Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 19d. 23:00

„Aukščiausioji tiesa“: kaip sekta, žadėjusi pasaulio pabaigą, prieš 25 metus įvykdė kraupų teroro išpuolį Tokijuje

Tokijo metro stoties išorė po išpuolių Ar žinai?
„Scanpix“/AP nuotr. / Tokijo metro stoties išorė po išpuolių

1995 m. kovo 20 d. įprastai taikią Japoniją sukrėtė didžiausias teroristinis išpuolis šiuolaikinėje šalies istorijoje. Šią dieną religiniam judėjimui „Aum Shinrikyo“ priklausantys teroristai miesto metro sistemoje panaudojo zariną – bespalves, bekvapes ir labai nuodingas nervus pažeidžiančias dujas. Žuvo 13 žmonių, o sužaloti buvo daugiau negu 5 tūkstančiai.

Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ pasakoja apie šį kraupų išpuolį, įvykusį prieš 25 metus, ir „Aum Shinrikyo“ sektą, įvykdžiusią šį išpuolį.

Būk nužudytas ir pateksi į dangų

„Aum Shinrikyo“, išvertus iš japonų kalbos, reiškia „aukščiausioji tiesa“. Ši sekta susikūrė 1984 m. Sektą įkūrė vaistininkas Chizuo Matsumoto, pasikeitęs vardą į Shoko Asahara.

Jis gimė 1955 m. skurdžioje šeimoje, nuo pat vaikystės buvo beveik visiškai aklas. Jis studijavo akupunktūrą ir tradicinę kinų mediciną – įprasti aklųjų karjeros pasirinkimai tuometinėje Japonijoje. O vėliau tapo vaistininku, tačiau buvo baustas už tai, kad prekiavo nelegaliais vaistais.

Judėjimo narių pažiūros buvo indiško ir tibetietiško budizmų, krikščionybės ir hinduizmo mišinys. Tačiau religijas jie interpretavo labai savitai. Sektos nariai tikėjo, kad tarp JAV ir Japonijos neišvengiamai kils pasaulinis karas, kurį seks Armagedonas.

Taip pat jie tikėjo, kad visi pasaulio gyventojai, nepriklausantys sektai, yra pasmerkti amžinybei pragare, bet sektos nariai išgyvens pasaulio pabaigą ir po to sukurs Dangaus karalystę.

Ir dar sektos nariai tikėjo, kad nepriklausantys sektai pasaulio gyventojai pragaro gali išvengti tik vieninteliu būdu – jei bus nužudyti sektos narių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aum Shinrikyo narys medituoja prieš S.Asuhara paveikslą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aum Shinrikyo narys medituoja prieš S.Asuhara paveikslą

Vis dėlto ilgą laiką Japonijos vyriausybė į nedidelę, vos keliasdešimt narių turėjusią sektą žiūrėjo pro pirštus. 1989 m. Tokijo miesto valdžia sektai „Aum Shinrikyo“ suteikė religinės korporacijos statusą. Tai suteikė judėjimui tam tikras privilegijas, tokias kaip mokesčių lengvatos ir galimybė išvengti vyriausybės kontrolės.

Tai sektai sudarė galimybę augti. Vos per trejus metus sektos narių skaičius išaugo nuo maždaug 20-ies iki maždaug 20 tūkstančių. Sektos pasekėjų atsirado visoje Japonijoje.

Augo sekta ne tik narių skaičiumi, bet ir finansiškai. Kadangi visi nauji sektos nariai turėjo savo asmeninį turtą perduoti sektai, ji sukaupė per 1 mlrd. JAV dolerių turtą.

O S.Asahara išliko vienvaldis sektos lyderis. Stambus 40-metis su ilga barzda ir ilgais plaukais visada dėvėjo ryškius drabužius ir dažnai medituodavo sėdėdamas ant satino pagalvių. Jis leido knygas, kuriose teigė, kad yra antroji Jėzaus Kristaus reinkarnacija ir kad gali keliauti laiku.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Shoko Asahara 1990 m.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Shoko Asahara 1990 m.

Dar iki 1995 m. kovo 20 d. išpuolio „Aum Shinrikyo“ nariai buvo įsivėlę į kelis mirtinus nusikaltimus, tačiau jie nebuvo ištirti iki 1995 m., kai Japonijos tyrėjai juos suvedė nu išpuoliu metru.

1989 m. advokatas ir jo šeima buvo nužudyti Jokohamoje. Advokatas atstovavo šeimoms, kurios bandė atgauti savo vaikus iš kulto.

1994 m. zarino dujos buvo panaudotos išpuolio Matsumoto mieste Nagano prefektūroje metu, maždaug 175 km į šiaurę nuo Tokijo. Ten dujos buvo paleistos iš sunkvežimio, pastatyto šalia pastatų komplekso. Žuvo 7 žmonės, apie 500 buvo sužeista.

Tik vėliau paaiškėjo, kad šį išpuolį organizavo „Aum Shinrikyo“, bandydami nužudyti tris teisėjus, kurie turėjo teisme nagrinėti bylą prieš sektą. Tačiau visi teisėjai, nors ir buvo sužeisti, išgyveno.

Tai, kad pavyko įvykdyti kelis išpuolius ir jų niekas neįtarė, įkvėpė kultą. Nutarta imtis naujo išpuolio – didžiausio iš visų.

Teroro išpuolis

1995 m. kovo 20 d. penki vyrai įžengė į Tokijo metro. Visi jie turėjo plastikinius maišelius su suskystintomis zarino dujomis. Visi jie įsėdo į skirtingus metro traukinius skirtingose linijose.

