Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 23d. 19:01

Apie ką po Baltijos kelio Algirdas Brazauskas kalbėjosi su Michailu Gorbačiovu?

Algirdas Brazauskas ir Michailas Gorbačiovas LKP partijos vadovybės suvažiavime Vilniuje 1990-aisiais metais
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / Algirdas Brazauskas ir Michailas Gorbačiovas Vilniuje 1990-aisiais metais

Po 1989 metų rugpjūčio 23-osios naujiena apie Baltijos kelią nuvilnijo visoje Sovietų Sąjungoje. Akcija neliko nepastebėta ir Sovietų Sąjungos Komunistų partijos viršūnių. Dėl renginio tuomečiam Lietuvos komunistų partijos lyderiui Algirdui Brazauskui teko aiškintis prieš Sovietų Sąjungos komunistų partijos generalinį sekretorių Michailą Gorbačiovą.

M.Gorbačiovas sakė draugu nebebūsiąs

Praėjus kelioms dienoms po Baltijos kelio, rugpjūčio 26-ą, Komunistų partijos centrinis komitetas išplatino oficialų pareiškimą, kuriame vertinama Baltijos šalyse surengta akcija. Lietuviškoje komunistinėje spaudoje, „Tiesoje“ ir „Vakarinėse naujienose“, išverstas pareiškimo tekstas pasirodė rugpjūčio 28 dieną.

Anot istoriko Mariaus Ėmužio, komunistų partijos išplatintas pareiškimas buvo perdėm griežtas, o jame pasitelkta retorika priminė bolševikinę.

Tekste rašoma apie „nacionalistinę isteriją“ bei tai, kad kai kurios organizacjos primena „buržuazinio laikotarpio“ ir „fašistinės okupacijos“ laikus.

Po Baltijos kelio tuometis Lietuvos komunistų partijos lyderis Algirdas Mykolas Brazauskas susisiekė su Sovietų Sąjungos komunistų partijos generaliniu sekretoriumi Michailu Gorbačiovu ir apie pokalbį papasakojo Romualdui Ozolui. Pokalbis laikraštyje „Atgimimas“ pasirodė rugpjūčio 25 dieną, taigi anksčiau nei į lietuvių kalbą išversta oficiali Sovietų Sąjungos komunistų partijos pozicija Baltijos kelio atžvilgiu.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Liaudies deputatų suvažiavimas 1989-aisiais metais. Michailas Gorbačiovas ir Algirdas Brazauskas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Liaudies deputatų suvažiavimas 1989-aisiais metais. Michailas Gorbačiovas ir Algirdas Brazauskas

Trumpai atpasakodamas pokalbių turinį A.Brazauskas teigė, kad M.Gorbačiovas iki Baltijos kelio palaikė Pabaltijo respublikų vadovybes, tačiau jos esą priiminėjusios antikonstitucinius nutarimus. Dėl to M.Gorbačiovas „draugu nebebūsiąs, pereinąs į kitą pusę“.

„Buvo parengta ekonominio savarankiškumo koncepcija, bet respublikų vadovai, pagal jį, nesugebėjo užtikrinti normalios pertvarkos eigos. Sąjūdis peržengė visas ribas, nukrypo nuo išeities pozicijų. Reikia atsipeikėti. Jie neįsivaizduoja Pabaltijo ne federacijos sudėtyje“, – generalinio sekretoriaus žodžius perpasakojo A.Brazauskas.

Kartojo, kad iš Sovietų Sąjungos Baltijos šalys neišstos

Pokalbio su A.Brazausku metu M.Gorbačiovas sakė esąs pasiryžęs susitikti ir su Sąjūdžiu tuo atveju, jei pokalbis bus konstruktyvus. Pokalbio konstruktyvumo rodiklį generalinis sekretorius suprato kaip Baltijos šalių pasilikimą Sovietų Sąjungos sudėtyje.

„Ir tai pabrėžė ne kartą: jokio atsiskyrimo, iš Sąjungos neišeis jokia Pabaltijo respublika. O federacijoj jos gaus viską“, – R.Ozolui pasakojo A.Brazauskas.

Nors LKP lyderis teigė, kad principinių nuostatų partija nekeičia, „kartais būtina atsitraukti“.

Pokalbio metu M.Gorbačiovas A.Brazauskui sakė, kad, jo nuomone, Baltijos šalių siekiams nepritaria visas pasaulis.

LKP bandė balansuoti

Interviu rašoma, kad rugpjūčio 28 d. Lietuvos komunistų partijos vadai susitiks ir aptars kreipimąsi į tautą po Baltijos kelio, tačiau partijos pozicija nesikeičia, pagrindiniais siekiais išlieka suverenumas ir nepriklausomybė. Tiesa, jų siekti norima išsaugant „iškovotas pozicijas. Dabar padėtis tokia, kad bet koks prieštaravimų aštrinimas gali turėti labai neigiamų pasekmių“.

Tiesa, tuo metu nei Sąjūdžio, nei Lietuvos gyventojų nebetenkino suverenumo Sovietų Sąjungoje sąlyga, pagrindiniu tikslu buvo laikoma Lietuvos Nepriklausomybė.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./1989 m. rugpjūčio 25 d. „Atgimimo“ viršelis
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./1989 m. rugpjūčio 25 d. „Atgimimo“ viršelis

Interviu A.Brazauskas teigė, kad „reikėtų nepasiduoti jokioms provokacijoms, pakentėti net nuoskaudas“. Nors LKP pirmininkas teigė, kad principinių nuostatų partija nekeičia, „kartais būtina atsitraukti“.

R.Ozolui pasiteiravus apie Lietuvos visuomenės konsolidacijos galimybes, A.Brazauskas atsakė, kad reikia „įvertinti faktus, kurių turėjome išvengti, jeigu būtume brandesni: koks civilizuotas žmogus pakels ranką, pavyzdžiui, prieš paminklus?“

Kalbintojui prikišus, kad gal toks pats žmogus, kuris „nešė plakatą „Doloj KPSS“ (komunistų partija lauk), A.Brazauskas atsakė, kad atsako ir už tokius žmones, ir nėra aišku, kam komunistų pjudymas yra naudingas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"