2016 08 08

To patirti dar neteko: kodėl Lietuva turėtų nusilenkti Brazilijai

Rio de Žaneiras pažadėjo sužavėti pasaulį ne pinigais ir prabanga, bet širdimi. Nemelavo. Pašėlusiu ritmu sekmadienį pulsavo „Carioca“ arena, kurioje Lietuvos krepšininkai pergale pradėjo savo olimpinę misiją Rio. Brazilija nustebino – futbolo šalyje jus gali priblokšti net ir krepšinio sirgaliai.
Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas / Alfredo Pliadžio nuotr.
Rio 2016 | Lietuva – Brazilija 82:76 | Grupės varžybos

Lietuvos ir Brazilijos rungtynės buvo neįtikėtinos nuo pirmos iki paskutinės minutės. Ir ne tik dėl neeilinio persvaros svyravimo, kai lietuviai vos neišbarstė 30 taškų skirtumo.

Jau antrąją minutę Valančiūnas gulėjo ant parketo ir raitėsi iš skausmo. Vidurio puolėjas griebėsi už peties.

Akimirkai laikas tarsi sustojo. Jau antrąją minutę liksime be puolimo lyderio? Vienerioms rungtynėms? O gal visoms olimpinėms žaidynėms? – tokie klausimai neprašyti lindo į galvą.

Bet J.Valančiūnas pasivartęs ant parketo vargais negalais pakilo ir pratampęs petį nubėgo į savo aikštės pusę.

Vytauto Dranginio nuotr./Jonas Valančiūnas

Nors šiurkštaus varžovų žaidimo ir teisėjų sprendimų iš vėžių išmuštas „centras“ nesužaidė savo rungtynių, kartu su J.Valančiūnu pakilo ir visa Lietuvos rinktinė.

Jono Mačiulio metimai padėjo perimti iniciatyvą, o antrojo kėlinio pradžioje „Carioca“ arenoje lietuviai šeimininkavo 30 taškų skirtumu.

Per pora kilometrų nuo „Carioca“ arenos mūsų boksininkas Eimantas Stanionis laimėjo pirmąją kovą teisėjų sprendimu. Savo nokautą, atrodė, Lietuva atliko krepšinio aikštėje.

Vytauto Dranginio nuotr./Jonas Kazlauskas

Kiek teko kalbėti su brazilais, jie teigia, kad žmonės čia šypsosi net tada, kai gyvena prislėgti daugybės rūpesčių. Gal tuo galima paaiškinti brazilų šokius ir linksmybes per rungtynių ilgąją pertrauką, kai skambant vienam iš pasaulinių hitų iš savo vietų pakilo beveik visa „Carioca“ arena, nors švieslentėje degė skaičiai 58:29.

Krepšinis vyko į vieną krepšį, bet maždaug 14 tūkst. brazilų traukė savo dainas net ir jų numylėtiniams pralaimint 20 ar 30 taškų. Traukė taip garsiai, kaip aidėjo „Carioca“ prieigos.

Brazilai plojo po kiekvieno metimo taip, lyg tai būtų paskutinė rungtynių minutė, o komandas skirtų ne 22, o 2 taškai.

„Scanpix“ nuotr./Brazilijos fanai

Akimirką pagavau save žvelgdamas į ranką – ji buvo visa pašiurpusi. Dėl atmosferos, kuri tvyrojo „Carioca“ arenoje.

Lietuvos sirgaliai taip pat šaunuoliai. Jų čia buvo geras šimtas, galbūt net daugiau. Kartais pavykdavo išgirsti „Ant kalno mūrai, joja lietuviai“, kartais – seną gerą „Lietuva! Lietuva!“.

Tik labai neišsiskyrė jie dėl to, kad brazilų spalvos taip pat labai panašios į mūsiškes – geltona ir salotinė.

Bet greitai šias skanduotes nuplaudavo brazilų triukšmo banga. Triukšmo buvo tiek, kad kartais net nesigirdėdavo teisėjo švilpuko.

Brazilų sirgaliai buvo tokie nuostabūs, kad kartais net toptelėdavo mintis, jog šie galbūt nesupranta krepšinio. Mat pietiečiai čia dainuodavo ir šokinėdavo net atsilikdami 20–30 taškų, kai jų komanda prieš lietuvius primindavo labiau mėgėjų būrelį.

Visas emocijų burbulas net susprogo, kai brazilai po pertraukos perėmė iniciatyvą ir ėmė karpyti milžinišką Lietuvos rinktinės pranašumą.

„Scanpix“ nuotr./Leandro Barbosa

Leandro Barbosa net perlipo reklamos stendą, kai riaumojo sumažinęs skirtumą iki 18 taškų. Už jo nugaros Kauno „Žalgirio“ naujokas Augusto Lima sugniaužęs kumščius rėkė iš visos gerklės. Atrodė, kad tribūnų balkonas įgrius ir sirgaliai kaip lava užtvindys „Carioca“ parketą.

Kažkur vienas brazilas šokinėjo su Kalėdų Senelio kepure. Kažkur keturios merginos su pavienėmis „Brasil“ raidėmis striksėjo lyg po vidurnakčio būtų naktiniame klube.

Augusto Lima: „Sirgaliai buvo didžiulė spurto dalis“

O kiekvieną sėkmingą ataką palydėdavo džiaugsmas, kuris prilygtų medalio laimėjimui.

Ši beprotiška atmosfera lietuviams virto pagiriomis po capirinhos (firminio brazilų gėrimo), o brazilams – natūraliu dopingu.

„Sirgaliai buvo didžiulė to spurto dalis, – vėliau 24sek pasakos Augusto Lima, kuris kitą sezoną vilkės Kauno „Žalgirio“ aprangą. – Labai gera žaisti tokioje namų atmosferoje. Sirgaliai mums padės ir kituose mačuose. Brazilams galiu pasakyti tik ačiū.“

Tai buvo ne krepšinio rungtynės, o tikra krepšinio šventė. Brazilija moka džiaugtis gyvenimo teikiamais malonumais – pirmosiomis olimpinėmis žaidynėmis Pietų Amerikoje.

Teko lankytis garsiojoje Atėnų O.A.K.A. arenoje, Stambulo, Prancūzijos, Ispanijos, NBA arenose. Bet dar niekur niekas per krepšinio rungtynes nesukūrė tokios magiškos ir, svarbiausia, pozityvios atmosferos.

Aikštėje brazilai nusilenkė Lietuvos krepšininkams. Bet Lietuva lenkiasi ir brazilams – jų sirgaliams.