Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 8d. 08:58

Vargas dėl šventės: kaip Seime tarp konservatorių ir LDDP kadaise virė arši kova dėl Kovo 8-osios

Gėlių turgelis Ar žinai?
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gėlių turgelis Moters dieną

Ar vyrai pasigeria per Kovo 8-ąją? Ar tai socialistų šventė? Ar Kovo 8-oji sprendžia „sekso sulyginimo“ problemą? Ar pagal Seimo narių požiūrį į šią šventę galima nustatyti, kad jie domisi vyrais? Karštose diskusijose, kurios kadaise dėl Kovo 8-osios įtraukimo į atmintinų dienų sąrašą virė Seime, skambėjo visi šie argumentai.

Šiuo metu Tarptautinė moterų solidarumo diena – kovo 8-oji – yra įtraukta į atmintinų dienų sąrašą.

Bet taip buvo ne visada: XX a. paskutiniame dešimtmetyje Kovo 8-oji buvo dažnas nesutarimų tarp partijų, pirmiausia konservatorių ir Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP), objektas.

Pirmaisiais atkurtos Nepriklausomybės metais Kovo 8-osios statusas vienaip ar kitaip keitėsi net keturis kartus: 1990, 1994, 1997 ir 2002 m.

Šiuos pokyčius lydėjo karštos diskusijos Seime: vieni aiškino, kad Kovo 8-oji yra komunistinė šventė ir jos minėti nereikia, kiti ją gynė, sakydami kad taip nėra ir kad net popiežius šią dieną sveikina moteris.

Diskutuodami dėl šios dienos reikšmės ir svarbos Seimo nariai kartais naudojo net labai spalvingas frazes. Štai kelios jų:

„Gerbiamieji vyrai arba nešiojantys vyriškas kelnes! Tie, kurie domisi moterimis, turėtų balsuoti už, tie, kurie domisi ne moterimis, o, sakykime, vyrais, turėtų balsuoti prieš. Aš kviečiu pasielgti pagal sąžinę. Galų gale sužinosime, kokia mūsų Seimo pakraipa.“

„Šitaip tokios šventės bijoti, kad kažkas kažkam atnešė raudoną rožę... Kas nori gerti, pasigeria ir per Velykas, ir per Kalėdas.“

„Aš esu žmogus, kuris moteris myli kasdien, o ne vieną pavasario dieną. Vienos dienos išskyrimas man sukelia didelį kompleksą. Aš siūlau moters dienomis skelbti visus metus.“

„Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų dirbdamas Europos Sąjungoje girdi ne vieną kartą, kad yra kalbama apie sekso sulyginimo problemą, bet aš manau, kad nebūtina šitą problemą spręsti tokiu būdu.“

Citatų autorius rasite toliau tekste. Pervertėme tų laikų Seimo stenogramas ir kviečiame prisiminti, kaip ano meto politikai laužė ietis dėl Kovo 8-osios.

Pirmasis pokytis

Sovietmečiu Lietuvoje, kaip ir visoje SSRS, kovo 8-oji buvo šventinė diena – per ją nereikėjo eiti į darbą.

Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, 1990 m. spalį Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas patvirtino naują šventinių dienų sąrašą, kuriame Tarptautinei moters dienai vietos nebeatsirado.

Kaip rodo Seimo posėdžių stenogramos, tada dėl Kovo 8-osios klausimų nekilo nė vienam politikui.

Daugiau diskutuota dėl to, ar šventine diena turėtų tapti, pvz., birželio 14-oji (Gedulo ir vilties diena). Galiausiai už tai pasisakė 30 AT-AS narių, 16 narių buvo prieš, 28 susilaikė ir birželio 14-oji šventine diena ir laisvadieniu netapo.

Taip nuo 1991 m. Tarptautinė moters diena nustota minėti, kovo 8-oji tapo eiline metų diena. Bet tokia situacija laikėsi neilgai.

Klasių kovos reliktas?

1992 m. Seimo rinkimus laimėjo ir daugumą Seime gavo Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP), susikūrusi Lietuvos komunistų partijos pagrindu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo pastatas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo pastatas

1994 m. partijos atstovai inicijavo nutarimą „Dėl Kovo 8-osios – Tarptautinės moters dienos“, pagal kurį Tarptautinė moters diena turėtų būti įtraukta į atmintinų dienų sąrašą.

