Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 08 31, 20:53

Nuo W.Blatkausko iki L.Kleizos: 25 įdomūs faktai apie lietuvius ir Lietuvą pasaulio krepšinio čempionatuose

Ar žinote, kad pasaulio krepšinio čempionatuose lietuvių kilmės žaidėjai atstovavo netgi Australijai ir Brazilijai? Ar žinote, kad lietuviai 1998 m. čempionate nugalėjo amerikiečius? Ar žinote, kuris krepšininkas Lietuvos rinktinei yra pelnęs daugiausia taškų per visą čempionatų istoriją? Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ dalijasi įdomiais faktais iš pasaulio krepšinio čempionatų istorijos, kurie susiję su Lietuva ir lietuviais.
Lietuvos rinktinė iškovojo šeštą pergalę iš eilės Ar žinai?
Lietuvos rinktinė iškovojo šeštą pergalę iš eilės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

1. 1959 ir 1963 m. pasaulio čempionatuose Brazilijos rinktinei atstovavo lietuvių kilmės Waldemaras Blatkauskas. Su šios šalies rinktine jis triumfavo abiejuose čempionatuose, tapdamas dukart pasaulio čempionu. Per šiuos čempionatus jis sužaidė 13 rungtynių, pelnė 103 taškus. Deja, 1964 m., būdamas vos 25 metų, žuvo autoavarijoje.

cob.org.br. nuotr./Waldemaras Blatkauskas
cob.org.br. nuotr./Waldemaras Blatkauskas

2. Vienas Australijos rinktinės lyderių 1974 m. pasaulio krepšinio čempionate buvo lietuvių kilmės Edas Palubinskas. Tais metais čempionate jis vidutiniškai per 7 rungtynes rinkdavo po 24,8 taško ir tapo trečiu pagal rezultatyvumą turnyro žaidėju. Vėliau E.Palubinskas išgarsėjo kaip ypač geras baudų metikas, pasiekęs ne vieną rekordą ir baudų metimo paslapčių bandęs išmokyti netgi Shaquille'ą O'Nealą ir Dwightą Howardą.

„Scanpix“ nuotr./Edas Palubinskas ir Shaquille'as O'Nealas
„Scanpix“ nuotr./Edas Palubinskas ir Shaquille'as O'Nealas

3. 1967, 1970 ir 1974 m. pasaulio krepšinio čempionatuose SSRS rinktinei atstovavo lietuvis Modestas Paulauskas. Jis iškovojo du aukso (1967 ir 1974 m.) ir vieną bronzos (1970 m.) medalius. 1967 m. jis tapo pirmuoju lietuviu, išrinktu į simbolinį pasaulio krepšinio čempionato penketuką. 1970 m. šį pasiekimą pakartojo.

Pliadisfoto.com nuotr./Modestas Paulauskas 1972 m.
Pliadisfoto.com nuotr./Modestas Paulauskas 1972 m.

4. 1978 m. pasaulio krepšinio čempionate SSRS rinktinei atstovavo kitas lietuvis – Sergejus Jovaiša. Jis iškovojo sidabro medalį.

5. 1982 m. pasaulio krepšinio čempionate Kolumbijoje SSRS rinktinės sudėtyje žaidė ir pasaulio čempionais tapo trys lietuviai – Valdemaras Chomičius, S.Jovaiša ir tuomet septyniolikmetis Arvydas Sabonis. Jis tuomet buvo atsarginis ir žaidė vos penkiose rungtynėse, bet Kolumbijai įmetė 28 taškus, o iš viso čempionate turėjo 9,6 taško vidurkį.

6. 1986 m. pasaulio čempionate A.Sabonis jau buvo išrinktas į naudingiausių žaidėjų penketą. Čempionato finale jis susirėmė su Davidu Robinsonu, būsimąja NBA žvaigžde. JAV rinktinė nugalėjo SSRS 87:85, bet A.Sabonis sužavėjo daugelį žiūrovų. Šioje rinktinėje žaidė ir dar du lietuviai – Rimas Kurtinaitis ir V.Chomičius.

