Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 18d. 12:27

M.Kiltinavičius: apie startavusį Kėdainių projektą, jaunimo tobulėjimą ir graiko sprendimą

Marius Kiltinavičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Marius Kiltinavičius

„Žymiai daugiau laiko“, – giliai atsiduso Lietuvos krepšinio lygoje prieš metus debiutavęs Kėdainių „Nevėžio“ vyr. treneris Marius Kiltinavičius paklaustas, kuo antroji vasara skiriasi nuo pirmosios. Praėjusios vasaros peripetijos ir besikaupę juodi debesys virš buvusių savininkų nustatė naują kryptį Kėdainių klubui. Nespėjęs tinkamai pasiruošti praėjusiam sezonui, prieš naują sezoną vidurio Lietuvos klubas turi žymiai daugiau laiko pamąstyti, kas žais kitais metais „Nevėžyje“.

Prieš metus krepšinio koridoriuose sklido kalbos, jog „Nevėžis“ skaičiuoja paskutines dienas.

Amžinos skolos, neaiški vadyba, žaidėjų nepasitenkinimas ir prasti rezultatai pastūmėjo klubą link išnykimo iš Lietuvos krepšinio žemėlapio.

Atrodė, jog LKL pirmenybėse 2019–2020 m. sezone išvysime viso labo devynias ekipas.

Klubo gelbėjimo procesas prasidėjo nuo naujųjų savininkų. Komandos dalininkais tapo Vytenis Gulbinas ir Aurimas Žemaitis, o direktoriumi tapo Mindaugas Arlauskas.

Tiesa, esminis žmogus, padėjęs rasti žaidėjų rinkoje, – sporto direktorius Virginijus Bulotas. Jis nuo pat pirmų akimirkų ėmė mažinti prarają nuo kitų LKL komandų.

LKL nuotr./Aurimas Žemaitis ir Virginijus Bulotas
LKL nuotr./Aurimas Žemaitis ir Virginijus Bulotas

2019 metų rugsėjį dauguma LKL klubų jau modeliavo savo žaidimą ir pamažu rinkosi į pasiruošimo stovyklas. Tuo metu „Nevėžis“ tik žengė pirmus žingsnius komplektuodamas komandą. Pasirašytos sutartys su perspektyviu jaunimu – Viny Okouo, Laurynu Beliausku, Panagiočiu Kalaitzakiu, nuomos pagrindais atvyko lyderiu tapęs Georgios Kalaitzakis.

Komandos šturmanu tapo jaunas, Lietuvos pirmenybėse vyr. trenerio duonos neragavęs Marius Kiltinavičius. Du kartus Nacionalinės krepšinio lygos auksą Marijampolėje nukalęs strategas patikėjo ambicingu projektu, kurio rezultatus pradėjome matyti jau sezono viduryje.

„Be jokios abejonės, klubas juda tinkama linkme. Kaip dukart du – keturi, teisingai (juokiasi)? Atėjus naujiems savininkams klubas visiškai pakeitė savo veidą ir puikiai tai matome“, – pokyčius išskyrė M.Kiltinavičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Kiltinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Kiltinavičius

Treniruoti tokį klubą tikrai sudėtinga. „Nevėžis“ niekada nepretendavo į aukščiausias pozicijas Lietuvoje ir stumdydavosi tik dėl 8-osios pozicijos (patekimo į atkrintamąsias). Užduotis tapo dar sunkesnė, kai komanda, sezonui startavus, pasitreniravo tik kelias savaites.

Tiesa, komanda netruko įsivažiuoti. M.Kiltinavičius labai greitai surado komandos lyderius. Nors nominaliai komandos vedliu turėjo tapti Atėnų „Panathinaikos“ talentas G.Kalaitzakis, tačiau Klaipėdos „Neptūno“ mokyklos auklėtinis L.Beliauskas maloniai nustebino savo žaidimu.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Laurynas Beliauskas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Laurynas Beliauskas

Lietuvį sezono pradžioje stabdė tik traumos, tačiau 15 rungtynių sužaidęs gynėjas tiesiog sprogo, pajutęs M.Kiltinavičiaus pasitikėjimą. Elitiniai 50–40–90 pataikymo procentai, 15,3 taško ir naudingumo balo per rungtynes lyg priminė „Neptūno“ vadovams, jog žaidėjas buvo daugiau nei pasiruošęs žengti kitą žingsnį.

Geriausias savo rungtynes 23-erių lietuvis sužaidė prieš Kauno „Žalgirį“. Lietuvos čempionams L.Beliauskas atseikėjo 28 taškus ir surinko 33 naudingumo balus.

Žiemą L.Beliauskas pakėlė sparnus iš Kėdainių. Puikus žaidimas jam garantavo sutartį pajėgiausioje Europos lygoje, Ispanijoje. Gynėjas pasirašė sutartį su Obradoiro klubu.

„Labai džiaugiuosi dėl Lauryno, kad jis parodė tai, ką gali. Jam pas mus klube buvo sudarytos visos galimybės sužibėti. Aš labai laimingas ir palaikau jį, – kalbėjo M.Kiltinavičius. – Žinoma, kad būtų buvę lengviau kovoti su juo sudėtyje, tačiau negali žiūrėti vien tai, kas tau būtų geriau. Mes nenorime užkirsti kelio išsipildyti žaidėjo svajonėms.“

M.Kiltinavičius šį sezoną savo sudėtyje turėjo žmogų, kuris žaidė Eurolygoje. Senegalietis vidurio puolėjas Viny Okouo penkerius metus priklausė Malagos „Unicaja“, o 2017–2018 m. sezone ant Eurolygos parketo išbėgo 11 kartų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Viny Okouo
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Viny Okouo

Senegaliečio tipo „centrai“ šiuolaikiniame krepšinyje pamažu tampa dinozaurais, tačiau M.Kiltinavičiaus sistemose jaunas žaidėjas rado būdų atsiskleisti. Daug problemų dėl koncentracijos stokos turėjęs vidurio puolėjas tapo puikiu ramsčiu baudos aikštelėje.

