Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 04 10, 15:48

Kaip atrodo Jungtinės Karalystės sosto paveldėjimo eilė?

Karalienė Elizabeth II yra ilgiausiai per visą Jungtinės Karalystės istoriją šalį valdžiusi valdovė – ji soste yra jau beveik 70 metų. Ji gimė 1926 m., o valstybės sostą paveldėjo 1952 m., mirus jos tėvui George'ui VI-ajam. Kaip Jungtinės Karalystės sosto paveldėjimo eilė atrodo dabar?
Britų karališkoji šeima Ar žinai?
Britų karališkoji šeima / „Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Karalystės paveldėjimas remiasi pirmagimystės teise. Tai reiškia, kad pirmasis eilėje paveldėti sostą yra monarcho pirmagimis, tada – pirmagimio pirmagimis, tada – pirmagimio pirmagimio pirmagimis.

Istoriškai pirmenybė sosto paveldėjimo eilėje priklausė vyriškos lyties palikuonims. Jei monarcho šeimoje gimdavo bent vienas sūnus, jis ir jo palikuonys paveldėjimo į sostą eilėje aplenkdavo savo seseris bei jų palikuonis, nesvarbu koks seserų amžius.

Dukra paveldėti sostą galėjo tik tada, jei monarchui negimdavo nė vienas sūnus. Taip nutiko ir Elizabeth II atveju – ji brolių neturėjo, tik jaunesnę seserį, todėl tapo karaliene.

Bet 2013 m. ši tvarka buvo pakeista ir dabar sostą paveldi vyriausias pirmagimis, nepriklausomai nuo lyties. Tačiau anksčiau negu 2013 m. gimusiems asmenims šis pakeitimas negalioja.

Kaip tai atrodo realiame gyvenime?

Jungtinės Karalystės sosto paveldėjimo eilė

1. Velso princas Charlesas

Velso princas Charlesas, vyriausias karalienės vaikas, yra pirmasis paveldėjimo į sostą eilėje. Jam šiuo metu yra 72 metai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Velso princas Charlesas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Velso princas Charlesas

1981 m. jis vedė ledi Dianą Spencer, kuri tapo Velso princese. Pora susilaukė dviejų vaikų – Williamo ir Harry. Vėliau jie išsiskyrė, 1997 m. Diana žuvo automobilio avarijoje Paryžiuje.

2005 m. balandį princas Charlesas vedė Camillą Parker Bowles. Jo žmona turi Kornvalio kunigaikštienės titulą. Vis dėlto Charlesui tapus karaliumi, Camillai greičiausiai karalienės titulas suteiktas nebus.

Kadangi Charlesas yra pirmagimis, jo palikuonys paveldėjimo į sostą eilėje turi pirmenybę prieš princo Charleso brolius ar seserį.

2. Kembridžo kunigaikštis, princas Williamas

Princas Williamas yra pirmagimis princo Charleso ir princesės Dianos sūnus. Jis yra antrasis paveldėjimo į sostą eilėje. Jam šiuo metu yra 38 metai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Williamas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Williamas

Kai jo motina mirė, princui Williamui buvo 15 metų. Jis studijavo St. Andrewso universitete, kur susipažino su būsimąja žmona Kate Middleton. Jie susituokė 2011 m. Pirmojo vaiko George'o jie susilaukė 2013 m., antrojo vaiko Charlotte'ės jie susilaukė 2015 m., o trečiojo vaiko Louise'o – 2018 m.

Jei princas Williamas taps karaliumi, jo žmona Kate taps karaliene.

3. Kembridžo princas George'as

Trečiasis eilėje į Jungtinės Karalystės sostą po savo tėvo ir senelio yra Kembridžo princas George'as, pirmagimis princo Williamo vaikas. Jam šiuo metu yra 7 metai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas George'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas George'as

4. Kembridžo princesė Charlotte

Ketvirtoji eilėje yra Kembridžo princesė Charlotte, antras princo Williamo vaikas. Jai 2021 m. gegužės 2 d. sueis 6 metai.

