Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 31d. 14:48

Kuri valstybė pasaulyje Naujuosius metus sutinka pirma, o kuri – paskutinė?

Naujieji metai Singapūre Ar žinai?
„Scanpix“/AP nuotr. / Naujieji metai Singapūre

Naujųjų metų sutikimas beveik visose pasaulio šalyse yra didelė šventė. Tačiau kuri pasaulio valstybė Naujuosius metus sutinka pirmoji? O kuri – pati paskutinė? Ir ar įmanoma Naujuosius metus sutikti dukart? Pasirodo, kad tikrai taip.

Per Ramųjį vandenyną eina Tarptautinė datos keitimosi linija. Į abi puses nuo šios linijos esančias teritorijas skiria viena para.

Tad į vakarus nuo jos esančios teritorijos Naujuosius metus sutinka pirmos, o į rytus – paskutinės. Ši linija geografiškai turėtų eiti 180-uoju dienovidiniu, priešingu nuliniam, arba Grinvičo, dienovidiniui. Tačiau dėl valstybių sienų ji nėra visiškai tiesi.

Worldatlas.com iliustracija/Tarptautinė datos keitimosi linija
Worldatlas.com iliustracija/Tarptautinė datos keitimosi linija

Kuri šalis Naujuosius metus sutinka pirmoji?

Patys pirmieji Naujuosius metus švenčia Samoa gyventojai ir Linijinių salų gyventojai. Girdėjote apie tokius kraštus?

Vida Press nuotr./Samoa
Vida Press nuotr./Samoa

Samoa – tai nedidelė salų valstybė Ramiajame vandenyne. Ją sudaro šešios salos. Šioje valstybėje gyvena apie 200 tūkst. gyventojų.

Linijinės salos – tai salynas Ramiajame vandenyne, kurį sudaro 11 salų. Aštuonios jų priklauso Kiribačiui (salų valstybei Ramiajame vandenyne), o trys – JAV.

Trys iš Linijinių salų – Teraina, Tabueranas ir Kiritimati – yra apgyvendintos nuolatinių gyventojų. Visos šios salos priklauso Kiribačiui, jose drauge gyvena apie 9 tūkst. gyventojų.

Ir Samoa, ir Linijinės salos per Naujuosius metus būna UTC+14 laiko juostoje. Linijinės salos šioje laiko juostoje praleidžia visus metus, o Samoa šioje laiko juostoje gyvena tik vasaros laiku. Tačiau Pietų pusrutulyje, kuriame yra Samoa, Naujieji metai būna būtent vasarą.

Tai reiškia, kad Samoa ir Linijinių salų gyventojai gyventojai Naujuosius metus sutinka tuomet, kai Grinvičo laiku dar yra tik 10 valanda ryto gruodžio 31-ąją.

O Lietuvoje šių salų gyventojams sutinkant Naujuosius metus yra 12 valanda dienos gruodžio 31-ąją (Lietuva priklauso UTC+2 laiko juostai). Dabar, kai skaitote šias eilutes, ten jau kurį laiką yra 2020-ieji.

Kuri vieta 2020-uosius sutiks paskutinė?

Kuo toliau į vakarus nuo datos keitimosi linijos yra valstybė, tuo vėliau ji sutiks 2020-uosius. Vėliausiai Naujuosius metus sutiks teritorijos netoli datos keitimosi linijos, bet jau iš kitos pusės.

Vietos pasaulyje, kur Naujieji metai ateis vėliausiai, yra mažos Beikerio ir Houlando salos, priklausančios JAV.

Šiose salose, esančiose UTC-12 laiko juostoje, Naujieji metai ateina tuomet, kuomet Grinvičo laiku jau yra 12 valandų dienos sausio 1-ąją. O Lietuvoje – 14 valandų dienos sausio 1-ąją.

Tad net jei šias eilutes skaitote jau atsikėlę ryte po Naujųjų metų šventimo – žinokite, kad nedidelėje dalyje pasaulio vis dar yra 2019-ieji. Na, nebent miegojote ypač ilgai.

Tiesa, čia verta atkreipti dėmesį į vieną svarbų dalyką – minėtose salose negyvena nė vienas nuolatinis gyventojas.