Sutartą valandą visi užpuolikai numetė maišelius su zarino dujomis ant žemės ir juos pradūrė su specialiai tam paaštrintais skėčio smaigaliais.

Tada tiesiog išlipo iš traukinių, paliko metro ir sėdo į jų laukiančias pabėgimui skirtus automobilius.

Zarinas pradėjo tekėti iš maišiukų ir pamažu garuoti. Garuojančios bespalvės ir bekvapės dujos pradėjo sklisti ir žaloti keleivius. Jie pradėjo vemti, springti. Kai kurie apako ar buvo paralyžiuoti.

Tačiau iš pradžių niekas nesuprato, kas vyksta, ir traukiniai judėjo toliau. Keleiviai, pasijutę blogai, tiesiog išlipdavo stotelėse.

Stotelėse dujos sklido toliau – tiek pro vagonų, kuriuose buvo krepšiai, duris, tiek per kontaktą su užkrėstų metro keleivių drabužiais ar batais, ant kurių buvo zarino.

Daug japonų, kurie buvo sužeisti išpuoliu metu, paprasčiausiai bandė padėti jau anksčiau sužeistiems žmonėms, nežinodami, kad priartėję prie jų ir prisilietę, užsikrės ir patys.

Tik po keliolikos minučių traukiniai buvo sustabdyti, o prie metro stotelių skubėjo medikai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Medikai suteikia pirmąją pagalbą nukentėjusiems po išpuolių
AFP/„Scanpix“ nuotr./Medikai suteikia pirmąją pagalbą nukentėjusiems po išpuolių

Žuvo 13 žmonių, o sužeisti buvo apie 5 tūkstančius. Tarp žuvusiųjų buvo ir du metro darbuotojai, kurie, supratę, iš kur sklinda dujos, bandė išmesti pradurtus krepšius su zarinu iš traukinio.

Greitai buvo suprasta, kad tai teroristinis išpuolis. Tokijuje prasidėjo masinė užpuolikų paieška, mieste atsirado tūkstančiai patikros punktų.

Slapta laboratorija

Tyrėjai greitai susiejo šį išpuolį su ankstesniu išpuoliu, kuriame irgi buvo panaudotos zarino dujos. „Aum Shinrikyo“ įtarti išpuolio įvykdymu buvo beveik iš karto.

Po dviejų dienų policija įvykdė kratas „Aum Shinrikyo“ būstinėje Tokijuje ir kitose Japonijos vietovėse. Kratų metu paaiškėjo, kad atokiame Kamikuišikio kaime Fudzijamos kalno papėdėje sekta turėjo ne tik savo būstinę, bet ir gana pažangią chemijos laboratoriją.

„Scanpix“/AP nuotr./Aum Shinrikyo būstinė Fudzijamos kalno papėdėje, kur veikė laboratorija
„Scanpix“/AP nuotr./Aum Shinrikyo būstinė Fudzijamos kalno papėdėje, kur veikė laboratorija

Kratų metu šioje laboratorijoje rasta daug kanistrų su nuodingais chemikalais, naudojamais zarino dujų gamyboje. Taip pat rasta dokumentų, įrodančių, kad sektos lyderiai bandė iš Rusijos įsigyti atominį ginklą.

Po poros mėnesių „Aum Shinrikyo“ lyderis S.Asahara ir dar tuzinas vadovaujančias pareigas kulte ėjusių asmenų buvo areštuoti. Jie buvo rasti slaptame kambaryje sektos būstinėje tame pačiame kaime.

S.Asahara tvirtino, esą jo sekta čia niekuo dėta, tačiau galiausiai keli sektos nariai prisipažino, kad sekta prisidėjo prie išpuolių Tokijo ir Matsumoto miestuose.

Apie 200 sektos narių buvo areštuoti, apkaltinti tyčiniu nunuodijimu ir kitais nusikaltimais. Vienas aukščiausių sektos lyderių Hideo Murai teismo nesulaukė – jį gabenant į sulaikymo vietą, prie jo pripuolė ir mirtinai subadė žudikas, teigęs, kad taip keršija už išpuolį Tokijo metro.

Teismai tęsėsi iki pat XXI a. pr. Galiausiai 2004 m. 13 sektos narių buvo nuteisti mirties bausmėmis. Tarp jų – ir S.Asahara.

Jo apeliacija buvo atmesta. Galiausiai 2018 m. liepos 6 d. S.Asaharai ir dar šešiems „Aum Shinrikyo“ nariams mirties bausmė buvo įvykdyta.

Trys sektos nariai, įtariami nusikaltimais, sugebėjo slapstytis ilgiau negu 15 metų. Vienas jų Tokijo policijai pasidavė 2011 m. pabaigoje, kitas buvo areštuotas 2012 m. birželį, o galiausiai dar po dviejų savaičių areštuotas ir trečiasis – Takahaši Katsuja.

Jį pareigūnai ypač norėjo sulaikyti – T.Katsuja buvo S.Asaharos asmens sargybinis, kuris, įtariama, ir vairavo vieną iš trijų automobilių, kuriais paspruko nusikaltimo vykdytojai. Jis buvo nuteistas įkalinimu iki gyvos galvos.

Beje, „Aum Shinrikyo“, nors pasikeitę pavadinimą į „Aleph“, egzistuoja iki šiol. Manoma, kad „Aleph“ priklauso apie 2 tūkst. narių. Nors judėjimas teigia dabar atmetantis bet kokį smurtą, jis vis dar vadovaujasi dvasiniu S.Asaharos mokymu.

Tiesa, Japonijoje judėjimas nėra populiarus – bet kokie su judėjimo nariais siejami verslai įprastai japonų būna boikotuojami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Video

27:32
22:52
09:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"