VIDEO: 1986 World Cup Final, USA-USSR: David Robinson & Kenny Smith vs. Sabonis

7. 1990 m. SSRS rinktinėje žaidėjų iš neseniai Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos nebebuvo, tačiau šią rinktinę treniravo lietuvis – Vladas Garastas. Jo treniruojama rinktinė užėmė antrąją vietą.

8. Po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos rinktinė dalyvavo keturiuose pasaulio čempionatuose (1998, 2006, 2010 ir 2014 m.) bei nepateko į du pasaulio čempionatus – 1994 ir 2002 m. Pirmąjį nepatekimą lėmė ypač Lietuvos rinktinei nesėkminga atranka į 1993 m. Europos krepšinio čempionatą ir prarasta galimybė patekti į pasaulio čempionatą, antrąjį – nesėkmingas pasirodymas 2001 m. Europos krepšinio čempionate.

9. 1998 m. Lietuvos krepšinio rinktinė vienintelį kartą pasaulio krepšinio čempionatų istorijoje palaužė JAV rinktinę. Tai ji padarė po atkaklios kovos, rezultatu 84:82, vedama 29 taškus pelniusio Artūro Karnišovo. Tiesa, kaip jau minėta, toje rinktinėje dėl lokauto nežaidė NBA žaidėjai. Galiausiai tąmet lietuviai užėmė septintą vietą, vedami A.Karnišovo, kuris rinko po 17,1 taško.

10. Šį čempionatą pažymėjo ir trenerio Jono Kazlausko bei pagrindinio komandos vidurio puolėjo Gintaro Einikio konfliktas. Po itin nesėkmingų ketvirtfinalio rungtynių su rusais, kuriose įmetė vos 4 taškus, kitose rungtynėse J.Kazlauskas G.Einikio išvis neleido į aikštę, o šis pareiškė niekad nebežaisiantis už rinktinę. Visgi vėliau jie susitaikė.

eurohoops nuotr./Gintaras Einikis
eurohoops nuotr./Gintaras Einikis

11. 2006 m. lietuviai taip pat liko septinti. Rezultatyviausiu komandos žaidėju tapo po 13,6 taško pelnęs Arvydas Macijauskas. Tuomet niekas dar nesitikėjo, kad tai bus paskutinis turnyras, kuriame tuomet vos 26 metų snaiperis atstovaus Lietuvos rinktinei.

12. Šį turnyrą taip pat pažymėjo konfliktas – tarp trenerio Antano Sireikos ir Lietuvos krepšinio federacijos vadovo V.Garasto, kuris dar prieš čempionatą kritikavo trenerį, o po jo pareiškė, kad rinktinė buvo nepasirengusi rimtoms kovoms. Turnyro metu kalbos sklido ir apie A.Macijausko ir A.Sireikos nesutarimus, o krepšinio gerbėjus prajuokino per vieną minutės pertraukėlę garsiai nuskambėjęs A.Sireikos klausimas žaidėjams „Vyrai, kuris greičiausiai bėgat?“.

13. 2010 m. pasaulio krepšinio čempionato pusfinalyje lietuviai narsiai priešinosi amerikiečiams. Tačiau tuomet niekas negalėjo sustabdyti net 38 taškus sumetusio tuomet vos 21 metų Kevino Duranto, kuris tuomet tikrai judėjo kaip Kevinas Durantas.

14. Visgi kovoje dėl trečios vietos nugalėję serbus, lietuviai liko treti. 2010 m. Linas Kleiza buvo išrinktas į simbolinį pasaulio krepšinio čempionato penketuką ir tapo vieninteliu lietuviu, po nepriklausomybės atkūrimo nusipelniusiu tokios šlovės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Linas Kleiza
AFP/„Scanpix“ nuotr./Linas Kleiza

15. 2014 m. pasaulio krepšinio čempionate lietuviai liko ketvirti, po atkaklios kovos kovoje dėl bronzos nusileidę prancūzams. Rezultatyviausiu rinktinės žaidėju tapo Jonas Valančiūnas. Jei šiemet vėl bus rezultatyviausias, taps pirmuoju lietuviu, rezultatyviausiu rinktinės žaidėju per pasaulio čempionatus tapusiu dukart.