Jis rinko po 10,4 taško ir atkovojo po 7,6 kamuolio per rungtynes. Senegalietis tapo daugiausia dvigubų dublių surinkusiu žaidėju Lietuvos pirmenybėse (4).

„Viny trūksta stabilumo. Taip pat reikia nekartoti klaidų, mokytis iš jų. Kai jis ištaisys savo klaidas ir atsiras stabilumas, jam atsiras daugiau galimybių“, – auklėtinį apibūdino „Nevėžio“ strategas.

Kitą sezoną V.Okouo liks Kėdainiuose ir, panašu, jog Lietuvoje jam įsitvirtinti sekasi vis geriau.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Viny Okouo
Arno Strumilos / 15min nuotr./Viny Okouo

Įdomiausi asmenys į Kėdainius atvyko iš Balkanų regiono. Broliai dvyniai, graikai Georgios ir Panagiotis Kalaitzakis tapo „Nevėžio“ klubo veidais praėjusį sezoną. Veržlus ir nieko nebijantis jaunimas su šiokiu tokiu patirties prieskoniu ant atsarginių suolelio.

G.Kalaitzakis po didžiulio krūvio Kėdainiuose (beveik 29 minutės per rungtynes) užsimojo patekti į Europos elitą. Graikas pateikė paraišką dalyvauti NBA naujokų biržoje ir jau skelbiama, kad Atėnų „Panathinaikos“ nori puolėją matyti kitą sezoną savo sudėtyje.

„Mano žiniomis, kitą sezoną Kėdainiuose jis nebežais“, – nuomos sutarties pratęsimo spekuliacijas užbaigė M.Kiltinavičius.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Georgios Kalaitzakis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Georgios Kalaitzakis

G.Kalaitzakis „Nevėžio“ gretose mesdavo daugiausia metimų (10) ir rinko po 12,2 taško, 4,3 atkovoto kamuolio, 10,6 naudingumo balo.

„Manau, kad jo daromi žingsniai yra logiški ir geri. Jis šalia savęs turi visą krepšinio rinką ir biznį suprantančių žmonių. Jis taip nesielgtų, jei žinotų, kad tai rizikinga, – graiko sprendimą dalyvauti NBA naujokų biržoje komentavo „Nevėžio“ vyr. treneris. – Pas mus jam sekėsi tikrai neblogai, nes reikėjo išmokti daug naujų dalykų. Pirmą kartą savo krepšininko karjeroje jis susidūrė su svarbiu vaidmeniu aukštame lygyje. „Panathinaikos“ klube jis sėdėjo ant suolo, tad daug nepatobulėsi nuo to. Jam reikėjo daug iššūkių, nepatirtų dalykų, o ir aš likau patenkintas.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kėdainių „Nevėžio“ žaidėjai „Žalgirio“ rungtynėse
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kėdainių „Nevėžio“ žaidėjai „Žalgirio“ rungtynėse

Jaunimo apsuptyje sezoną praleidęs M.Kiltinavičius liko kantrus, nepaisant turnyrinės lentelės padėties.

„Nevėžis“ LKL liko paskutinėje dešimtoje vietoje, tačiau verta prisiminti, kad tai buvo pirmas sezonas atsinaujinusiam klubui.

38-erių M.Kiltinavičiui šį sezoną pavyko parodyti, jog treniruoti aukštame lygyje jis gali.

„Vadovaujuosi tais pačiais principais, kaip ir ugdydamas kitus žmones. Aš matau jų klaidas, stengiuosi jiems jas parodyti. Žmogui yra svarbu pamatyti kažkokius trūkumus, o kitas žingsnis yra suprasti, jog tu darai klaidą, neteisingai reaguoji, priimi kritiką. Pirmiausia su jaunu krepšininku dirbant yra svarbu parodyti tai, ko jam trūksta. Tai nebūtinai yra krepšinio elementai, tai gali būti psichologiniai faktoriai, kurie yra labai svarbūs jauniems žmonėms. Jeigu jis aptinka savo trūkumų, tai galima žengti kitą žingsnį – tai pataisyti“, – dalelę savo treniravimo filosofijos atvėrė dukart NKL čempionas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Marius Kiltinavičius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Marius Kiltinavičius

Kitą sezoną komplektavimo gairės, anot M.Kiltinavičiaus, nesikeis.

„Nevėžis“ savo sudėtyje išsaugojo P.Kalaitzakį, V.Okouo, Igną Labutį, o praėjusią savaitę patvirtino apie naują sutartį su treneriu M.Kiltinavičiumi.

Treneris patvirtino, jog kitą sezoną vėl galime Kėdainiuose išvysti žaidėjų, atvyksiančių iš Europos elito.

„Vizija yra labai panaši, kaip ir pernai, tik šiemet turime žymiai daugiau laiko. Turime laiko ir komandai surinkti, ir sezonui pasiruošti. Tai yra didžiulis skirtumas nuo praėjusių metų. Išlieka tas pats principas, ieškosime jaunų žaidėjų ir užsienyje, ir Lietuvoje“, – ateinančio sezoną viziją tapė M.Kiltinavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

15min tema
Parašykite atsiliepimą apie 24sek