Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 22d. 13:00

Kodėl vyras piešinyje dėvi statinę, o moteris – narvą? Tai – bausmė už nusikaltimus

Vyras su statine ir moteris su narvu ant galvos
XIX a. paveikslėlis / Vyras su statine ir moteris su narvu ant galvos

Šiame 19 amžiaus piešinyje matoma moteris su narvu ant galvos ir vyras, kuris dėvi statinę. Kas vyksta?

Šis piešinys iliustruoja bausmes, kurios buvo paplitusios Anglijoje ir kitose Europos šalyse. Tas narvas ant moters galvos buvo itin nemaloni bausmė už liežuvavimą.

Taip baustos moterys, kurios skleidė gandus, viešai ginčijosi, melavo ar kitaip netinkamai naudojo savo kalbos padargus. Tas narvas buvo labai nepatogus ir kėlė skausmą, tačiau bausmės esmė buvo gėda, kurią moteris patirdavo taip vedžiojama po miestą.

Tuo tarpu vyras dėvi statinę, nes yra girtuoklis. 1551 metais girtuokliavimas Anglijoje tapo nelegaliu. Aludės buvo spaudžiamos, kad girti vyrai nesivoliutų ant gatvių.

Tie, kurie buvo pričiupti girti, kartais buvo baudžiami taip - jiems buvo užmaunama statinė.

Statinės dugne buvo išpjaunama skylė galvai, šonuose - pora skylių rankoms. Statinė kaip bausmės priemonė itin išpopuliarėjo 17 amžiaus viduryje. Taip girtuokliai tapdavo pajuokos objektu, tačiau bausmė tikrai buvo ir fizinė, nes sunki statinė keldavo didelį skausmą.

Statine apvilktas girtuoklis būdavo vedžiojamas po miestelį ar tiesiog pastatomas kur nors netoli įprastų išgertuvių vietų. Vaikai ateidavo iš jų pasijuokti.

Tokia bausmė taikyta iki pat 19 amžiaus ir taip pat buvo naudojama Olandijoje, Vokietijoje bei Danijoje, nors ten gerokai rečiau nei Anglijoje.

Beje, 20 amžiaus pradžioje amerikietiškuose politiniuose šaržuose, komiksuose ir animaciniuose filmuose statinės dėvėjimas tapo bankroto simboliu.

Taip vaizduoti nesėkmę patyrę verslininkai ir politikai. Suprask, jis neturi pinigų net drabužiams, todėl dabar dėvi statinę.

Technologijos.lt
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:42
00:58
00:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"