Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 17d. 17:43

Sibiras Vilniuje: pamatykite, kaip šalčiausiomis metų dienomis atrodo Vilniuje esanti Sibiro gatvė

Sibiro gatvė Vilniuje Ar žinai?
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Sibiro gatvė Vilniuje

Vilniuje, Markučiuose, yra trumpa gatvė šalčiu dvelkiančiu pavadinimu – Sibiro gatvė. Tai vienintelė gatvė tokiu pavadinimu Lietuvoje.

Kviečiame pasigrožėti nuotraukomis, kaip ši gatvė, jos namai ir apylinkės atrodo dabar, šaltą žiemą. Kai šalta beveik kaip Sibire.

Kodėl šios gatvės pavadinimas yra toks, neįprastas Lietuvai? Tai nėra visiškai aišku, tačiau tikėtina, kad jis išties susijęs su Sibiro tremtiniais. Tačiau ne sovietmečio trėmimų aukomis, o dar 1863 m. sukilimo.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje

Šios gatvės gyventojai, menininkų Antano ir Ritos Kmieliauskų šeima, 2008 m. duodami interviu pasakojo, kad plėsdami dirbtuves rado senų caro laikų laikraščių ir antrankius.

Jie teigė iš radinių spėjantys, kad čia apsigyveno iš carinės tremties Sibire grįžę 1863 m. sukilimo dalyviai, kuriems mieste apsigyventi nebuvo leista, tad jie įsikūrė čia, tuometiniame užmiestyje. Tikėtina, kad dėl jų gatvė ir pavadinta Sibiro gatve.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje

Gatvės pavadinimui – jau daugiau negu šimtas metų. Seniausias Vilniaus žemėlapis, kuriame pažymėta Sibiro gatvė, yra iš 1910 m. Keliais metais senesniuose žemėlapiuose tokiu pavadinimu pažymėtos gatvės dar nėra, o pati jos teritorija yra už miesto ribų.

Sibiro gatvė 1910 m Vilniaus plane
Sibiro gatvė 1910 m Vilniaus plane

Vilniaus miestui einant iš rankų į rankas, gatvas pavadinimas nekito – tokiu vardu ši gatvė pažymėta ir 1916 m. vokiškame žemėlapyje, ir 1933 m. lenkiškame žemėlapyje, ir 1940 m. lietuviškame žemėlapyje. Senuosius Vilniaus žemėlapius rasti galite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"