Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 20d. 13:38

Kiek žmogaus sukurtų dalykų galima plika akimi matyti iš Mėnulio? Atsakymas gali nustebinti

Didžioji kinų siena Ar žinai?
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Didžioji kinų siena

Atsakymas į šį klausimą yra trumpas ir paprastas – nė vieno. Jeigu prieš atsidarydami tekstą tikėjotės, kad atsakymas į šį klausimą bus „Vieną – Didžiąją kinų sieną“, jūs klydote.

Iš Mėnulio Didžioji kinų siena tikrai nesimato. Kaip ir kiti žmogaus sukurti objektai. Nuo Mėnulio iki Žemės yra 400 tūkst. kilometrų – iš tokio atstumai netgi atskirus žemynus jau įžiūrėti sunku.

Net jeigu suformuluotume klausimą kitaip – „Kiek žmogaus sukurtų dalykų galima matyti iš kosmoso?“, Didžioji kinų siena nebus vienintelis teisingas atsakymas.

Kosmosas yra ne taip jau ir toli. Kosmosas, pagal tarptautinėje teisėje bei astronomų įprastai naudojamą apibrėžimą, prasideda 100 km nuo žemės paviršiaus. Maždaug ten, kur baigiasi atmosfera.

Iš tokio aukščio, esant tinkamoms oro sąlygoms, matyti galima ne tik Didžiąją kinų sieną, bet ir labai daug kitų žmogaus sukurtų dalykų – miestus, geležinkelius, tiltus, užtvankas, javų laukus ir netgi kai kuriuos pastatus.

Pakilus aukščiau – į beveik 300 km aukštį, daug žmogaus sukurtų dalykų vis dar matosi gana neblogai. Netgi tokie, atrodytų, nedideli objektai kaip oro uostų pakilimo takai. Tačiau Didžioji kinų siena, pasak iš tokio aukščio Žemę stebėjusių astronautų, jau matosi tik vos vos.

Dėl paprastos priežasties – didžiosios sienos dalies spalva yra labai panaši į ją supančios teritorijos reljefo spalvą. Todėl ji neišsiskiria iš aplinkos.

Tokio taško, iš kurio matytųsi tik Didžioji kinų siena, o kiti žmogaus sukurti objektai nesimatytų, taip pat nėra.

„Vienintelis dalykas, kurį tu gali matyti iš Mėnulio, yra gražus rutulys. Didžioji jo dalis balta – tai debesys. Dalis mėlyna – tai vandenynai. Matosi geltonos spalvos ruožai – dykumos. Šen bei ten galima matyti žalios spalvos – tai augmenija. Jokio žmogaus sukurto objekto tikrai nesimato. Tiesą sakant, užtenka nutolti nuo Žemės kelis tūkstančius mylių, ir jokio žmogaus sukurto objekto jau nesimatys“, – yra sakęs „Apollo 12“ misijos astronautas Allanas Beanas, kuris lankėsi Mėnulyje.

NASA nuotr. /Žemė, nufotografuota iš maždaug 30 tūkstančių kilometrų aukščio
NASA nuotr. /Žemė, nufotografuota iš maždaug 30 tūkstančių kilometrų aukščio

Iš kur atsirado mitas, kad Didžioji kinų siena matosi iš Mėnulio? Įvairiose knygose apie Kiniją ir Tolimuosius Rytus šį faktą minint galima rasti nuo XX a. pradžios. Kitaip tariant, nuo tada, kai kelionės į Mėnulį dar buvo tolima ateitis.

Turbūt knygų autoriai taip stengėsi niekada Didžiosios kinų sienos nemačiusiems žmonėms perteikti jos didybę ir parodyti, kaip žmogus triumfuoja prieš gamtą. Bet faktiškai toks teiginys tiesiog nėra teisingas.

Patiko straipsnis? Dar daugiau įdomybių rasite 15min rubrikoje „Ar žinai?“.

Parengta pagal knygą „The QI Book Of General Ignorance“ ir Snopes.com.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"