Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 22d. 23:02

Kitokia amžinoji ugnis: JAV miestelį beveik sunaikino 60 metų trunkantis nematomas gaisras

Gaisro Centralijoje pasekmės, matomos paviršiuje
Vida Press nuotr. / Gaisro Centralijoje pasekmės, matomos paviršiuje

Centralijos miestelis Pensilvanijos valstijoje JAV pradėjo kurtis 1841 metais. 1856-aisais čia atsidarė pirmosios anglies kasyklos. Miestelis augo ir gražėjo. Tačiau viskas ėmė keistis 1962 metais, kai Centralija ėmė degti. Miestelio dabar jau nebėra, bet jis vis dar dega.

Niekas tiksliai nežino, kas nutiko. Manoma, kad gaisras kilo apleistoje atviroje kasykloje, kuri buvo naudojama kaip sąvartynas.

1962 metais čia buvo vykdomas šiukšlių deginimas, bet yra versijų, kad tuomet kasyklos jau degė.

Ir nelabai yra koks skirtumas. Tiesa ta, kad 1962 m. ėmė degti Centralijos kasyklų tinklas. Didžioji tų kasyklų dalis jau buvo apleistos, todėl tas gaisras niekam nerūpėjo.

Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Perspėjimo lenta Centralijoje
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Perspėjimo lenta Centralijoje

Tik 1979 m. degalinės savininkas Johnas Coddingtonas pastebėjo, kad stipriai įkaito jo požeminėje saugykloje saugomas benzinas.

1981 m. 12 metų berniukas įkrito į tiesiai po jo kojomis atsivėrusią rūkstančią smegduobę. Jį nuo beveik garantuotos mirties išgelbėjo kartu buvęs draugas.

Iš tos duobės veržėsi pavojingas anglies monoksido stulpas, tačiau vietiniai dar nebuvo įsitikinę, kad problema yra rimta.

Centralijos gyventojai pasidalino į kelias stovyklas. Vieni manė, kad po žeme nėra jokio gaisro. Kiti tvirtino, kad jis yra, bet į jį tiesiog nereikia kreipti dėmesio.

Trečioji grupė siūlėsi gaisrą užgesinti – jie manė, kad reikia užtvindyti kasyklas. Na, o kiti manė, kad laikas kraustytis.

Dūmai rūko visose keturiose kaimo kapinaitėse. Ėmė skilinėti keliai, įskaitant ir pagrindinį Centralijos greitkelį.

1983 metais Kongresas Centralijos gyventojų iškeldinimui skyrė 42 milijonus dolerių. Iki 1990 metų iš miestelio išsikėlė bent 1000 gyventojų, nugriauta 500 pastatų.

2010 metais miestelyje gyveno 5 žmonės, kuriems ten leista sulaukti gyvenimo pabaigos. Tuomet bus nugriauti ir jų namai.

Ugnis ten tebedega. Ir degs dar ilgai. Šiuo metu ji apima gal 160 hektarų plotą, bet dalis jo jau yra išdegusi.

Wikimedia Commons nuotr./Centralijoje iš po žemės rūksta dūmai
Wikimedia Commons nuotr./Centralijoje iš po žemės rūksta dūmai

Aplink miestelį sumontuoti keli dūmų ventiliacijos vamzdžiai, kurie leidžia kontroliuojamai pašalinti anglies monoksidą toliau nuo gyventojų ir kelių.

Užtvindyti degančių kasyklų tiesiog neįmanoma, todėl tikėtina, kad vietovėje bus dar daug smegduobių, kol galiausiai ugnis nebeturės kur plėstis.

Įdomu ir tai, kad iki 1983 metų, kai prasidėjo didysis kraustymasis, Centralijos kasyklose vyko nelegali anglies kasyba. Anglies monoksidas, pasirodo, ne visiems žmonėms kelia nerimą.

Dabar miestelio beveik nebėra. Suskilinėjusius šaligatvius baigia atsiimti gamta, o beveik visi namai buvo tyčia nugriauti, kad į juos nelandytų smalsūs žmonės.

Tyčia supilta žemių krūva, atkertanti kelią į miestą
Tyčia supilta žemių krūva, atkertanti kelią į miestą

Vaiduoklių miestai yra populiari turistų traukos vieta, o Centralija tiesiog nėra labai saugi, todėl stengiamasi pašalinti viską, kas viliotų žmones, o aplink yra daug ženklų, perspėjančių apie smegduobių ir dūmų keliamą pavojų.

Technologijos.lt
Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:14
00:57
01:32

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"