Opoziciniai konservatoriai iš karto ėmėsi nutarimui prieštarauti. Pirmasis pasisakė Julius Beinortas, pareiškęs, kad ši šventė netinka lietuvių mentalitetui ir kad Lietuvai užtenka Motinos dienos.

„Ar naudinga Lietuvai šiandien įsivesti tokią šventę, kuri visiems asocijuojasi su tokiu, vadinčiau, kraštutiniu klasių kovos apologetikos reliktu? Aš manau, kad lietuviai niekados nebuvo antifeministai. Ir Lietuvos žmonių mentalitetas yra visiškai gerai išreikštas tradicinės moters, motinos, kaip gyvybės nešėjos, pagerbimu. Tą dieną lietuviai turi, ją turėjo tarpukaryje, ją gražiai išpuoselėjo“, – aiškino J.Beinortas.

Argumentus prieš Kovo 8-ąją dėstė ir kita konservatorė Nijolė Ambrazaitytė.

„Lietuvoje yra švenčiama Motinos diena, ir tai tradicinė lietuviška, krikščioniška šventė. O kovo 8-oji man tikrai asocijuojasi su tarybiniais laikais. Aš manau, kad tai savotiškas pasityčiojimas iš moters, lyg moteris tiktai būtų žmogaus draugas.

Aš manau, kad tai savotiškas pasityčiojimas iš moters, lyg moteris tiktai būtų žmogaus draugas.

Manau, kad mums to vulgarumo nereikia, reikia rimtos pagarbos moteriai ir motinai. Aš esu prieš šitą šventę. Aš, jeigu bus priimtas šitas siūlymas švęsti kovo 8ąją – moters dieną, norėčiau pasiūlyti, kad reikėtų švęsti ir vyrų dieną“, – teigė ji.

Mišriai Seimo narių grupei priklausęs Algirdas Endriukaitis pavadino kovo 8-ąją „kosmopolitine“ švente, kuri kelia grėsmę Lietuvos tautiniam savitumui.

„Šitokios, pasakyčiau, kosmopolitinės šventės įrašymas į mūsų lietuviškos valstybės švenčių sąrašą atrodo truputį keistokai ir nepriimtinai. Būtent šituo aspektu aš norėčiau ir vertinti šitą pasiūlymą. Juo labiau kad mes, eidami į Europą, deja, irgi galime iš ten daug ko blogo sau pasiimti ir prarandam savo tautinį savitumą, savo tautinį mentalitetą. Todėl dėl tautinės savigarbos, aš manyčiau, nereikėtų tokių tarptautinių, „bendrapasaulinių” švenčių įtraukti į tą lietuviškų švenčių sąrašą“, – kalbėjo A.Endriukaitis.

Dėl tautinės savigarbos, aš manyčiau, nereikėtų tokių tarptautinių, „bendrapasaulinių” švenčių įtraukti į tą lietuviškų švenčių sąrašą.

Kitas pasisakęs socialdemokratų partijos atstovas (tuomet socialdemokratai dar nebuvo susijungę su LDDP) Antanas Baskas atkreipė dėmesį, kad jam asmeniškai ši šventė netrukdo, nors didelei daliai lietuvių turi blogų asociacijų.

„Pirmenybę teikiu šventėms, kurios eina iš gamtos, kurios mums yra pasiūlytos gamtos. Aš moterį gerbiu kiekvieną dieną nepriklausomai, kokios būtų šventės, nepriklausomai nuo to, ar ji komunistė, ar priklausanti LDDP, ar kokia nors kitokia. Man ji yra moteris, duota gamtos ir todėl gerbtina”, – kalbėjo A.Baskas.

Tačiau LDDP atstovai palaikė iniciatyvą Tarptautinę moters dieną paskelbti atmintina diena.

„Nieko tragiško neatsitiks, jeigu mes švęsime tą dieną ir jeigu Seimo pirmininkas kiekvienai Seimo narei įteiks Kovo 8-osios proga gėlių puokštę. Net ta Seimo narė, kurią visą laiką sveikino girti vyrai, kitais metais tikrai bus už tai, kad tą dieną reikia švęsti“, – pareiškė Algimantas Salamakinas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Salamakinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Salamakinas

„Aš kategoriškai už. Jeigu šitaip bijosim visokių švenčių, tuo labiau tarptautinių... Galų gale ir Šv. Tėvas Popiežius Paulius pasveikina moteris Kovo 8-osios proga. Ponai dešinieji neteko nei savigarbos, nei nieko. Viskas buvo ir yra gerai. Ta šventė turi būti”, – pritarė Pranciškus Stanislovas Vitkevičius.

