Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 26d. 07:57

Kur didžiuosiuose Lietuvos miestuose laidojami artimųjų neturintys žmonės?

Karveliškių kapinės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Karveliškių kapinės

Kiekvienas iš mūsų yra susidūręs su artimojo netektimi. Nutikus nelaimei tenka stoti į akistatą ne tik su praradimo sukeltu skausmu, bet ir su įvairiais staiga atsiradusiais žemiškais reikalais, tai yra pačių laidotuvių organizavimu. Tačiau ne visi turi artimų žmonių, galinčių pasirūpinti paskutinės kelionės reikalais. Kas mirus nutinka artimųjų neturinčiam žmogui? Kas pasirūpina jo kūnu? Ar daug žmonių Lietuvoje miršta visai vieniši?

15min pasiteiravo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių savivaldybių, kas nutinka mirus artimųjų neturinčiam asmeniui, kaip juo pasirūpinama ir kiek tokių atvejų pasitaiko per metus.

Kartais kūnai atpažinimo laukia ir pusę metų

Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme rašoma, kad neatpažintus palaikus galima laidoti tik gavus raštišką prokuroro leidimą, o jeigu nėra asmenų, galinčių suorganizuoti mirusio laidojimą, arba nežinoma, kur jie yra, laidojimą organizuoja savivaldybė, kurioje gyveno mirusysis. Jeigu miręs žmogus neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, laidojimą organizuoja savivaldybė, kurioje tas žmogus mirė.

Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistė Neringa Kolkaitė teigė, kad kartais neatpažintų asmenų kūnai saugomi net kelis mėnesius.

„Pasitaiko atvejų, kad asmens tapatybės nustatymas užtrunka ilgiau nei 30 parų, šiuo metu saugomas nenustatytos tapatybės asmuo nuo liepos mėnesio 5 dienos. Dabar saugomi šeši nenustatytos tapatybės asmenys“, – teigė N.Kolkaitė.

Pasitaiko atvejų, kad asmens tapatybės nustatymas užtrunka ilgiau nei 30 parų.

Kauno miesto savivaldybės atstovas žiniasklaidai Arnoldas Bukelis teigė, kad tokie žmonės laidojami gavus Valstybinės teismo medicinos tarnybos ar sveikatos priežiūros įstaigos rašytinį prašymą ir sprendimo laidoti nenustatytos tapatybės palaikus nuorašą.

„Sprendimą laidoti valstybės lėšomis priima bylą kuruojantis prokuroras, minėto sprendimo priėmimas trunka labai įvairiai, nuo kelių dienų iki šešių mėnesių“, – sakė A.Bukelis.

Laidojimo išlaidos skirtinguose miestuose skiriasi

Mirties atveju yra skiriama laidojimo pašalpa, dėl kurios laidojantis asmuo kreipiasi į savivaldybę pagal mirusiojo deklaruotą gyvenimo vietą arba pagal savo deklaruotą gyvenimo vietą. Kreipiantis dėl paramos reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir mirties liudijimą.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės viešųjų ryšių specialisto Vitalio Lebedžio, Šiauliuose išmokamos laidojimo pašalpos dydis yra 304 eurai. Ji yra išmokama už kiekvieną mirusįjį.

„Tokio dydžio pašalpa išmokama už kiekvieną mirusį asmenį, ar jis būtų benamis, ar artimųjų neturintis, ar turintis artimuosius. Papildomai lėšų, išskyrus minėtą išmoką, nėra skiriama, ritualinių paslaugų bendrovės sutinka palaidoti ir už šią sumą“, – sakė V.Lebedis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karveliškių kapinės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karveliškių kapinės

Pasak A.Bukeliu, Kauno mieste nenustatytos tapatybės ar vienišų asmenų palaikų laidojimo paslauga kainuoja 480 eurų.

„Į paslaugos kainą įeina karstas, karsto įklojimas, mirusiojo aprengimas, vyrams – kostiumas, vyriški marškiniai, kaklaraištis, trumpikės, kojinės, batai. Moterims – suknelė, marškinėliai, šalikas, kelnaitės, kojinės batai, bei palaikų transportavimas ir duobės iškasimas ir užkasimas“, – teigė jis.

Tuo metu Vilniuje už tokių asmenų laidojimą mokama daugiau nei 254 eurai.

Kaip atrodo neatpažintų ir vienišų asmenų kapai?

Tikriausiai retas žino, kur jo mieste laidojami artimųjų neturintys žmonės. 15min pasidomėjo, kur didžiuosiuose Lietuvos miestuose galima rasti vienišų ir neatpažintų asmenų kapus.

Vilniuje tokie žmonės laidojami Karveliškių – didžiausiose sostinės kapinėse, Kaune – Vainatrakio kapinių atskirame kvartale, Klaipėdoje – Lėbartų kapinėse taip pat tam tikslui skirtame kvartale, o Šiauliuose – Ginkūnų civilinėse kapinėse.

„Nenustatytos tapatybės asmenų laidojimo vietoje statomas kryžius su lentele, ant kurios dažai užrašoma „Nežinomas vyras/moteris“, nurodytas apytikslis amžius, radimo ir laidojimo data, mirties liudijimo numeris, mirties liudijime nurodytas keturženklis įrašo numeris. Kremuotų palaikų laidojimo vietoje statoma šlifuoto paviršiaus granito plokštė su laidojimo metais, asmenų vardais ir pavardėmis“, – apie vienišų ir neatpažintų asmenų laidojimo praktiką sostinėje pasakojo N.Kolkaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karveliškių kapinės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karveliškių kapinės

Tiesa, apie palaikų kremavimą užsiminė tik Vilniaus miesto savivaldybė.

Klaipėdos miesto savivaldybės atstovė žiniasklaidai Zita Stankienė teigė, kad palaidojus nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus ant kapo pritvirtinama informacinė lentelė.

„Joje nurodomi kapavietės numeris, palaidojimo data“, – sakė Z.Stankienė.

Tuo metu Šiauliuose iki šiol tokių žmonių laidojimo vietos būdavo žymimos tik mediniais kryželiais, tačiau šiais metais miesto savivaldybė skyrė lėšų antkapių įrengimui. Šiemet buvo pastatyti 40 antkapių.

„Kol kas sutvarkytas tik vienas ruožas, tai nedidelė dalis palaidojimų. Iš viso, keliose vietose, yra virš 500 tokių kapų“, – teigė V.Lebedis.

Anot jo, neprižiūrimos kapavietės vasaros sezono metu yra porą sykių nušienaujamos – ir tos, kurių neprižiūri mirę ar į užsienį išvykę artimieji, bei tos, kuriose palaidoti benamiai, vieniši arba neatpažinti asmenys.

Kaune per metus palaidojama apie 60 vienišų ir nenustatytos tapatybės asmenų, Vilniuje 2019-aisiais kremuoti 69 vieniši asmenys, o palaidoti 3 neatpažinti asmenys, Klaipėdoje per pastaruosius trejus taip metus palaidoti 79 asmenys, o Šiauliuose šiemet buvo gauti 6 prašymai dėl mirusių asmenų laidojimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"