-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 09

A.Karnišovo pasiekimas: mitinis statusas, prestižinė alga ir galingi NBA įrankiai

Rezultatyviausias visų laikų Lietuvos rinktinės žaidėjas žymi naujus istorinius įrašus, tik jau NBA metraščiuose. Pirmasis lietuvis generalinis vadybininkas NBA gavo paaukštinimą. Artūras Karnišovas užims „Chicago Bulls“ vykdančiojo krepšinio operacijų viceprezidento pareigas ir vadovaus legendinei NBA organizacijai. Kokius darbus apima šis prestižinis postas ir kokias naujas karjeros galimybes gavo 48-erių lietuvis?
Artūras Karnišovas Čikagoje imasi naujų įdomių darbų
Artūras Karnišovas Čikagoje imasi naujų įdomių darbų / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kas yra ir ką daro krepšinio operacijų viceprezidentas?

Kiekviena NBA organizacija turi savo filosofiją, kokias funkcijas apima krepšinio operacijų viceprezidento ar bet kurių kitų vadovaujančių pareigų postas.

Kalbant apie NBA virtuvę, nereikėtų smarkiai prisirišti prie šių statusų pavadinimų ir jų reikšmių, nes kartais tai labiau nusako organizacijos hierarchiją, nei apibrėžia darbuotojo pareigybes. Pavyzdžiui, dažnai NBA klubų generaliniai vadybininkai kartu apima ir krepšinio operacijų (vice)prezidentų funkcijas arba atvirkščiai.

A.Karnišovo kasdienybė taip pat pernelyg nepasikeis. Jis ir toliau liks maksimaliai įsitraukęs į visas svarbiausias krepšinio operacijas, ieškodamas geriausių žaidėjų, trenerių ir talentų, kad „Chicago Bulls“ taptų pergalinga komanda. Šiam tikslui įgyvendinti, jis turės suburti savo vadovų komandą, su kuria kurs Čikagos krepšinio ateitį.

Niekas nenustebtų, jeigu A.Karnišovas į naują darbovietę pasikviestų žmones, kuriais gali pilnai pasitikėti. Akys krypsta į „Denver Nuggets“ komandos biurą, kuriame dirba dar du lietuviai – Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius.

Šis naujas postas taip pat turi privilegiją ir įvertinimą, kuris leidžia būti arčiausiai NBA klubo šeimininkų. Jeigu A.Karnišovui reikės suderinti kažkokį svarbų sprendimą, tai jo tiesioginis skambutis „Bulls“ savininkams bus paskutinis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Artūras Karnišovas ir Michaelas Malone'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Artūras Karnišovas ir Michaelas Malone'as

Yra dar viena nerašyta taisyklė, kuri nusako, ką reiškia kiekvieno vadovo statusas.

NBA klubai paprastai leidžia kitoms NBA organizacijoms kviesti jų darbuotojus į darbo pokalbį tik tada, jei šios ieško žmogaus į aukštesnes pareigas, nei tas darbuotojas užima esamoje NBA komandoje. Ką tai reiškia?

NBA žavi tuo, kad čia aukštų pareigų darbuotojo įdarbinimas yra superskaidrus. Pavyzdžiui, prieš pasikalbėdami su Šarūnu Jasikevičiumi apie jo galimybes perimti NBA vyr. trenerio postą, pernai ir užpernai „Toronto Raptors“ bei „Memphis Grizzlies“ klubai pirmiausia kreipėsi į Kauno „Žalgirio“ vadovus su prašymu duoti leidimą pakviesti Šarą į darbo pokalbį. Lygiai taip pat „Bulls“ elgėsi su A.Karnišovu.

Jeigu Čikagos klubas būtų ieškojęs sau generalinio vadybininko, teoriškai, „Nuggets“ vadovai būtų atmetę tokį prašymą ir „Bulls“ darbo pokalbis su A.Karnišovu būtų neįvykęs. Šiuo atveju, „Bulls“ ieškojo žmogaus į aukštesnes pareigas, tad pagal nerašytą NBA etikos kodeksą, tokiu atveju klubas negali uždrausti savo darbuotojui kalbėtis dėl aukštesnių pareigų kitoje NBA organizacijoje.

Pavyzdžiui, A.Karnišovas buvo paskirtas „Nuggets“ generaliniu vadybininku 2017-aisiais po to, kai į darbo pokalbį būtent dėl šių pareigų jį pakvietė „Milwaukee Bucks“ ekipa. A.Karnišovas tuo metu Denveryje dirbo kaip generalinio vadybininko Timo Connelly asistentas. Lietuvis netgi buvo tarp dviejų pagrindinių kandidatų gauti darbą Milvokyje. Bet „Nuggets“ patys pasiūlė jam generalinio vadybininko postą, T.Connelly paaukštino į prezidento poziciją ir taip išsaugojo A.Karnišovą.