„Šitaip tokios šventės bijoti, kad kažkas kažkam atnešė raudoną rožę... Kas nori gerti, pasigeria ir per Velykas, ir per Kalėdas. Ir vaikščioja su raudonom gėlėm, ir gali būti dar su raudonu megztiniu”, – papildė partijos kolegas Zenonas Petras Adomaitis.

„Raudona spalva turi ne tik politinę prasmę. Jeigu nepatinka raudonos spalvos gėlės, mylimam žmogui galima pasakyti, kad kovo 8-osios proga dovanotų kitos spalvos gėles. (…) Manau, kad šventes reikia švęsti, todėl pasisakau už šį nutarimą“, – kalbėjo Juozas Bernatonis.

Tiesa, ne visi LDDP nariai buvo vieningi. Štai Antanas Bendinskas pabrėžė, kad jis pasisako prieš kovo 8-ąją kaip šventę.

„Aš prieš, kad kovo 8-oji būtų šventė. Aš prieš tai. Jokia čia šventė. Tai yra atmintina diena ir jokiu būdu ne šventė. Tai viena. Antra. Aš prieš, kad per šitą šventę būtų geriama ir girti dovanotų gėles ir tokiu būdu įžeidinėtų mūsų labai gerbiamas moteris”, – kalbėjo A.Bendinskas.

Po pasisakymų įvyko balsavimas. 33 Seimo nariams balsavus „už”, 3 Seimo nariams susilaikius ir 8 balsavus „prieš” nutarimas buvo priimtas. Tarptautinė moters diena tapo atmintina diena.

Konservatoriai atsisako Moters dienos minėjimo

1996 m. Seimo rinkimus laimėjo konservatoriai. Po kurio laiko Kovo 8-oji vėl pateko į politinės kovos lauką. 1997 m. Seime priimant Atmintinų dienų įstatymą, šiame įstatyme pateikiamame atmintinų dienų sąraše vietos Kovo 8-ajai nebeatsirado.

Svarstant įstatymą Seime vėl kilo karštos diskusijos.

„Vėl tenka aiškinti, kad Kovo 8-oji visiškai nėra tarybinė šventė, kad yra tarptautinė šventė, kad ji atsirado kaip Moterų kovos už lygybę diena ir kad ta diena buvo pasirinkta būtent Kovo 8-oji. Tai, kad yra Motinos diena, visiškai nepaneigia Kovo 8-osios. Juk puikiausiai žinome, kad motinystė, deja, ne kiekvienai moteriai lemta ir ne kiekviena išreiškia save būtent motinystėje“, – kalbėjo LDDP atstovė S.Burbienė.

Kritikos ji pažėrė ir Seimo kolegėms moterims, kurios pasisako prieš Tarptautinės moters dienos šventimą.

„Man labai gaila, kai išgirstu iš kolegių gana niekinantį pasakymą, kad aš ne kokia sufražistė, kad kovočiau už tokią šventę. Gal kolegos net nežino, kas tai yra sufražistė, gal jiems tai asocijuojasi su nelabai gražios profesijos atstovėmis ar dar su kuo nors panašiu.

Gal kolegos net nežino, kas tai yra sufražistė, gal jiems tai asocijuojasi su nelabai gražios profesijos atstovėmis ar dar su kuo nors panašiu.

Noriu pasakyti, kad be tų sufražisčių, kurios tėra moterys, kovojusios už tai, kad moterims suteiktų balsavimo teisę, nė vienos iš jūsų čia taip pat nebūtų“, – kalbėjo S.Burbienė.

Jos frakcijos kolegė Irena Šiaulienė, pasisakydama už Tarptautinės moterų dienos minėjimą, rėmėsi popiežiumi.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Šiaulienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Šiaulienė

„Man labai gaila, kad mūsų vyriškas Seimas. Kaip vienas klasikas išsitarė apie vyrus, tiesa, nesižavėdamas, o priekaištaudamas, kad vyras yra amžinas moters sūnus. Tas požiūris, kad moteris yra tik motina ir galima švęsti tik Motinos dieną, o kažkodėl Moters diena išbraukiama, tokia samprata, nežinau, net Jo Šventenybė Popiežius Jonas Paulius II kitaip mano, o jį galėtume laikyti pakankamai konservatyviu pagal savo pareigas“, – sakė I.Šiaulienė.