16. Tarp dešimties rezultatyviausių visų laikų pasaulio krepšinio čempionatų žaidėjų yra ir vienas Lietuvoje žaidęs krepšininkas. Tai buvęs Kauno „Žalgirio“ žaidėjas naujazelandietis Kirkas Penney, pasaulio čempionatuose sužaidęs 27 rungtynes ir per jas pelnęs 447 taškus, vidutiniškai po 16,6 taško per rungtynes.

sustabdytas kadras/Kirkas Penney
sustabdytas kadras/Kirkas Penney

17. Lietuva yra viena iš keturių rinktinių (kitos trys – JAV, Argentina ir Serbija), kurios XXI a. bent du kartus sugebėjo patekti į geriausių pasaulio krepšinio čempionato komandų ketvertuką.

18. Jonas Kazlauskas yra vienintelis treneris iš Lietuvos, treniravęs Lietuvos rinktinę dviejuose skirtinguose čempionatuose. Jis Lietuvos rinktinę treniravo 1998 ir 2014 m. 2006 m. rinktinėse treneriu buvo Antanas Sireika, 2010 m. – Kęstutis Kemzūra, šiemet rinktinę treniruos Dainius Adomaitis.

19. Dabartinis rinktinės treneris Dainius Adomaitis pats dalyvavo 1998 m. Europos krepšinio čempionate kaip žaidėjas. Tais metais jis rinko po 7,2 taško.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Adomaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Adomaitis

20. Daugiausia – po tris kartus Lietuvos rinktinei pasaulio krepšinio čempionatuose atstovavo du žaidėjai – Paulius Jankūnas ir Simas Jasaitis. Abu jie dalyvavo 2006, 2010 ir 2014 m. čempionatuose. Jei šiemet pateks į rinktinę, P.Jankūnas taps rekordininku.

21. Linui Kleizai priklauso pasaulio čempionatuose žaidžiant Lietuvos rinktinėje pelnytų taškų skaičiaus rekordas (268 taškai per du čempionatus). Per rungtynes vidutiniškai L.Kleiza rinko po 14,9 taško.

22. Tuo krepšininko rekordai nesibaigia. Jam priklauso tiek taškų vidurkio viename čempionate rekordas (2010 m. pasaulio krepšinio čempionate L.Kleiza vidutiniškai pelnydavo po 19 taškų), tiek įmestų per vienas rungtynes taškų rekordas (2010 m. pasaulio krepšinio čempionate, rungtynėse dėl bronzos serbams L.Kleiza įmetė 33 taškus).

Fotodiena/Roberto Dačkaus nuotr./Linas Kleiza
Fotodiena/Roberto Dačkaus nuotr./Linas Kleiza

23. Lietuvos rinktinės per vienerias rungtynes įmestų taškų rekordas yra 106 taškai. 2006 m. Lietuvos rinktinė 106:65 nugalėjo Katarą. Visgi daugeliui turbūt labiau įsiminė 2010 m. pasaulio čempionato ketvirtfinalis, kuomet Lietuvos rinktinė 104:85 nugalėjo Argentiną.

24. Lietuvos rinktinė du kartus yra triumfavusi 41 taško skirtumu. Tai nutiko per jau minėtas rungtynes prieš Katarą ir 1998 m., kai rinktinė 97:56 nugalėjo Pietų Korėją.

25. Didžiausią pralaimėjimą rinktinė patyrė 2014 m., kai 28 taškų skirtumu 68:96 nusileido JAV. Amerikiečių gretose žaidė tokios žvaigždės kaip Stephenas Curry, Klay Thompsonas, Antonio Davisas, Kyrie Irvingas, Jamesas Hardenas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"