Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 gegužės 30d. 20:00

Būna ir taip: šis berniukas – olimpinis čempionas, bet jo vardo niekas nežino

Francois Brandtas, Roelfas Kleinandas ir nežinomas berniukas, tapęs olimpiniu čempionu Ar žinai?
Nuotrauka iš 1900 m. žurnalo / Francois Brandtas, Roelfas Kleinandas ir nežinomas berniukas, tapęs olimpiniu čempionu
Berniukas, kurį matote nuotraukoje aukščiau, galimai yra ne tik jauniausias visų laikų olimpietis, bet ir jauniausias visų laikų olimpinis čempionas. Kodėl „galimai“? Nes apie šį berniuką nežinome nieko, išskyrus tai, kad jis tapo olimpiniu čempionu. Nežinome nei jo amžiaus, nei vardo, nei likimo. Kaip tai galėjo nutikti?

Portalas 15min kviečia susipažinti su keista vienintelio nežinomo olimpinio čempiono istorija.

1900 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse pirmąkart varžėsi ir irkluotojai: akademinis irklavimas atsidūrė tarp į olimpinių žaidynių programą įtrauktų sporto šakų. Iš viso irkluotojai varžėsi keturiose rungtyse. 1750 metrų ilgio trasa buvo bendra visoms rungtims ir driekėsi Senos upe.

Viena iš rungčių buvo dvivietės valties su vairininku rungtis. Šioje rungtyje ekipažą sudarė du irkluotojai ir vairininkas, kurio darbas buvo vairuoti valtį, kad ši plauktų tiesiai.

Prancūzijoje tuo metu vairininkais buvo skiriami jauni, kartais net dešimties metų nesulaukę berniukai – jie mažiau sverdavo, ir lengvesnė valtis plaukė greičiau.

Olimpinėse žaidynėse varžėsi keli prancūzų ekipažai, ir visų jų vairininkai buvo tokie jauni berniukai. Kai tik kurio nors ekipažo vairininko svoris viršydavo 25 kilogramus, jis buvo keičiamas kitu.

Nyderlandų irkluotojų porą šioje rungtyje 1900 m. žaidynėse sudarė Francois Brandtas ir Roelfas Kleinandas, o vairininkas iš pradžių buvo 60 kg svėręs 29 metų Hermanas Brockmannas. Nyderlanduose praktika skirti vaikus vairininkais nebuvo taikoma ir apie ją prieš atvykdami į žaidynes olandai nežinojo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Irklavimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Irklavimas

Per pusfinalį, kuriame jie liko antri ir nuo lyderių ekipažo atsiliko aštuoniomis sekundėmis, Nyderlandų irkluotojai pamatė, kad laimėjusio pusfinalį prancūzų ekipažo valtį vairavo daugiau negu dvigubai už jų vairininką lengvesnis berniukas. Jie suprato, kad su suaugusiu vairininku laimėti šansų jie neturi.

Keitimas, atnešęs auksą

F.Brandtas ir R.Kleinandas problemą išsprendė neįprastu būdu – prieš finalą atlikdami keitimą. Jie intensyviai ėmė ieškoti jiems tinkančio vaiko, kuris galėtų bei norėtų tapti jų vairininku. Galiausiai rado smulkaus sudėjimo paryžietį berniuką, kuris apsiėmė tai padaryti.

Jis jau turėjo valties vairavimo patirties: anksčiau treniravosi su prancūzų ekipažais, tačiau žaidynėse nė vienas prancūzų ekipažas nenorėjo jo imti dėl per didelio svorio. Visgi berniukas svėrė 33 kg – daug mažiau negu olandų atsivežtas vairininkas.

Nors skamba labai keistai, sprendimas pasiteisino. Berniukas sėkmingai vairavo valtį, ir Nyderlandų ekipažas finale pasiekė geriausią laiką bei tapo olimpiniais čempionais.

Iškart po finišo abu irkluotojai ir berniukas buvo apipilti sveikinimais ir papozavo nugalėtojų nuotraukai.

Wikipedia Commons nuotr./Francois Brandtas, Roelfas Kleinandas ir nežinomas berniukas, tapęs olimpiniu čempionu
Wikipedia Commons nuotr./Francois Brandtas, Roelfas Kleinandas ir nežinomas berniukas, tapęs olimpiniu čempionu

Tačiau netrukus berniukas pradingo minioje. Anot liudininkų atsiminimų, „nusifotografavęs jis pabėgo į miestą“. Nuo tada niekas jo nematė. Jo vardo, kiek žinoma, niekas neužfiksavo.

Atėjus apdovanojimų ceremonijos minutei, ant pakylos vietoje nežinomo berniuko stojo ankstesnis vairininkas H.Brockmanas. Nesant tikrojo čempiono, būtent jam ir buvo įteiktas aukso medalis.

Jaunojo čempiono tapatybė liko paslaptimi. Niekas nei tais metais, nei vėliau neprisipažino, kad buvo baidarės vairininkas ir laimėjo aukso medalį. Vienintelis išlikęs įrodymas apie paslaptingąjį čempioną yra nuotrauka.

Gruzijos nacionalinis olimpinis komitetas iškėlė teoriją, kad berniukas galėjo būti 12-metis gruzinas Giorgis Nikoladzė, tuo metu su tėvais lankęsis Prancūzijoje, o vėliau tapęs žymiu mokslininku. Tačiau tokie teiginiai paremti tik netiesioginiais įrodymais ir įrodyti iki galo nebuvo.

Gal ir jauniausias olimpietis?

Dar daugiau įdomumo berniuko tapatybės paslapčiai suteikia tai, kad jis galimai buvo jauniausias visų laikų olimpinis čempionas, o gal net ir jauniausias visų laikų olimpietis apskritai.

Jauniausias olimpietis, kurio tapatybė tiksliai žinoma, buvo graikų gimnastas Dimitrios Lioundras. Jis 1896 m. olimpinėse žaidynėse ne tik dalyvavo, bet ir iškovojo bronzos medalį būdamas vos 10 metų ir 298 dienų amžiaus.

Jauniausias olimpinis čempionas yra vokietis Klausas Zerta, 1960 m. laimėjęs olimpinio aukso medalį būdamas 13 metų ir 283 dienų amžiaus. Beje, jis taip pat buvo valties vairininkas.

Sprendžiant pagal nuotrauką, berniukui turėjo būti maždaug 12-14 metų. Tad labai tikėtina, kad tai jis iš tikrųjų yra jauniausias visų laikų olimpinis čempionas.

Mažiau tikėtina, bet įmanoma ir tai, kad berniukas yra ir jauniausias visų laikų olimpietis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:15
01:05
01:09

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"