Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 18d. 15:00

Į pasaulio istoriją įsirašęs litvakų kilmės mokslininkas: jo sukurta vakcina išgelbėjo pasaulį nuo luošinančios ligos

Poliomielito vakcina ir Jonas Salkas
Vidapress ir Public Domain nuotr., 15min montažas / Poliomielito vakcina ir Jonas Salkas

Ar žinote, kas tai per liga yra poliomielitas? Tikėtina, kad nežinote arba geriausiu atveju esate tik ką nors girdėję – šios ligos atvejų Lietuvoje nefiksuojama jau beveik 50 metų. Tačiau dar XX a. viduryje ši liga kamavo visą pasaulį. Ypač pavojinga ji buvo vaikams, o dalis ja užsikrėtusių žmonių mirdavo ar likdavo luoši visam gyvenimui.

Tačiau šią ligą sustabdė vakcina. 1953 m. amerikiečių gydytojas dr. Jonas Salkas pranešė apie sėkmingą skiepų sukūrimą. Netrukus prasidėjo masinė vakcinacijos kampanija, o po kurio laiko poliomielitas tapo istorija.

Mums, lietuviams, įdomu gali būti ir tai, kad J.Salkas yra litvakų kilmės. Jo seneliai iš tėvo pusės buvo iš Ukmergės, jie į JAV emigravo siekdami išvengti antisemitinių persekiojimų, paplitusių to meto Rusijos imperijoje. Jo mama irgi buvo žydė, gimusi Minske ir vaikystėje imigravusi į JAV.

Šiame straipsnyje skaitykite apie tai, kas per liga buvo poliomielitas, kaip šią ligą sustabdė pirmoji sėkminga masinė vakcinacijos kampanija ir kaip klostėsi J.Salko gyvenimas.

J.Salką iki šiol daug amerikiečių laiko kone nacionaliniu herojumi. Daugelį ypač žavėjo tai, kad jis griežtai atsisakė siekti jo su komanda sukurtos vakcinos patentavimo ar kitaip iš jos pelnytis, nes tikėjo, kad vakcina turi būti kuo prieinamesnė viso pasaulio žmonėms.

Liga, kuri ypač pavojinga vaikams

Poliomielitas yra ūmi virusinė liga, kuria susirgus dėl nugaros smegenų pažeidimo išsivysto paralyžius, dažniausiai kojų raumenų paralyžius. Dažniausiai liga užsikrečia vaikai iki 5 metų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"