Dabar populiaru
Sportas gyvai
Advertisement
15min be reklamos
Publikuota: 2020 sausio 20d. 22:05

Juodasis Azerbaidžano sausis: SSRS kariuomenė žudė civilius ir apšaudė medikus

SSRS kariai Azerbaidžane 1990 m. Tik prenumeratoriams
Wikimedia Commons nuotr. / SSRS kariai Azerbaidžane 1990 m.
Lietuviai nebuvo vienintelė tauta, kurios atstovai šaltą sausio naktį žlungant SSRS krito nuo sovietinių kareivių kulkų ar buvo traiškomi tankų – Azerbaidžane beveik metais anksčiau vyko panašūs dalykai. 1990 m. sausio 20 d. gavę vadų įsakymą sovietų kariai, siekdami numalšinti Azerbaidžano nepriklausomybės judėjimą, įsiveržė į Baku gatves ir žudė civilius gyventojus.

Oficialiais duomenimis, žuvo per 100 žmonių, o neoficialiais – 300 ar net daugiau. Įvykiai Azerbaidžane į istoriją įėjo kaip „Juodasis sausis“.

Sovietų kariai Azerbaidžane pasižymėjo ypatingu žiaurumu. Liudininkų teigimu, kariai puolė neginkluotus žmones, tyčia atakavo civilių automobilius ir netgi atidengė ugnį į greitosios pagalbos automobilius, kad šie negalėtų transportuoti sužeistųjų.

Apie tai, nuo ko viskas prasidėjo, kaip klostėsi baisioji naktis ir kas vyko po to – šiame 15min tekste.

Įvykių kontekstas

Griūvant SSRS, Azerbaidžanas buvo viena iš daugelio sovietinių respublikų, kuriose suintensyvėjo noras gauti nepriklausomybę ir nacionaliniai jausmai. Šalyje didelę įtaką įgijo Azerbaidžano liaudies frontas – judėjimas, pasisakęs už nepriklausomybę.

1989 m. gruodį azerbaidžaniečiai, gyvenę netoli sienos su Iranu, nugriovė pasienio užtvaras, reikalaudami artimesnių ryšių su savo tautiečiais Irane.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

02:11
16:07
02:16

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"