Šįkart „Nuggets“ neturėjo moralinės teisės sulaikyti A.Karnišovo, nes „Bulls“ galėjo pasiūlyti lietuviui ir daugiau galių, ir pinigų. Tuo tarpu Denverio organizacijoje lipti dar aukščiau jau nebebuvo vietos.

„Scanpix“/AP nuotr./„Nuggets“ generalinis direktorius Timas Connelly
„Scanpix“/AP nuotr./„Nuggets“ generalinis direktorius Timas Connelly

Čikagoje A.Karnišovas krepšinio operacijų viceprezidento pareigose keičia ilgametį „Bulls“ vadovą Johną Paxsoną. Pagal senąją klubo hierarchiją, J.Paxsonas Čikagos struktūroje ėjo iškart po „Bulls“ savininko Jerry Reinsfordo ir jo sūnaus Michaelo Reinsdorfo, kuris oficialiai įvardijamas kaip „Bulls“ prezidentas ir vadovaujantysis klubo valdytojas.

Artūro Karnišovo atveju, krepšinio operacijų viceprezidentas pirmiausiai bus atsakingas už generalinio vadybininko samdymą ir NBA biuro subūrimą. T.y. būtent lietuvis rinks savo komandą krepšinio sektoriaus valdymui – deryboms su žaidėjais, treneriais ir jų įsigijimui, mainams, naujokų stebėjimui bei jų vertinimui, ir, be abejo, savotiškos NBA biblijos – storos dokumentų knygos su kolektyvinės NBA sutarties taisyklėmis, pritaikymui lygos kasdieniuose procesuose.

Viena pagrindinių A.Karnišovo stiprybių – talentų ieškojimas ir jų įvertinimas, ypač užsienyje. Todėl lietuvis greičiausiai padidins „Bulls“ talentų skautų departamentą. Jis taip pat kuruos strategiją, kaip tobulinti esamus Čikagos ekipos žaidėjus, nes „Bulls“ branduolys – vienas jauniausių ir talentingiausių visoje lygoje.

A.Karnišovui greičiausiai teks prižiūrėti ir šalia krepšinio vykstančius procesus. Gali būti, kad lietuvis dabar turės aprėpti ir daugiau klausimų, kurie susiję su verslo pusės sprendimais.

Jis tikrai neatsitrauks nuo krepšinio veiklos, tik dabar dar daugiau turės pasitikėti savo nusamdytais komandos nariais. Tačiau kai kabinete įsivyraus nežinomybė, tai Artūras Karnišovas bus žmogus, kuris nuspręs, ką darys „Chicago Bulls“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Artūras Karnišovas ir Michaelas Malone'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Artūras Karnišovas ir Michaelas Malone'as

Krepšinio operacijų viceprezidento postas išties skamba sudėtingai ir pakankamai mįslingai. Patys NBA vadovai sutaria, kad dažnai šie pareigų statusai tėra prestižo reikalas, subtiliai nusėdantis ant jų vizitinių kortelių. Bet nepriklausomai nuo pareigų pavadinimo, visus vadovaujančius NBA žmones vienija vienas svarbiausias darbinis titulas – NBA čempiono.

Kiek uždirba NBA vadovai?

Kitaip nei NBA krepšininkų, NBA darbuotojų algos nėra viešinamos. Tačiau JAV žiniasklaidos duomenimis, aukščiausias vadovaujančias pareigas NBA klubuose užimantys specialistai – generaliniai vadybininkai, krepšinio operacijų prezidentai ir viceprezidentai, uždirba vidutiniškai nuo 1 iki 3 milijonų JAV dolerių. Geriausi NBA vadovai uždirba dar daugiau.

Pavyzdžiui, „The Athletic“ prieš metus skelbė, kad „Washington Wizards“ klubas „Toronto Raptors“ prezidentui Masai'ui Ujiri siūlė šešerių metų 60 milijonų JAV dolerių sutartį. Tuomet buvo pranešama, kad 10 mln. per metus atlyginimas būtų vienas didžiausių visoje lygoje. Iki šio pasiūlymo M.Ujiri uždarbis Toronte siekė apie 6-7 milijonus.

2013-aisiais būdamas vienu perspektyviausių NBA vadovų M.Ujiri su „Raptors“ pasirašė penkerių metų 15 milijonų JAV dolerių kontraktą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri

Neoficialiais duomenimis, daugiausiai uždirbančiu NBA vadovu prieš keletą metų buvo laikomas „Miami Heat“ bosas Patas Riley, kurio metinis uždarbis tuomet siekė apie 11 milijonų JAV dolerių.

Pavyzdžiui, Marcas Steinas iš „New York Times“ pernai skelbė, kad „Houston Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey uždirbo apie 8 milijonus dolerių, o Magicas Johnsonas „Los Angeles Lakers“ ekipoje prieš daugiau nei metus už krepšinio operacijų prezidento pareigas gavo 10 milijonų dolerių uždarbį.

„Scanpix“ nuotr./„Los Angeles Lakers“ buvęs vienas vadovų Magicas Johnsonas.
„Scanpix“ nuotr./„Los Angeles Lakers“ buvęs vienas vadovų Magicas Johnsonas.

