Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 07 26, 20:22

Ar pilnatis išties keistai veikia žmogaus psichiką ir elgesį?

„Keistai visi elgiasi šiandien. Labai jaučiasi pilnatis“, – tokią ir panašias frazes girdime dažnai, kartais jas tariame patys. Tikėjimas, kad per pilnatį žmonės elgiasi kitaip negu visada, suaktyvėja psichikos problemos, kyla daugiau eismo įvykių, padaroma daugiau nusikaltimų ir taip toliau, yra giliai įsitvirtinęs daugelio sąmonėse. Tačiau kiek šiame tikėjime esama tiesos?
Pilnatis Tik prenumeratoriams
Pilnatis / 123rf.com nuotr.

Portalas 15min paaiškina, iš kur kilo tikėjimas, kad pilnatis veikia žmogaus psichiką, ir ką apie tai sako mokslas.

Kada atsirado tikėjimas Mėnulio galia psichikai?

Labai seniai. Visi gerai žinome žodį „lunatikas“, apibūdinantį per miegus vaikštantį ar šiaip keistai besielgiantį žmogų. Šis žodis turi gilią istoriją: Luna buvo senovės Romos Mėnulio deivė.

Dar senovės graikų filosofas Aristotelis ir romėnų istorikas Plinijus Vyresnysis svarstė, kad Mėnulis gali ne tik sukelti potvynius, bet ir veikti žmogaus smegenis. Jų logika buvo tokia: smegenys yra „drėgniausias“ žmogaus organas, todėl Mėnulis, jei gali paveikti vandenynus, gali paveikti ir smegenyse esančius skysčius.

Toks tikėjimas Europoje išsilaikė ir viduramžiais. Šiuo laikotarpiu daugelis manė, kad žmonės per pilnatį tampa vilkolakiais ar vampyrais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"