„Scanpix“ nuotr./Princesė Charlotte su mama
„Scanpix“ nuotr./Princesė Charlotte su mama

Pagal britų pirmagimystės teisę, jei Charlotte brolis princas George'as susilauks palikuonių, jie sosto paveldėjimo eilėje bus aukščiau negu ji.

5. Kembridžo princas Louisas

Penktasis eilėje yra Kembridžo princas Louisas, trečiasis princo Williamo vaikas. Jam 2021 m. balandžio 23 d. sueis treji metai.

„Scanpix“/AP nuotr./Princas Louisas
„Scanpix“/AP nuotr./Princas Louisas

Jei vyresnis Louiso brolis George'as ir/arba vyresnioji jo sesuo Charlotte susilauks palikuonių, jie sosto paveldėjimo eilėje bus aukščiau negu jis.

6. Sasekso kunigaikštis, princas Harry

Šeštasis eilėje yra Kembridžo kunigaikštis, princas Harry. Jam šiuo metu yra 36 metai. Princas Harry 2018 m. vedė amerikietę aktorę Meghan Markle.

Vida Press nuotr./Princas Harry
Vida Press nuotr./Princas Harry

2020 m. pora pranešė atsisakantys karališkosios šeimos aukšto rango narių statuso. Tačiau, pagal britų monarchijos paveldimumo taisykles, nepaisant to princas Harry lieka sosto paveldėtojų eilėje.

Jei kuris nors iš vyresniojo Harry brolio princo Williamo vaikų susilauks palikuonių, jie sosto paveldėjimo eilėje pakils aukščiau negu Harry.

7. Archie Harrisonas Mountbattenas-Windsoras

Harry ir Meghan Markle pirmagimis Archie gimė 2019 m., jam 2021 m. gegužės 6 d. sueis dveji metai. Tėvai pasirinko jam nesuteikti jokio kilmingo titulo, kas, tikėtina, rodo, kad Harry ir Meghan nenori, jog jų sūnus formaliai būtų laikomas karališkosios šeimos nariu.

Vida Press nuotr./Meghan Markle su sūnumi Archie
Vida Press nuotr./Meghan Markle su sūnumi Archie

Tačiau sosto paveldėjimo eilėje Archie vis tiek yra. Be to, kai princas Charlesas taps karaliumi, Archie, kaip monarcho sūnaus sūnus, automatiškai gaus princo titulą.

Tiesa, kaip ir jo tėvo atveju, jei kas nors iš iš princo Williamo vaikų susilauks palikuonių, jie sosto paveldėjimo eilėje pakils aukščiau negu Archie.

Interviu su Oprah Winfrey metu Harry ir Meghan atskleidė, kad laukiasi antrojo vaiko, dukros. Kai gims, ji taps aštuntąja eilėje į sostą.

8. Jorko kunigaikštis, princas Andrew

Kadangi daugiau palikuonių princas Charlesas šiuo metu neturi, dabar aštuntasis paveldėjimo eilėje šiuo metu yra jo jaunesnysis brolis Jorko kunigaikštis princas Andrew – trečiasis karalienės Elisabeth ir princo Philipo vaikas bei antrasis sūnus.

„Scanpix“ nuotr./Princas Andrew
„Scanpix“ nuotr./Princas Andrew

Princui Andrew šiuo metu yra 61 metai. Nors jis turi vyresnę seserį princesę Anne, kaip jau minėjome, iki 2013 m. galiojo taisyklė, kad vyriškos lyties palikuonys turi pirmenybę paveldėjimo į sostą eilėje.

1986 m. princas Andrew vedė Sarah Ferguson, kuri tapo Jorko kunigaikštiene. Jie susilaukė dviejų dukrų – Beatrice (1988 m.) ir Eugenie (1990 m.). 1992 m. pranešta apie poros skyrybas.