Šia tema pasisakė ir Vytautas Landsbergis. Konservatorių lyderio požiūris į Tarptautinę moters dieną buvo mažiau neigiamas negu daugelio jo partijos kolegų: jis ragino diskutuoti.

„Aš apskritai nebūčiau prieš Kovo 8-ąją kaip atmintiną dieną, kaip Tarptautinę moters dieną. Nors čia vyrai labai yra diskriminuojami. Mes susilaikėme nuo Tėvo dienos minėjimo ir jokios vyro dienos nėra. Bet moterys taip ilgai kentėjo, kad galbūt gali turėti ir dvi atmintinas dienas: viena – tikrai švenčiama Motinos diena, tokia švento turinio diena, o šita moterų teisių ar, kaip ją suprastume, Kovo 8-oji galėtų būti tarp atmintinų dienų“, – svarstė V.Landsbergis.

Po svarstymo atmintinų dienų sąrašas be Tarptautinės moters dienos buvo priimtas: 53 Seimo nariai balsavo už, 13 – prieš, 1 susilaikė. Tačiau LDDP atstovė S.Burbienė iškart pasiūlė pataisas, pagal kurias įstatymas būtų taisomas įtraukiant Tarptautinę moters dieną į atmintinų dienų sąrašą.

„Aš tik norėčiau pasakyti, kad tie, kurie balsuos prieš pataisą, žinotų, kad jie pirmiausia balsuoja prieš tarptautinę šventę, antra, kad ji atsirado kur kas anksčiau, negu įvyko visos revoliucijos, kad toms moterims, kurios šitą šventę siūlė ir įvairiais būdais šventė, reikia būti dėkingoms už tai, kad šiuo metu yra ne tik balsavimo teisė, bet ir galimybė būti išrinktai“, – pristatydama pataisą sakė S.Burbienė.

Atsakydamas krikščionių demokratų atstovas Arimantas Raškinis prabilo apie „sekso sulyginimo problemą“. Ką jis tiksliai turėjo omenyje, dabar pasakyti sunku, bet tikėtina, kad tiesiog anglišką žodį sex, kuris gali reikšti ir seksas, ir lytis, ne visai teisingai išvertė į lietuvių kalbą.

„Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų dirbdamas Europos Sąjungoje girdi ne vieną kartą, kad yra kalbama apie sekso sulyginimo problemą, bet aš manau, kad nebūtina šitą problemą spręsti tokiu būdu. Įveskime Motinos dieną, įveskime Tėvo dieną, ir bus išspręsta. Aš nepritariu tokiam būdui. Ačiū“, – pasakė A.Raškinis.

Į tokią A.Raškinio įžvalgą pašaipiai sureagavo socialdemokratas Algirdas Sysas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas

„Man labai gaila, kai tarptautinę šventę lygina su sekso įvairiomis šventėmis. (…)

Man labai gaila, kai tarptautinę šventę lygina su sekso įvairiomis šventėmis,

Tikrai mes dažnai vartojame žodžius, kad mes norime integruotis, kad mes einame į Europą, kad mes siekiame pasaulinių standartų, bet mes užmirštame tas tradicijas, kurios vyrauja tame pasaulyje, į kurį mes norime patekti. O būtent šita šventė yra pažymima įvairiose pasaulio šalyse, ir ne kaip raudona šventė, ne kaip Tarybų Sąjungos sugalvota šventė, o kaip diena, kai moterys siekia lygių teisių“, – kalbėjo A.Sysas.

„Seimo nariai šiek tiek buvo klaidinami, kad ta šventė labai plačiai minima Europoje. Iš tikrųjų tai daugiau buvusių NVS ir Azijos šalių minima diena. Neskaitant buvusių sovietinių respublikų, ji minima Laose, Kambodžoje, Mongolijoje, Makedonijoje. Kinijoje ji vadinama Tarptautine moterų darbo diena“, – A.Sysui atsakė konservatorius Jurgis Razma.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jurgis Razma
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jurgis Razma

Galiausiai įvyko balsavimas dėl pataisos. Dalyvavo 65 Seimo nariai, už pataisą, siūlančią įtraukti Tarptautinę moters dieną į atmintinų dienų sąrašą, balsavo 26, prieš – 32, susilaikė 7.