Jos labai mažos, jų dydis siekia vos po kelis kvadratinius kilometrus, ir žmonės čia užsuka vos kartą per keletą metų.

Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 3.0/Beikerio sala
Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 3.0/Beikerio sala

Vietos su nuolatiniais gyventojais, kurios Naujuosius metus švęs vėliausiai, yra Amerikos Samoa ir Niujė.

Amerikos Samoa – tai JAV priklausantis salynas, kuriame gyvena apie 55 tūkst. gyventojų. Niujė – Naujajai Zelandijai priklausanti sala, kurioje gyvena apie 1,6 tūkst. gyventojų.

123rf.com nuotr./Niujė
123rf.com nuotr./Niujė

Šios vietos Naujuosius metus sutinka tuomet, kuomet Grinvičo laiku yra 11 valanda sausio 1-ąją. O Lietuvoje tuo metu yra 13 valanda dienos.

Koks yra didžiausias galimas skirtumas tarp Naujųjų metų sutikimo laiko skirtingose pasaulio vietose?

26 valandos. Beikerio ir Houlando salos Naujuosius metus sutinka 26 valandomis vėliau negu Linijinės salos ir Samoa.

Kai Beikerio ir Houlando salose pagaliau ateina Naujieji metai, Linijinėse salose ir Samoa jau yra sausio 2-oji, 2 valanda nakties.

O jei lyginsime tik nuolat gyvenamas teritorijas, Amerikos Samoa ir Niujė Naujuosius metus sutinka 25 valandomis vėliau negu Linijinės salos ir Samoa.

Wonder Why/flickr.com nuotr. /// CC BY-SA 2.0/Laiko juostos ties datos keitimosi linija
Wonder Why/flickr.com nuotr. /// CC BY-SA 2.0/Laiko juostos ties datos keitimosi linija

Kodėl skirtumas toks didelis? Tai lemia ne geografinės, o politinės ir ekonominės priežastys.

Geografiškai tiek Linijinės salos, tiek Samoa yra į rytus nuo datos keitimosi linijos ir turėtų Naujuosius metus švęsti panašiu laiku kaip Amerikos Samoa. Samoa ir Amerikos Samoa skiria vos 164 km.

123RF.com nuotr./Amerikos Samoa
123RF.com nuotr./Amerikos Samoa

Tačiau Samoa – nepriklausoma valstybė, kurios pagrindiniai prekybos partneriai yra Australija, Naujoji Zelandija ir Rytų Azijos šalys. Todėl ši valstybė apsisprendė gyventi ta pačia diena, kaip ir minėtos šalys.

Taip ji gyvena nuo 2011 m. – iki tol Samoa ir Amerikos Samoa buvo toje pačioje laiko juostoje, bet 2011 m. Samoa perėjo į kitą dieną. Po gruodžio 29 d. šioje valstybėje tąmet iškart sekė gruodžio 31 d.

Na, o keistą Linijinių salų laiką lemia tai, kad šios salos nori gyventi ta pačia diena kaip ir likusi Kiribačio dalis, esanti į vakarus nuo datos keitimosi linijos. Jei Linijinėse salose laikas būtų toks, koks priklauso geografiškai, susidarytų keista situacija – skirtingos Kiribačiui priklausančios salos atsidurtų skirtingose dienose ir jas skirtų net 24 valandos.

Kadangi laiko juostas nusistato pačios valstybės, Kiribačio valdžia yra nutarusi, kad visos Kiribačiui priklausančios teritorijos turi gyventi ta pačia diena.

Tai ar galima Naujuosius metus atšvęsti dukart?

Tikrai galima. Skrydis iš Samoa į Amerikos Samoa trunka vos 35 minutes ir kainuoja apie 80 dolerių.

Skrydžiai vyksta kasdien. Taigi galima Naujuosius metus paminėti Samoa, o tada išskristi į Amerikos Samoa ir Naujuosius metus atšvęsti dar kartą.

Tiesa, kelionė į Samoa tikrai kainuos nepigiai ir susiplanuoti ją užtruks. Tačiau ko nepadarysi dėl dviejų vakarėlių vietoje vieno?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"