Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 19d. 23:01

Keisčiausias visų laikų TV eterio užgrobimas: paslaptingo įsilaužėlio motyvai taip ir liko paslaptis

Maxas Headroomas Ar žinai?
Wikimedia Commons nuotr. / Maxas Headroomas

1987 m. lapkričio 22 d. nutiko vienas keisčiausių įvykių JAV televizijos istorijoje. Tą naktį dviejų televizijos stočių Čikagoje signalus trumpam užgrobė įsilaužėlis, kuris žiūrovams ištransliavo keistą ir makabrišką iš anksto įrašytą žinutę. Įsilaužėlio (ar įsilaužėlių) tapatybė liko nenustatyta, o jo ar jų motyvai irgi neaiškūs iki šiol.

1987 m. lapkričio 22 d. vakarą Čikagos miesto televizijos kanalas WGN įprastu laiku, nuo 21 valandos, rodė vakarines žinias.

Prasidėjus sporto žinioms, sporto žurnalistas Danas Roanas pasakojo apie amerikietiško futbolo komandos „Chicago Bears“ pergalę prieš „Detroit Lions“, o ekrane sukosi geriausios rungtynių akimirkos.

Kitaip tariant, viskas vyko kaip ir turėtų vykti. Kurį laiką. Apie 21 val. 14 min. D.Roanas netikėtai dingo iš televizijos ekranų ir jie trumpam užtemo.

Po 15 sekundžių vaizdas grįžo. Tačiau prie TV ekranų prigludę žiūrovai D.Roano nebeišvydo. Juose matėsi keista žmogaus galva. Jo veidą dengė guminė kaukė ir akiniai nuo saulės.

Jo išvaizda priminė Maxą Headroomą – pagrindinį tuomet JAV transliuoto mokslinės fantastikos serialo „Max Headroom“ personažą. Dėl to jis vėliau buvo pramintas „Maxu Headroomu“. Už jo matėsi pilkas besisukiojantis fonas.

Garso beveik nesigirdėjo – tik zvimbimas. Bet vaizdas buvo gąsdinantis. Įsilaužėlio į TV eterį figūra tiesiog lingavo į šonus. Incidento vaizdo įrašą galite pamatyti žemiau.

VIDEO: „Maxas Headroomas“ pirmąkart užgrobia TV eterį

Po maždaug pusės minutės WGN inžinieriai pakeitė transliacijos dažnį ir D.Roanas grįžo į TV ekranus.

„Jei jūs nesuprantate, kas čia ką tik įvyko... cha cha... žinokite, aš irgi nesuprantu“, – ištarė jis, pasimetęs ne ką mažiau negu žiūrovai.

Netrukus prieš tai vykusi transliacija tęsėsi. O inžinieriai, spėdami, kad eterį „užgrobti“ turėjo žmogus, esantis pastate, ėmė ieškoti kaukėto įsilaužėlio. Visgi vėliau paaiškėjo, kad įsilaužėlis vaizdo įrašą įsilaužimui buvo parengęs iš anksto.

Žemiau galite pamatyti, kaip atrodė „tikrasis“ Maxas Headroomas, pagal kurį savo įvaizdį kūrė įsilaužėlis.

Vida Press nuotr./Tikrasis Maxas Headroomas atrodė taip
Vida Press nuotr./Tikrasis Maxas Headroomas atrodė taip

Ir tuo vakaro keistenybės nesibaigė.

Antrasis įsilaužimas

Po dviejų valandų „Maxą Headroomą“ galėjo išvysti jau kitos televizijos žiūrovai. Šį kartą tai buvo WWTW – kita regioninė televizija.

23 val. 15 min. WWTW transliavo fantastinio serialo „Daktaras Kas“ seriją „Ilties uolos siaubas“. Tada, kaip ir pirmuoju atveju, transliacija staiga nutrūko.

Netrukus TV ekranuose vėl pasirodė vaizdas, kuriame matėsi ta pati kaukėta figūra.

Tai buvo tas pats įrašas: „Maxas Headroomas“ lingavo į šonus, o jo veidą dengė kaukė. Vis dėlto, skirtingai negu pirmuoju atveju, šįkart girdėjosi ir garsas. Visą įrašą matyti galite žemiau.

VIDEO: „Maxas Headroomas“ užgrobia TV eterį

„Jau gana. Jis yra suknistas moksliukas“, – įrašo pradžioje ištarė figūra. Įsilaužėlio balsas buvo tyčia iškraipytas.

Tada „Maxas Headroomas“ nusijuokė. Ir paminėjo vieno iš WGN TV laidų vedėjų vardą, teigdamas, kad yra už jį geresnis.

Tada jis aukštyn iškėlė „Pepsi“ skardinę, tuo pat metu ištardamas tuometinį „Coca-Cola“ reklaminį šūkį „pagauk bangą“. Tuo metu tikrasis Maxas Headroomas (ne įsilaužėlis, o TV serialo personažas) kaip tik buvo vienas iš „Coca-Cola“ reklaminių veidų.

Netrukus viskas pasidarė dar keisčiau. Įsilaužėlis apvertė kamerą, iškeldamas vidurinį pirštą, kurį dengė guminis antpirštis. Jis ėmė niūniuoti „tavo meilė blėsta...“, tuo metu populiarios grupės „Temptations“ dainos „(I Know) I'm Losing You“ žodžius.

Tada jis ėmė murmėti frazes iš įvairių TV šou. Tada pradėjo dejuoti. Po trumpo atokvėpio jis pareiškė, kad jis „sukūrė šedevrą visiems puikiausio pasaulio laikraščio gerbėjams“. „Puikiausias pasaulio laikraštis“ („World's Greatest Newspaper“) buvo WGN televizijos kanalo, kurį Maxas Headromas buvo užgrobęs pirmojo pasirodymo metu, pilnas pavadinimas.