Nors ir nedidele persvara, pataisos nebuvo priimtos. Kovo 8-oji vėl tapo tik eiline metų diena.

Pasitarkime su žmonėmis ir žmonomis

2000 m. Seimo rinkimai pirmąkart atkūrusios Nepriklausomybę Lietuvos istorijoje neturėjo aiškaus nugalėtojo. Daugiausia balsų iškovojo Algirdo Brazausko socialdemokratinė koalicija, toliau sekė Liberalų sąjunga ir Naujoji sąjunga (socialliberalai).

2002 m. socialdemokratės Birutės Vėsaitės naujoji valdžia ėmėsi peržiūrėti Atmintinų sąrašą su tikslu į jį įtraukti būtent Kovo 8-ąją kaip Tarptautinę moterų solidarumo dieną – šiek tiek kitokiu pavadinimu negu anksčiau.

„Pritardami šiam siūlymui, patvirtintume, jog esame civilizuota Europos valstybė, ketinanti tapti Europos Sąjungos nare, šalis, kurioje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, vienareikšmiai remiamas moterų judėjimas už lygias teises. O kovo 8-oji yra istoriškai įteisinta kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena. Būtų nesusipratimas prieštarauti tokiam siūlymui vien dėl to, kad ši diena buvo minima ir totalitarinėje sistemoje“, – ragindamas pritarti B.Vėsaitės siūlymui kalbėjo liberaldemokratas Rolandas Pavilionis.

Tuomet konservatorius J.Razma frakcijos metu paprašė projekto svarstyme padaryti pertrauką. Jam kilo klausimas, ar Tarptautinės moterų solidarumo dienos minėjimas nepažeidžia vyrų teisių bei ar nereikėtų ir vyrų solidarumo dienos.

„Galėtume pasiteirauti vyrų ir moterų lygių galimybių kontrolierės, ar tuojau mums nereikėtų įvesti ir vyrų solidarumo dieną, ta pačią ar kitą. Jeigu dabar bus tik moterų solidarumo diena, ar nebus pažeistas Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas“, – svarstė J.Razma.

Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis tokiu J.Razmos siūlymu nesusižavėjo.

„Aš nematau rimtų motyvų. Nebent J.Razma neatskiria lyčių. Tai čia problema yra labai nesudėtinga. Šiuo atveju lygios galimybės reiškia, kad tie vyrai, kurie nori švęsti, arba ir taip jaučiasi, jie gali būti sveikinami. Nėra jokių problemų. Šiuo atveju tikrai galiu pasakyti, kad nėra rimtų motyvų, nedarykime problemų dėl to, dėl ko jų neturėtų būti“, – atsakė V.Andriukaitis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Irena Degutienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Irena Degutienė

Tuo metu konservatorė Irena Degutienė pritarė partijos kolegai.

„Jeigu yra žodis „moterų diena”, turi būti ir vyrų diena. Arba dėl lygių galimybių klausimo būtų moterų ir vyrų solidarumo diena. Tada būtų viskas aišku. Mes turime kalbėti ne apie šventę, kas švenčia ir šventės dalyviai yra, bet kaip vadinasi ta šventė ir kodėl ji yra. Todėl ir mūsų motyvas, kad mes pažeidžiame Lygių galimybių įstatymą“, – kalbėjo I.Degutienė ir siūlė atidėti sprendimą iki kol bus gautas atsakymas iš Žmogaus teisių kontrolierės.

J.Razmos pasiūlymas susilaukė ir pašaipų.

„Kadangi ponas Jurgis, matyt, nusprendė labai rimtai pasitarti, siūlyčiau tartis su žmonėmis, nes profesorius išvykęs, išeiti pasivaikščioti Neries pakrante ir paklausti žmonių, kokios jie yra nuomonės, o po pietų pertraukos referuoti“, – pareiškė socialdemokratas Algirdas Kunčinas.

„Ne tik su žmonėmis, bet ir su žmonomis“, – progą pašmaikštauti rado ir Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.

Diskusijos tęsiasi

Po pertraukos kitą dieną svarstymas tęsėsi. Dalis politikų toliau reiškė nepasitenkinimą Tarptautinės moters dienos įtraukimu į švenčių sąrašą.

