Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 24, 21:15

Matildos Olkinaitės legenda: pradėjęs skleistis talentas – sušaudytas

Gegužės pabaiga, birželio pradžia – tas laikas, kai daugiausia renginių – muzikos, dailės parodų, susitikimų, naujų atradimų ir patirčių. O vienas šio puslapio svarbiausių akcentų – pasiruošimas minėti jaunos nužudytos žydaitės poetės, šiandien garsinančios Rokiškį, Matildos Olkinaitės šimtmetį. Programa jam buvo ruošiama su meile. Iki to ne vienerius metus eita.
Matilda Olkinaitė
Matilda Olkinaitė / www.grokiskis.lt nuotr.

Nužudytos krašto poetės Matildos Olkinaitės atminimui, artėjant jos šimtmečiui birželio 6-ąją, skiriama vis daugiau dėmesio. Matilda – tragiškos lemties Lietuvos žydų poetė panemunėlietė, turėjusi potencialą tapti garsia poete. Visai jaunutė, dar tik pradėjus skleistis talentui, ji kartu su šeima ir kaimynais Jofėmis 1941-ųjų liepą buvo sušaudyta Sacharos durpyne (Rokiškio r.)

Nusprendė atskleisti pasauliui

Per stebuklą išlikę merginos dienoraštis ir eilėraščių sąsiuvinis kurį laiką kunigo Matelionio buvo slepiami po didžiuoju Panemunėlio bažnyčios altoriumi, vėliau skirtingais keliais pateko į a.a. profesorės Irenos Veisaitės rankas. Ji, sukrėsta Matildos talento, nusprendė po daugybės metų atskleisti poetę pasauliui. Rokiškėnų iniciatyva į pasaulį paleista knyga

„Atrakintas dienoraštis“ sudomino ne tik lietuvišką literatūros pasaulį, pasirodė ir angliškai. Jaunutė iš mūsų krašto kilusi žydaitė poetė M.Olkinaitė, anot kritikų, turėjo potencialą tapti garsia poete. Jos tragiška gyvenimo istorija domina pasaulį, o ilgai slėptų eilių transformacijos įdomios literatūrologams. Prie jos žinomumo bangos prisidėjo ir prisideda literatūros elitas, todėl „Atrakintas dienoraštis“ – nėra vienkartinė duoklė.

Neseniai Rokiškį pasiekė dar viena svarbi žinia, kad Lietuvos kultūros paveldo departamentas oficialiai užregistravo M. Olkinaitės ir jos šeimos žūties vietą netoli Kavoliškio.

„Vadinasi, ši vieta pripažinta dėl kultūrinės svarbos ir bus saugoma valstybės“, – sakė spektaklio apie Matildą „Nutildytos mūzos“ režisierė Neringa Danienė. „Toks rezultatas pasiektas ilgamečių Rokiškio krašto muziejaus, „Rokiškio teatro“ asociacijos, rajono savivaldybės ir šimtų pavienių lietuvių dėka“, – teigia JAV gyvenantis teisininkas Philas Shapiro – dar vienas tų žmonių, kurių dėka saugoma M.Olkinaitės legenda.

Nuo ko viskas prasidėjo

„Panemunėlietė muziejininkė Violeta Aleknienė, dirbusi Rokiškio, o vėliau Kupiškio muziejuose, ilgai rinko medžiagą ir liudininkų prisiminimus apie kraštiečių Olkinų šeimos likimą. Būtent jos surinktais amžininkų prisiminimais šiandien daugiausia remiamės visuose pasakojimuose, straipsniuose apie M.Olkinaitę ir jos šeimą“, – sakė N.Danienė.

N.Danienė priminė tą kelis dešimtmečius besitęsiančią įvykių seką, tai, nuo ko viskas prasidėjo.

„Dar 1986 m. Rokiškio kraštotyrininkas Vladas Stašys organizavo ekspediciją nustatyti Olkinų ir Jofių šeimų nužudymo vietą. Būtent jo nubraižytu planu remtasi nustatant šią vietą 2018 m.“ – sakė N.Danienė.

