Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 sausio 29d. 10:32

Įdomi besišlapinančio berniuko Briuselyje istorija: kaip skulptūros originalas sulaukė liūdno likimo

Besišlapinantis berniukas
Myrabella / Wikimedia Commons nuotr. /// CC BY-SA 3.0 / Besišlapinantis berniukas

„Manneken Pis“ (lietuviškai žinomas kaip „Besišlapinantis berniukas“) – gausiausiai turistų lankomas fontanas Briuselyje ir viena iš žinomiausių skulptūrų pasaulyje. Ši 61 cm aukščio bronzinė skulptūra yra gana sena, todėl per savo istoriją ne kartą tapo vagių taikiniu.

„Manneken Pis“ stovi pačiame Briuselio centre, netoli vadinamojo Gran Plaso (Didžiosios aikštės). Pirmasis fontanas šioje vietoje atsirado dar 15 amžiuje ir turėjo labai praktišką paskirtį – miestiečiai čia pasisemdavo vandens.

1620 m. čia atsirado pirmasis „Besišlapinantis berniukas“, sukurtas Hieronimuso Duquesnoy Vyresniojo. Iš pradžių skulptūra stovėjo ant aukštos kolonos, vėliau buvo integruota į dekoratyvią sieną.

Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 4.0/Besišlapinantis berniukas 1697 m., J.Harrewijno graviūra
Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 4.0/Besišlapinantis berniukas 1697 m., J.Harrewijno graviūra

Per savo istoriją „Manneken Pis“ susidūrė su galybe pavojų. Skulptūra išgyveno 1695-ųjų bombardavimą. 1747 metais ji buvo pirmą kartą pavogta Briuselyje įsikūrusių prancūzų grenadierių.

Ji iš karto buvo sugrąžinta, bet Briuselio gyventojai įsiuto ir žadėjo kruviną kerštą. Prancūzijos karalius Liudvikas XV Mylimasis nusprendė prisigerinti, todėl „Besišlapinančiam berniukui“ padovanojo auksu siuvinėtus drabužius, apdovanojo jį Šv. Liudviko kryžiumi ir suteikė teisę nešioti kardą.

Manote, kad karalius perdėjo? „Besišlapinantis berniukas“ jau seniai buvo matomas kaip iš esmės gyvas žmogus ir nepagarba jam būtų užtraukusi žiaurų kerštą.

Tuo įsitikino Antoine'as Licasas, kuris 1817 metais pavogė „Manneken Pis“ ir vėliau to pasigailėjo. Jam skirta bausmė – surakinimas aikštėje valandai ir sunkieji priverstiniai darbai visam likusiam gyvenimui.

Licasas skulptūrą beveik sunaikino – jis ją supjaustė į 11 dalių. Suvirintojas ir skulptorius ją sutvirtino, padarė jos formą ir išliejo naują skulptūrą. Po ja buvo iškaltas užrašas „1620 – REST 1817“, kad ateities kartos žinotų, jog tai nėra ta pati skulptūra.

„Besišlapinantis berniukas“ buvo pavogtas dar kelis kartus. 1955 ir 1957 metais jis buvo greitai sugrąžintas. O štai 1963 metais Antverpeno studentai pagrobė „Manneken Pis“ reikalaudami pinigų dviem vaikų namams – skulptūra buvo grąžinta po penkių dienų.

1965 metais „Manneken Pis“ vėl buvo pavogtas ir buvo surastas tik 1966-aisiais, kai anonimas pranešė, jog nupjauta skulptūra yra Šarlerua kanale. Tuomet originalas buvo perkeltas į Briuselio miesto muziejų, o jo vietą užėmė identiška kopija.

„Besišlapinantis berniukas“ yra tikras Briuselio ir Belgijos gyventojų humoro jausmo simbolis. Tai yra skulptūra, kuri ir po kelių šimtmečių stovės Briuselyje toje pačioje vietoje. Su šiuo fontanu siejama daug tradicijų ir legendų.

Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 4.0/Besišlapinantis berniukas, perrengtas saksofono kūrėjo gimimo metinių garbei
Wikipedia Commons nuotr. // CC BY-SA 4.0/Besišlapinantis berniukas, perrengtas saksofono kūrėjo gimimo metinių garbei

Įvairiomis progomis „Besišlapinantis berniukas“ yra perrengiamas, čia fotografuojasi turistai, iš jos kartais bėga alus.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:00:04
01:26
01:59:13

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"