„Moterys tikrai to nusipelnė, bet taip pat manau, kad ir vyrai to nusipelnė. (...) Šią redakciją reikėtų grąžinti tobulinti, įrašant porą žodžių, kad ta šventė yra ne tik moterų solidarumo, bet ir vyrų solidarumo diena. Manau, mes būtume labai modernūs, šiuolaikiški ir kartu išpažintume tradicines vertybes bei nediskriminuotume vienos lyties kitos lyties atžvilgiu“, – pareiškė Moderniųjų krikščionių demokratų frakcijos atstovas Artūras Vazbys.

„Man jau gėda dėl tų priešininkų, kurie vartoja įvairią demagogiją. Ką noriu pasakyti? Tai yra tarptautinė Jungtinių Tautų paskelbta diena. Būtent tokia, o ne vyrų ir moterų ar dar ką galima išsigalvoti. Jungtinės Tautos yra pakvietusios visas šalis nares minėti šią dieną. Dauguma pasaulio valstybių taip ir daro. Kodėl čia mes išsigalvojame kokius nors… nežinau, kaip pasakyti, kad dar kartą pažemintume moteris?“, – atsikirto socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė.

„Tai yra diena, kurią pasiūlė socialistai, o paskui socialdemokratai. Aš turiu motyvą pasiūlyti visoms nesocialistinėms partijoms, šiuo atveju kaip opozicijai, šios idėjos neparemti. Tai yra vienas motyvas. Antras motyvas yra asmeninis. Aš esu žmogus, kuris moteris myli kasdien, o ne vieną pavasario dieną.

Aš esu žmogus, kuris moteris myli kasdien, o ne vieną pavasario dieną.

Vienos dienos išskyrimas man sukelia didelį kompleksą. Aš siūlau moters dienomis skelbti visus metus – taip bus geriau ir moterims, ir vyrams“, – kontraargumentavo tuometinis konservatorius Egidijus Vareikis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Egidijus Vareikis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Egidijus Vareikis

„Aš nesigilinu į šios dienos istoriją – taip pat myliu moteris kiekvieną dieną. Manau, kad ta atmintina diena, be jokios abejonės, kertasi su Lygių galimybių įstatymu. Kadangi aš esu didelis moterų gerbėjas, vis dėlto siūlau, nors tai ir kertasi su Lygių galimybių įstatymu, paremti šį projektą”, – toliau pasisakė liberalas Jonas Jučas.

„Man daug metų tenka nuvykti į Vokietiją, į Bavariją, į krikščioniškas organizacijas. Aš turiu minty taip pat ir (…), bendrauti, kalbėti moterų organizacijose būtent šia proga, jų renginiuose. Nemanau, kad ten yra socializmas arba kad jie elgiasi kaip nors neeuropietiškai“, – už Tarptautinės moters dienos įtraukimą tarp atmintinų dienų pasisakė Kazimiera Danutė Prunskienė.

Diskusiją užbaigė socialdemokratas Bronius Bradauskas, pasiūlydamas pagal balsavimo rezultatus spręsti, kurie Seimo nariai „domisi vyrais“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Bradauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Bradauskas

„Gerbiamieji vyrai arba nešiojantys vyriškas kelnes! Tie, kurie domisi moterimis, turėtų balsuoti už, tie, kurie domisi ne moterimis, o, sakykime, vyrais, turėtų balsuoti prieš.

Tie, kurie domisi moterimis, turėtų balsuoti už, tie, kurie domisi ne moterimis, o, sakykime, vyrais, turėtų balsuoti prieš.

Aš kviečiu pasielgti pagal sąžinę. Galų gale sužinosime, kokia mūsų Seimo pakraipa. Ačiū“, – pareiškė B.Bradauskas.

Pasibaigus diskusijai, įvyko balsavimas. 54 Seimo nariams balsavus už, 11-ai balsavus prieš ir 7 susilaikius įstatymo pataisos dėl Tarptautinės moters dienos įtraukimo į atmintinų dienų sąrašą buvo priimtos.

Nuo 2002 m. Tarptautinė moters diena atmintinų dienų sąraše liko iki šiol – išbraukti jos niekas nebesiūlė. Tikėtina, kad jei vis dėlto kas nors kada nors pasiūlys, diskusijos Seime bus ne ką mažiau įdomios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

36:34
38:58
01:33

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"