2019 m. princas Andrew pasitraukė nuo visų karališkųjų pareigų. Taip įvyko kilus įtarimams dėl jo artimų santykių su amerikiečių finansininku Jeffrey Epsteinu, kuris buvo apkaltintas prekyba nepilnamečiais lytinio išnaudojimo tikslais bei buvo rastas negyvas kalėjimo kameroje.

Princas Andrew ne kartą neigė pats turėjęs lytinių santykių su nepilnametėmis ar ką nors žinojęs apie J.Epsteino veiklą, bet daug jo remtų organizacijų ir kompanijų nutraukė su juo ryšius.

9. Jorko princesė Beatrice

Devintoji eilėje į sostą yra princo Andrew pirmagimė Jorko princesė Beatrice. Jai šiuo metu yra 32 metai. 2020 m. ji susituokė su nekilnojamojo turto magnatu Edoardo Mapelli Mozzi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princesės Beatrice ir Edoardo Mapelli Mozzi vestuvės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princesės Beatrice ir Edoardo Mapelli Mozzi vestuvės

10. Jorko princesė Eugenie

Dešimtoji eilėje į sostą yra antroji princo Andrew dukra Jorko princesė Eugenie. Jai šiuo metu yra 31 metai. 2018 m. ji vedė ilgametį draugą Jacką Brooksbanką. 2021 m. pora susilaukė sūnaus Augusto.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Princesė Eugenie
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Princesė Eugenie

11. Augustas Philipas Hawke Brooksbankas

Būtent princesės Eugenie pirmagimis sūnus Augustas Philipas Hawke Brooksbankas yra vienuoliktasis eilėje į sostą. Jis yra jauniausias pirmojo 15-uko narys – jis gimė 2021 m. vasario 9 d.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princesė Eugenie su vyru Jacku ir sūnumi Augustu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princesė Eugenie su vyru Jacku ir sūnumi Augustu

12. Vesekso grafas, princas Edwardas

Vesekso grafas, princas Edwardas yra jauniausias karalienės Elisabeth vaikas. Jis šiuo metu yra dvyliktasis eilėje į sostą, jam yra 57 metai. 1999 m. Edwardas vedė Sophie Rhys-Jones, pora susilaukė dviejų vaikų – Louise, kuri gimė 2003 m., ir Jameso, kuris gimė 2007 m.

„Scanpix“ nuotr./Princas Edwardas švenčia 50-ąjį gimtadienį
„Scanpix“ nuotr./Princas Edwardas švenčia 50-ąjį gimtadienį

13. Severno vikontas Jamesas

Būtent 2007 m. gimęs Jamesas, turintis Severno vikonto titulą, yra tryliktasis eilėje į sostą. Jam šiuo metu yra 13 metų. Kadangi gimė iki 2013 m., jis sosto paveldėjimo eilėje lenkia savo vyresnę seserį.

„Scanpix“/Xposurephotos.com nuotr./Princas Edwardas su sūnumi vikontu Jamesu
„Scanpix“/Xposurephotos.com nuotr./Princas Edwardas su sūnumi vikontu Jamesu

14. Ledi Louise

Vyriausioji princo Edwardo ir Sophie Rhys-Jones dukra ledi Louise yra keturioliktoji eilėje į sostą. Jai šiuo metu yra 17 metų.

„Scanpix“/AP nuotr./Princas Edwardas su dukra ledi Louise Windsor
„Scanpix“/AP nuotr./Princas Edwardas su dukra ledi Louise Windsor

15. Karališkoji princesė Anne

Karališkoji princesė Anne yra antrasis karalienės Elizabeth vaikas ir vienintelė dukra. Tik gimusi ji buvo trečioji sosto paveldėjimo eilėje, tačiau dabar yra vos penkioliktoji. Jai šiuo metu yra 70 metų.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Princesė Anne
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Princesė Anne

Princesė Anne yra vedusi dukart. Jos pirmasis vyras, kapitonas Markas Phillipsas yra jos dviejų vaikų Peterio ir Zaros tėvas. Jos antrasis vyras yra viceadmirolas Timothy Laurence'as.

Parengta pagal BBC ir abc.net.au.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"