Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 24d. 22:30

Kodėl karvių varpeliai Lietuvoje niekad nebuvo populiarūs ir ar jie saugo nuo plėšrūnų?

Karvė su varpeliu
Wikimedia Commons nuotr. / Karvė su varpeliu

Nėra žinoma, kada ir kur karvės ėmė nešioti varpelius. Bet žinoma, kad geležies amžiuje jie jau egzistavo, o patys seniausi karvių varpeliai buvo aptikti Kinijoje. Jie paplito ir Afrikoje, ir Europoje. Ir Lietuvoje karvės kartais nešiodavo varpelius, bet pakankamai retai. Kodėl?

Ankstyviausi rašytiniai šaltiniai apie karvių varpelius Europoje siekia 14-15 amžių. Karvės tuomet jau nešiojo specialiai juos pagamintus varpus.

Tiesa, ne visos – tik genties lyderė buvo puošiama varpeliu. Tai buvo susiję su varpelių paskirtimi ir kaina.

Originaliai karvių varpeliai buvo naudojami kalnuotose vietovėse, kur piemenims buvo sunku sekti besiganančius galvijus. Karvės vis išklysdavo iš akiračio, pasislėpdamos už kalno krašto.

Kadangi karvės seka genties lyderę, mažesnėms grupėms pakakdavo vieno varpelio. Piemenys žinojo – kur skamba varpelis, bus ir visos karvės. Būtent dėl to Lietuvoje ir kitose šalyse, kuriose nėra kalnų, karvių varpeliai buvo reti.

Su laiku varpelio paskirtis keitėsi. Jau 16 amžiuje apie karvių varpelius buvo rašoma kaip apie puošmeną ir net kilmės ženklą. Įvairių mugių metu geriausia karvė buvo apdovanojama gražiu varpu.

Daug kur šios tradicijos su laiku buvo atsisakyta, tačiau kalnuose karvės varpelius nešioja iki šiol.Tikėtina, kad karvę su varpeliu jūs greičiausiai ir įsivaizduojate būtent tokiame peizaže – kur nors Austrijoje ar Šveicarijoje.

Tiesa, ūkininkai kartais varpelius naudoja ir prie miškų, tikėdamiesi, kad toks nenatūralus, žmones primenantis garsas nubaidys plėšrūnus. Mokslininkai mano, kad tai nėra veiksminga priemonė.

Plėšrūnai greitai prisitaiko ir prie varpelių skleidžiamo garso. Tyrimai rodo, kad varpeliai ne tik neatbaido plėšrūnų, o dar juos ir informuoja, kur yra galvijai.

Beje, varpelius nešioja ne tik karvės, bet ir ožkos, ir kiti naminiai gyvūnai. Net katės kartais nešioja varpelius, bet visiškai dėl kitų priežasčių – taip šeimininkai nori sutrukdyti joms medžioti.

Technologijos.lt
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Video

02:26
08:17
27:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"