Galiausiai „Maxas Headroomas“ užsidėjo guminę pirštinę ir pareiškė: „Mano brolis dėvi antrąją pirštinę“. Tada pridūrė: „Bet ji purvina! Atrodo, tarsi ant jos būtų kraujo dėmių!“

Tada figūra dingo iš vaizdo ir vaizdo įrašas iš arti parodė „Maxo Headroomo“ kaukę su guminiu antpirščiu burnoje. Galiausiai vaizdo įrašas ėmė rodyti kadrą su vyro juosmeniu ir iš dalies atidengtu užpakaliu, kurį su musių mušykle plakė moteris.

„Jie ateina manęs sulaikyti!“, – staiga ištarė „Maxas Headroomas“.

Visa tai tęsėsi 1 minutę 22 sekundes. Tada trumpam ekranas vėl aptemo, o tada serialo „Daktaras Kas“ transliacija kaip niekur nieko tęsėsi toliau.

Vėliau paaiškėjo, kad TV bokšte, kuriame buvo WWTW televizijos siųstuvas, incidento metu darbo vietoje nebuvo nė vieno inžinieriaus, kuris būtų galėjęs tiesiog išjungti siųstuvą. O pačioje televizijos studijoje buvę inžinieriai išspręsti problemos nespėjo.

Įsilaužėlis nerastas

Kai kuriems čikagiečiams situacija buvo juokinga, kai kurie sutriko, o dalis nuliūdo, kad jų mėgstama TV transliacija staiga nutrūko. Kadangi nemažai serialo „Daktaras Kas“ fanų įsirašinėjo žiūrimą seriją į vaizdo kasetes, jie kartu įsirašė ir įsilaužėlio vaizdo klipą.

Kitą dieną abu televizijos kanalai papasakojo apie incidentą per žinias, o įsilaužėlio vaizdo klipas buvo pakartotas ne kartą. Jį žinių vedėjai vadino „TV video piratu“.

Vis dėlto net jei daliai žiūrovų situacija pasirodė juokinga, JAV valdžiai – ne. FCC, JAV agentūra, atsakinga už ryšių reguliavimą šioje šalyje, ėmėsi ieškoti paslaptingojo įsilaužėlio ir pažadėjo atlygį visiems, kurie suteiks daugiau informacijos.

Pagal JAV įstatymus, neteisėtas ryšio signalo užblokavimas yra laikomas nusikaltimu.

„Noriu pranešti, kad už tokius veiksmus galima gauti 100 tūkst. dolerių baudą, metus kalėjime arba ir tai, ir tai“, – kitą dieną pareiškė FCC vadovas Philas Bradfordas.

Suprasti valdžios nerimą galima – jie nerimavo, kad jei kažkam pavyktų analogiškai sutrikdyti, tarkime, Sovietų Sąjungą šnipinėjančio žvalgybinio palydovo siunčiamą signalą, šis galbūt neperduotų svarbios informacijos ir šalies saugumui būtų padaryta didelė žala.

Po kiek laiko FCC nustatė, kaip veikė įsilaužėlis. Jis pastatė palydovinę anteną tarp televizijos studijos ir antenos ant televizijos bokšto, kuri toliau retransliavo bangas. Tada jis su savo antenos skleidžiamu signalu sugebėjo „įsiterpti“ į iš studijos į bokštą siunčiamą signalą.

Paaiškėjo, kad tam net nereikėjo ypač brangios įrangos – tik teisingai apskaičiuoti vietą, kur pastatyti anteną.

Lietuvos radijo ir televizijos centro nuotr./Palydovinio ryšio antena „Nera“
Lietuvos radijo ir televizijos centro nuotr./Palydovinio ryšio antena „Nera“

Taip pat tyrėjai sugebėjo nustatyti vietą, kur įsilaužėlis nufilmavo vaizdo klipą. Paaiškėjo, kad klipas greičiausiai buvo nufilmuotas tiesiog prie netoliese esančio sandėlio durų – jos labai priminė foną, matytą klipe.

Tačiau mįslė, kad buvo žmogus, kuris slėpėsi po kauke, liko neatsakyta. Neaišku ir tai, ar jis veikė vienas, ar padedamas kitų.

„Maxas Headroomas“ dar kartą „užgrobti“ TV signalo jau nebandė niekada. Atrodo, kad įsilaužėlis, kad ir kas jis buvo, tiesiog liko patenkintas savo darbu ir nutarė niekaip daugiau nebesireikšti, kad jo tapatybė taip ir liktų nenustatyta.

Žinoma, sklandė daug gandų, kas yra „Maxas Headroomas“. Tačiau tiesa niekada taip ir nepaaiškėjo. Iki šiol neaišku ir įsilaužėlio motyvai – ar tai buvo keistas meninis projektas, ar politinė žinutė, ar tiesiog noras pakvailioti ir pažiūrėti, ar toks įsilaužimas įmanomas, ar dar kas nors.

Tai nebuvo vienintelis TV eterio užgrobimas JAV istorijoje. Buvo ir dar keli, tačiau tai buvo vienintelis atvejis, kai liko neaiški nei įsilaužėlio tapatybė, nei motyvai. Kiti panašūs užgrobėjai tiesiog pasinaudodavo proga pasiųsti politinę žinutę.

Analoginės televizijos eros pabaiga ir televizijų visame pasaulyje perėjimas prie skaitmeniniu būdu siunčiamų signalų reiškia, kad dabar užgrobti TV eterį panašiai, kaip tai pavyko „Maxui Headroomui“, yra gerokai sunkiau.

_____________________________________________________________________

Patiko straipsnis? Dar daugiau įdomybių rasite 15min rubrikoje „Ar žinai?“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"