataiko su Šarūno Vasiliausko pražanga. Intriga grįžta, lietuvių persvara aptirpo iki trijų – 47:43.

26 min. Kosovui vis sunkiau sekasi rinkti taškus. Tai pavyksta padaryti beveik vien tik stovint prie baudų metimo linijos.

25 min. Dardanas Berisha vis labiau atrodo pavargęs. Kosovo lyderis prametė abi baudas.

Arvydas Sabonis per pertrauką buvo nuėjęs į komandos persirengimo kambarį ir, po pasitarimo, delnu į delną palydėjo žaidėjus į kovą. Regis, tai irgi padėjo, nes lietuviai spurtavo 8:0. Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas rungtynes stebi prie pat aikštės ir iš šalies atrodo ramus. Bet kas vyksta Sabo širdyje per šį Kosovo pragarą?

23 min. Antrą rungtynių pusę dviem tritaškiais pradėjo Gediminas Orelikas, iš vidutinio nuotolio pataikė Adas Juškevičius. 8:0 atkarpa ir lietuviai truktelėjo į priekį – 43:35.

„Dardan Berisha, Dardan Berisha!“ – skandavo tribūnos, kai vietos dievukas lyg įžūlus taksistas per spūstį rasdavo landas lietuvių gynyboje ir vien iki pertraukos pelnė 14 taškų, paleidęs dvylika metimų.

II kėlinys. Kosovas – Lietuva 35:35 (21:20, 14:15).

20 min. Dardanas Berisha vienas prieš vieną suklaidina Deividą Gailių ir pelno 14-ąjį savo tašką. Kosovas vėl priekyje – 35:34.

18 min. Vaidas Čepukaitis pirmasis mūsų rinktinėje surinko dviženklį taškų skaičių. Kosovas kol kas baltos vėliavos nekelia – 31:31. Arenoje rungtynes stebinčio Arvydo Sabonio kol kas akmeninis.

17 min. Gerokai pagerinę asmeninę gynybą, lietuviai pradėjo kur kas lengviau gaudyti orą – 29:25. Evaldas Kairys prasižengė trečią kartą blogai pastatęs užtvarą.

14 min. Penki iš eilės kapitono Kšištofo Lavrinovičiaus taškai ir Lietuva pagaliau vėl priekyje – 25:23.

Lietuvos rinktinėje geriausiai atrodo jos debiutantas. Nuo atsarginių suolo į mačą įsitraukęs Vaidas Čepukaitis jau pelnė 8 taškus. Tai pirmasis mačas vilkint rinktinės marškinėlius ne tik jam, bet ir Gediminui Orelikui bei Arnui Butkevičiui. Dar du – Mindaugas Girdžiūnas ir Rokas Giedraitis iki šiol buvo žaidę tik kontrolinėse rungtynėse.

13 min. Dar tik antrojo kėlinio pradžia, o Dainius Adomaitis jau spėjo panaudoti beveik visus savo krepšininkus. Nežaidė kol kas tik Rokas Giedraitis.

12 min. „Sausos“ dvi minutės abiems ekipoms.

11 min. Per pirmą kėlinį lietuviai po svetimu krepšiu sugriebė net 8 kamuolius Jei pavyktų geriau gintis, būtų kur kas lengviau. Kol kas beveik visą laiką priekyje šeimininkai.

I kėlinys. Kosovas – Lietuva 21:20.

9 min. Vaidas Čepukaitis krauna iš viršaus ir deficitas mažėja iki minimumo (20:21).

7 min. Lietuviams labai sunkiai pavykdavo apsiginti. Dainius Adomaitis į aikštę metė Adą Juškevičių. Gynėjas iš karto pataikė tolimą metimą iš aikštės krašto ir sumažino deficitą iki 2 taškų (14:16).

Pragare šiuo metu turbūt ramiau nei Prištinos arenoje. Kosovo sirgalių mažiau nei trys tūkstančiai, bet jie pradeda šokinėti ir rėkti lyg pašėlę po kiekvieno taiklaus šeimininkų metimo. Po tris eurus už bilietus mokėjusius aistruolius dar labiau uždegė Kosovo krepšininkai, prieš rungtynes į tribūnas dovanų paleidę dešimtį marškinėlių.

4 min. Evaldas Kairys susirinko dvi pražangas, tad aikštėje jį pakeitė Vaidas Čepukaitis. „Centras“ iš karto pasižymėjo taškais iš po krepšio, bet vis dar atsiliekame – 11:14.

3 min. Dardanas Berisha toliau šėlsta. Kosovo lyderis išmaudė Renaldą Seibutį ir pelnė jau šeštą tašką. Atsiliekame – 4:9.

2 min. Evaldas Kairys pelnė pirmuosius lietuvių taškus, bet į tai karštai savų sirgalių palaikomi šeimininkai atsakė septyniais taškais. Kosovo ekipą į priekį vedė Dardanas Berisha.

1 min. Rungtynes lietuviai pradėjo tokiu starto penketu: Mindaugas Girdžiūnas, Renaldas Seibutis, Arnas Butkevičius, Evaldas Kairys, Gediminas Orelikas.

Devyni lietuviški būgnai dundena „Pallati į Rinise dhe Sporteve“ arenoje – tai tradicinė Tomo Balaišio-Sėklos kompanija, atkeliavusi į Kosovą. Viso Prištinos arenoje balsus pasiruošę prarėkti keturios dešimtys iš Lietuvos atvykusių sirgalių ir keli Kosove gyvenantys lietuviai. „Įspūdžiai Kosove geresni nei tikėjomės“, – prieš rungtynes sakė ilgabarzdis Sėkla, įvertinęs Kosovo albanų draugiškumą, juntamą tiesiog klausiant krypties miesto centre ar derinant būgnų įsinešimo klausimus.

Kosovo rinktinė, kurią treniruoja amerikietis Bradas Greenbergas, yra C grupės tamsusis arkliukas. Garsiausias jos žaidėjas – atakuojantysis gynėjas Dardanas Berisha. Jis anksčiau yra rungtyniavęs Lenkijos nacionalinėje komandoje ir buvo vienas jos lyderių. D.Berisha yra žaidęs Lenkijos, Ispanijos, Italijos lygose.

Kosovo garbę gina ir natūralizuotas amerikietis – įžaidėjas Scottas Bamforthas. Jis yra Sasario „Dinamo“ (Italija) narys. Beveik visi kiti žaidėjai rungtyniauja silpnoje Kosovo lygoje.

Treneris B.Greenbergas anksčiau buvo NBA ekipų „Los Angeles Clippers“ ir „New York Knicks“ trenerių asistentas, dirbo „Portland Trail Blazers“ klube ir buvo vienas iš pagrindinių iniciatorių pasikviesti į šią komandą Arvydą Sabonį.

B.Greenbergas anksčiau dirigavo Haifos „Maccabi“, su kuriuo tapo Izraelio čempionu. Jis dirigavo ir Saratovo „Avtodor“, buvo atvykęs į Vilnių, kai Rusijos klubas kovojo su „Lietuvos rytu“. Dabar amerikietis yra Ašdodo „Maccabi“ vyriausiasis treneris.

Kosovo rinktinė pirmajame atrankos etape sugebėjo po kartą palaužti Makedonijos ir Estijos krepšininkus. Kosoviečiai netikėtai užėmė antrąją vietą ir už borto paliko makedonus.