Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 10d. 11:14

Ar žinote, kaip gimė garsusis paveikslas „Amerikietiška gotika“?

Granto Woodo paveikslas „Amerikietiška gotika“
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr. / Granto Woodo paveikslas „Amerikietiška gotika“

„Amerikietiška gotika“ („American Gothic“) – garsiausias amerikiečių dailininko Granto Woodo paveikslas, nutapytas 1930 metais. Tiesą sakant, tai yra vienas garsiausių 20 amžiaus pradžios paveikslų pasaulyje. Meno mėgėjus pakerėjo neįprastai realistiškas žmonių veidų perteikimas ir nuotaika, kurią galima įžvelgti ne tik veido išraiškose, bet ir paveikslo spalvose. Bet ar yra šis tas, ko apie šį paveikslą nežinojote?

„Amerikietiška gotika“ buvo nutapyta prieš pat Didžiąją depresiją ir išpopuliarinta to sunkaus laiko. Paveiksle Woodas norėjo pavaizduoti nuošalių JAV vietovių gyventojų ryžtą ir ramybę. To Woodas ir ieškojo, kai su jaunesniu dailininku Johnu Sharpu važinėjo po Eldoną Ajovos valstijoje.

Kai Woodas pastebėjo šį namą, jis iš karto pagalvojo, kad jis puikiai tiktų paveikslui. Jam labai patiko gotikinį stilių primenantis langas.

Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Namas, pagal kurį buvo nutapyta „Amerikietiška gotika“
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Namas, pagal kurį buvo nutapyta „Amerikietiška gotika“

Menininkui jis pasirodė labai puošnus – per daug puošnus tokiam paprastam pastatui. Woodas greitai nupiešė namo eskizą, o vėliau ėmėsi paveikslo.

Jis norėjo prie šio namo pavaizduoti porą žmonių, kurie atrodytų tarsi to namo gyventojai. Woodas norėjo, kad tai būtų vyras ir moteris, bet kas? Pirminis planas nutapyti savo mamą Woodui pasirodė netinkamas – pagyvenusi moteris negalėtų taip ilgai pozuoti.

Taigi, moteriško modelio vaidmenį atliko Woodo sesuo, o vyrišką – šeimos dantistas Dr. Byronas McKeeby.

Čikagos meno instituto nuotr. /„Amerikietiškos gotikos“ modeliai prie paveikslo
Čikagos meno instituto nuotr. /„Amerikietiškos gotikos“ modeliai prie paveikslo

Daugelis žmonių spėliojo, kad paveiksle vaizduojamas vyras su žmona. Kai kuriuos žmones net supykdė tai, kad tokia jauna moteris būtų ištekėjusi už tokio seno vyro. Tačiau Woodas niekada taip nesakė. Dar tapydamas paveikslą jis kartojo, kad tai – vyras ir jo dukra.

Woodas su šiuo paveikslu dalyvavo meno konkurse Čikagoje. Teisėjai nusprendė, kad jis atrodo komiškai netinkamas, tačiau vėliau vis tiek skyrė trečiosios vietos prizą.

Paveikslas nepatiko ir Ajovos gyventojams, kurie manė, kad tai – jų karikatūra. Pats Woodas teigė, kad nenorėjo parodyti žmonių kažkaip juokingai ar netinkamai. Jam pačiam paveikslas atrodė kaip komplimentas Ajovos žmonėms ir grožiui.

Tas gotiško stiliaus langas, suteikęs vardą „Amerikietiškai gotikai“, ir visas namas tebeegzistuoja.

Dabar šis 1881–1882 metais statytas namas yra saugomas, jį dažnai lanko turistai, kurie yra linkę prie jo nusifotografuoti su šake rankoje. Jį surasti nesunku dėl labai aiškaus adreso – 300 American Gothic, Eldonas, Ajova.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"