Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 27d. 13:47

Kur yra sausiausia vieta pasaulyje? Atsakymas gali jus nustebinti

Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje Ar žinai?
Vida Press nuotr. / Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje

Ar žinote, kur yra sausiausia vieta pasaulyje – vieta, kurioje paskutinį kartą lijo seniau negu bet kur kitur? Atsakymas tikriausiai nustebins – ji yra ne Sacharoje ar kokioje nors kitoje smėlio ir akmenų kupinoje, karštoje dykumoje.

Sausiausia pasaulio vieta yra Antarktidoje. Dalis šio žemyno lietaus nematė jau du milijonus metų.

Moksliškai dykuma yra apibrėžiama kaip vieta, kurioje per metus iškrenta mažiau negu 254 mm lietaus. Sacharoje per metus iškrenta apie 25 mm lietaus. Palyginimui, Lietuvoje per metus, priklausomai nuo regiono, iškrenta maždaug 600–900 mm kritulių.

Antarktidoje per metus iškrentančio lietaus daugiametis vidurkis yra maždaug toks pats, bet Antarktidoje esama vietų – vadinamųjų sausųjų slėnių – kur nelyja niekada.

Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje
Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje

Tokie slėniai sudaro maždaug 2 proc. Antarktidos teritorijos. Daugelyje šių slėnių nėra jokios natūraliai atsiradusios gyvybės, išskyrus bakterijas uolų viduje.

Išskirtines gamtines sąlygas šiuose slėniuose sukuria čia pučiantys itin smarkūs vėjai. Vėjas čia gali pasiekti 320 km/val. greitį. Tokio greičio vėjas išgarina visą ore esantį lietaus vandenį.

Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje
Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje

Retkarčiais čia šiek tiek pasninga, bet netgi ir tuomet sausas vėjas išgarina sniegą per kelias valandas.

Įdomu tai, kad šios sausiausios Antarktidos vietos yra vadinamos oazėmis. Gamtinės sąlygos jose dėl sausumo ir stipraus vėjo yra tiek panašios į sąlygas Marse, kad NASA čia atliko savo marsaeigių bandymus.

Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje
Vida Press nuotr./Sausiausia pasaulio vieta Antarktidoje

Antra pagal sausumą pasaulio vieta yra Atakamos dykuma Čilėje. Joje esama vietų, kur lietaus nebuvo jau 400 metų. Palyginus su Antarktida – tai niekis, bet palyginus su žmogaus gyvenimo trukme – jau reikšmingas skaičius.

Vidutinis Atakamos dykumoje per metaus iškrentančio lietaus kiekis yra 0,1 mm. Tai reiškia, kad būtent Atakamos dykuma yra sausiausia dykuma pasaulyje, 250 kartų sausesnė negu Sachara.

Paradoksalu, bet Antarktidą galima laikyti ir vandeningiausiu pasaulio žemynu. Šiame žemyne galima rasti apie 70 proc. pasaulio gėlo vandens išteklių – tiesa, visas šis vanduo yra sušalęs į ledą.

Parengta pagal knygą „The QI Book Of General Ignorance“.

_____________________________________________________________________

Patiko straipsnis? Dar daugiau įdomybių rasite 15min rubrikoje „Ar žinai?“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"