2004 m. Rokiškio muziejininkai su Onute Mackevičiene priešaky rengė ekspediciją į Šeduikiškio kaimo apylinkes, kalbinta Aldona Dranseikienė, jos parodymai užfiksuoti vaizdo juostoje. Tais pačiais metais aktorė Virginija Kochanskytė, iš profesorės I.Veisaitės sužinojusi apie M.Olkinaitės kūrybinį palikimą, sukūrė poetinį–muzikinį spektaklį „Širdy nepasakytą žodį aš nešu“.

„Parodė jį ir Rokiškyje. Nuo to laiko kelis kartus kreipėsi į Rokiškio valdžią, siūlydama įamžinti M.Olkinaitės vardą, bet jokių žingsnių nesulaukė“, – tęsė Neringa.

2008 m. Juozo Keliuočio viešoji biblioteka bei Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras Rokiškio krašto kultūros žurnale „Prie Nemunėlio“ išspausdino M.Olkinaitės dienoraštį. 2014-aisiais Rokiškio muziejininkai parengė projektą „Rokiškis Sanos Meleraitės ir Matildos Olkinaitės akimis“. Buvo išleistas to paties pavadinimo leidinukas lietuvių ir anglų kalbomis. Šiame leidinyje publikuoti Matildos eilėraščiai.

2016-ųjų spalio mėnesį Panemunėlyje įvyko spektaklio „Nutildytos mūzos“ premjera. Scenarijaus autorė ir režisierė – N.Danienė. Spektaklis suvaidintas 20 kartų įvairiose Lietuvos vietose, dalyvavo tarptautiniuose teatrų festivaliuose, pateko į geriausių Lietuvos mėgėjų teatrų 2015–2016 m. spektaklių dešimtuką. Po spektaklių buvo renkamos aukos Matildos atminimui įamžinti – žūties vietai sutvarkyti ir knygai išleisti.

2017-aisiais J.Keliuočio viešoji biblioteka Panemunėlio geležinkelio stoties gyvenvietėje, šalia buvusio Olkinų namo, pastatė medinį stogastulpį M.Olkinaitės atminimui įamžinti (autorius – panemunėlietis medžio drožėjas Vidmantas Zakarka).

Šimtmečio renginiai

Birželio 5 d., sekmadienį, Rokiškio krašto muziejuje numatyti renginiai prasidės asociacijos „Rokiškio teatras“ spektakliu „Nutildytos mūzos“. Po jo – M.Olkinaitės nuolatinės ekspozicijos Krašto muziejuje atidarymas. Joje bus eksponuojamos ir svarbiausios relikvijos – poetės dienoraštis bei eilėraščių sąsiuvinis, kuriuos a.a. profesorė I.Veisaitė perdavė saugoti Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui. Iki jubiliejaus šie sąsiuviniai bus restauruoti.

Taip pat planuojama parodyti JAV sukurtą dokumentinį filmą „Finding Matilda“ („Atrandant Matildą“), kurį nuotoliniu būdu pristatys kūrėjų komanda iš JAV. Taip pat numatytas šiuo metu kuriamo lietuviško dokumentinio-meninio filmo darbiniu pavadinimu „Dangaus stulpai-skambančios sinagogos“ pristatymas ir susitikimas su režisieriumi Laurynu Valkiūnu. Vėliau bus lankoma Olkinų ir Jofių šeimų palaidojimo vieta. Paskutinis renginio akcentas – stogastulpio Matildos gimtajame Panemunėlyje pagerbimas.

Birželio 6-ąją, tikrąją M. Olkinaitės gimimo dieną, renginiai vyks Panemunėlyje: kultūros centre spektaklis „Nutildytos mūzos“ ir dokumentinis filmas „Finding Matilda“. Po to eisena iš kultūros centro pajudės link stogastulpio šalia buvusių Olkinų namų, kur planuojami Matildos eilių skaitymai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Gimtasis Rokiškis“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"