Viena aišku, kad A.Karnišovas Čikagoje uždirbs daugiau nei Denveryje. 15min žiniomis, „Denver Nuggets“ yra priskiriamas prie kukliau savo biuro darbuotojams mokančių NBA klubų. Skirtingai nei „Bulls“, nes tai yra viena finansiškai patraukliausių organizacijų Amerikoje.

Vadovo pareigų statusas turi ir ilgalaikę naudą. Aukštesnės pareigose NBA vadovams ateityje gali atnešti didesnę pensiją.

Kuo prestižinis postas Čikagoje?

Faktai kalba patys už save. Artūras Karnišovas vadovaus vienai vertingiausių organizacijų visoje NBA.

„Forbes“ sudarytame vertingiausių sporto komandų sąraše, 2019-aisiais „Chicago Bulls“ buvo įrašyti 19 vietoje. „Bulls“ komandos vertė siekia 2,9 milijardo JAV dolerių.

JAV vertingesni tik trys NBA klubai – „Golden State Warriors“ (3,5 mlrd.), „Los Angeles Lakers“ (3,7 mlrd.) ir „New York Knicks“ (4 mlrd.).

Čikaga yra trečias pagal dydį miestas Jungtinėse Amerikos Valstijose ir „Bulls“ tai suteikia didžiulį finansinį potencialą. Kuo didesnėje rinkoje rungtyniauja NBA klubas, paprastai tuo didesnis būna ir klubo vadovų uždarbis bei finansinės organizacijos galimybės.

15min šaltinių teigimu, dėl rinkos galimybių „Bulls“ vadovo postas, kurį iškovojo A.Karnišovas, buvo itin geidžiamas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Sternas ir Michaelas Jordanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Sternas ir Michaelas Jordanas

„Chicago Bulls“ turi didžiulę sirgalių bazę visame pasaulyje, kurią užaugino Michaelas Jordanas ir istorinės jo pergalės.

Nors Čikagos komanda atkrintamąsias varžybas praleis ketvirtą kartą per penkis pastaruosius sezonus, „Bulls“ lankomumas buvo vienuoliktas lygoje – vid. 18,8 tūkst. žiūrovų per susitikimą.

Galbūt šiems aistruoliams neteks laukti skambių pergalių dar porą dešimtmečių, nes A.Karnišovas perima jauną ir nemažą potencialą turinčią komandą. Jeigu matys, kad iš turimų talentingų žaidėjų laiminčios organizacijos greitai užsiauginti nepavyks, dar 2021-ųjų vasarą lietuvis galės pakeisti kryptį ir perstatyti klubą, kurio nevaržo jokie baisūs didžiuliai kontraktai. Juolab, po metų laisvųjų agentų turgų gali sudrumsti Giannis Antetokounmpo ir net tokios žvaigždės kaip Kawhi Leonardas, LeBronas Jamesas ar daug kitų elitinių krepšininkų.

Tai vienas žinomiausių prekės ženklų visame pasaulyje, bet viskas sukasi ne tik apie pinigus.

A.Karnišovas dirbs vienoje darbuotojams parankiausių ir saugiausių NBA organizacijų. „Bulls“ šeimininkai Jerry ir Michaelas Reinsdorfai (sūnus ir tėvas) pasižymi didžiule kantrybe.

Tą liudija buvusių vadovų darbo metų skaičius. Johnas Paxsonas ir Garas Formanas, kuriuos Čikagoje pakeis Artūras Karnišovas, kartu dirbo beveik du dešimtmečius: pirmasis vadovaujančias pareigas klube užėmė nuo 2003 m., antrasis – 2009-ųjų. J.Paxsonas Čikagoje savo laiku pakeitė Jerry Krause'ą – patį pirmąjį „Bulls“ vadovą.

Taigi, A.Karnišovas yra vos trečias „Bulls“ organizacijos vadovas nuo 1985-ųjų, kai klubą perėmė J.Reinsdorfas. Ir pirmas, atėjęs į Čikagą iš išorės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jerry Krause'as ir Michaelas Jordanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jerry Krause'as ir Michaelas Jordanas

Kaip teigė 15min šaltiniai, Reinsdorfai suteikia vadovams didelę veiksmų laisvę, o tai yra gan reta privilegija NBA organizacijose.

Jerry Reinsdorfas įsigijo „Bulls“ klubą prieš 35 metus. Apsukraus 84-erių teisininko turtas pernai buvo įvertintas 1,6 milijardo dolerių. Jam dar priklauso Čikagos beisbolo klubas „Chicago White Sox“.

Valdyti „Bulls“ jam padeda sūnus Michaelas Reinsdorfas. 52-ejų amerikietis į darbus Čikagos klubo organizacijoje įsitraukė dar nuo 2001-ųjų.

Tai žmonės, kurie patikėjo sėkmingiausiu Lietuvos krepšinio vadybininku istorijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius