2019 12 09

Šarui daugiau apmąstymų, nei džiaugsmo: „Rytą“ Kaune pasiglemžė apnuodytas vaisius

Derbis buvo atkaklesnis, nei tikėjomės. Tris kėlinius Vilniaus „Rytą“ vaikęs Kauno „Žalgiris“ galiausiai ištrūko su pergale 78:72. Bet toks įspūdis, kad daugiau pozityvo iš derbio pasiėmė pralaimėjusi komanda. Prieš svarbią Eurolygos ir Europos taurės savaitę Šarūnas Jasikevičius lauks teisingų išvadų, kai Dainius Adomaitis – nenuslūgstančios geros „Ryto“ žaidimo bangos.
Rungtynių akimirka / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Atrodo, žalgiriečiai tikrai nežiūrėjo penktadienio rungtynių tarp „Panathinaikos“ ir „Olympiakos“. O ten tai buvo derbis!

Labai ribotų galimybių, tačiau neriboto kovingumo gynėjas Antonios Koniaris nuo pirmos minutės palindo po Nicko Calatheso oda. Savo oda turėjo rūpintis Vassilis Spanoulis, kai gaudydamas kamuolį lakstė į užribį, nors ten jam nulupti kailį troško 17 tūkst. už išdavystę vis dar neatleidusių „Panathinaikos“ sirgalių.

Kiekviena ataka OAKA arenoje buvo lyg lemiama ir žaidėjai išgyveno visus pataikytus metimus, perimtus kamuolius ar neutralizuotas atakas. Ten jau nuo ginčo kamuolio gladiatoriai įsielektrinusioje atmosferoje kibo vieni kitiems į gerkles.

Skirtingai nei žalgiriečiai, „Ryto“ žaidėjai matė tą mačą Atėnuose ir gerai įsisavino derbio reikšmę.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Eimantas Bendžius

Jie nuo pirmos minutės apsuko galvą apsnūdusiam „Žalgiriui“.

„Rytas“ užklupdavo žalgiriečius nepasiruošusius gynyboje ir labai tiksliai išnaudodavo momentines situacijas.

Strėles prie tritaškio linijos į dėklus sukišęs, bet naujų artimos kovos ginklų atradęs „Rytas“ puikiai žinojo, ką turi daryti priešo teritorijoje.

Dideliu postūmiu tapo ir Martyno Echodo metimai iš vidutinio nuotolio. Pikenpopinis Martyno siurprizas vien per pirmąsias 5 susitikimo minutes leido susirinkti 8 taškus. Jaunas centras dar kartą parodė, kad pastaraisiais metais yra vienas aktyviausių „Ryto“ žaidėjų mūšiuose su „Žalgiriu“.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Martynas Echodas

Per pirmą kėlinį „Rytas“ sukratė „Žalgiriui“ net 27 taškus. Tiek daug žalgiriečiai šį sezoną dar nebuvo praleidę net Eurolygoje, kur jų pirmųjų ketvirčių praleistų taškų vidurkis yra 17,4.

Prie visų tų taiklių amžinų varžovų metimų būtų galima pridėti dar bent tris neleistinas žalgiriečių pražangas turint 4 komandines, kurios siuntė rytiečius rinktis lengvų taškų nuo baudų metimo linijos.

Ne visada ta gynyba buvo tokia bloga, nes „Rytas“ traukė iš skrybėlės dvitaškius ir tritaškius fokusus. Bet „Žalgiris“ buvo svetimas favorito statusui.

Skirtumas galėjo būti dar didesnis, tik vilniečiams brangiai kainavo fiziškas žaidimas. Teisėjai jautriai reagavo į kontaktą baudos aikštelėje, todėl jau per pirmą mačo dalį Martynas Echodas turėjo tris pražangas, Evaldas Kairys ir Marekas Blaževičius – po dvi.

Net elitinis Eurolygos gynėjas Thomasas Walkupas miegojo gynyboje, palei galinę liniją praleisdamas Pako Cruzo įkirtimą. Mindaugas Girdžiūnas ramiai baudė metimais iš distancijos, kai žalgiriečiai nusprendė jį pasitikti lįsdami per užtvaros apačią. O Marekas Blaževičius neatitvertas po krepšiu rinko kamuolius po „Žalgirio“ lenta.

„Rytas“ kovą dėl atšokusių kamuolių puolime laimėjo 12:11 – tai buvo dar vienas iškalbingas derbiuose reikšmingas laimėjimas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./LKL dvikova, susitinka: Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Rytas“

Žalgiriečiai per 5 pirmąsias minutes sugebėjo tris kartus prasižengti puolime. Iki pertraukos „Žalgiris“ prarado 10 kamuolių. Jis buvo minkštas, neintensyvus, laužantis žaidimo planą ir neužtikrintas.

„Pradžia buvo nederbiška. Neišėjome taip, kaip turėjome išeiti tokiose rungtynėse su „Rytu“. Buvo akcentuojama, kad derbis svarbus visiems – miestui, sirgaliams. Bet kažkiek ta informacija nepasiekė galvų taip, kaip turėjo. Dėl to varžovai pagavo ritmą, pabėgo ir atsipalaidavo. Tada turėjome įdėti didesnes pastangas sugrįžti“, – pripažino Artūras Milaknis.

Trečiajame kėlinyje išvadų nepadaręs Šarūnas Jasikevičius kelių minučių atkarpą kaip koks juodžiausių dienų Željko Obradovičius net nebereagavo į nesėkmingus žalgiriečių epizodus, kažkur giliai mintyse vis tikėdamasis, kad taip blogai būti nebegali ir situacija taisysis.

Jis neiškentė vėl ir vėl matydamas Jocką Landale'ą po atkovoto kamuolio puolime jį dar ore bandantį iškart įstumti į krepšį. Ir Zachą LeDay, atsidūrusį puikioje situacijoje po krepšiu, bet kažkokiu būdu atsispiriantį į galinę liniją ir taip paleidžiantį vėjais du lengvus taškus.

Kiek dar reikės purtyti smėlį iš „Žalgirio“ naujokų senų įpročių kuprinės?

„Rytas“ galėjo pribaigti abejingą „Žalgirį“, bet pro šalį lėkė geri Tu Holloway ar Eimanto Bendžiaus metimai. Žiupsnelis sėkmės ir Vilniaus klubas būtų įrašęs „Žalgiriui“ pirmąjį pralaimėjimą šį LKL sezoną.

Bet kai šūviai lėkė pro ausis, „Žalgiris“ galiausiai atliko lemtingą manevrą.

Maždaug nuo trečiojo kėlinio antrosios pusės, kai Martiną Gebeną pakeitė Zachas LeDay, žalgiriečiai labai efektyviai keitėsi dengiamaisiais.

Ypač į akis tai krito ketvirtajame kėlinyje. Kai tik „Žalgirio“ centras, dažniausiai Z.LeDay, atsidurdavo prieš „Ryto“ perimetro žaidėjus, šie iškart bandydavo įkišti kamuolį po krepšiu.

Tačiau kelis kartus tai baigėsi netiksliais perdavimais, o keliskart įspausti į dvigubą „Žalgirio“ gynybą „Ryto“ vidurio puolėjai arba šveisdavo gerokai pro šalį, arba tiesiog prarasdavo kamuolį.

Aišku, Martynas Echodas turėjo pagrįstų pretenzijų dėl kietos „Žalgirio“ gynybos, bet jas teisėjai įvertino ne pražangomis šeimininkams, o technine svečiui. Bet galbūt tai ir buvo tas fiziškumo skirtumas, kurį po mačo akcentavo Dainius Adomaitis.

Iš pradžių nemažai klaidų pasipylė dėl perdavimų, kuriuos atliko žmonės, neturintys daug bendro su tiksliomis siuntomis po krepšiu – dažniausiai Eimantas Bendžius arba Cameronas Bairstow. Bet po kelių nesėkmingų kamuolio adresavimų jau ėmė dvejoti ir „Ryto“ gynėjai. Kito kelio „Žalgirio“ krepšio link vilniečiai nebeieškojo, išvydę pagundą baudos aikštelėje.

Tos pranašumų situacijos, kai „Ryto“ aukštaūgiai po krepšiu atsidurdavo prieš „Žalgirio“ gynėjus, tapo apnuodytu vaisiumi.

„Neatsinešėme treniruočių situacijų į rungtynes. Buvo blogi sprendimai. Žaidėjas su kamuoliu turi nuskaityti gynybą. Arba ne tam žaidėjui duodavome kamuolį, arba atakuodavome ne ten, kur reikia, arba pasirinkdavome rizikingą perdavimą ir klysdavome. Faktas, kad dideli neužsibaigė po krepšiu. Su jų fiziškumu yra sudėtinga, bet 7 klaidos yra 7 atakos. Mesk 7 tritaškius ir kažką įmesi“, – kertinį momentą komentavo Dainius Adomaitis.

Per lemiamą 15 minučių atkarpą „Rytas“ sugebėjo surinkti vos 14 taškų. Sostinės klubas pataikė tik 5 metimus iš 17 (29,4 proc.). Iki tol per 25 minutes svečiai pataikė 22 metimus iš 41 (53 proc.).

Ketvirtajame kėlinyje vilniečiai prarado kamuolį net 7 kartus ir labai dažnai būtent minėtos „Žalgirio“ keitimosi dengiamaisiais situacijose. Net 5 kartus jie klydo per pirmąsias 4 lemiamo ketvirčio minutes.

„Pirmiausia, atsirado energija ir užsivedimas. Tada reikalai ėmė taisytis. Pakeitėme gynybą ir, manau, tai išmušė varžovus iš vėžių. Jie pradėjo klysti ir taip susikrovėme pranašumą“, – pridūrė A.Milaknis.

View this post on Instagram

It got heated up in #betsafelkl derby ????

A post shared by Betsafe LKL (@betsafelkl) on

„Turėjome tris gerus kėlinius. Galima sakyti, kontroliavome prieš labai gerai besiginančią Eurolygos komandą. Bet tos klaidos ketvirtajame kėlinyje leido jiems persverti rezultatą. Ta gynybos sistema kažkiek išmušė iš vėžių. Pametėme koncentraciją, kur norėjome atakuoti ir kur turėjo suvaikščioti perdavimai“, – susitikimą analizavo Eimantas Bendžius.

Kitoje aikštės pusėje „Žalgirį“ į priekį traukė sudėtingi metimai. KC Riversas šveitė per rankas, Thomasas Walkupas prapliupo tritaškiu, o Edgaras Ulanovas siuntė sudėtingus puskablius į vilniečių krepšį.

„Po slogaus starto kažkiek pavyko atsigauti. Kažkiek gelbėjo mus ir pataikymas. Gerai, kad kai prastai pradėjome rungtynes, vilniečiai nepabėgo dar daugiau ir išlikome distancijoje. Antrą pusę sužaidėme truputį vyriškiau. Ir tiek“, – po pergalės nedaugžodžiavo Šarūnas Jasikevičius.

Rezultatas buvo teigiamas „Žalgiriui“, bet daugiau teigiamų emocijų turėjo pasikrauti „Rytas“.

Košmariškame Helovino vakarėlyje lapkritį užsižaidęs „Rytas“ Kaune parodė, kad yra neblogai pasiruošęs svarbiausioms sezono rungtynėms antradienį, kai Vilniuje priims Bursos „Tofaš“. To mačo baigtis greičiausiai lems juodai-baltai-raudonų likimą Europos taurės turnyre.

10 žaidėjų rotaciją naudojęs Dainius Adomaitis pernelyg nenuvargino lyderių – daugiausiai rungtyniavę Eimantas Bendžius ir Arnas Butkevičius surinko po 26 minutes.

Su tokia energija ir koncentracija nuo pirmos minutės, kartais – ir su nedideliu sėkmės prieskoniu, „Rytas“ gali prikišti pagalių į turkišką „Tofaš“ krepšinio gamyklos konvejerį ir išsiųsti jį į laužyną.

Tik „Ryto“ kapitonas Eimantas Bendžius perspėja: „Yra daug pavyzdžių buvę, kai, atrodo, nuteikia (gerai), galvoji, gal sužaisi tokiu pat lygiu ir kitą mačą. Bet ateini ir nieko panašaus nebūna. Tačiau reikia pasiimti iš šito mačo gerus dalykus.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka

Tuo metu Šarūnas Jasikevičius turės nemažai apmąstymų. Ko gero, rungtynių kokybė Maskvoje jį turėjo tenkinti labiau nei pergalingą vakarą su „Rytu“.

Dėl to nieko nuostabaus, kad per savo neilgą kalbą spaudos konferencijoje „Žalgirio“ treneris neturėjo kuo pernelyg pasidžiaugti.

Žaidimo broko žalgiriečių žaidime dar netrūksta ir kai kurios rūdys niekaip nenusišveičia.

Reikia tikėtis, kad poilsio diena ir kelios geros treniruočių dienos iki penktadienio mūšio su „Valencia“ galbūt padės sukonstruoti tokį „Žalgirį“, kuris nutrauktų šešių pralaimėjimų seriją Eurolygoje.